Ухвала суду № 34587622, 29.10.2013, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.10.2013
Номер справи
2а-7263/10/1370
Номер документу
34587622
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2013 року Справа № 1126/11/9104

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Попка Я.С.

суддів Онишкевича Т.В., Клюби В.В.

розглянувши у порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу Львівського комунального підприємства «Листопадове» на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 8 грудня 2010 року у справі за позовом Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова до Львівського комунального підприємства «Листопадове» про стягнення заборгованості,-

В С Т А Н О В И В:

У серпні 2010 року позивач - Державна податкова інспекція у Франківському районі м. Львова звернулася до суду з позовом до Львівського комунального підприємства «Листопадове», в якому, із урахуванням уточнення позовних вимог, просить стягнути з відповідача заборгованість з податку з доходу фізичних осіб в розмірі 262 030,48 грн.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що в процесі проведення Державною податковою інспекцією у Франківському районі м. Львова позапланової виїзної перевірки правильності обчислення та своєчасності внесення сум податку з доходів фізичних осіб ЛКП «Листопадове» встановлено порушення платником вимог п.п.8.1.2 п.8.1 ст.8, п.19.2 ст.19, п.20.2 п.20.3 ст. Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» у зв'язку неперерахуванням до бюджету податку з доходів фізичних осіб у розмірі 296 230,48 грн.

Посилається на те, що податок з доходів фізичних осіб повинен бути перерахований платником бюджету до 30 числа наступного місяця за місяцем нарахування доходу.

Вказує на те, що боржником не вживаються заходи щодо добровільної сплати податку до бюджету.

Крім того, позивач зазначає, що станом на 25.11.2010 року сума заборгованості, яка є предметом судового стягнення, частково погашена, а саме ЛКП «Листопадове» сплачено 34 200,00 грн. Таким чином, залишок непогашеної суми податкового боргу відповідача з доходів фізичних осіб склав 262 030,48 грн.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 8 грудня 2010 року позов задоволено.

Стягнено з Львівського комунального підприємства «Листопадове» 262 030 грн. 48 коп. податкового боргу до місцевого бюджету Франківського району м. Львова.

Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що станом на 25.11.2010 року заборгованість ЛКП «Листопадове» по податку з доходів фізичних осіб становить 262 030 грн. 48 коп.

Суд першої інстанції посилається на те, що відповідно до ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів(обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Підпунктом 8.1.1 пункту 8.1 статті 8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» № 889-ІV від 22.05.2003 року обов'язок по нарахуванню, утриманню та сплати (перерахуванню) вказаного податку до бюджету покладено на податкового агента, який нараховує (виплачує) оподаткований дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, Львівське комунальне підприємство «Листопадове» оскаржило її, подавши апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Львівського окружного адміністративного суду від 8 грудня 2010 року та прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог на суму 251 230,48 грн.

Обгрунтовуючи доводи апеляційної скарги апелянт зазначає, що спірна заборгованість по податку з доходів фізичних осіб виникла внаслідок заборгованості бюджету та споживачів за виконані роботи і надані послуги, проте така щомісячно погашається і буде погашена повністю самостійно.

Особи, які беруть участь у справі в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином, клопотань від осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю не поступило а тому, суд апеляційної інстанції, у відповідності до п.п. 1, 2, ч.1 ст. 197 КАС України, вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами. Справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів.

Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з таких підстав.

Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розглядаючи спір, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції повно і всебічно дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що Львівське комунальне підприємство «Листопадове» є юридичною особою, як суб'єкт підприємницької діяльності зареєстрований Львівською міською радою та як платник окремих видів податків перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у Франківському районі м. Львова.

Державною податковою інспекцією у Франківському районі м. Львова в період з 06.07.2010 року по 19.07.2010 року проведено позапланову виїзну перевірку правильності обчислення та своєчасності внесення до бюджету податку з доходів фізичних осіб Львівського комунального підприємства «Листопадове» за період з 01.07.2007 р. по 30.06.2010 року.

За результатами проведеної перевірки ДПІ у Франківському районі м. Львова складено акту від 23.07.2010 року № 3437/17-2/20806780. Відповідно до вказаного акту перевіркою встановлено, що заборгованість відповідача до бюджету по податку з доходів фізичних осіб за період станом на 01.07.2010 року становить 296 230, 48 грн.

Разом з тим, податковим органом зроблено висновок про порушення ЛКП «Листопадове» вимог пп.8.1.2 п.8.1 ст.8, п.19.2 ст.19, п.20.2, п.20.3 ст.20 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб».

Встановлено, що відповідач частково погасив заборгованість по податку з доходів фізичних осіб, сплативши 34 200 грн.

Таким чином, станом на 25.11.2010 року заборгованість ЛКП «Листопадове» по податку з доходів фізичних осіб станом становить 262 030 грн. 48 коп.

Статтею 67 Конституції України та ст.9 Закону України «Про систему оподаткування» на платників податків покладено обов'язок своєчасно та у повному обсязі сплачувати загальнодержавні та місцеві податки і збори до державних та місцевих бюджетів. Принципи побудови системи оподаткування в Україні, податки і збори (обов'язкові платежі) до бюджетних та до державних цільових фондів, а також права, обов'язки і відповідальність платників визначаються Законом України «Про систему оподаткування».

Згідно ст.4 Закону України «Про систему оподаткування» платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).

В силу ст. 20 Закону України «Про систему оподаткування» контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється державними податковими органами та іншими органами в межах повноважень, визначених законом.

Суд першої інстанції обрав вірну позицію, що за змістом підпункту 8.1.1 пункту 8.1 статті 8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» обов'язок по нарахуванню, утриманню та сплати (перерахуванню) вказаного податку до бюджету покладено на податкового агента, який нараховує (виплачує) оподаткований дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону.

Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 р. № 2181-III є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Пунктом 1.2 ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що податковим зобов'язанням є зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Згідно пп.5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації, а саме за базовий податковий (звітний) період (календарний місяць, календарний квартал, календарний рік) день закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження податкового зобов'язання платника податків і підлягає сплаті.

Відповідно пп. 5.4.1 п.5.4 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у встановлені строки, визначається сумою податкового боргу платника податків.

Таким чином, з аналізу вказаних норм та обставин справи апляційний суд прийшов до висновку, що судом першої інстанції правомірно задоволено позов Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова до Львівського комунального підприємства «Листопадове» та стягнено з відповідача 262 030 грн. 48 коп. податкового боргу з доходів фізичних осіб.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, а доводи апелянта на правомірність прийнятої постанови не впливають та висновків суду не спростовують.

Згідно ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. 195, п.п. 1, 2, ч.1 ст. 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,-

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Львівського комунального підприємства «Листопадове» залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 8 грудня 2010 року у справі № 2а-7263/10/1370 за позовом Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова до Львівського комунального підприємства «Листопадове» про стягнення заборгованості - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.

Головуючий суддя Я.С. Попко

Судді Т.В. Онишкевич

В.В. Клюба