ЛУГАНСКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
04 листопада 2013 року Справа № 812/1880/13-а
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Чиркіна С.М.
при секретарі: Кіцені О.П.
за участю:
представника заявника ( відповідача): Шпанковської Л.С.
представника позивача: Кулигіної О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Державного підприємства "Луганськвугілля" в особі Відокремленого підрозділу "Шахта "Черкаська" про розстрочення виконання судового рішення від 21 лютого 2013 року у справі за поданням Державної податкової інспекції у Слов'яносербському районі Луганської області Державної податкової служби до Державного підприємства "Луганськвугілля" в особі ВП шахта "Черкаська" про стягнення коштів з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків, в рахунок погашення податкового боргу з плати за користування надрами у розмірі 18 642,80 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
25 жовтня 2013 року Державне підприємство "Луганськвугілля" в особі Відокремленого підрозділу "Шахта "Черкаська" звернулося до Луганського окружного адміністративного суду з заявою про розстрочення виконання судового рішення від 21 лютого 2013 року у справі за поданням Державної податкової інспекції у Слов'яносербському районі Луганської області Державної податкової служби до Державного підприємства "Луганськвугілля" в особі ВП шахта "Черкаська" про стягнення коштів з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків, в рахунок погашення податкового боргу з плати за користування надрами у розмірі 18 642,80 грн.
В обґрунтування наданої заяви зазначено, що у зв'язку з тим, що ВП «Шахта «Черкаська» ДП « Луганськвугілля» не є юридичною особою і власних коштів не має, підприємство не має матеріальної можливості здійснити погашення всієї суми заборгованості одразу. Всі грошові кошти надходять на рахунки юридичної особи ДП «Луганськвугілля» і розподіляються по відокремленим підрозділам згідно Положення «Про внутрішньогосподарські відносини». В даний час підприємство перебуває в дуже важкому фінансовому становищі, що ускладнює виконання рішення суду і сплату боргу. Також на розрахункових рахунках, відкритих в установах банків ВП шахта "Черкаська" ДП «Луганськвугілля» відсутні достатні кошти для погашення заборгованості зі сплати податків, що підтверджується виписками з банків.
Надання розстрочки виконання судового рішення надасть заявнику - відповідачу можливість виконувати свої зобов'язання перед інспекцією.
Враховуючи вищевикладене, просить прийняти рішення, яким розстрочити виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 21 лютого 2013 року згідно графіка сплати податкової заборгованості , а саме з листопада 2013 року по вересень 2016 року -517,85 грн., жовтень 2016 року - 516,05 грн.
У судовому засіданні представник заявника (відповідача) підтримав доводи, викладені в наданій заяві, просив розстрочити виконання судового рішення від 21 лютого 2013 року.
Представник позивача в судовому засіданні не заперечувала проти задоволення заяви відповідача про розстрочення виконання судового рішення згідно наданого графіку.
Розглянувши заяву про розстрочення виконання судового рішення, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного.
Відповідно до частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Відповідно до пункту 10 постанови Пленуму Верховного Суду України від 26 грудня 2003 року № 14 «Про практику розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернення учасників виконавчого провадження» при вирішенні заяв державного виконавця чи сторони про відстрочку чи розстрочку виконання рішення суду потрібно мати на увазі, що відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України - їх задоволення можливе лише у виняткових випадках, які суд визначає виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо).
Підставою для розстрочення виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у строк встановлений судом, тому всі ці обставини повинні бути доведені заявником.
Посилання представника заявника ( відповідача) на важке фінансове становище ВП «Шахта «Черкаська» як на підставу для розстрочення виконання судового рішення, не є винятковою обставиною у розумінні статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України. До того ж, відповідачем не надано доказів такого становища, безпосередньо відсутність коштів на рахунках, що унеможливлює виконання судового рішення.
Надані відповідачем довідки ПАТ «Актабанк» від 21 жовтня 2013 року № 31/321, згідно якої станом на 21 жовтня 2013 року залишок на рахунку № 26003001304658 ВП «Шахта «Черкаська» (код ЄДРПОУ 26410818), відкритих у ПАТ «АКТАБАНК» становить 300,78 грн. ( а.с.49) та ПАТ УКРКОМУНБАНК від 21.10.2013 №19/7290, згідно якої залишок грошових коштів на поточному рахунку № 2600312101096 складає 2309,74 грн. ( а.с.50) не приймаються до уваги, оскільки юридична особа головне підприємство - ДП «Луганськвугілля» є відповідачем у зазначеній справі, як встановлено у постанові суду від 21 лютого 2013 року.
Доказів щодо відсутності коштів безпосередньо на рахунках державного підприємства «Луганськвугілля» (ідентифікаційний код 32473323) відкритих у банках, обслуговуючих такого платника, суду не надано.
Крім того, при вирішенні даної заяви суд вважає за необхідне зазначити, що відповідач не уклав угоду з податковим органом згідно з вимогами статті 100 Податкового кодексу України. Перекладання та використання свого права пов'язаного з обов'язком на укладання відповідного договору відстрочення в межах податкового законодавства сторонами (з одного боку позивача, як стягувача, з іншого - боржника) шляхом прийняття судового рішення про надання такої розстрочки є не коректним. Якщо позивач вважає можливим встановлення розстрочення сплати податкового боргу, то він не позбавлений такої можливості шляхом вирішення цього питання в межах статті 100 Податкового кодексу України. Перекладання такої можливості на суд є безпідставним.
Ухилення від виконання постанови суду та невиконання норм діючого законодавства щодо сплати платежів до бюджету, спричиняє значну шкоду державним інтересам, оскільки несвоєчасне надходження коштів до бюджету призводить до неналежного забезпечення і функцій, які здійснюються органами державної влади.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що постанова Луганського окружного адміністративного суду 21 лютого 2013 року у справі № 812/1880/13-а, прийнята за поданням Державної податкової інспекції у Слов'яносербському районі Луганської області Державної податкової служби підлягає негайному виконанню.
Керуючись статтями 158, 160, 165, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви Державного підприємства "Луганськвугілля" в особі Відокремленого підрозділу "Шахта "Черкаська" про розстрочення виконання судового рішення від 21 лютого 2013 року у справі за поданням Державної податкової інспекції у Слов'яносербському районі Луганської області Державної податкової служби до Державного підприємства "Луганськвугілля" в особі ВП шахта "Черкаська" про стягнення коштів з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків, в рахунок погашення податкового боргу з плати за користування надрами у розмірі 18 642,80 грн. відмовити за необгрунтованістю.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що ухвала суду не набрала законної сили.
Суддя С.М.Чиркін