ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 2-а- 7542 /08/0470
Категорія стат. обліку – 6.11
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
О 9.30 год.14 січня 2009 року м. Дніпропетровськ
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Барановського Р.А.
при секретарі судового засідання Черномаз О.В.
за участю:
представника позивача Гаврюшина Ю.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства Ленінського району, про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені, -
ВСТАНОВИВ:
Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до суду із адміністративним позовом до Комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства Ленінського району з проханням: стягнути з відповідача на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції у розмірі 28259,10 грн.; стягнути з відповідача на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 1197,80 грн.
Сума санкцій за нестворені в 2007 році робочі місця для інвалідів розрахована на підставі даних, наведених відповідачем у Звіті про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2007 рік. Пеня відповідачу нарахована відповідно до ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів" за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій, виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяли на момент сплати, нарахованих на повну суму недоїмки за весь її строк.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав, просив його задовольнити та зазначив, що на підприємстві відповідача середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу 44 осіб. Кількість робочих місць, призначених для забезпечення працевлаштування інвалідів, відповідно до 4 % нормативу складає 2 особи, кількість незайнятих робочих місць, призначених для забезпечення працевлаштування інвалідів складає 2 чол., виходячи з якої і розраховані штрафні санкції.
Відповідач у судове засідання не з‘явився,повістки про дату, час та місце їх проведення судом направлені вчасно, заперечення проти позовуне надав, з клопотанням про відкладення розгляду справи не звертався.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, вважає необхідним задовольнити даний позов у повному обсязі з наступних підстав.
Комунальне виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство Ленінського районуяк роботодавець, що використовує найману працю, зобов’язане виконувати соціальні програми щодо охорони прав малозахищених верств населення, в тому числі інвалідів, зокрема, шляхом створення чи виділення робочих місць для працевлаштування інвалідів згідно законодавства України.
Ч.3 ст. 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні"передбачено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.1 ст. 19 даного Закону для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Як вбачається з матеріалів адміністративного позову, середньооблікова чисельність штатних працівників у відповідача у 2007 році становила 44осіб.
Виходячи із вищенаведеного, відповідач як роботодавець, що використовує найману працю 44осіб, зобов’язаний забезпечити встановлення нормативу 2робочих місця, призначених для працевлаштування інвалідів.
В судовому засіданні було досліджено лист №595від 06.06.2008 Ленінського районного центру зайнятості, згідно якого відповідачем інформація, необхідна для організації працевлаштування інвалідів до центру зайнятості у 2007 році, не подавалася.
Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що підприємство-відповідач не забезпечило виконання вимог ст.ст. 18, 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", в яких передбачено, що підприємства, установи, організації, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу і забезпечують працевлаштування інвалідів.
Законом передбачено, якщо підприємства, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, в такому випадку такі підприємства щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. При цьому, адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.
Інструкцією щодо заповнення форми N10-ПІ (річна) "Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів", затвердженою наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10.02.2007 року №42,передбачено обчислення розміру адміністративно-господарських санкцій. Так, чисельність працюючих інвалідів штатних працівників обчислюється шляхом підсумування середньооблікової чисельності працівників за всі місяці роботи підприємства, що минули за період з початку року до звітного місяця включно та діленням одержаної суми на кількість місяців за період з початку року.
Відповідно до ст.20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
В силу частини 3 ст.20 вищевказаного Закону встановлено, що сплата штрафних санкцій проводиться за рахунок прибутку, який залишається після сплати всіх податків і зборів в розпорядженні підприємства.
Відповідно до ч.4 ст.20 цього Закону адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, і т.д. самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого ст.19 цього Закону, тобто невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Згідно розрахунку заборгованості по платежу, строк сплати платежу відповідачем адміністративно - господарських санкцій закінчився 15.04.2008 р.
Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені, яка обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Оскільки, відповідач до 15 квітня 2008 р. не сплатив коштів Дніпропетровському обласному відділенню Фонду соціального захисту інвалідів у розмірі середньої річної зарплати за 2007 рік за кожне робоче місце не зайняте інвалідом, що складає 28259,10 грн., йому нарахована пеня у розмірі 1197,80 грн.
Оскільки в добровільному порядку відповідачем адміністративно-господарські санкції та пеня не сплачені, утворилася заборгованість у розмірі 29456,90 грн.
Фонд соціального захисту інвалідів є урядовим органом державного управління, який діє у складі Міністерства та підпорядковується йому. Відповідно до покладених на нього завдань здійснює контроль за своєчасним перерахуванням сум адміністративно - господарських санкцій, що надходять від підприємств, установ і організацій за недодержання ними нормативів робочих місць працевлаштування інвалідів.
Відповідно до Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", на виконання своїх повноважень, Фонд звернувся до суду щодо стягнення вказаних коштів.
Виходячи з положень ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 11, 14, 70, 71, 72, 86, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства Ленінського району, про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені – задовольнити повністю.
Стягнути з Комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства Ленінського району (49099, м. Дніпропетровськ, ж/м Червоний камінь, 10А, МФО 305437, р/р 2600430133859, філія ДЦВ «Промінвестбанк» код ЄДРПОУ 20274082) на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (банк отримувача УДКУ у Дніпропетровській області, р/р 31214230700009, МФО 805012) адміністративно – господарську санкцію у розмір 28259,10 грн. та пеню у розмірі 1197,80 грн.
Копію постанови направити відповідачу.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня складення постанови у повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Постанова в повному обсязі складена 19.01.2009 р.
Суддя Р.А. Барановський