ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"29" жовтня 2013 р.Справа № 916/2287/13
Господарський суд Одеської області
У складі судді Желєзної С.П.
Секретаря судових засідань Воробйова А.В.
За участю представників сторін:
Прокурор: Гончаренко А.О. /посвідчення/;
Від позивачів:
- Міністерства оборони України: не з'явився;
- Квартирно-експлуатаційного відділу міста Одеси: не з'явився;
Від відповідача: не з'явився;
Від третьої особи: Крапівіна О.С. за довіреністю за вих. № 13/10-21-01 від 21.10.2013р.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Першого заступника прокурора Південного регіону з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері в інтересах держави в особі Міністерства оборони України, Квартирно-експлуатаційного відділу міста Одеси до Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - товариства з обмеженою відповідальністю «Будмарин», про визнання незаконними та скасування рішень, -
ВСТАНОВИВ:
Перший заступник прокурора Південного регіону України з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері (далі по тексту - прокурор) звернувся до господарського суду Одеської області з позовом в інтересах держави в особі Міністерства оборони України, Квартирно-експлуатаційного відділу міста Одеси до Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - товариства з обмеженою відповідальністю „Будмарин" (далі по тексту - ТОВ „Будмарин"), про визнання незаконними та скасування наступних рішень відповідача: рішення від 30.09.2008р. № 548-V „Про затвердження проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки під розміщення жилого комплексу ТОВ „Будмарин" на території Крижанівської сільської ради" повністю; п. 4 рішення від 25.04.2008р. № 491-V, яким внесено зміни до рішення десятої сесії Крижанівської сільської ради від 30.05.2007р. № 269-V „Про створення комісії по попередньому вибору земельної ділянки площею 2,8 га прилеглої до території попередньо узгодженої ТОВ „Будмарин" площею 9,0 га для створення єдиної інфраструктури жилого комплексу в селі Крижанівка"; рішення від 30.05.2007р. № 269-V „Про створення комісії по попередньому вибору земельної ділянки площею 2,8 га прилеглої до території попередньо узгодженої ТОВ „Будмарин" площею 9,0 га для створення єдиної інфраструктури жилого комплексу в селі Крижанівка" повністю; п. 7 рішення від 25.04.2008р. № 491-V, яким внесено зміни до рішення від 27.12.2007р. № 431-V „Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів с. Крижанівка та с. Ліски та погодження матеріалів Схеми землеустрою і техніко-економічні обґрунтування використання та охорони земель на території Крижанівської сільської ради Комінтернівського району" в частині доповнення його наступними пунктами: про затвердження ТОВ „Будмарин" акту вибору земельної ділянки передбаченої під розміщення жилого комплексу загальною площею 2,0 га забудованих земель прилеглої до території попередньо узгодженої ТОВ „Будмарин" площею 9,0 га із земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, які перебувають у користуванні Чорноморської КЕЧ (колишнє військове містечко № 271) на території Крижанівської сільської ради (в межах населеного пункту) Комінтернівського району Одеської області; про надання ТОВ „Будмарин" дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду під розміщення жилого комплексу загальною площею 11,00 га забудованих земель із земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, які перебувають у користуванні Чорноморської КЕЧ (колишнє військове містечко № 271) на території Крижанівської сільської ради (в межах населеного пункту) Комінтернівського району Одеської області; про необхідність подання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду під розміщення жилого комплексу на розгляд та затвердження в установленому законом порядку.
В обґрунтування заявлених позовних вимог прокурор посилається на те, що Міністерством оборони України як органом, який здійснює управління військовим майном відповідно до закону, надавалась згода виключно на припинення права користування земельною ділянкою площею 9,0 га, на якій розташоване військове містечко № 271 у селі Крижанівка Комінтернівського району Одеської області та зміну її цільового призначення з подальшим відведення в установленому порядку на користь ТОВ „Будмарин" під будівництво житлових комплексів. В той же час, відповідачем на підставі оспорюваних рішень було надано ТОВ „Будмарин" дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки яка належала до земель оборони, площею 11,0 га яку, в подальшому, передано в оренду терміном на 49 років, тобто безпідставно здійснено розпорядження земельною ділянкою, площею 2,0 га щодо якої Міністерством оборони України згода на припинення права постійного користування не надавалася.
Ухвалою від 18.09.2013р. господарським судом за заявою прокурора в порядку ст.ст. 66, 67 ГПК України було вжито заходів до забезпечення позову шляхом заборони Комінтернівській районній державній адміністрації Одеської області надавати ТОВ „Будмарин" дозволи, погодження або документи, у тому числі містобудівні обґрунтування та обмеження, для будівництва на земельній ділянці площею 2,0 га, за адресою: с. Крижанівка Комінтернівського району Одеської області (територія військового містечка № 271) будь-яких об'єктів.
Під час розгляду даної справи пред'явлені прокурором позовні вимоги були підтримані позивачами у повному обсязі.
Відповідачем власної правової позиції щодо заявлених прокурором позовних вимог висловлено не було, однак Крижанівська сільська рада просила суд врахувати можливі негативні для суспільства наслідки задоволення позовних вимог прокурора у вигляді виникнення у ТОВ „Будмарин" права вимагати повернення переданих державі в особі Міністерства оборони України квартир для військовослужбовців або відповідної суми грошових коштів.
Третя особа повністю заперечує проти заявлених позовних вимог, наголошуючи на їх безпідставності та необґрунтованості. Крім того, під час розгляду даної справі ТОВ „Будмарин" було заявлено низку клопотань.
Так, згідно із клопотанням, поданим 30.09.2013р. в судовому засіданні, ТОВ „Будмарин" просило суд призначити по даній справі судову земельновпорядну експертизу, на вирішення якої поставити наступні питання: чи відведено земельні ділянки площею 9,0 га та 2,0 га, які надані ТОВ „Будмарин" у користування на підставі рішення Крижанівської сільської ради від 24.04.2008р. № 491-V, за рахунок земель комунальної власності або частина зазначених земельних ділянок відводилась за рахунок земель оборони; якщо земельні ділянки, які надані ТОВ „Будмарин" згідно з рішенням Крижанівської сільської ради від 24.04.2008р. № 491-V, відведені за рахунок земель комунальної власності та за рахунок земель оборони, визначити площу земель комунальної власності та земель оборони; у випадку відведення земельних ділянок, які надані ТОВ „Будмарин" у користування на підставі рішення Крижанівської сільської ради від 24.04.2008р. № 491-V, за рахунок земель оборони більш ніж 9,0 га, визначити можливі варіанти відновлення меж земель оборони; виходячи з матеріалів справи № 916/2287/13 розробити зведений план, на якому зазначити межі земельних ділянок площею 9,0 га та 2,0 га, які відведені ТОВ „Будмарин" на підставі рішення Крижанівської сільської ради від 24.04.2008р. № 491-V, та меж земель оборони; визначити загальний розмір земельної ділянки військового містечка № 271 у селі Крижанівка Комінтернівського району Одеської області, від права користування якою Міністерством оборони України надано відмову на користь Крижанівської сільської ради. В обґрунтування заявленого клопотання третя особа посилалась на той факт, що до складу переданих ТОВ „Будмарин" у користування земель могла увійти частина земельної ділянки комунальної власності, повноваження щодо розпорядження якою належить Крижанівській сільській раді незалежно від наявності будь-яких погоджень Міністерства оборони України. Крім того, ТОВ „Будмарин" також посилалось на наявність істотних розбіжностей у документах, якими визначалась площа та категорія земельної ділянки, яка була відведена ТОВ „Будмарин" на підставі оспорюваних рішень.
У задоволенні даного клопотання господарським судом було відмовлено, оскільки в межах даної справи господарським судом оцінюється законність низки рішень Крижанівської сільської ради на предмет наявності у останньої права розпорядження земельною ділянкою колишнього військового містечка, яка належала до земель оборони. Визначення ж питання координат цієї земельної ділянки, її меж на місцевості, належність фактично відведеної та прийнятої ТОВ „Будмарин" земельної ділянки до земель оборони або до земель комунальної власності не входить до предмету доказування по даній справі, у зв'язку з чим, питання, запропоновані ТОВ „Будмарин" для вирішення судовим експертом, не потребують дослідження для правильного вирішення даного спору по суті.
Крім того, ТОВ „Будмарин" було заявлено клопотання про припинення провадження у даній справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 80 ГПК України у зв'язку із тим, що даний спір не підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства. В обґрунтування заявленого клопотання третя особа посилалась на той факт, що даний спір підлягає вирішенню в порядку адміністративного судочинства, оскільки при прийнятті оспорюваних рішень відповідач здійснював владні повноваження, визначені Земельним кодексом України, в результаті чого даний спір слід кваліфікувати як публічно-правовий.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 80 ГПК України господарський суд припиняє провадження у справі, якщо спір не підлягає розгляду в господарських судах України. В свою чергу, статтею 12 ГПК України встановлено, що господарським судам зокрема підвідомчі справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів.
Для вирішення питання підвідомчості даного спору, господарський суд вважає за необхідне, з урахуванням положень ст. 12 ГПК України, визначити, які спори, що виникають із земельних відносин, віднесені до компетенції адміністративних судів.
Згідно з ч. 1, п. 1 ч. 2 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Таким чином, на момент звернення прокурора до суду із даним позовом компетенція адміністративних судів поширювалась виключно на публічно-правові спори, пов'язані із оскарженням заінтересованими особами рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, які виникають зокрема із земельних відносин.
Пунктом 1.2. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. № 6 „Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" (з наступними змінами та доповненнями) роз'яснено, що господарським судам підвідомчі лише справи у спорах, що виникають із земельних відносин приватноправового характеру, тобто з відносин, врегульованих нормами цивільного або господарського права і пов'язаних із здійсненням сторонами цивільних або інших майнових прав на земельні ділянки на засадах рівності. З положень статей 13, 14, 140, 142, 143 Конституції України, статей 11, 16, 167, 169, 374 ЦК України, статей 2, 8, 48, 133, 148, 152, 197 ГК України, статей 80, 84, 123, 124, 127, 128 Земельного кодексу України випливає, що органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування у правовідносинах щодо розпорядження земельними ділянками державної та комунальної власності (наданні земельних ділянок громадянам та юридичним особам у власність або в користування, відчуженні земельних ділянок державної або комунальної власності, укладенні, зміні, розірванні договорів купівлі-продажу, ренти, оренди земельної ділянки та інших договорів щодо земельних ділянок, встановленні сервітуту, суперфіцію, емфітевзису, в тому числі прийнятті державними органами та органами місцевого самоврядування відповідних рішень) діють як органи, через які держава або територіальна громада реалізують повноваження власника земельних ділянок. Реалізуючи відповідні повноваження, державні органи або органи місцевого самоврядування вступають з юридичними та фізичними особами у цивільні та господарські правовідносини. Отже, у таких відносинах держава або територіальні громади є рівними учасниками земельних відносин з іншими юридичними та фізичними особами, у тому числі з суб'єктами підприємницької діяльності. Таким чином, справи у спорах за участю державних органів та органів місцевого самоврядування, що виникають з правовідносин, у яких державні органи та органи місцевого самоврядування реалізують повноваження власника землі, а також в інших спорах, які виникають із земельних відносин приватноправового характеру, є спором про право цивільне і підлягає розгляду за правилами ГПК. Зокрема, за умови відповідності суб'єктного складу сторін приписам статті 1 ГПК України, підвідомчі господарським судам. Спір, що виник внаслідок порушення права суб'єкта господарської діяльності на земельну ділянку, в тому числі органами державної влади та місцевого самоврядування, відповідно до статті 20 ГК України, статей 16, 393 ЦК України визнання судом незаконним і скасування акта органів державної влади, влади Автономної Республіки Крим або місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, належить до способів захисту права власності. Предметом спору є захист права власності особи, а не публічно-правових інтересів держави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади.
Виходячи із характеру спірних правовідносин між сторонами, предмету спору, яким є захист права держави в особі Міністерства оборони України на земельні ділянки, віднесені до земель оборони, внаслідок прийняття органом місцевого самоврядування оспорюваних правових актів індивідуальної дії, з урахуванням наведених у постанові Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. № 6 „Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" (з наступними змінами та доповненнями) роз'яснень, господарський суд дійшов висновку, що даний спір є приватноправовим спором із суб'єктом владних повноважень, а тому він підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.
З викладених обставин, відповідно до ст. 12 ГПК України даний спір є таким, що підвідомчій господарським судам, у зв'язку з чим, у суду відсутні будь-які правові підстави для припинення провадження у даній справі з підстав, передбачених п. 1 ч. 1. ст. 80 ГПК України. З огляду на викладене, господарським судом було відмовлено третій особі у задоволенні клопотання про припинення провадження у справі через його безпідставність та необгрунтованість.
При цьому, в судове засідання, призначене на 29.10.2013р., представники позивачів та відповідача не з'явились, незважаючи на належне їх повідомлення про час та місце розгляду справи, що підтверджується їх особистими підписами на повідомленні про оголошення перерви в судовому засіданні від 21.10.2013р., про причини неявки суд не повідомили.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи та пояснення учасників судового процесу, суд встановив.
Як вбачається із матеріалів справи, у 1983 році Чабанській квартирно-експлуатаційній частині був виданий Державний акт серії Б № 031728 на право постійного користування земельними ділянками загальною площею 4 382,6 га, що знаходиться у Комінтернівському районі Одеської області, для будівництва об'єктів. До складу земельних ділянок, відведених на праві постійного користування Чабанській квартирно-експлуатаційній частині, увійшла зокрема земельна ділянка загальною площею 11,9 га, розташована у селі Крижанівка Комінтернівського району Одеської області. Станом на 01.01.2013р. вказана земельна ділянка перебувала на обліку Квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеси як земельна ділянка військового містечка № 271.
В свою чергу, 12.07.2005р. між Південним управлінням капітального будівництва Міністерства оборони України (Замовник) та ТОВ „Будмарин" (Пайовик) було укладено договір на пайову участь у будівництві житла № 227/ДБ-42СП, який було затверджено Департаментом будівництва та відчуження фондів Міністерства оборони України, у відповідності до умов якого предметом цього договору є: будівництво комплексу житлових будинків з об'єктами соціальної інфраструктури та вбудовано-прибудованими приміщеннями соціально-побутового, торговельного та адміністративного призначення орієнтованою загальною площею 18 960 кв.м. згідно з проектно-кошторисною документацією на земельній ділянці орієнтовною загальною площею 9 га військового містечка № 271 за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, село Крижанівка (по тексту договору іменується „Об'єкт"); забезпечення житлом військовослужбовців та членів їх сімей та громадян в порядку пайової участі за рахунок будівництва Об'єкту; з метою прискорення забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житлом, Пайовик відповідно до звернень Замовника має право надати Замовнику в межах належної останньому відповідно до результатів будівництва Об'єкту, з рахунку частки загальної площі квартир відповідно до п. 3.2.1 договору, квартири в закінчених будівництвом будинках в інших ніж місто регіонах України та в інших районах міста в порядку та на умовах, що визначені абзацом другим п.п. 3.2.1 договору.
Згідно з положеннями п. 3.2.1, 3.2.2 договору на пайову участь у будівництві житла № 227/ДБ-42СП після введення Об'єкту в експлуатацію Замовник отримує квартири, загальна площа яких становить 25 % від загальної площі квартир в Об'єкті. З метою прискорення забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житлом відповідно до пункту 2.1.3 договору сторони узгодили і встановили, що квартири загальною площею, визначеною цим підпунктом, отримуються Замовником починаючи з третього-четвертого кварталів 2005 року, відповідно до пропозицій Замовника в м. Одесі та в інших регіонах України. Пайовик отримує 75% від загальної площі квартир в Об'єкті, нежитлові приміщення соціально-побутового, торгівельного та адміністративного призначення (за виключенням загальної площі квартир, що згідно з п. 3.2.1 передаються Замовнику).
В подальшому, 17.10.2005р. між Південним управлінням капітального будівництва Міністерства оборони України та ТОВ „Будмарин" було укладено додатковий договір № 1/42СП до договору на пайову участь у будівництві житла № 227/ДБ-42СП від 12.07.2005р., у відповідності до якого п. 2.1.3 основного договору було викладено в наступній редакції: з метою прискорення забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житлом, Пайовик відповідно до звернень Замовника має право надати Замовнику в межах належної останньому відповідно до результатів будівництва Об'єкту, з рахунку частки загальної площі квартир відповідно до п. 3.2.1 договору, квартири (сплачені майнові права на квартири) в будинках (незавершених будівництвом будинках) в інших ніж місто Одеса регіонах України, а саме у м. Миколаєві, згідно додатку № 1, у порядку та на умовах, що визначені абзацом другим п. 3.2.1 договору.
Зі змісту договору на пайову участь у будівництві житла № 227/ДБ-42СП від 12.07.2005р. вбачається, що пайовим внеском Південного управління капітального будівництва Міністерства оборони України у здійсненні будівництва житла є надання ТОВ „Будмарин" для здійснення забудови земельної ділянки площею 9,0 га колишнього військового містечка № 271 за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, село Крижанівка.
Відповідно до акту приймання передачі, який було погоджено Начальником Південно-територіального квартирно-експлуатаційного управління Міністерства оборони України та 12.06.2006р. затверджено Командувачем військами Південного оперативного командування, на виконання рішення Міністра оборони України від 09.11.2004р. „Про надання права замовникам капітального будівництва МО України на проектування та забудову територій військових містечок Міністерства оборони України у місті Одесі" та відповідно до затвердженого титульного списку капітального будівництва Південного управління капітального будівництва Міністерства оборони України та на виконання договору № 227/ДБ-42СП від 12.07.2005р. квартирно-експлуатаційним відділом м. Одеси було передано Південному управлінню капітального будівництва Міністерства оборони України земельну ділянку в с. Крижанівка Комінтернівського району Одеської області (військове містечко № 271) площею 9,0 га, для здійснення будівництва житла для безквартирних військовослужбовців виходячи з вимог чинного законодавства.
Виходячи з положень пп.. „в", „г" п. 4.1 договору на пайову участь у будівництві житла № 227/ДБ-42СП від 12.07.2005р. Замовник приймає на себе зобов'язання щодо оформлення необхідних дозвільних документів (дозволів, технічних умов тощо), необхідних для виконання зобов'язань Пайовиком; забезпечує оформлення за рахунок Пайовика землевпорядної документації, одержання в установленому порядку згоди на вилучення земельної ділянки, рішення про вилучення, рішення щодо надання Замовнику земельної ділянки, цільовим призначенням якої є будівництво Об'єкту, а також оформлення (отримання) необхідних дозволів, технічних умов (ТУ) та іншої необхідної документації у зв'язку з винесенням інженерних мереж з території забудови, списання, демонтажу будівель та споруд, які знаходяться на будівельному майданчику, приведення земельної ділянки у стан, придатний до початку будівництва та виконання Пайовиком своїх зобов'язань по цьому договору; передає Генпідряднику в установленому законодавством порядку під будівництво земельну ділянку згідно з планом землекористування для будівництва Об'єкту.
Відповідно до листа Міністерства оборони України від 09.02.2006р. № 220/530 за підписом Міністра Гриценка А.С., на виконання п. 4.1 договору на пайову участь у будівництві житла № 227/ДБ-42СП від 12.07.2005р., у зв'язку із достроковим виконанням з боку ТОВ „Будмарин" своїх зобов'язань та передачі Міністерству готового для заселення житла у кількості 5 343,55 кв.м. (82 квартири), Міністерством оборони України було надано згоду на припинення права користування земельною ділянкою загальною площею 9,0 га, на якій розташоване військове містечко № 271 у селі Крижанівка, Комінтернівського району Одеської області та зміну її цільового призначення з подальшим відведенням в установленому чинним законодавством порядку на користь ТОВ „Будмарин" під будівництво житлових комплексів.
За результатами розгляду вищезазначеного листа Міністерства оборони України Крижанівською сільською радою було прийнято рішення № 111-V від 12.10.2006р. „Про передачу земельної ділянки площею 9,0 га із земель, що перебували у користуванні МО України, в землі запасу Крижанівської сільською ради", у відповідності до якого було вирішено: прийняти земельну площею 9,0 га, на якій розташоване військове містечко № 271, із земель, які перебували в користуванні Міністерства оборони України, в землі запасу Крижанівської сільської ради; дати згоду на попередній вибір земельної ділянки ТОВ „Будмарин" площею 9,0 га із земель запасу для розміщення багатоповерхової житлової забудови в селі Крижанівка Комінтернівського району Одеської області вул. Миколаївська, на місці військового містечка № 271.
Крім того, 12.10.2006р. Крижанівською селищною радою було прийнято рішення № 119-V, у відповідності до якого було надано згоду на попередній вибір земельної ділянки ТОВ „Будмарин" площею 9,0 га із земель запасу для розміщення багатоповерхової житлової забудови в селі Крижанівка Комінтернівського району Одеської області, вул. Миколаївська, на місці військового містечка № 271, а також створено комісію по попередньому вибору земельної ділянки ТОВ „Будмарин" для розташування багатоповерхової житлової забудови. Акт вибору земельної ділянки під будівництво житлового комплексу загальною площею 9,0 га на території Крижанівської селищної ради було затверджено рішенням ради від 28.12.2006р. за № 136-V від 28.12.2006р.
Рішенням Крижанівської сільської ради від 30.05.2007р. № 269-V „Про створення комісії по попередньому вибору земельної ділянки площею 2,8 га прилеглої до території попередньо узгодженої ТОВ „Будмарин" площею 9,0 га для створення єдиної інфраструктури жилого комплексу в селі Крижанівка" було надано згоду на попередній вибір земельної ділянки ТОВ „Будмарин" прилеглої до території попередньо узгодженої ТОВ „Будмарин" земельної ділянки площею 9,0 га під розміщення жилого комплексу на місці військового містечка № 271 орієнтовною площею 2,8 га для створення єдиної інфраструктури жилого комплексу в селі Крижанівка, а також створено комісію по попередньому вибору вказаної земельної ділянки (далі по тексту - рішення № 269-V від 30.05.2007р.).
В подальшому, рішенням Крижанівської сільської ради № 381-V від 26.10.2007р. було затверджено акт вибору земельної ділянки, передбаченої під розміщення жилого комплексу ТОВ „Будмарин", загальною площею 2,00 га, в тому числі 2,00 га відкритих земель без рослинного покриву, або з незначним рослинним покривом, із земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, які не надані у власність або користування та перебувають у запасі Крижанівської сільської ради.
На підставі рішення Крижанівської сільської ради від 26.10.2007р. № 405-V було надано ТОВ „Будмарин" дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду під розміщення жилого комплексу загальною площею 11,00 га, в тому числі 11,00 га відкритих земель без рослинного покриву, або з незначним рослинним покривом, із земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, які не надані у власність або користування та перебувають у запасі Крижанівської сільської ради.
Рішенням Крижанівської сільської ради № 431-V від 27.12.2007р. було затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів с. Крижанівка та с. Ліски на території Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, а також погоджено матеріали Схеми землеустрою і ТЕО використання та охорони земель на території Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області.
Згідно з рішенням Крижанівської сільської ради від 25.04.2008р. № 491-V було вирішено внести зміни до низки попередньо ухвалених радою рішень. Так, згідно з п. 4 цього рішення було вирішено внести зміни до рішення Крижанівської сільської ради від 30.05.2007р. № 269-V наступні зміни: загальну площу земельної ділянки „2,8 га" замінити на „2,00 га забудованих земель"; пункт 1 змінюваного рішення викласти в наступній редакції „Дати згоду на попередній вибір земельної ділянки попередньо узгодженої ТОВ „Будмарин" площею 9,00 га для розміщення житлового комплексу, із земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, які перебувають у користуванні Чорноморської КЕЧ (колишнє військове містечко № 271) на території Крижанівської сільської ради (в межах населеного пункту) Комінтернівського району Одеської області. Також, згідно з п. 7 рішення від 25.04.2008р. № 491-V було вирішено внести зміни до рішення Крижанівської сільської ради № 431-V від 27.12.2007р. шляхом доповнення його наступними пунктами: затвердити товариству з обмеженою відповідальністю «Будмарин» акт вибору земельної ділянки передбаченої під розміщення жилого комплексу загальною площею 2,0 га забудованих земель прилеглої до території попередньо узгодженої ТОВ «Будмарин» площею 9,0 га, із земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, які перебувають у користування Чорноморської КЕЧ (колишнє військове містечко № 271) на території Крижанівської сільської ради (в межах населеного пункту) Комінтернівського району Одеської області; дати дозвіл ТОВ «Будмарин» на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду під розміщення жилого комплексу загальною площею 11,0 га забудованих земель із земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, які перебувають у користуванні Чорноморської КЕЧ (колишнє військове містечко № 271) на території Крижанівської сільської ради (в межах населеного пункту) Комінтернівського району Одеської області; проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду під розміщення жилого комплексу подати на розгляд та затвердження в установленому законом порядку.
В подальшому, рішенням Крижанівської сільської ради № 548-V від 30.09.2008р. було затверджено проект із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в довгострокову оренду терміном на 49 років під розміщення жилого комплексу ТОВ „Будмарин" загальною площею 11,00 га, в тому числі 11,00 га забудованих земель, із земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, які перебувають у користуванні Чорноморської КЕЧ (колишнє військове містечко № 271) на території Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, а також передано ТОВ „Будмарин" вказану земельну ділянку в довгострокову оренду терміном на 49 років за умови реалізації підпункту 2 пункту 11 Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 309-VI від 03.06.2008р.
Як стверджує прокурор, Крижанівська сільська рада не мала законних підстав для відведення та передачі ТОВ „Будмарин" у користування на умовах оренди земельної ділянки загальною площею 11,00 га, яка належала до земель оборона та на якій розташоване військове містечко № 271 у селі Крижанівка Комінтернівського району Одеської області та зміну її цільового призначення, оскільки Міністерством оборони України як органом, який здійснює управління військовим майном відповідно до закону, надавалась згода на припинення права користування земельною ділянкою, на якій розташоване військове містечко № 271, виключно площею 9,0 га. Таким чином, прокурор зазначає, що в результаті ухвалення оспорюваних рішень відповідачем було безпідставно здійснено розпорядження земельною ділянкою колишнього військового містечка № 271 площею 2,0 га щодо якої Міністерством оборони України згода на припинення права постійного користування не надавалася. З викладених обставин, прокурор був змушений звернутись до суду із даними позовними вимогами з метою захисту прав держави в особі Міністерства оборони України на земельну ділянку, яка належить до земель оборони.
Як було зазначено вище по тексту рішення, у 1983 році Чабанській квартирно-експлуатаційній частині був виданий Державний акт серії Б № 031728 на право постійного користування земельними ділянками загальною площею 4 382,6 га, що знаходиться за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, селище Гвардійське, для будівництва об'єктів. До складу земельних ділянок, відведених на праві постійного користування Чабанській квартирно-експлуатаційній частині, увійшла зокрема земельна ділянка загальною площею 11,9 га, розташована у селі Крижанівка Комінтернівського району Одеської області. Станом на 01.01.2013р. вказана земельна ділянка перебувала на обліку Квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеси як земельна ділянка військового містечка № 271.
Відповідно до ст.ст. 92, 126 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку. Права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають лише підприємства, установи та організації, що належать до державної або комунальної власності.
Таким чином, названий державний акт як правовстановлюючий документ підтверджував належність Чабанській квартирно-експлуатаційній частині, правонаступником якої є квартирно-експлуатаційний відділ м. Одеси, права постійного користування зокрема земельною ділянкою площею 11,9 га за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, с. Крижанівка, на якій було розташоване військове містечко № 271. Незважаючи на той факт, що зазначений документ було видано до набрання чинності Земельним кодексом України, правовий статус даного документу після прийняття даного законодавчого акту залишився незмінним.
Відповідно до ст. 77 Земельного кодексу України землями оборони визнаються землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законодавства України.
У відповідності до ст. 1 Закону України "Про використання земель оборони" від 27 листопада 2003 року N 1345-IV землями оборони визнаються землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України.
Згідно зі ст. 14 Закону України "Про Збройні Сили України" від 06 грудня 1991 року N 1934-XII (в редакції, що була чинною станом на момент прийняття оспорюваних рішень) земля, води, інші природні ресурси, а також майно, закріплені за військовими частинами, військовими навчальними закладами, установами та організаціями Збройних Сил України, є державною власністю, належить їм на праві оперативного управління та звільняються від сплати усіх видів податків відповідно до законів з питань оподаткування. Особливості правового режиму майна Збройних Сил України визначаються відповідним законом.
Положеннями ст. 84 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на час прийняття оспорюваних рішень) у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. До земель державної власності, які не можуть передаватись у комунальну власність, належать зокрема землі оборони, крім земельних ділянок під об'єктами соціально-культурного, виробничого та житлового призначення.
До того ж згідно ст. 6 Закону України "Про розмежування земель державної та комунальної власності" N 1457-IV від 05.02.2004р. (який був чинним на момент прийняття оспорюваних рішень) землі оборони є землями державної власності та не можуть передаватися до земель комунальної власності.
Згідно ст. 326 Цивільного кодексу України у державній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить державі Україна. Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади. Управління майном, що є у державній власності, здійснюється державними органами, а у випадках, передбачених законом, може здійснюватися іншими суб'єктами.
Таким чином, з огляду на викладене господарський суд дійшов висновку, що землі оборони, тобто земельні ділянки, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законодавства України, на час прийняття оспорюваних рішень належали до державної форми власності в силу закону, управління та розпорядження якими відповідно до закону здійснювали компетентні органи державної влади. За таких обставин, наведені положення закону дозволяють суду дійти висновку, що земельна ділянка площею 11,9 га за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, с. Крижанівка, на якій було розташоване військове містечко № 271, належала до земель оборони.
Відповідно до ст. 317 Цивільного кодексу України право володіння, користування та розпорядження своїм майном належить власнику цього майна. Статтею 319 цього Кодексу визначено, що лише власник має право вчиняти стосовно свого майна будь-які дії, які не суперечать закону, а статтею 321 Цивільного кодексу України визначено непорушність права власності.
Згідно зі ст. 141 Земельного кодексу України однією із підстав припинення права користування земельною ділянкою є добровільна відмова від права користування земельною ділянкою. Припинення права постійного користування земельною ділянкою у разі добровільної відмови землекористувача здійснюється за його заявою до власника земельної ділянки (ч. 3 ст. 142 Земельного кодексу України).
При цьому, перелік підстав для припинення права постійного користування, визначений ст. 141 Земельного кодексу України, є вичерпним та не підлягає розширеному тлумаченню (таку правову позицію висловлено у п. 2.8 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 року № 6).
В силу положень ст.ст. 1, 10 Закону України "Про оборону України" від 06 грудня 1991 року N 1932-XII (в редакції, що була чинною станом на момент прийняття оспорюваних рішень) Міністерство оборони України є центральним органом виконавчої влади і військового управління в системі Збройних Сил України, які створені для озброєного захисту суверенітету, незалежності та територіальної цілісності України.
У відповідності до ч. 2 ст. 2 Закону України „Про правовий режим майна у Збройних Силах України" від 21 вересня 1999 року N 1075-XIV (в редакції, чинній на час прийняття оспорюваних рішень) Міністерство оборони України як центральний орган управління Збройних Сил України здійснює відповідно до закону управління військовим майном, у тому числі закріплює військове майно за військовими частинами (у разі їх формування, переформування), приймає рішення щодо перерозподілу цього майна між військовими частинами Збройних Сил України, в тому числі у разі їх розформування.
Положеннями ст. 3 Закону України„Про правовий режим майна у Збройних Силах України" від 21 вересня 1999 року N 1075-XIV (в редакції, чинній на час прийняття оспорюваних рішень) передбачено, що військове майно закріплюється за військовими частинами Збройних Сил України на праві оперативного управління (з урахуванням особливостей, передбачених частиною другою цієї статті). З моменту надходження майна до Збройних Сил України і закріплення його за військовою частиною Збройних Сил України воно набуває статусу військового майна. Військові частини використовують закріплене за ними військове майно лише за його цільовим та функціональним призначенням. Облік, інвентаризація, зберігання, списання, використання та передача військового майна здійснюються у спеціальному порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
В силу положень ст. 6 названого Закону відчуження військового майна здійснюється Міністерством оборони України через уповноважені Кабінетом Міністрів України підприємства та організації, визначені ним за результатами тендеру, після його списання, за винятком майна, визначеного частиною другою цієї статті. Рішення про відчуження військового майна, що є придатним для подальшого використання, але не знаходить застосування у повсякденній діяльності військ, надлишкового майна, а також цілісних майнових комплексів та іншого нерухомого майна приймає Кабінет Міністрів України за поданням Міністерства оборони України.
У п. 4.2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 року № 6 (з наступними змінами та доповненнями) та Узагальненнях судової практики розгляду господарськими судами справ у спорах, пов'язаних із земельними відносинами, викладених у листі Вищого господарського суду України від 01.01.2010р., наголошено, що відповідно до Законів України "Про оборону України" та "Про правовий режим майна у Збройних Силах України" Міністерство оборони України є уповноваженим державою органом управління військовим майном.
Згідно п.п. 44, 45 Положення про порядок надання в користування земель (земельних ділянок) для потреб Збройних Сил України та основних правила користування наданими землями, затвердженого наказом Міністра оборони України від 22 грудня 1997 року № 483, за відсутністю потреби або по закінченню терміну користування землі, надані для потреб Збройних Сил України, підлягають передачі місцевим органам влади згідно з статтею 27 Земельного кодексу України. Передача земель місцевим органам влади проводиться за згодою Міністра оборони України або за його дорученням начальником розквартирування військ та капітального будівництва - начальником Головного, управління розквартирування військ та капітального будівництва Збройних Сил України.
Також, в Узагальненнях судової практики розгляду господарськими судами справ у спорах, пов'язаних із земельними відносинами, викладених у листі Вищого господарського суду України від 01.01.2010р., зазначено наступне. З аналізу судової практики вбачається, що ВСУ та господарськими судами переважно підтримується правова позиція, згідно з якою необхідною умовою передачі земель оборони є згода на це Міністра оборони України або, за його дорученням, начальника Головного управління розквартирування військ та капітального будівництва Збройних Сил України.
Таким чином, істотною передумовою для припинення права постійного користування землями оборони, які закріплені за структурними одиницями Збройних Сил України, та подальшої передачі цієї ділянки у власність або користування третім особам є отримання на це згоди Міністерства оборони України як органу, уповноваженого управляти військовим майном. Наведене пояснюється тим, що військові формування - титульні користувачі земельних ділянок, які за ними закріплені, позбавлені можливості здійснювати правомочності щодо самостійного розпорядження закріпленим за ним майном, зокрема землями оборони.
Як вбачається із матеріалів справи, листом від 09.02.2006р. за № 220/530 Міністерством оборони України було надано згоду на припинення права користування земельною ділянкою загальною площею 9,0 га, на якій розташоване військове містечко № 271 у селі Крижанівка Комінтернівського району Одеської області та зміну її цільового призначення з подальшим відведенням в установленому чинним законодавством порядку на користь ТОВ „Будмарин" під будівництво житлових комплексів. Оригінал вказаного документу було витребувано судом та залучено до матеріалів справи. Крім того, документ із вказаними реквізитами та саме вказаного змісту знаходиться на зберіганні у галузевому архіві Міністерства оборони України згідно інформації останнього.
Отже, з огляду на отримання згоди Міністерства оборони України, викладеної у листі від 09.02.2006р. за № 220/530, на припинення права користування земельною ділянкою загальною площею 9,0 га, на якій розташоване військове містечко № 271 у селі Крижанівка Комінтернівського району Одеської області та зміну її цільового призначення з подальшим відведенням в установленому чинним законодавством порядку на користь ТОВ „Будмарин", у Крижанівської сільської ради, яка відповідно до п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України (в редакції, чинній на час прийняття оспорюваних рішень) здійснювала розпорядження земельними ділянками в межах відповідного населеного пункту, були наявні всі правові підстави для зарахування цієї земельної ділянки до земель запасу та подальшого надання цієї ділянки на користь ТОВ „Будмарин" в порядку відведення. З метою здійснення вказаних дій Крижанівською сільською радою і були прийняті рішення № 111-V від 12.10.2006р., № 119-V від 12.10.2006р., № 136-V від 28.12.2006р., зміст яких наводився вище по тексту рішення.
В той же час, на підставі оспорюваних рішень Крижанівською сільською радою було надано ТОВ „Будмарин" в порядку відведення додатково земельну ділянку площею 2,0 га за рахунок земель військового містечка № 271, в результаті чого, загальна площа фактично відведеної ТОВ „Будмарин" земельної ділянки, яка попередньо належала до земель оборони, склала 11,00 га.
В свою чергу, із листа Крижанівської сільської ради від 18.06.2013р. за № 02-18/778 вбачається, що Міністерством оборони України було надано згоду на припинення права користування земельною ділянкою загальною площею 11,0 га, на якій було розташоване військове містечко № 271 у с. Крижанівка, на підтвердження чого Крижанівською сільської радою було долучено лист Міністерства оборони України від 09.02.2006р. за 220/530 вказаного змісту. Проте, під час розгляду даної справи господарським судом було встановлено, що оригінал листа Міністерства оборони України від 09.02.2006р. за № 220/530 про згоду на припинення права користування земельною ділянкою загальною площею 11,0 га, на якій було розташоване військове містечко № 271 у с. Крижанівка, взагалі не існує, оскільки на зберіганні у архівному відділі Комінтернівської районної державної адміністрації разом із оригіналами оспорюваних рішень та документацією щодо відведення земельної ділянки на користь ТОВ „Будмарин" зберігається виключно оригінал листа Міністерства оборони України про відмову від користування земельною ділянкою площею 9,0 га, який і було витребувано судом в процесі розгляду даної справи.
За таких обставин, господарський суд дійшов висновку, що у Крижанівської сільської ради були відсутні передбачені законом підстави для прийняття оспорюваних рішень, наслідком яких є надання ТОВ „Будмарин" додатково земельної ділянки площею 2,0 га за рахунок ділянки військового містечка № 271, розташованого у с. Крижанівка, оскільки Міністерством оборони України не надавалась згода на припинення права користування цією земельною ділянкою. Отже, в результаті прийняття оспорюваних рішень Крижанівською сільською радою було порушено права держави на земельні ділянки за категорією земель оборони.
Статтею 152 Земельного кодексу України передбачено, що держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Одним із способів захисту прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки є визнання незаконними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Згідно з п. 10 ст. 59 Закону України „Про місцеве самоврядування" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
У п. 2.8 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 року № 6 (з наступними змінами та доповненнями) зазначено, що дії органів державної влади та місцевого самоврядування, спрямовані на позбавлення суб'єкта права користування земельною ділянкою після державної реєстрації такого права поза межами підстав, визначених у статті 141 ЗК України, є такими, що порушують право користування земельною ділянкою.
Таким чином, приймаючи до уваги, що в результаті прийняття Крижанівською сільської радою рішень, які оспорюються прокурором в межах даної справи, відповідачем було порушено право користування державою земельною ділянкою площею 2,0 га яка належить до земель оборони, господарський суд дійшов висновку про наявність правових підстав для визнання вказаних актів незаконними та, відповідно, для їх скасування. Викладене свідчить про обґрунтованість позовних вимог прокурора та про наявність правових підстав для їх задоволення у повному обсязі.
Підсумовуючи всі вищевикладені обставини, керуючись ст.ст. 77, 84, 92, 126, 141, 142, 152 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на час прийняття оспорюваних рішень), ст. 1 Закону України "Про використання земель оборони" від 27 листопада 2003 року N 1345-IV, ст. 14 Закону України "Про Збройні Сили України" від 06 грудня 1991 року N 1934-XII (в редакції, чинній на час прийняття оспорюваних рішень), ст. 6 Закону України "Про розмежування земель державної та комунальної власності" N 1457-IV від 05.02.2004р. (в редакції, чинній на час прийняття оспорюваних рішень), ст.ст. 317, 319, 321, 326 Цивільного кодексу України, ст.ст. 1, 10 Закону України "Про оборону України" від 06 грудня 1991 року N 1932-XII (в редакції, чинній на час прийняття оспорюваних рішень), ст.ст. 2, 3, 6 Закону України „Про правовий режим майна у Збройних Силах України" від 21 вересня 1999 року N 1075-XIV (в редакції, чинній на час прийняття оспорюваних рішень), п.п. 44, 45 Положення про порядок надання в користування земель (земельних ділянок) для потреб Збройних Сил України та основних правила користування наданими землями, затвердженого наказом Міністра оборони України від 22 грудня 1997 року № 483, ст. 59 Закону України „Про місцеве самоврядування" господарський суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог прокурора у повному обсязі шляхом визнання незаконними та скасування наступних актів Крижанівської сільської ради: рішення шістнадцятої сесії V скликання від 30.09.2008р. № 548-V „Про затвердження проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки під розміщення жилого комплексу ТОВ „Будмарин" на території Крижанівської сільської ради"; рішення десятої сесії V скликання від 30.05.2007р. № 269-V „Про створення комісії по попередньому вибору земельної ділянки площею 2,8 га прилеглої до території попередньо узгодженої ТОВ „Будмарин" площею 9,0 га для створення єдиної інфраструктури жилого комплексу в селі Крижанівка"; рішення п'ятнадцятої сесії V скликання від 25.04.2008р. № 491-V, пунктом 4 якого внесено зміни до рішення десятої сесії Крижанівської сільської ради від 30.05.2007р. № 269-V „Про створення комісії по попередньому вибору земельної ділянки площею 2,8 га прилеглої до території попередньо узгодженої ТОВ „Будмарин" площею 9,0 га для створення єдиної інфраструктури жилого комплексу в селі Крижанівка", а п. 7 якого внесено зміни до рішення від 27.12.2007р. № 431-V „Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів с. Крижанівка та с. Ліски та погодження матеріалів Схеми землеустрою і техніко-економічні обґрунтування використання та охорони земель на території Крижанівської сільської ради Комінтернівського району" шляхом доповнення його зокрема наступними пунктами: про затвердження ТОВ „Будмарин" акту вибору земельної ділянки передбаченої під розміщення жилого комплексу загальною площею 2,0 га забудованих земель прилеглої до території попередньо узгодженої ТОВ „Будмарин" площею 9,0 га із земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, які перебувають у користуванні Чорноморської КЕЧ (колишнє військове містечко № 271) на території Крижанівської сільської ради (в межах населеного пункту) Комінтернівського району Одеської області; про надання ТОВ „Будмарин" дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду під розміщення жилого комплексу загальною площею 11,00 га забудованих земель із земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, які перебувають у користуванні Чорноморської КЕЧ (колишнє військове містечко № 271) на території Крижанівської сільської ради (в межах населеного пункту) Комінтернівського району Одеської області; про необхідність подання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду під розміщення жилого комплексу на розгляд та затвердження в установленому законом порядку.
Судові витрати зі сплати судового збору за розгляд даних позовних вимог та за вжиття господарським судом заходів до забезпечення позову згідно зі ст.ст. 44, 49 ГПК України покладаються на відповідача шляхом присудження до стягнення відповідної суми в дохід державного бюджету.
Керуючись ст.ст. 32, 33, 43, 44, 49, 82-85 ГПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити у повному обсязі.
2. Визнати незаконним та скасувати рішення Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області від 30.09.2008р. № 548-V, ухвалене на шістнадцятій сесії ради V скликання, «Про затвердження проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки під розміщення жилого комплексу ТОВ «Будмарин» на території Крижанівської сільської ради».
3. Визнати незаконним та скасувати п. 4 рішення Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області від 25.04.2008р. № 491-V, ухваленого на п'ятнадцятій сесії ради V скликання, яким внесено зміни до рішення Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області від 30.05.2007р. № 269-V «Про створення комісії по попередньому вибору земельної ділянки площею 2,8 га прилеглої до території попередньо узгодженої ТОВ «Будмарин» площею 9,0 га для створення єдиної інфраструктури жилого комплексу в селі Крижанівка».
4. Визнати незаконним та скасувати рішення Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області від 30.05.2007р. № 269-V, ухвалене на десятій сесії ради V скликання, «Про створення комісії по попередньому вибору земельної ділянки площею 2,8 га прилеглої до території попередньо узгодженої ТОВ «Будмарин» площею 9,0 га для створення єдиної інфраструктури жилого комплексу в селі Крижанівка».
5. Визнати незаконним та скасувати п. 7 рішення Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області від 25.04.2008р. № 491-V, ухваленого на п'ятнадцятй сесії ради V скликання, яким внесено зміни до рішення Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області від 27.12.2007р. № 431-V «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів с. Крижанівка та с. Ліски та погодження матеріалів Схеми землеустрою і техніко-економічні обґрунтування використання та охорони земель на території Крижанівської сільської ради Комінтернівського району» в частині доповнення його наступними пунктами:
- затвердити товариству з обмеженою відповідальністю «Будмарин» акт вибору земельної ділянки передбаченої під розміщення жилого комплексу загальною площею 2,0 га забудованих земель прилеглої до території попередньо узгодженої ТОВ «Будмарин» площею 9,0 га, із земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, які перебувають у користування Чорноморської КЕЧ (колишнє військове містечко № 271) на території Крижанівської сільської ради (в межах населеного пункту) Комінтернівського району Одеської області;
- дати дозвіл ТОВ «Будмарин» на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду під розміщення жилого комплексу загальною площею 11,0 га забудованих земель із земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, які перебувають у користуванні Чорноморської КЕЧ (колишнє військове містечко № 271) на території Крижанівської сільської ради (в межах населеного пункту) Комінтернівського району Одеської області;
- проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду під розміщення жилого комплексу подати на розгляд та затвердження в установленому законом порядку.
6. Стягнути з Крижанівської сільської ради /67562, Одеська область, Комінтернівський район, с. Крижанівка, вул. Ветеранів, 5, код ЄДРПОУ 05384560/ до державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22030001, рахунок №31210206783008, отримувач - ГУДКУ в Одеській області, код ЄДРПОУ 37607526, банк отримувача - ГУДКУ в Одеській області, код ЄДРПОУ господарського суду Одеської області 03499997, через Державну податкову інспекцію у Комінтернівському районі Головного управління Міндоходів в Одеській області судовий збір в сумі 2 867 грн. 50 коп. /дві тисячі вісімсот шістдесят сім грн. 50 коп./. Наказ видати.
Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 85 ГПК України.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Відповідно до ст. ст. 91, 93 ГПК України сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили. Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.
Повний текст рішення суду підписано 04.11.2013р.
Суддя С.П. Желєзна