u
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 березня 2009 р. Справа № 2-а-11169/08/2170
Кат. 2.11.17
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бездрабка О.І.,
при секретарі - Луговій Т.П.,
за участю:
представника позивача - Бондаря А.Ф.,
представників відповідача - Горбунової К.О., Судаковської Ю.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ПП "Агро-Іса" до Державна податкова інспекція у м.Херсоні про визнання нечинним акту про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість,
встановив:
Приватне підприємство "Агро-Іса" (позивач) звернулося із адміністративним позовом, у якому просить визнати нечинним акт Державної податкової інспекції у м.Херсоні від 19 вересня 2008 року № 462/15-2 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ПП "Агро-Іса" та зобов"язати Державну податкову інспекцію у м.Херсоні (відповідач) внести до Реєстру платників податку на додану вартість запис про відміну анулювання реєстрації. Свої вимоги обгрунтовує тим, що згідно акту підставою для анулювання свідоцтва платника ПДВ стало порушення пп."г" п.9.8 ст.9 Закону України "Про податок на додану вартість" - подання податкових декларацій з ПДВ, які свідчать про відсутність оподатковуваних поставок протягом 12 календарних місяців. Однак дане твердження відповідача не відповідає дійсності і спростовується копіями податкових декларацій, які подавалися до ДПІ у м.Херсоні протягом 2008 року.
Представник позивача у судовому засіданні повністю підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити з підстав, зазначених у позові.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував, вказав на те, що у акті помилково зазначено як підставу для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість подання податкових декларацій з ПДВ, які свідчать про відсутність оподатковуваних поставок протягом 12 календарних місяців, оскільки фактично підставою для анулювання реєстрації стало відсутність підприємства за місцем реєстрації, про що свідчать багаточисленні акти перевірки юридичної адреси позивача. Вважає, що жодних порушень при винесенні акту не допущено, а тому підстав для його скасування немає.
Заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що ПП "Агро-Іса" зареєстровано як суб"єкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Херсонської міської ради 13 червня 2007 року. Державна податкова інспекція у м.Херсоні зареєструвала ПП "Агро-Іса" платником податку на додану вартість 02 липня 2007 року, про що свідчить свідоцтво № 100049868.
Відповідно до акту ДПІ у м.Херсоні від 19 вересня 2008 року за № 462/15-2 прийнято рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ПП "Агро-Іса" у зв"язку з наданням податкових декларацій з ПДВ, які свідчать про відсутність оподатковуваних поставок протягом 12 календарних місяців.
Вказане рішення ДПІ винесено на підставі пп."г" п.9.8 ст.9 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03 квітня 1997 року.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов"язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Платники податку на додану вартість, об"єкти, база та ставки оподаткування, перелік неоподаткованих та звільнених від оподаткування операцій, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій визначені в Законі України "Про податок на додану вартість".
У п.1.3 ст.1 Закону України "Про податок на додану вартість" визначено, що платник податку - це особа, яка згідно з цим Законом зобов"язана здійснювати утримання та внесення до бюджету податку, що сплачується покупцем, або особами, яка імпортує товари на митну територію України.
Відповідно до пп."а" п.2.1 ст.2 Закону України "Про податок на додану вартість" платником податку є будь-яка особа, яка здійснює або планує здійснювати господарську діяльність та реєструється за своїм добровільним рішенням як платник цього податку.
Об"єктом оподаткування є, зокрема, операції платників податку з поставки товарів та послуг, місце надання яких знаходиться на митній території України (пп.3.1.1 п.3.1 ст.3 Закону України "Про податок на додану вартість").
У ст.9 вказаного Закону визначено порядок реєстрації осіб як платника податку на додану вартість. Будь-якій особі, яка реєструється як платник податку на додану вартість, присвоюється індивідуальний податковий номер, який використовується для справлення цього податку.
Положеннями п.9.8 ст.9 цього Закону визначено випадки анулювання реєстрації особи як платника податку на додану вартість. У пп."г" п.9.8 ст.9 Закону України "Про податок на додану вартість" вказано, що податковим органом здійснюється анулювання реєстрації особи як платника податку на додану вартість, якщо вона обирає відповідно до цього Закону спеціальний режим оподаткування за ставками, іншими, ніж зазначені у ст.6 та 8-1 цього Закону.
Якщо особа, зареєстрована як платник податку, не надає податковому органу декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних місяців або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчать про відсутність оподатковуваних поставок протягом такого періоду, а також у випадках, визначених законодавством стосовно порядку реєстрації суб"єктів господарювання, податковий орган має право анулювання реєстрації особи як платника податку на додану вартість (пп."г" п.9.8 ст.9 Закону).
Порядок, умови та строки анулювання платників податку на додану вартість регулюється "Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість", затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України № 79 від 01 березня 2000 року.
Відповідно до пп.25.2.2 вказаного Положення рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за ініціативою податкового органу оформляється актом про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за формою № 6-ПДВ (додаток 5). Такий акт складається у двох примірниках комісією, утвореною відповідно до розпорядження керівника податкового органу, та затверджується керівником (заступником керівника) податкового органу. В акті про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість обов"язково вказується підстава для такого анулювання з посиланням на відповідні норми Закону.
В акті ДПІ у м.Херсоні від 19 вересня 2008 року № 462/15-2 як підставу для анулювання реєстрації платника податку ПП "Агро-Іса" зазначено надання податкових декларацій з ПДВ, які свідчать про відсутність оподатковуваних поставок протягом 12 календарних місяців, при цьому зроблено посилання на пп."г" п.9.8 ст.9 Закону України "Про податок на додану вартість", який взагалі не передбачає такої підстави. Дана підстава передбачена пп."г" п.9.8 ст.9 Закону.
Тобто у самому рішенні про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість допущено протиріччя між підставою для прийняття такого рішення та посиланням на норму Закону.
Окрім цього судом встановлено, що така підстава як надання податкових декларацій з ПДВ, які свідчать про відсутність оподатковуваних поставок протягом 12 календарних місяців, суперечить фактичним обставинам справи, оскільки спростовується наявними у справі податковими деклараціями за травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень 2008 року, у яких у різних сумах зазначена сума ПДВ, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками звітного періоду.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку про те, що, вказуючи підставу для анулювання реєстрації позивача платником податку на додану вартість - надання податкових декларацій з ПДВ, які свідчать про відсутність оподатковуваних поставок протягом 12 календарних місяців, та роблячи посилання пп."г" п.9.8 ст.9 Закону України "Про податок на додану вартість", відповідач діяв з порушенням способу анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, передбаченого законодавством України, без урахування фактичних обставин справи.
Суд не бере до уваги посилання представника відповідача на те, що фактично підставою для анулювання реєстрації стало відсутність підприємства за місцем його реєстрації, оскільки у рішенні чітко зазначено іншу підставу для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ПП "Агро-Іса", а саме - надання податкових декларацій з ПДВ, які свідчать про відсутність оподатковуваних поставок протягом 12 календарних днів.
За таких обставин суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати нечинним рішення Державної податкової інспекції у м.Херсоні про анулювання реєстрації ПП "Агро-Іса" як платника податку на додану вартість.
Зобов"язати Державну податкову інспекцію у м.Херсоні відновити ПП "Агро-Іса" як платника податку на додану вартість.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ПП "Агро-Іса" (73000, м.Херсон, вул.Будьонного, 8, кв.103, код ЄДРПОУ 35219506) витрати зі сплати судового збору у розмірі 3 грн. 40 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її складання у повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
З повним текстом постанови сторони можуть ознайомитися через 5 днів.
Повний текст постанови виготовлений і підписаний 01 квітня 2009 року.
Суддя О.І.Бездрабко