Постанова № 34597015, 14.10.2013, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.10.2013
Номер справи
807/2807/13-а
Номер документу
34597015
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 жовтня 2013 рокум. Ужгород№ 807/2807/13-а

Закарпатський окружний адміністративний суд

у складі: головуючого - судді Іванчулинець Д.В.,

за участю секретаря судового засідання - Гринюка І.В.,

з участю сторін та осіб, які беруть участь у справі:

представника позивача - Гончарова В.В.,

представника відповідача - Александрова Є.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань у приміщенні Закарпатського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою Закарпатського обласного державного українського музично-драматичного театру до Ужгородської міської виконавчої дирекції Закарпатського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Закарпатський обласний державний український музично-драматичний театр звернувся у Закарпатський окружний адміністративний суд з позовною заявою до Ужгородської міської виконавчої дирекції Закарпатського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - відповідач), якою просить: визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 02 серпня 2013 року №45 в частині встановлення допущення Закарпатським обласним державним українським музично - драматичним театром порушення у вигляді здійснення виплати в сумі 15 243, 47 грн. застрахованим особам, які не зазначені в заявках - розрахунках від 29.04.2013 року та від 07.06.2013 року та в частині застосування до вказаного театру штрафу в розмірі 7 621, 73 грн., що становить 50% від суми 15 243, 47 грн.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги у повному обсязі з мотивів наведених у позовній заяві та просив суд задовольнити позов повністю.

У судовому засіданні представник відповідача заперечив проти заявлених позовних вимог у повному обсязі з мотивів наведених у письмових запереченнях та просив суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог повністю (а.с.31-34).

Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши подані документи та матеріали справи, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить наступного висновку.

У відповідності до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення і соціальних послуг, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів.

Судом встановлено, що в період з 15 по 17 липня 2013 року службовими особами Ужгородської міської виконавчої дирекції Закарпатського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ОСОБА_3 та ОСОБА_4 проводилась планова документальна перевірка використання в Закарпатському обласному державному українському музично-драматичному театрі коштів Фонду.

Матеріалами справи встановлено та підтверджено, що 18 липня 2013 року відповідачем, за результатами планової документальної перевірки використання коштів Фонду за жовтень-грудень 2011 року, 2012 рік та І півріччя 2013 року, в результаті якої виявлено неправомірність витрати коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, складено у відповідності до п.3 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» та на підставі «Інструкції про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження», акт перевірки правильності призначення та нарахування допомог по матеріальному забезпеченню застрахованих осіб за рахунок коштів Фонду соціального страхування та використання коштів Фонду в Закарпатському обласному державному українському музично-драматичному театрі (а.с.7-10).

Як вбачається з матеріалів справи на підставі вищезазначеного акту відповідачем прийнято рішення від 02.08.2013 року за № 45 «Про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування з тимчасової втрати працездатності» (а.с.11).

Згідно, вищезазначеного рішення страхувальнику (тобто позивачу) було нараховано зобов'язання на загальну суму 25 054, 25 грн., а саме:

- підлягає поверненню використані з порушенням кошти Фонду у сумі 16 702,83 грн.;

- фінансові санкції у вигляді штрафу у сумі 8 351,42 грн. (50% використаних з порушенням коштів), згідно вимог ч.1 ст.30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»);

- 15 243,47 грн. - оскаржувана суму, яка підлягає поверненню, тобто використані з порушенням кошти фонду;

- 7 621,74 грн. - штраф у розмірі 50% використаних з порушенням коштів, згідно вимог ч.1 ст.30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням».

У відповідності до пункту 5 «Порядку фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності» для отримання коштів Фонду для виплати матеріального забезпечення застрахованим особам, нарахованого страхувальником, страхувальник звертається до робочого органу Фонду за місцем обліку в органі Фонду або за місцем обліку, зазначеним в Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування, із заявою-розрахунком за підписом керівника та головного бухгалтера, засвідченою печаткою підприємства.

На підставі пункту 8 вищезазначеного Порядку, робочі органи Фонду здійснюють фінансування страхувальників протягом десяти робочих днів після надходження заяви-розрахунку.

У відповідності до пункту 9 «Порядку фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності», після надходження суми коштів, зазначених у заяві-розрахунку, на рахунок страхувальника, останній зобов'язаний здійснити виплату відповідного матеріального забезпечення у строки, визначені у статті 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням».

Згідно вимог пункту 2 статті 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», допомога по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах виплачується застрахованим особам, зазначеним у частині першій статті 6 цього Закону у найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений для виплати заробітної плати.

Як вбачається з матеріалів справи страхувальник, тобто позивач, звернувся до виконавчої дирекції обласного відділення Фонду із заявою-розрахунком 29 квітня 2013 року за № 04, яка профінансована 17 травня 2013 року та заявою-розрахунком 05 липня 2013 року за № 05, яка профінансована 07 червня 2013 року, із зазначеними в них конкретними застрахованими особами на яких виділяються кошти за цільовим призначенням - для виплати матеріальної допомоги (а.с.12,13).

Судом встановлено, що позивачем в порушення вищезазначених норм, не було виплачене матеріальне забезпечення застрахованим особам, які зазначені у заявах-розрахунках, у найближчий після дня призначення дороги строк, установлений для виплати заробітної плати.

Заява-розрахунок від 29.04.2013 року профінансована 17.05.2013 року, найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений для виплати заробітної плати у страхувальника,згідно відомості № 21, був 07 червня 2013 року. Однак, жодна застрахована особа коштів із зазначених у заяві-розрахунку, згідно згаданої відомості не отримала (а.с.38,39).

Заява-розрахунок від 07.06.2013 року профінансована 05.07.2013 року, найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений для виплати заробітної плати у страхувальника, згідно відомості № 25 був 07 липня 2013 року. Однак, застраховані особи коштів зазначених у заявах-розрахунках, згідно згаданої вимоги також не отримала (а.с.40,41).

Як стверджував представник відповідача, та як вбачається з матеріалів перевірки, кошти, які передбачені на фінансування конкретним застрахованим особам, що вказані у вищезазначених заявах-розрахунках частково виплачені іншим особам на яких кошти передбачені не були.

Судом встановлено, що згідно відомості за № 21 від 07 червня 2013 року було перераховано на картковий рахунок ОСОБА_5 суму 250,00 грн., ОСОБА_6 суму 280,00 грн.; згідно відомості № 23 від 21 червня 2013 року було перераховано на картковий рахунок ОСОБА_7 суму 9 536,00 грн.; та згідно відомості № 25 від 08 липня 2013 року було перераховано на картковий рахунок ОСОБА_8 суму 650,0 грн., ОСОБА_9 суму 200,00 грн.

У відповідності до вимог пункту 10 «Порядку фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності», у разі якщо сума отриманих страхувальником від Фонду страхових коштів перевищує фактичні витрати на надання матеріального забезпечення, невикористані страхові кошти повертаються до робочого органу Фонду, що здійснив фінансування, протягом трьох робочих днів.

Судом встановлено, що згідно виписки Головного управління Державного казначейства України у Закарпатській області від 05.07.2013 року вихідний залишок по коштах Фонду на спеціальному рахунку становить 15 243,47 грн., тобто позивачем не було виплачене матеріальне забезпечення застрахованим особам, які зазначені у заявах-розрахунках, у найближчий після для призначення допомоги строк, установлений для виплати заробітної плати, а невикористані страхові кошти до робочого органу Фонду, що здійснив фінансування, протягом трьох робочих днів не повертались (а.с.14).

Враховуючи обставини встановлені у судовому засіданні, всі штрафні та фінансові санкції застосовані відповідачем до позивача правомірно, а отже рішення за № 45 від 02.08.2013 року прийнято у межах та спосіб визначених законодавством України є законним, суд вважає позовні вимоги необґрунтованими та безпідставними і такими, що підлягаю відмові у задоволенні.

Керуючись статтями 160, 161, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Закарпатського обласного державного українського музично-драматичного театру до Ужгородської міської виконавчої дирекції Закарпатського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Д.В. Іванчулинець