Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
03.04.09Справа №2а-143/09/2/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В. , при секретарі Щербіна М.М. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державного підприємства «Завод шампанських вин «Новий Світ»
до Державної податкової інспекції у м. Судак
про визнання протиправним та скасування податкового-повідомлення рішення
за участю представників:
від позивача Булатової К.Б. пред-к, дов. від 10.11.2008 р.
від відповідача Фетаєвої Г.А. - пред-к, дов. №409/10/110-007 від 23.02.2009 р.
Суть спору: Державне підприємство «Завод шампанських вин «Новий Світ» (далі позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АРК з адміністративним позовом , в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення Державної податкової інспекції у м. Судак (далі відповідач) № 0000812301 від 10.12.2008р. Вимоги мотивовані тим, що під час винесення вказаного повідомлення-рішення відповідачем невірно застосовані положення Закону України “Про податок на додану вартість”.
Представник відповідача у судовому засіданні, яке відбулось 24.02.2009 р., надав заперечення на позов (вих. № 416/10/10-007 від 23.02.2009 р.), в яких з позовними вимогами не погодився, вказав, що у позивача згідно з Законом України “Про податок на додану вартість” не було підстав для включення сум податку на додану вартість , сплачених під час здійснення розрахунків з ПП «Корк-сервіс» до складу податкового кредиту з причин відсутності належним чином оформленої податкової накладної .
Під час проведення судових засідань представники сторін наполягали на вимогах та доводах, викладений у позові та запереченнях до нього.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представників сторін , суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідач провів невиїзну документальну перевірку позивача з питань взаємовідносин з ПП «Корк-сервіс» за період з 01.09.2008 р. по 30.09.2008 р. , за результатами якої 02.12.2008 р. склав Акт №547/23-0/00412665 . У зазначеному акті зафіксовано, що відповідно до п.п. 7.2.6 п. 7.2. ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» податкова накладна є підставою для нарахування податкового кредиту, з причин оформлення податкової накладної з порушенням вимог чинного законодавства у позивача не було права на включення до складу податкового кредиту за вересень 2008 р. податок на додану вартість по податковій накладній № 000100 від 26.09.2008 р. у сумі 378333,33 грн.
На підставі акту перевірки від 02.12.2008 р. №547/23-0/00412665 відповідачем прийнято податкове повідомлення рішення від 10.12.2008 р. №0000812301, згідно з яким позивачу нараховане податкове зобовязання по податку на додану вартість у сумі 378333,33 грн. та за штрафними санкціями у сумі 113500 грн.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Платники податку на додану вартість, обєкти, базу та ставки оподаткування , перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій визначені в законі України “Про податок на додану вартість”.
Згідно з п.п. 1.6 та 1.7 ст. 1 Закону України “Про податок на додану вартість” податкове зобовязання це загальна сума податку , одержана ( нарахована) платнику податку у звітному ( податковому) періоді , визначена згідно з Законом, а податковий період це сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобовязання звітного періоду , визначена цим законом. При цьому датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається, зокрема, дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів (робіт, послуг) (пп. 7.5.1 п. 7.5 ст. 7 Закону).
Порядок обчислення та сплати податку визначений у ст.7 вказаного Закону.
У п.п .7.2.1 п. 7.2. ст. 7 Закону України “Про податок на додану вартість” визначено, що платник податку зобов'язаний надати покупцю податкову накладну, що має містити зазначені окремими рядками:
а) порядковий номер податкової накладної;
б) дату виписування податкової накладної;
в) повну або скорочену назву, зазначену у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість;
г) податковий номер платника податку (продавця та покупця);
д) місце розташування юридичної особи або місце податкової адреси фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість;
е) опис (номенклатуру) товарів (робіт, послуг) та їх кількість (обсяг, об'єм);
є) повну або скорочену назву, зазначену у статутних документах отримувача;
ж) ціну поставки без врахування податку;
з) ставку податку та відповідну суму податку у цифровому значенні;
и) загальну суму коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку.
Податкова накладна складається у момент виникнення податкових зобов'язань продавця у двох примірниках. Оригінал податкової накладної надається покупцю, копія залишається у продавця товарів (робіт, послуг). Податкова накладна виписується на кожну повну або часткову поставку товарів (робіт, послуг). Платники податку повинні зберігати податкові накладні протягом строку, передбаченого законодавством для зобов'язань із сплати податків ( п. 7.2.3. п. 7.2 ст.7 Закону).
У п.п. 7.4.1. п. 7.4. ст.7 Закону України “Про податок на додану вартість” зазначено, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, у разі якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (послуги), та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою п. 6.1 ст. 6 та ст.8-1 цього Закону, протягом такого звітного періоду, зокрема, у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається дата здійснення першої з подій:
або дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), дата виписки відповідного рахунку (товарного чека) - в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків;
або дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг) ( п.п. 7.5.1. п. 7.5 ст. 7 Закону).
Відповідно до п.п. 7.7.1 п.7.7. ст. 7 Закону України “Про податок на додану вартість” сума податку, що підлягає сплаті ( перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобовязання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При відємному значенні суми розрахованої згідно з п.п. 7.7.1 цього пункту закону, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди , а при його відсутності зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має відємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого відємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг);
б) залишок відємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (пп. 7.7.2 Закону).
Спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів ( обовязкових платежів) є Закон України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”. Ст. 1 закону визначає, що податковим боргом ( недоїмкою) є податкове зобовязання ( з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку , але не сплачене у встановлений строк, а також пеня , нарахована на суму такого податкового зобовязання.
Ст.17 Закон України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” визначає порядок нарахування штрафних санкції за порушення податкового законодавства платником податків.
Матеріали справи свідчать про те що між позивачем та ПП «Корк сервіс» 12.05.2008 р. був укладений договір постачання № 122 , відповідно до умов якого перший був зобовязаний прийняти товар та сплатити його вартість на умовах , визначених сторонами.
Згідно з умовами зазначеного договору ПП «Корк- сервіс» здійснило постачання позивачу товару на загальну суму 2270 000 грн. ( в тому числі ПДВ у сумі 378333, 33 грн.) , вказаний товар був отриманий позивачем, що підтверджено Податковою накладною № 00010 від 26.09.2008 р. У зазначеній податковій накладній продавцем товару визначено ПП «Корк-Сервіс», а Покупцем товару - ГП ЗШВ «Новий світ». У податковій накладній № 000100 від 26.09.2008 р. в розділі покупець зазначені номер свідоцтва платника податків останнього 00405912 та його індивідуальний податковий номер 004126601105 . Вказана інформація у повному обсязі відповідає номеру свідоцтва платника податків та індивідуальному податковому номеру позивача.
Під час розгляду справи відповідач надав копію податкової накладної №000100 від 26.09.2008 р. , отриману під час проведення перевірки у ПП «Корк- сервіс», в який останній зазначений продавцем , а покупцем визначено «Новий світ» ГП ЗШВ, номер свідоцтва платника податків останнього 00405912 та його індивідуальний податковий номер 004126601105.
Вивчивши копії зазначеної податкової накладної , приймаючи до уваги те, що в них містяться відомості про номер свідоцтва платника ПДВ та індивідуальний податковий номер саме позивача та ПП «Корк- сервіс», суд вважає, що знайшло підтвердження те,що вказаний документ був складений в момент придбання першим товару у останнього згідно з умовами договору постачання № 122 від 12.05.2008 р. В таких умовах, на думку суду розбіжності у визначені скороченої назви позивача згідно зі ст. 70 КАС України не є належним доказом не проведення ним вказаної операції з ПП «Корк-Сервіс» .
Надані позивачем документи свідчать про те, що ним не порушувались вимоги п.п. 7.2.1 п. 7.2. ст.. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» , а податкова накладна № 000100 від 26.09.2008 р. оформлена з додержанням вказаних вимог Закону.
З огляду на зазначене суд приходить до висновку, що право позивача на податковий кредит з ПДВ у вересні 2008 р. на суму 378333,33 та дата його виникнення визначені позивачем з додержанням вимог п.п. 7.4.1 п. 7.4 та п.п. 7.5.1. п. 7.5 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» у звязку з придбанням ним у ПП «Корк-сервіс» товару - пробки коркової на суму 2270000 грн. з метою її подальшого використання у своїй господарській діяльності.
З аналізу зазначених вище положень ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» стає зрозумілим, що сума бюджетного відшкодування формується як відємне значення різниці між податковими зобовязаннями та податковим кредитом за відповідний податковий період. У наступному податковому періоді ця сума підлягає бюджетному відшкодуванню платнику податку за умови сплати податку на додану вартість разом з ціною товару постачальникам товарів (послуг). Таким чином існує взаємозвязок між сплатою, надходженням до бюджету податку на додану вартість та відшкодуванням такого податку. При цьому зазначені етапи нерозривно повязані між собою: сплата податку, а потім включення відповідних сум до податкового кредиту з податку на додану вартість та відшкодування податку на додану вартість за рахунок коштів, що були сплачені у вигляді податку.
Під час розгляду справи позивачем надана копія розшифровки податкових зобовязань ПП «Корк сервіс» та податкового кредиту в розрізі контрагентів за 2008 р., в який зазначено податкове зобовязання по ПДВ в розмірі 378333,33 по постачанню на суму 1891666,67 грн.
За таких обставин суд вважає, що матеріалами справи підтверджено не тільки дотримання вимог закону України «Про податок на додану вартість» при оформлені податкової накладної № 000100 від 26.09.2008 р. , але і сплата позивачем ПП «Корк-сервіс» разом з вартістю товару суми ПДВ в розмірі 378333,33 грн.
З урахуванням зазначеного стає зрозумілим , що не відповідає нормам податкового законодавства та дійсним обставинам справи викладений відповідачем в акті №547/23-0/00412665 , на підставі якого складено спірне податкове повідомлення рішення, висновок про те, щодо позивач з причин невірного оформлення податкової накладної не мав право на включення до складу податкового кредиту за вересень 2008р. ПДВ по податковій накладній № 000100 від 26.09.2008 р. в сумі 378333,33 грн.
Як зазначено вище , суд не встановив порушення Закону України «Про податок на додану вартість» в діях позивача по віднесенню до податкового кредиту суми ПДВ у розмірі 378333,33 грн., сплаченої під час розрахунків за отриманий від ПП «Корк-сервіс» товар. За таких обставин у відповідача були відсутні підстави для нарахування штрафних санкцій у сумі 113500 грн.
В силу викладеного суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Під час судового засідання, яке відбулось 03.04.2009 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 10.04.2009 р.
Керуючись ст.ст. 98, 160-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати протиправним таскасувати податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у м. Судак № 0000812301 від 10.12.2008 р.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства «Завод шампанських вин «Новий Світ» (м. Судак, смт. Новий світ, вул. Шаляпіна 1, код ЄДРПОУ 00412665 ) 3,40 грн. судового збору.
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення (у разі складання постанови у повному обсязі, відповідно до ст. 160 КАСУ - з дня складення у повному обсязі).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження , апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Яковлєв С.В.