ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 березня 2009 року № 2-а-1603/08
15 годин 47 хвилин
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Смілянця Е.С,
при секретарі Веліхановій О.С.,
за участю:
представника позивача Пасічник А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю «Ватутінський комбінат будматеріалів» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернулося Черкаське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, в якій просить стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Ватутінський комбінат будматеріалів» адміністративно-господарські санкції за незайняте робоче місце інвалідом у 2007 році в сумі 11 901 грн. 70 коп. та пені за несвоєчасну сплату зазначених санкцій в сумі 1 061 грн. 48 коп.
В судовому засіданні представник позивача Пасічник А.А. позовні вимоги підтримала в повному обсязі та пояснила наступне.
Черкаське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів є територіальним органом державної виконавчої влади, одним із завдань якого є здійснення на території області контролю за виконанням встановленого підприємствам, установам, організаціям, в тому числі підприємствам і організаціям громадських організацій інвалідів, фізичним особам, які використовують найману працю, нормативів робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, а також за своєчасним перерахуванням адміністративно-господарських санкцій у разі недотримання ними даного нормативу.
Відповідно до Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» в редакції від 6 жовтня 2005 року підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобовязані виконувати встановлений зазначеним Законом чотирьохвідсотковий норматив працевлаштування інвалідів, виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно зі статтею 20 Закону та постанови Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року №70 «Про затвердження порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів», санкції розраховуються та сплачуються підприємствами самостійно не пізніше 15 квітня року, наступного за тим, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого статтею 19 Закону.
Сума адміністративно-господарських санкцій визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про зайнятість населення» державна служба зайнятості діє в інтересах держави і розпоряджається коштами державного фонду на випадок безробіття, який утворений як позабюджетний цільовий фонд для фінансування заходів, передбачених програмою зайнятості населення.
У 2007 році у відповідача повинно було працювати 5 інвалідів, проте 2 робочих місця інвалідами зайняті не були.
Середньорічна заробітна плата штатного працівника за звітний період на підприємстві становить 5950 грн. 85 коп., тому загальна сума адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця для інвалідів складає 11901 грн. 70 коп. У встановлений Законом термін, до 15 квітня 2008 року, визначену суму адміністративно-господарських санкцій за невиконаний норматив у 2007 році відповідач не сплатив.
У звязку з простроченням сплати адміністративно-господарських санкцій з 16 квітня 2008 року нараховується пеня, сума якої на день подачі позову до суду становить 1061 грн. 48 коп. Тому позивач просить стягнути суму, що включає несплачену штрафну санкцію і нараховану пеню, та складає 12963 грн. 18 коп.
Відповідач в судове засідання не зявився, хоча належним чином повідомлений про час, дату та місце розгляду справи, клопотань та заяв про розгляд справи без його участі не надходило, тому суд вважає за можливе розглядати справу за відсутністю відповідача.
Заслухавши доводи представника позивача та дослідивши всі наявні в матеріалах справи докази, суд вважає за необхідне задовольнити позов з наступних підстав.
Відповідно до частини восьмої статті 69 Господарського кодексу України підприємство з правом найму робочої сили забезпечує визначену відповідно до закону кількість робочих місць для працевлаштування неповнолітніх, інвалідів, інших категорій громадян, які потребують соціального захисту. Відповідальність підприємства за невиконання даної вимоги встановлюється законом.
Спеціальним законом, який визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами, є Закон України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.91 N 875-XII (надалі за текстом «Закон N 875-XII»).
Частиною другою статті 18 Закону N 875-XII визначено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Приймаючи до уваги, що відповідач використовує працю найманих працівників, на нього розповсюджуються вимоги зазначеної статті Закону N 875-XII.
Згідно Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 70 від 31.01.2007 р. «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», відповідач зобовязаний щороку до 1 березня подавати відділенню Фонду інвалідів звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів.
Як вбачається з поданого звіту, протягом 2007 рокувідповідач використовував працю 119найманих працівників.
Частиною 1 статті 19 зазначеного вище Закону встановлений норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 чоловік у кількості одного робочого місця. Відповідно до ч. 3 цієї ж статті підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць, виходячи з вимог статті 18 Закону.
При цьому, частиною другою статті 19 Закону N875-XIIзобовязано підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, самостійно розраховувати кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті та забезпечувати працевлаштування інвалідів.
Приймаючи до уваги, що відповідачем в 2007 році не були вчинені такі дії та не створені робочі місця для працевлаштування працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена група інвалідності, згідно з Законом N875-XIIвідповідач зобовязаний сплатити відділенню Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Строк сплати адміністративно-господарських санкцій визначений до 15 квітня2008року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. (Пункт другий Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів затверджений Постановою кабінету міністрів України № 70 від 31.01.2007 «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»).
За порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій частиною другою статті 20 Закону N 875-XII передбачено нарахування пені в розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Згіднозданимизазначеного вище звіту відповідача про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2007рік середньорічна заробітна плата штатного працівника в 2007 роціу відповідача складала 5950грн.85 коп.
Таким чином, з урахуванням викладених вище норм Закону N875-XIIвідповідач зобовязаний був до 15 квітня 2008 року сплатити до Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2007 році в сумі 11901 грн. 70 коп.
Приймаючи до уваги, що відповідач не сплатив зазначені адміністративно-господарські санкції, розмір пені, нарахованої на суму недоїмки, за період з 16 квітня 2008 року по 24 листопада 2008 року (223 дні) розраховується з урахуванням встановленого розміру облікової ставки НБУ на рівні 12,00% та складає 1061 грн. 48 коп. Загальна сума стягнення дорівнює 12963 грн. 18 коп.
Вирішуючи даний спір, суд виходить з того,що одним із аспектів соціальної захищеності інвалідів, відповідно до частини першої статті 17 Закону N 875-XII, є право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом.
Це положення узгоджується зі статтею 43 Конституції України (№254к/96-ВР), відповідно до якої кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.
З огляду на викладене, суд констатує, що відповідач, ігноруючи вищезазначені вимоги чинного законодавства щодо створення робочих місць для забезпечення зайнятості людей з фізичними чи психічними вадами, перешкоджає досягненню ними матеріальної незалежності, їх соціальної реабілітації та забезпеченню рівних можливостей з усіма іншими громадянами.
На підставі викладеного, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими та такими,що підлягають задоволенню.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 8-14, 71, 94, 159, 160-164, 167, 186 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Задовольнити позовні вимоги Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Ватутінський комбінат будматеріалів» (адреса: Черкаська обл., м. Ватутіне, вул. Кірова, 25, код за ЄДРПОУ 32810029) на користь Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (адреса: м. Черкаси, проспект Хіміків, 50, код за ЄДРПОУ 21368023, р/р 31217230700002 ГУДК в Черкаській області, МФО 854018) адміністративно-господарські санкції за незайняте робоче місце інвалідом у 2007 році в сумі 11901 грн. 70 коп. (одинадцять тисяч девятсот одна грн. сімдесят коп.) та пені за несвоєчасну сплату зазначених санкцій в сумі 1061 грн. 48 коп. (тисяча шістдесят одна грн. сорок вісім коп.), загальна сума боргу становить 12963 грн. 18 коп. (дванадцять тисяч девятсот шістдесят три грн. вісімнадцять коп.).
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня складення повного тексту постанови та наступного подання апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий Е.С. Смілянець
Повний текст постанови виготовлений 12 березня 2009 року.