Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 листопада 2013 року Справа № 805/14958/13-а
приміщення суду за адресою: м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тарасенко І.М. розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області Державної інспекції з нагляду у реструктуризації та шахтному будівництві до Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугільних підприємств» в особі Шахтарської дирекції з виконання проектів ліквідації шахт про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -
В С Т А Н О В И В:
Територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області Державної інспекції з нагляду у реструктуризації та шахтному будівництві звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугільних підприємств» в особі Шахтарської дирекції з виконання проектів ліквідації шахт про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
В обґрунтування позову позивач зазначає, що відповідно до направлення на перевірку № 027-8/10 від 16.09.2012 року у період з 15.10.2013 року по 15.10.2013 року посадовими особами теруправління проведено планову перевірку суб’єкта господарювання (об’єкта) шахта «Кіровська» Шахтарської дирекції з виконання проектів ліквідації шахт, розташованого за адресою: 86211, Донецька область, м. Шахтарськ, вул. Крупської, 20, на предмет стану охорони праці та промислової безпеки при ведені вогневих робіт на шахті «Кіровська» Шахтарської дирекції з виконання проектів ліквідації шахт.
Під час перевірки стану охорони праці та промислової безпеки при ведені вогневих робіт на шахті «Кіровська» Шахтарської дирекції з виконання проектів ліквідації шахт виявлено порушення нормативно-правових актів з охорони праці, з яких 1 створюють загрозу життю та здоров’ю людей. Так, згідно розділу V акту перевірки суб’єкта господарювання (виробничого об’єкта) від 15.10.2013 року № 027-5/146 зафіксовані відповідні порушення.
Відповідно до Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 № 826 (далі - Положення), загроза житло та здоров’ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків. У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня. Враховуючи зазначене, у зв'язку з виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров’ю людей є підстави для заборони ведення вогневих робіт на лш. «Кіровська» Шахтарської дирекції з виконання проектів ліквідації шахт, розташованого за адресою: 86211, Донецька область, м. Шахтарськ, вул. Крупської, 20.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо, зокрема, застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням.
Частиною 3 зазначеної статті передбачено, що про відкриття скороченого провадження суд виносить ухвалу, копія якої разом з копією позовної заяви та доданих до неї документів невідкладно надсилається рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу. В ухвалі в обов'язковому порядку зазначаються строк подання заперечення проти позову, порядок його подання, а також наслідки неподання такого заперечення. Відповідач у десятиденний строк з дня одержання такої ухвали та копій документів може подати заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову. Якщо справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача, то заперечення проти позову чи заява про визнання позову мають бути подані безпосередньо до канцелярії суду.
Згідно з п. 2 ч. 5 зазначеної статті справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше трьох днів з дня закінчення строку, передбаченого частиною третьою цієї статті, якщо до суду не було подано заперечення відповідача та за умови, що справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.
Відповідач отримав копію ухвали про відкриття провадження 24.10.2013 року. 31.10.2013 через канцелярію суду від відповідача надійшов лист в якому, зокрема зазначається, що відповідач визнає виявлені порушення, відповідно до акту проведення перевірки суб’єкта господарювання (виробничого об’єкта) від 15.10.2013 року № 027-5/146 та не заперечує проти застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Згідно ч.1 ст.112 Кодексу адміністративного судочинства України позивач може відмовитися від адміністративного позову повністю або частково, а відповідач - визнати адміністративний позов повністю або частково. Відмова від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову під час підготовчого провадження мають бути викладені в адресованій суду письмовій заяві, яка приєднується до справи.
Частиною 1 статті 136 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області Державної інспекції з нагляду у реструктуризації та шахтному будівництві до Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугільних підприємств» в особі Шахтарської дирекції з виконання проектів ліквідації шахт про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом заборони ведення вогневих робіт на лш. «Кіровська» Шахтарської дирекції з виконання проектів ліквідації шахт, розташованого за адресою: 86211, Донецька область, м. Шахтарськ, вул. Крупської, 20, підлягають задоволенню з наступних підстав.
Так, територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області Державної інспекції з нагляду у реструктуризації та шахтному будівництві зареєстровано виконавчим комітетом Донецької міської ради 12.12.2011 року, ідентифікаційний код юридичної особи - 37968280 (а.с.8-9).
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 408/2011 (надалі - Положення № 408) Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України (далі - Міністр). Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.
Пунктом 6 Положення № 408 зазначено, що Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.
Наказом Держгірпромнагляду України від 2 грудня 2011 № 186-к затверджено Положення про територіальне управління Держгірпромнагляду України у Донецькій області (надалі - Положення № 186), згідно пункту 1 якого, територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області (скорочена назва - територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області) є територіальним органом, який діє у складі Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у та їй підпорядковується. Територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області (далі - територіальне управління) є правонаступником прав та обов'язків територіального управління Державного комітету з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду по Донецькій області. Територіальне управління не залежить від будь-яких господарських органів, суб'єктів підприємництва, об'єднань громадян, політичних формувань, місцевих державних адміністрацій і органів місцевого самоврядування, їм не підзвітне та не підконтрольне.
Відповідно до статті 38 Закону України “Про охорону праці” від 14 жовтня 1992 року № 2694-XII (надалі - Закон № 2694) державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” від 5 квітня 2007 року № 877-V (надалі - Закон № 877) закріплено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища, засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Згідно підпункту 7 пункту 4 Положення № 186 територіальне управління відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, здійснює у визначеному порядку державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, у тому числі з питань: будівництва, реконструкції та експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, потенційно небезпечних об'єктів і виробництв; видобування вуглеводнів, їх транспортування, переробки та використання на підприємствах, в установах та організаціях; застосування технологій, технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження, випробування і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; облаштування системами автоматичного контролю і управління технологічними процесами та станом виробничого середовища; проведення робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також утилізації зброї, звичайних видів боєприпасів, виробів ракетної техніки та палива, вибухових матеріалів військового призначення, окрім вибухових матеріалів, призначених для військового та спеціального використання.
Територіальним управлінням Держгірпромнагляду у Донецькій області Державної інспекції з нагляду у реструктуризації та шахтному будівництві видано направлення на проведення перевірки від № 027-8/10 від 16.09.2012 року для проведення планової перевірки на предмет стану охорони праці та промислової безпеки при ведені вогневих робіт на шахті «Кіровська» Шахтарської дирекції з виконання проектів ліквідації шахт, розташованої за адресою: 86211, Донецька область, м. Шахтарськ, вул. Крупської, 20 (а.с. 19).
З 15.10.2013 року по 15.10.2013 року посадовими особами теруправління проведено планову перевірку шахти «Кіровська» Шахтарської дирекції з виконання проектів ліквідації шахт стосовно стану охорони праці та промислової безпеки при ведені вогневих робіт. В ході проведено перевірки посадовими особами було виявлено наступні порушення:
- ліквідуємою шахтою «Кіровська» Шахтарської дирекції з виконання проектів ліквідації шахт ДП «Донвуглереструктуризація» не отримано дозвіл територіального органу Держгірпромнагляду, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15.10.2003 року № 1631, на вогневі роботи в підземних виробках і надшахтних спорудах, чим порушено пункт 1, главу 3, розділ ІХ ПБВШ НПАОП 10.1-1.01-10 (а.с.20-22).
Зазначеним актом перевірки зазначено, що у зв'язку з встановленням вищевказаних порушень запропоновано необхідність негайного зупинення вогневих робіт.
Відповідно до пункту 2 частини 2 статті 4 Закону України “Про охорону праці” державна політика в галузі охорони праці базується на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Разом з тим, відповідно до Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011р. №826 загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Приписами пункту 2.26 зазначеного Положення передбачено що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем, не надано доказів усунення виявлених в акті перевірки від 15.10.2013 року №027/5-146 порушень.
Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до п. 5 ст. 4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 256 КАС України, негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.
Крім того, суд зазначає, що ст. 106 Кодексом адміністративного судочинства України та ст. 3 Законом України “Про судовий збір” передбачений обов’язок позивача сплатити судовий збір у належному розмірі під час подання адміністративного позову.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2013 року судом задоволено клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору до ухвалення рішення у даній справі. На момент ухвалення рішення судовий збір залишається несплаченим.
Відповідно до ч.4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Таким чином, судовий збір у розмірі 68,82 грн. підлягає стягненню з позивача на користь Державного бюджету України.
Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 183-2, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області Державної інспекції з нагляду у реструктуризації та шахтному будівництві до Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугільних підприємств» в особі Шахтарської дирекції з виконання проектів ліквідації шахт про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю)– задовольнити повністю.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до шахти «Кіровська» Шахтарської дирекції з виконання проектів ліквідації шахт ДП «Донвуглереструктуризація», розташованої за адресою: 86211, Донецька область, м. Шахтарськ, вул. Крупської, 20 шляхом зупинення вогневих робіт.
Стягнути з Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області Державна інспекція з нагляду у реструктуризації та шахтному будівництві (код ЄДРПОУ 37968280) на користь Державного бюджету України (р/р 31217206784005, банк отримувача – ГУ ДКСУ у Донецькій області, МФО банку – 834016, ЄДРПОУ отримувача – 38034015) судовий збір у сумі 68 (шістдесят вісім) грн. 82 коп.
Постанова в частині застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до відповідача підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з моменту отримання копії постанови апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова складена та підписана 04 листопада 2013 року.
Суддя Тарасенко І.М.