ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 жовтня 2013 року № 813/6792/13-а
м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючого - судді Сасевича О.М.
за участю секретаря судового засідання Чижук М.М.,
за участю сторін:
представника позивача Рісної Ю.Б ,
представника відповідача Павлюк Б.З.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Дочірнього підприємства «Львівський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» до Буської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 20.06.2013 року №0001791710/3119, -
В С Т А Н О В И В:
06 вересня 2013 року Дочірнє підприємство «Львівський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» звернулось до суду з позовною заявою до Державної податкової інспекції у Бродівському районі Львівської області Державної податкової служби, у якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 20.06.2013 року №0001791710/3119.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оспорюване ним податкове повідомлення-рішення було прийняте відповідачем із порушенням норм матеріального права та є такими, що суперечать чинному законодавству України, оскільки податковий орган неправомірно та безпідставно застосував штрафні санкції на підставі ст.127 ПК України за несвоєчасне перерахування податку з доходів фізичних осіб до бюджету. Вказує, що Підприємством перераховувався податок на доходи фізичних осіб, утриманий із нарахованої заробітної плати, у день виплати її працівникам, а факти невиплати заробітної плати - відсутні. Позивач загалом наголошує, що несвоєчасна виплата задекларованих і узгоджених податкових зобов'язань по податку з доходів фізичних осіб виникла лише через затримку виплати самої заробітної плати, але такий податок перераховувався у той же день, коли і виплачувалась заробітна плата, а тому вважає, що мало місце лише несвоєчасне перерахування сум податку, відповідальність за яке передбачена ст.126 Податкового кодексу України, а не ст.127 цього Кодексу, за якою відповідальність настає у разі ненарахування, неутримання та/або несплати (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків.
Відповідно до ухвали судді від 09 вересня 2013 року, позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення її недоліків.
У зв'язку із виконанням позивачем вимог зазначеної вище ухвали, 23.09.2013 року провадження у даній адміністративній справі відкрито.
У судовому засіданні 23.10.2013 року, за клопотанням представника позивача, судом, згідно ст.55 Кодексу адміністративного судочинства України, було здійснено заміну відповідача - Державної податкової інспекції у Бродівському районі Львівської області Державної податкової служби на її правонаступника - Буську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Львівській області (надалі - Буська ОДПІ ГУ Міндоходів у Львівській області).
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримала з підстав, зазначених у позовній заяві, додатково надала суду письмові пояснення у справі та виписки Підприємства по особовому рахунку, відповідно до яких останнім було повністю перераховано податок з доходів фізичних осіб із заробітної плати за липень-жовтень 2012 року, просила позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача проти позову заперечила та пояснила, що штрафні санкції в розмірі 25% від суми податкового зобов'язання нараховані на підставі ст.127 ПК України правомірно, оскільки перевіркою встановлено несвоєчасне перерахування податку з доходів фізичних осіб, просила суд у задоволенні позовних вимог відмовити.
Заслухавши пояснення сторін, розглянувши і дослідивши подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Як встановлено судом, Філія «Бродівський райавтодор» є відокремленим підрозділом Дочірнього підприємства «Львівський облавтодор», що розташований поза її місцем знаходження та здійснює всі або частину її функцій і не має статуту юридичної особи. Філія діє на підставі затвердженого ДП «Львівський облавтодор» Положення та виключно в межах повноважень, визначених ДП «Львівський облавтодор».
Філія «Бродівський райавтодор» є платником: консолідованого податку, податку на землю, податку на доходи фізичних осіб та збору за спеціальне водокористування в частині використання води.
У період з 15 квітня 2013 року по 31 травня 2013 року Державною податковою інспекцією у Бродівському районі Львівської області Державної податкової служби було проведено планову виїзну перевірку Філії «Бродівський райавтодор» ДП «Львівський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2012 року по 31.12.2012 року. За результатами даної перевірки ДПІ у Бродівському районі складено акт від 06.06.2013 року №71/22-018/26231257, згідно висновків якого ДПІ у Бродівському районі Львівської області Державної податкової служби встановлено порушення позивачем: 1)п.п.135.5.4 п.135.5 ст.135, п.137.10 ст.137, п.п.138.8.5 п.138.8. ст.138 розділу ІІІ Податкового кодексу України, а саме:-занижено доходи за 2012 рік у сумі 21 792,00 грн. (в т.ч. І квартал 2012 року в сумі 21 792,00 грн.), -завищено витрати за 2012 рік у сумі 3 026,00 грн. (в т.ч. за І квартал 2012 року - 302,66 грн., ІІ квартал 2012 року - 907,98 грн., ІІІ квартал 2012 року - 907,98 грн., ІV квартал 2012 року - 907,98 грн.); 2)п.п.168.1.2, п.п.168.1.5 п.168.1 ст.168, абз.а, г п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України, в частині несвоєчасної сплати податку на доходи фізичних осіб в 2012 році на загальну суму 24 855,24 грн.
На підставі акта перевірки №71/22-018/26231257 від 06.06.2013 року ДПІ у Бродівському районі Львівської області Державної податкової служби винесено податкове повідомлення-рішення форми «Р» від 20.06.2013 року №0001791710/3119 про застосування до Філії штрафних (фінансових) санкцій у сумі 6 213,81 грн. по податку з доходів фізичних осіб.
Вказане податкове повідомлення-рішення оскаржувалось позивачем в адміністративному порядку до Головного управління Міндоходів у Львівській області та до Міністерства доходів і зборів України.
Рішенням Головного управління Міндоходів у Львівській області від 23.07.2013 року №5931/10/10-3005/397:
- залишено без змін податкове повідомлення-рішення ДПІ у Бродівському районі Львівської області Державної податкової служби від 20.06.2013 року №0001791710/3119, а скаргу позивача - без задоволення.
Рішенням Міністерства доходів і зборів України від 19.08.2013 року №9224/6/99-99-10-011-03-14 за результатами розгляду повторної скарги ДП «Львівський облавтодор»:
- залишено без змін податкове повідомлення-рішення ДПІ у Бродівському районі Львівської області Державної податкової служби від 20.06.2013 року №0001791710/3119, а повторну скаргу позивача - без задоволення.
Незгода із вказаним податковим повідомленням-рішенням, обумовила звернення позивача до суду з адміністративним позовом.
При вирішенні даного спору, суд виходив з наступного.
Статтею 67 Конституції України регламентовано, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п.162.1 ст.162 Податкового кодексу України, платниками податку є: фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи (підпункт 162.1.1); фізична особа - нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні (підпункт 162.1.2); податковий агент (підпункт 162.1.3).
Так, згідно із п.п.14.1.180 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - це юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому ст.18 та розділом IV цього Кодексу.
Філія «Бродівський райавтодор» ДП «Львівський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» виступає податковим агентом щодо податку на доходи фізичних осіб і у розумінні статті 162 ПК України є одночасно платником податку на доходи фізичних осіб.
Оподаткування доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику податку податковим агентом врегульовано ст.168 Податкового кодексу України.
Згідно п.п.168.1.1 п.168.1 ст.168 ПК України, податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.
В силу п.п.168.1.5 п.168.1 ст.168 ПК України, якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.
Відповідно до п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України, особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані: а)своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок; б)подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається.
Згідно із п.п.49.18.1 п.49.18 ст.49 ПК України, податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Платник податків зобов'язаний, згідно абз.1 п.57.1 ст.57 ПК України, самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно пункту 54.2 статті 54 Податкового кодексу України, грошове зобов'язання щодо суми податкових зобов'язань з податку, що підлягає утриманню та сплаті (перерахуванню) до бюджету в разі нарахування/виплати доходу на користь платника податку - фізичної особи, вважається узгодженим податковим агентом або платником податку, який отримує доходи не від податкового агента, в момент виникнення податкового зобов'язання, який визначається за календарною датою, встановленою розділом IV цього Кодексу для граничного строку сплати податку до відповідного бюджету.
Строком сплати податку та збору визнається, відповідно до п.31.1 ст.31 ПК України, період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.
Так, положення ПК України чітко визначають момент узгодження грошового зобов'язання по податку на доходи фізичних осіб та строки перерахування податку до бюджету. У разі несплати сум узгоджених грошових зобов'язань у строки, встановленні податковим законодавством, вони набувають статусу податкового боргу і платник податків несе відповідальність у вигляді штрафу за порушення строків перерахування податку.
Як вбачається з наданих суду документів, позивачем як податковим агентом у період з липня 2013 року по жовтень 2013 року своєчасно нараховано та утримано (при виплаті доходу працівникам у вигляді заробітної плати) податок на доходи фізичних осіб, проте, було допущено несвоєчасне перерахування його до бюджету в сумі 24 855,24 грн.
Судом встановлено та підтверджується відомостями нарахування заробітної плати і платіжними дорученнями, що фактично податок з доходів фізичних осіб перераховувався в той день, коли виплачувалась заробітна плата, а така іноді виплачувалась із затримкою. Тобто, в день виплати заробітної плати із затримкою перераховувався також і податок. У зв'язку з цим має місце несвоєчасна сплата податку.
Таким чином, доводи ДПІ в частині встановлення порушення про несвоєчасне перерахування податку з доходів фізичних осіб підтверджуються.
Однак, суд вважає, що відповідач безпідставно та неправомірно застосував до платника за встановлене порушення штраф в розмірі, визначеному ст.127 ПК України, з огляду на наступне.
Відповідальність за порушення правил сплати (перерахування) податків передбачена ст.126 ПК України, а за порушення правил нарахування, утримання та сплати (перерахування) податків у джерела виплати ст.127 ПК України).
Водночас п.126.1 ст.126 Податкового кодексу України передбачено, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: - при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; - при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Вказане правопорушення полягає у виконанні платником податків обов'язку щодо сплати узгодженої суми грошового зобов'язання після закінчення встановлених ПК України строків їх сплати, тобто таке порушення може мати місце, якщо контролюючий орган встановить, що платник податків сплатив узгоджене грошове зобов'язання, але несвоєчасно.
Згідно ст.127 Податкового кодексу України ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Відповідальність за правопорушення, передбачене ст.127 ПК України, може наставати у разі, коли платник податків, у тому числі податковий агент, допускає бездіяльність щодо нарахування утримання та/або сплати (перерахування) податків до або під час виплати доходу на користь іншого платника, тобто взагалі відсутній факт виконання вказаних обов'язків платником податків (податковим агентом). В такому випадку контролюючий орган за результатами перевірки визначає суму грошового зобов'язання платнику податків та застосовує штраф у розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Саттею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Отже, Філією «Бродівський райавтодор» допущено порушення податкового законодавства в частині несплати суми узгодженого грошового зобов'язання по податку на доходи фізичних осіб у строки, встановлені ПК України для місячного податкового періоду, що відповідає складу правопорушення, передбаченому ст.126 Податкового кодексу України. Однак, відповідачем при прийнятті оскаржуваного податкового повідомлення-рішення визначено розмір штрафу на підставі ст.127 ПК України, тобто за ненарахування, неутримання та/або несплату податку на доходи фізичних осіб загалом.
Таким чином, суд прийшов до висновку щодо протиправності податкового повідомлення-рішення від 20.06.2013 року №0001791710/3119, у зв'язку із неправомірним застосуванням відповідачем статті 127 ПК України при притягненні платника податків до відповідальності, а тому таке підлягає скасуванню.
Зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст.7-14, 18, 19, 69-72, 86, 94, 143, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Бродівському районі Львівської області Державної податкової служби від 20 червня 2013 року №0001791710/3119.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Дочірнього підприємства «Львівський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» сплачений судовий збір у сумі 114 (сто чотирнадцять) грн. 70 коп.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі у відповідності до ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Сасевич О.М.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 04 листопада 2013 року.