"fs32">Україна
="fs31"> Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 жовтня 2013 р. Справа №805/14545/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 09-50 год.
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого – судді Волгіної Н.П., розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Єнакієвської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів України у Донецькій області до Дебальцевської міської виборчої комісії Донецької області про припинення юридичної особи, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Єнакієвська об’єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів України у Донецькій області, звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом про припинення юридичної особи Дебальцевської міської виборчої комісії Донецької області. В обґрунтуванні позовних вимог у позові зазначено наступне.
Згідно довідки про включення юридичної особи до ЄДРПОУ 21 січня 2006 року проведена державна реєстрація Дебальцевської міської виборчої комісії Донецької області. 24 січня 2006 року Дебальцевську міську виборчу комісію Донецької області взято на податковий облік.
Відповідно до п.п. 16.1.3 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України відповідач зобов’язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність, що стосується обчислення і сплати податкових зборів.
Актом перевірки своєчасності надання звітів від 16 вересня 2013 року № 69/51/05-04-15-011-1/33562136 встановлено, що податкова звітність до Дебальцевського відділення Єнакієвської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів України у Донецькій області не надається з 24 січня 2006 року по час звернення до суду з вказаним позовом. Заборгованості перед бюджетом у комісії не має.
Статтею 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» від 15 травня 2003 року № 755-IV, підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов’язано з банкрутством юридичної особи, зокрема, є: неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
Відповідно до п. 67.2 ст. 67 Податкового кодексу України органи державної податкової служби в установленому законом порядку мають право звертатись до суду із позовом про винесення судового рішення про припинення юридичних осіб.
Зауважує, що компетенція адміністративних судів поширюється у тому числі на спори за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках встановлених законом, що вбачається з ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з п.п. 20.1.12 п. 20.1. ст. 20 Податкового кодексу України, податковий орган наділений правом у випадках, встановлених законом, звертатись до суду щодо припинення юридичної особи та підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця.
На підставі вищевикладеного просить суд припинити юридичну особу - Дебальцевську міську виборчу комісію Донецької області (а.с. 3-4).
Представник Єнакієвської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів України у Донецькій області до суду не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином. 28 жовтня 2013 року представником позивача до канцелярії суду надано клопотання про розгляд справи без участі представника податкової інспекції (а.с. 16-17).
Представник відповідача у судове засідання не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи Дебальцевська міська виборча комісія Донецької області повідомлялась судом належним чином. Причини неявки суду не повідомлені.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо не має перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у порядку письмового провадження у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи, що перешкод для розгляду справи, передбачених ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України не має (відсутня потреба заслуховування свідка чи експерта), представник позивача та представник відповідача в судове засідання не з’явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись судом належним чином, суд вважає за можливе розглянути справу у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, Дебальцевська міська виборча комісія Донецької області є юридичною особою (код ЄДРПОУ 33562136), зареєстрованою виконавчим комітетом Дебальцевської міської ради 24 січня 2006 року. Номер запису в Єдиному державному реєстрі 1 257 102 0000 000231. Місцезнаходження: 84700, Донецька обл., м. Дебальцеве, вул. Радянська, буд. 85 (а.с. 3-4, 9,18-22 ).
Перебуває на обліку в якості платника податків в Єнакієвській об’єднаній державній податковій інспекції з 24 січня 2006 року за № 12571020000000231 (а.с. 5), відповідно до довідки № 4436/05-04-20/42 від 16 вересня 2013 року заборгованості перед бюджетом зі сплати податків та зборів у Дебальцевської міської виборчої комісії Донецької області не має (а.с. 6), інформація щодо відкритих рахунків в установах банків по Дебальцевській міській виборчій комісії Донецької області відсутня (а.с. 7).
Відповідно до Акту перевірки своєчасності надання звітів Єнакієвської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів України у Донецькій області № 69/51/05-04-15-011-1/33562136 від 16 вересня 2013 року, відповідачем з 24 січня 2006 року не подається до податкової інспекції податкова звітність (а.с. 8).
Приймаючи рішення по справі, суд керується наступним.
Пунктом 1 ст. 104 Цивільного кодексу України встановлено, що юридична особа ліквідується за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.
Пунктом 3 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» встановлено, що державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів.
Відповідно до п. 20.1.12 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право у випадках, встановлених законом, звертатися до суду щодо припинення юридичної особи та підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб'єктів господарювання.
Згідно з ч. 1 ст. 33 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» юридична особа припиняється, у тому числі за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом.
Статус і діяльність відповідача регулюється спеціальними нормами права.
Так, пунктом 2 ст. 19 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» встановлено, що Центральна виборча комісія очолює систему виборчих комісій, які утворюються для проведення виборів народних депутатів України, спрямовує та контролює їх діяльність.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України «Про вибори народних депутатів України» № 1665-IV від 25 березня 2004 року (далі – Закон № 1665-IV), який діяв на час створення Дебальцевської міської виборчої комісії Донецької області, систему виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення виборів депутатів, становлять:
1) Центральна виборча комісія;
2) окружні виборчі комісії;
3) дільничні виборчі комісії.
Згідно ч.ч. 5, 6 ст. 25 цього Закону окружна виборча комісія є юридичною особою. Окружна виборча комісія є комісією вищого рівня щодо всіх дільничних виборчих комісій в межах відповідного територіального виборчого округу з питань виборів депутатів. Дільнична виборча комісія не є юридичною особою.
Постановою Центральної виборчої комісії від 1 грудня 2005 року № 157 «Про утворення територіальних виборчих округів з виборів народних депутатів України 26 березня 2006 року» утворено Територіальний виборчий округ № 43 центром якого є м. Горлівка. Територіальний виборчий округ включає міста: Горлівка, Дебальцеве.
Постановою Центральної виборчої комісії від 24 січня 2006 року № 259 «Про утворення окружних виборчих комісій територіальних виборчих округів з виборів народних депутатів України 26 березня 2006 року» утворені окружні виборчі комісії територіальних виборчих округів з виборів народних депутатів України 26 березня 2006 року, зокрема, Окружна виборча комісія територіального виборчого округу № 43.
Як вбачається з ч. 2 ст. 38 Закону № 1665-IV окружна виборча комісія набуває статусу юридичної особи з моменту внесення запису про включення відомостей про комісію до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців.
Як встановлено судом під час розгляду справи, Дебальцевська міська виборча комісія Донецької області є юридичною особою, має ідентифікаційний номер 33562136, зареєстрована виконавчим комітетом Дебальцевської міської ради 24 січня 2006 року. Номер запису в Єдиному державному реєстрі 1 257 102 0000 000231.
Відповідно до ч. 1 ст. 38 Закону № 1665-IV, набуття та припинення окружною виборчою комісією статусу юридичної особи здійснюється в порядку, передбаченому законами України, з особливостями, встановленими цим Законом.
Згідно ч. 5 ст. 38 Закону № 1665-IV статус окружної виборчої комісії як юридичної особи припиняється шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про проведення державної реєстрації припинення окружної виборчої комісії як юридичної особи.
Частиною 6 ст. 38 Закону № 1665-IV встановлено, що не пізніш як через п’ять днів з дня офіційного оприлюднення результатів виборів депутаті голова окружної виборчої комісії, в разі його відсутності – заступник голови, звертається особисто до органу реєстрації із письмовим повідомленням про дату припинення комісії.
На підставі повідомлення, зазначеного в частині шостій цієї статті, у Бюлетені державної реєстрації друкується інформація про дату припинення окружної виборчої комісії, що є підставою для пред'явлення комісії претензій за борговими зобов'язаннями (ч. 7 ст. 38 зазначеного Закону).
Згідно з ч. 9 ст. 38 Закону № 1665-IV для проведення державної реєстрації припинення окружної виборчої комісії як юридичної особи шляхом ліквідації голова комісії, в разі його відсутності - заступник голови, після закінчення процедури припинення комісії, але не раніше тридцяти днів з дня офіційного оприлюднення результатів виборів, повинен особисто подати державному реєстратору за місцем розташування комісії заповнену реєстраційну картку встановленого зразка, довідку архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню, а також акт спільної перевірки фінансово-контролюючими органами. Додаткові документи для проведення державної реєстрації припинення окружної виборчої комісії як юридичної особи в результаті її ліквідації не вимагаються. Фінансово-контролюючі органи проводять перевірки, складають відповідні акти не пізніше п’ятнадцяти днів з дня офіційного оприлюднення результатів виборів.
Аналогічні положення щодо припинення окружної виборчої комісії містяться у ст. ст. 38 Закону України «Про вибори народних депутатів України» від 17 листопада 2011 року № 4061-VI (далі – Закон № 4061-VI).
Частиною 10 ст. 46 Закону № 4061-VI визначено, що контроль за правильним та цільовим використанням коштів Державного бюджету України, виділених на підготовку і проведення виборів народних депутатів України, здійснюється Центральною виборчою комісією та спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з реалізації державної політики у сфері державного фінансового контролю у порядку, встановленому Центральною виборчою комісією спільно із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з формування та забезпечення державної фінансової політики.
Так, пунктом 6 Порядку контролю за правильним та цільовим використанням коштів Державного бюджету України, що виділяються на підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України та всеукраїнського референдуму, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 6 листопада 2009 року № 270 (із змінами, внесеними постановою Центральної виборчої комісії від 22 лютого 2012 року № 30) та наказом Міністерства фінансів України від 30 листопада 2009 року № 1390, встановлено, що органи Державної фінансової інспекції України здійснюють контроль за використанням бюджетних коштів у формі ревізій. Останній етап ревізій органами Державної фінансової інспекції України проводиться після встановлення підсумків голосування в межах виборчого округу до закінчення строку повноважень виборчих комісій. За результатами ревізій складаються акти, які надсилаються до Державної фінансової інспекції України. Для державної реєстрації припинення окружної виборчої комісії як юридичної особи державному реєстратору подається копія акта, складеного за результатами ревізії органом Державної фінансової інспекції України.
Таким чином, суд дійшов висновку, що припинення Дебальцевської міської виборчої комісії як юридичної особи, має відбуватись за рішенням органу державної влади, який її утворив, в порядку, передбаченому спеціальним (виборчим) законодавством України та прийнятими на його виконання підзаконними нормативно-правовими актами.
Враховуючи наведене вище, правові підстави для прийняття судом рішення про задоволення позовних вимог Єнакієвської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів України у Донецькій області про припинення Дебальцевської міської виборчої Донецької області у зв’язку із неподанням останньою податкової та (чи) фінансової звітності до позивача - у суду відсутні.
Відповідно, позовні вимоги позивача задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, ст. 7-11, 17-20, 69-72, 86, 94, 98, 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволені адміністративного позову Єнакієвської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів України у Донецькій області до Дебальцевської міської виборчої комісії Донецької області про припинення юридичної особи - відмовити в повному обсязі.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступна та резолютивна частини складені та підписані 29 жовтня 2013 року.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складений 4 листопада 2013 року.
Суддя Волгіна Н.П.