Рішення № 34600623, 04.11.2013, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
04.11.2013
Номер справи
924/591/13
Номер документу
34600623
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"04" листопада 2013 р.Справа № 924/591/13

Господарський суд Хмельницької області у колегіальному складі:

головуючий суддя Заярнюк І.В., суддя Гладюк Ю.В., суддя Музика М.В., розглянувши матеріали справи

за позовом Шепетівського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Шепетівської міської ради, м. Шепетівка

до публічного акціонерного товариства "Шепетівський цукровий комбінат", м. Шепетівка

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Управління Держземагенства у Шепетівському районі

про внесення змін до пункту 9 укладеного між Шепетівською міською радою та публічним акціонерним товариством "Шепетівський цукровий комбінат" договору оренди землі від 28.04.2012р. (зареєстрованого в управлінні Держкомзему в м. Шепетівці Хмельницької області 24.05.2012р. за № 681070004000113)

Представники сторін:

від позивача - не з'явився,

від відповідача - не з'явився

від третьої особи - не з'явився

за участю прокуратури - не з'явився

Суть спору: Шепетівський міжрайонний прокурор в інтересах держави в особі Шепетівської міської ради, м. Шепетівка звернувся з позовом до публічного акціонерного товариства "Шепетівський цукровий комбінат", м. Шепетівка про внесення змін до пункту 9 договору оренди земельної ділянки від 28.04.2012 за №681070004000113, а саме просить у п. 9 договору слова "1003003,40 грн. в рік" замінити словами "4 012013,61 грн. в рік".

В обґрунтування позову зазначає, що рішенням ХХV сесії Шепетівської міської ради VI скликання 25.06.2012р. №14 "Про встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності не сільськогосподарського призначення" ставка орендної плати за землі виробничого використання встановлена у розмірі 12% від нормативно грошової оцінки землі. Зазначене рішення набрало чинності 01.01.2013р. За таких обставин Шепетівська міська рада листом від 08.01.2013р. №01-34/57 звернулась до відповідача з пропозицією про внесення змін у договір оренди від 28.04.2012р. Окрім того, 16.01.2013р. відповідачу надсилалась додаткова угода до договору оренди землі від 28.04.2012р. Однак, листом від 28.01.2013р. №40-01 відповідач повідомив про відмову у внесенні змін до п. 9 договору оренди землі.

Враховуючи вищевикладене, посилаючись на ст. 188 Господарського кодексу України, ст.651 Цивільного кодексу України, ст.ст. 274-1, 288.5. Податкового кодексу України, ст. 12 Земельного кодексу України, ст. 21, 23, 30 Закону України "Про оренду землі", ст.ст. 26, 73 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні", п. 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. № 6 „Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин", представники прокуратури та позивача просять позов задовольнити.

Представник прокуратури та позивача в попередніх судових засіданнях позовні вимоги підтримали у повному обсязі, вважаючи їх правомірними та обґрунтованими поданими доказами. У письмових поясненнях від 03.07.2013 р. представник позивача зазначив, що абз. 2 п. 12 договору оренди землі від 28 квітня 2012 року передбачено, що розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із сторін у разі зміни розмірів земельного податку, ставок орендної плати, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством. Пунктом 10 зазначеного вище договору передбачено, що обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії, тобто слова „визначених законодавством" аналогічно як і в абз. 2 п. 12 договору стосуються слів "коефіцієнтів індексації"". Крім того, якщо проаналізувати абз. 2 п. 12 договору оренди землі від 28 квітня 2012 року, то в останньому перераховується: "зміни розмірів земельного податку, ставок орендної плати", "підвищення цін, тарифів", "зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством". Таким чином, на думку позивача, словосполучення „визначених законодавством" стосується безпосередньо "зміни коефіцієнтів індексації".

У письмових поясненнях від 23.09.2013р. позивач зазначає, що обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії, тобто слова „визначених законодавством" аналогічно як і в абз. 2 п. 12 договору стосуються слів „коефіцієнтів індексації". Крім того, якщо проаналізувати абз. 2 п. 12 договору оренди землі від 28 квітня 2012 року, стверджує, що в останньому перераховується: „зміни розмірів земельного податку, ставок орендної плати", „підвищення цін, тарифів", „зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством". Тобто, словосполучення „визначених законодавством" стосується безпосередньо слів „зміни коефіцієнтів індексації". Зазначає, що ініціювання внесення змін до договору оренди землі в частині зміни розміру орендної плати належить до компетенції сільської, селищної, міської ради і має здійснюватись шляхом прийняття відповідних рішень.

Відповідач у попередніх судових засіданнях та у письмових запереченнях проти позову заперечує, відзначивши, зокрема, що підстави для зміни договору оренди землі передбачені у пункті 12 договору, яким передбачено можливість перегляду розміру орендної плати на вимогу однієї із сторін лише у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, ставок орендної плати, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не звини орендаря, що підтверджується документами; в інших випадках, передбачених законом. Проте, в позовній заяві не уточнено яка саме з перелічених підстав є підставою для односторонньої зміни договору. Факти наявності першої та другої підстави для зміни договору не наведені в доводах позовної заяви, а на четверту підставу нормативні посилання відсутні. Таким чином представник відповідача прийшов до висновку, що підставою для зміни договору прокурор вбачає у зміні розмірів земельного податку та/або ставок орендної плати та/або підвищення цін, тарифів та/або зміни коефіцієнтів індексації, визначених чинним законодавством.

Представник ПАТ "Шепетівський цукровий комбінат" в своєму запереченні стверджує, що жодної вищенаведеної обставини, яка б створювала для підприємства обов'язок по внесенню змін до договору не настало. З пунктів 8, 9 договору оренди землі, укладеного 28.04.2012 року, та розрахунку розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності грошова оцінка яких проведена станом на 20.07.2010 року, вбачається, що між Шепетівською міською радою та АТ "Шепетівський цукровий комбінат" погоджено розмір орендної плати зі строком дії договорів до 27.04.2017 року. Такий розмір орендної плати встановлено на рівні трикратного розміру земельного податку, а саме 3% від нормативно грошової оцінки землі.

Стверджує, що з моменту укладення договору, визначені чинним законодавством розміри земельного податку, ставки орендної плати, ціни і тарифи, та коефіцієнти індексації не змінювались, внаслідок цього, враховуючи що ні ЦК України, ні ст. ст. 23, 30 Закону України "Про оренду землі", ні договір оренди не передбачають право орендодавця в односторонньому порядку змінювати орендну плату.

Щодо перегляду розміру орендної плати, як прийняття орендодавцем одностороннього рішення від 25.06.2012 року №14 "Про встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності не сільськогосподарського призначення" зазначає, що такого права орендодавця не передбачено у спірному договорі оренди земельної ділянки. По-друге, дане рішення не є рішенням нормативно-правового характеру, не носить обов'язковий характер та не складає частину національного законодавства, що регулює сплату орендної плати.

Зазначає, що ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" надає повноваження міським радам лише встановлювати ставки земельного податку. В силу положень Податкового кодексу України (пп. пп. 14.1.72, 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 ПК України) земельний податок та орендна плата є різними поняттями, що виключає обґрунтованість доводів позивача.

Представник відповідача в запереченні наголошує, що Податковим кодексом України орендну плату за землі державної та комунальної власності включено до плати за землю та віднесено до загальнодержавних податків та зборів (п. 9.1 ст. 9 ПК України). Саме Податковим кодексом України встановлено граничні розміри орендної плати (ст. 288 ПК України). Елемент диспозитивності, що міститься у п. п. 288.4, 288.5 ст. 288 ПК України передбачає, що розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем власником) і орендарем та визначається в межах 3-12 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Саме в цих межах ПК України надає право сторонам визначати розмір орендної плати за згодою сторін. Враховуючи рівність учасників правовідносин щодо оренди земельної ділянки не заснованих на підпорядкуванні та зважаючи що розмір орендної плати, визначений у діючій редакції договору не є меншим мінімального розміру, вимоги прокурора є необґрунтованими. Крім того, будь-яких доводів в обґрунтування нормативної чи економічної необхідності збільшення орендної плати в чотири рази позивач не наводить. Також представник відповідача в запереченні зазначає, що рішення органів місцевого самоврядування не можуть регулювати питання справляння податків та зборів загальнодержавного значення (в тому числі і орендну плату), оскільки не є частиною податкового законодавства, а тому вбачається необґрунтованим застосування рішення Шепетівської міської ради до договорів, що укладені до набрання ним чинності (до 01.01.2013 року), просить в задоволенні позову відмовити.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Управління Держземагенства у Шепетівському районі - в судове засідання не з'явився, однак, на адресу суду 03.07.2013р. надіслав клопотання про розгляд справи без участі представника. Також у клопотанні зазначено, що позовні вимоги підтримує та просить суд позов задовольнити.

Розглядом наявних матеріалів справи встановлено таке.

29.03.2012р. Шепетівська міська рада прийняла рішення ХХІІ сесії міської ради VІ скликання № 28 „Про надання дозволів на виготовлення проектів землеустрою, технічної документації із землеустрою та розгляд проектів щодо відведення земельних ділянок, технічної документації із землеустрою згідно із ст. 124 Земельного кодексу України", яким Шепетівська міська рада, вирішила, зокрема: передати публічному акціонерному товариству „Шепетівський цукровий комбінат" на умовах оренди земельні ділянку по Старокостянтинівському шосе, 31, площею 256787 кв.м для розміщення та експлуатації основних, підсобних та допоміжних будівель і споруд строком на 5 років; зобов'язати орендаря у місячний термін укласти договір оренди земельної ділянки та протягом 10 днів від підписання договору надати необхідні документи для їх державної реєстрації.

Між Шепетівською міською радою (орендодавцем) та публічним акціонерним товариством "Шепетівський цукровий комбінат" (орендарем) укладено договір оренди землі від 28.04.2012р. (зареєстрований в управлінні Держкомзему в м. Шепетівці Хмельницької області 24.05.2012р. за № 681070004000113), відповідно до якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розміщення та експлуатації основних, підсобних та допоміжних будівель та споруд (лабораторія), яка знаходиться в м. Шепетівка по Староконстантинівському шосе, 31. Земельна ділянка надана на підставі рішення XXII сесії Шепетівської міської ради VI скликання № 28 від 29.03.2012р. (п.1.1. договору).

Згідно з п. 2 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 256787кв. м.

Як передбачено п. 5. договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 33433446,77 грн.

Договір укладений на 5 років (до 27.04.2017р.). Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше, ніж за місяць до закінчення строку дії договору, повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію (п.8 договору).

Відповідно до п. 9 договору, орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі і становить 1003003,40 грн. в рік.

Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими КМУ формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії (п.10 договору).

Згідно з п. 12 договору, розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із сторін у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, ставок орендної плати, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджується документами; в інших випадках, передбачених законом.

П. 15 договору передбачено, що цільове призначення земельної ділянки: здійснення виробничої діяльності.

Згідно з п. 32 договору, зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

Договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації (п. 40 договору).

До договору додано кадастровий план земельної ділянки, розрахунок розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, грошова оцінка яких проведена станом на 20.07.2010р., витяг з технічної документації нормативної грошової оцінки земельних ділянок, а також акт погодження меж землекористування за квітень 2012р.

Зі змісту наявного в матеріалах справи акту від 24.05.2012р. вбачається, що позивачем відповідачу було передано земельну ділянку для розміщення та експлуатації основних, підсобних та допоміжних будівель та споруд, які знаходяться в м. Шепетівці по Старокостянтинівському шосе, 31.

25.06.2012р. Шепетівська міська рада прийняла рішення ХХV сесії міської ради VІ скликання № 14 „Про встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності несільськогосподарського призначення".

Вищезазначеним рішенням Шепетівська міська рада вирішила, зокрема: затвердити ставки орендної плати за земельні ділянки на території м. Шепетівки згідно з додатком; відсоткові процентні ставки орендної плати за земельні ділянки, які не включені в додаток до цього рішення, визначаються при передачі земельних ділянок в оренду за рішенням сесії міської ради; при наданні земельних ділянок в оренду на конкурентних засадах ставки орендної плати не можуть бути меншими, ніж визначені в цьому рішенні та можуть перевищувати 12% від нормативної грошової оцінки землі; юридичному відділу виконавчого комітету Шепетівської міської ради та сектору з питань регулювання земельних відносин управління житлово-комунального господарства та з питань регулювання земельних відносин протягом двох місяців з дня набрання чинності вказаного рішення підготувати додаткові угоди з орендарями земельних ділянок на зміну умов діючих договорів оренди в частині плати за оренду земельної ділянки та забезпечити їх укладання, в порядку передбаченому чинним законодавством; визнати таким, що втратило чинність: рішення XII сесії міської ради 24 скликання від 15.10.2003 року №7 „Про встановлення розмірів орендної плати за землю"; рішення XV сесії міської ради 24 скликання №29 від 06.02.2004р. „Про відміну пунктів 5,6 рішення XII сесії міської ради № 7 від 15.10.2003р. „Про встановлення розмірів орендної плати". Визначено, що рішення набирає чинності з 01.01.2013р.

До рішення доданий додаток, в якому встановлені ставки орендної плати за земельні ділянки на території м. Шепетівки. З-поміж іншого, ставка орендної плати за землі виробничого використання встановлена у розмірі 12% від нормативної грошової оцінки землі.

Виконавчий комітет Шепетівської міської ради надіслав лист від 08.01.2013р. № 01-34/57, адресований директору ПАТ „Шепетівський цукровий комбінат", в якому повідомлено про те, що в зв'язку із набуттям чинності рішенням ХХV сесії міської ради VІ скликання № 14 від 25.06.2012р. та відповідно до п. 2 додатку до прийнятого рішення орендна плата за землі, надані для виробничого використання, встановлена у розмірі 12% нормативної грошової оцінки орендованих земельних ділянок. Тому, як вказано в листі, необхідно внести зміни до діючих договорів оренди земельних ділянок державної та комунальної власності від 28.04.2012р. та звернутись у сектор з питань регулювання земельних відносин управління житлово-комунального господарства та з питань регулювання земельних відносин виконавчого комітету Шепетівської міської ради.

Крім того, на адресу ПАТ „Шепетівський цукровий комбінат" 16.01.2013р. для підпису та державної реєстрації надсилались додаткові угоди до договорів оренди землі від 28.04.2012р.

ПАТ „Шепетівський цукровий комбінат" надіслано лист від 28.01.2013р. № 40-01, адресований виконавчому комітету Шепетівської міської ради, в якому, зокрема, повідомлено, що договорами оренди не передбачено таку підставу перегляду розміру орендної плати як одностороннє прийняття рішення орендодавцем про його підвищення. Разом з тим, Податковим кодексом України орендну плату за землі державної та комунальної власності включено до плати за землю та віднесено до загальнодержавних податків та зборів (п. 9.1 ст. 9 ПК України). Саме Податковим кодексом України, встановлено граничні розміри орендної плати (ст. 288 ПК України). Тому, враховуючи те, що підставою для внесення змін до договорів оренди землі в частині розміру орендної плати є лише зміна розмірів ставок орендної плати, визначених законодавством та те, що рішення Шепетівської міської ради не складають частину законодавства України з питань загальнодержавних податків та зборів, пропозиція щодо перегляду розміру орендної плати за землю є безпідставною, зазначено відповідачем.

В матеріалах справи також наявні копії: рішення XII сесії міської ради 24 скликання від 15.10.2003 року №7 „Про встановлення розмірів орендної плати за землю"; рішення XV сесії міської ради 24 скликання №29 від 06.02.2004р. „Про відміну пунктів 5,6 рішення XII сесії міської ради № 7 від 15.10.2003р. „Про встановлення розмірів орендної плати".

У зв'язку з відмовою відповідача внести зміни у договір прокурор в інтересах позивача звернувся для вирішення даного питання до суду.

Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, судом береться до уваги наступне.

Відповідно до ст.21 Закону України „Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди. Крім того, Податковим кодексом України (пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288) встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою, зокрема, для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, та не може перевищувати для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Згідно зі ст. 23 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін. Відповідно до ст. 30 Закону України „Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Відповідно до ч.1 ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Частинами першою, другою ст. 632 Цивільного кодексу України передбачено застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому, зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

З огляду на зміст ст.204 Цивільного кодексу України „Презумпція правомірності правочину", відповідно до якої правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним, судом констатується дійсність договору оренди землі від 28.04.2012р. за № 681070004000113 (у тому числі й пункту 12 вищеозначеного договору щодо перегляду розміру орендної плати у разі зміни ставок орендної плати).

Як встановлено судом, в обґрунтування позовних вимог представник прокуратури та позивача посилаються, зокрема, на те, що пунктом 12 договору оренди землі від 28.04.2012р. за № 681070004000113 передбачено, що розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із сторін, зокрема, у разі зміни ставок орендної плати.

Отже, з огляду на зміст зазначених вище норм та пункту 12 вищеозначеного договору від 28.04.2012р., під час укладення останнього волевиявлення обох сторін було спрямоване на те, що зміна ставок орендної плати потягне за собою зміну розмірів орендної плати, встановлених договорами. Тому твердження відповідача про необґрунтоване ініціювання позивачем внесення змін до договору оренди в односторонньому порядку, без урахування договірних положень, є безпідставним.

Крім того, виходячи зі змісту пункту 12 договору оренди від 28.04.2012р., судом констатується та обставина, що термін „визначений законодавством", застосований у пункті 12 договору щодо перегляду розмірів орендної плати, стосується коефіцієнтів індексації, передбачених п. 10 договору, а не ставок орендної плати. Відтак, протилежні доводи відповідача є необґрунтованими.

Також, судом відзначається, що частиною першою ст. 13 Конституції України встановлено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Пунктом "а" частини першої ст. 12 Земельного кодексу України передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад.

Частиною першою ст. 124 Земельного кодексу України визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки. При цьому, пункт 34 частини першої ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачає, що питання регулювання земельних відносин (у тому числі надання земельних ділянок) вирішується виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

Зі змісту вищезазначених норм законодавства випливає, що питання оренди земельних ділянок вирішуються сільською, селищною, міською радою на пленарних засіданнях шляхом прийняття відповідних рішень.

Як передбачено частиною першою ст. 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. При цьому, згідно з частиною першої ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Тобто, беручи до уваги вищевикладені приписи та встановлені судом факти, а також положення договору оренди землі від 28.04.2012р. за № 681070004000113 (зокрема, пункт 12), враховуючи наявність рішення ХХV сесії Шепетівської міської ради № 14 від 25.06.2012 р. „Про встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності несільськогосподарського призначення", згідно з яким радою затверджено нові ставки орендної плати за землі виробничого використання (12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки), суд вважає правомірним ініціювання позивачем внесення змін до договору оренди землі від 28.04.2012р. (а, відтак, безпідставним є відхилення відповідних пропозицій позивача відповідачем).

Також судом враховується, що відповідно до пункту 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. Однак, матеріали справи не містять доказів, які би свідчили про нечинність рішення ХХV сесії Шепетівської міської ради № 14 від 25.06.2012 р. „Про встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності несільськогосподарського призначення".

Вищевикладеним спростовуються доводи відповідача, наведені в обґрунтування своїх заперечень на позов.

Крім того, при прийнятті рішення судом взято до уваги правові позиції, викладені у постановах Вищого господарського суду України від 10.07.2012р. у справі № 5005/4638/2011 (27/156-10), від 13.02.2013р. у справі № 17/5005/5337/2012, від 16.07.13 у справі №5019/344/12, постанові Верховного суду України від 30.05.2011р. по справі № 17/299-10.

За таких обставин, позовні вимоги обґрунтовані матеріалами справи та підлягають задоволенню зі стягненням згідно зі ст. 49 ГПК України з відповідача в доход Державного бюджету України судового збору в розмірі 1147 грн. (при цьому судом враховано положення п. 2.11. постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 7 від 21.02.2013р. „Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України").

Керуючись ст.ст.1, 2, 45, 12, 13, 33, 43, 49, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов Шепетівського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Шепетівської міської ради, м. Шепетівка до публічного акціонерного товариства "Шепетівський цукровий комбінат", м. Шепетівка за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Управління Держземагенства у Шепетівському районі про внесення змін до пункту 9 укладеного між Шепетівською міською радою та публічним акціонерним товариством "Шепетівський цукровий комбінат" договору оренди землі від 28.04.2012р. (зареєстрованого в управлінні Держкомзему в м. Шепетівці Хмельницької області 24.05.2012р. за № 681070004000113) задовольнити.

Внести зміни до укладеного між Шепетівською міською радою та публічним акціонерним товариством "Шепетівський цукровий комбінат" договору оренди землі від 28.04.2012р. (зареєстрованого в управлінні Держкомзему в м. Шепетівці Хмельницької області 24.05.2012р. за № 681070004000113): у пункті 9 договору слова та цифри „1003003,40 грн. в рік" замінити словами та цифрами „4012013,61 грн. в рік".

Стягнути з публічного акціонерного товариства "Шепетівський цукровий комбінат" (м. Шепетівка Хмельницької області, вул. Старокостянтинівське шосе, буд. 31, ідентифікаційний код 00373391) в доход Державного бюджету України (код класифікації доходів 22030001, отримувач коштів - УДКСУ у м. Хмельницькому, рахунок отримувача № 31218206783002, код ЄДРПОУ отримувача 38045529, банк отримувача - ГУ ДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013) судовий збір в розмірі 1147 грн. (одну тисячу сто сорок сім гривень 00 коп.).

Видати наказ, який надіслати до державної податкової інспекції.

Головуючий суддя Суддя СуддяІ.В. Заярнюк Ю.В.Гладюк М.В. Музика

Віддрук. 5 прим.:

1 - до матеріалів справи;

2 - позивачу (30400, м. Шепетівка, вул. Островського, 4);

3 - відповідачу (30400, м. Шепетівка, вул. Старокостянтинівське шосе, 31);

4 - Шепетівській міжрайонній прокуратурі (30400, м. Шепетівка, вул. Червоноармійська, 43 );

5 - прокуратурі м. Хмельницького (м. Хмельницький, вул. Проскурівська, 63). Всім рекоменд. листом з повід.