Постанова № 34584602, 28.10.2013, Галицький районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
28.10.2013
Номер справи
341/2617/13-а
Номер документу
34584602
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Єдиний унікальний номер 341/2617/13-а

Номер провадження 2-а/341/143/13

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2013 року м. Галич

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого судді -Мельника І.І.

секретаря -Матейко О.С.

з участю представника відповідача -ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Галичі справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі про визнання неправомірними дії управління Пенсійного фонду в Галицькому районі, щодо не врахування сум виплаченої допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань,-

встановив:

Позивач звернулася в суд з адміністративним позовом в якому просить винести рішення, яким поновити строк звернення до суду; визнати дії пенсійного фонду щодо невключення до заробітку для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань-неправомірними; зобов"язати управління пенсійного фонду зробити перерахунок та виплатити пенсію з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань з дня призначення пенсії;зобов"язати управління пенсійного фонду в подальшому виплачувати їй пенсію в розмірі згідно зробленого перерахунку.

Позивач посилається на ті обставини, що в серпні 2013 року звернулась до управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі про перерахунок пенсії та зарахування сум виплачених допомог на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, однак їй в цьому було відмовлено, посилаючись на ст. 33, 37 Закону України "Про державну службу". Відповідачем при розрахунку пенсії не включено до складу її заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення та на матеріально-побутові потреби, внаслідок чого пенсія виплачується в меншому розмірі, ніж повинна бути. Листом № 127/Б-15 від 05.09.2013 року відповідач повідомив, що матеріальна допомога не враховується в суму заробітної плати для обчислення пенсії у відповідності до Закону України "Про державну службу", тому немає підстав у перерахунку пенсії. Вважає, що матеріальна допомога повинна враховуватися при обчисленні розміру пенсії, оскільки на матеріальну допомогу нараховувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та необхідність врахування матеріальної допомоги при обчисленні пенсії державним службовцям узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України. Тому просила дії Пенсійного фонду України в Галицькому районі щодо відмови у врахуванні матеріальної допомоги в суму заробітної плати при обчисленні пенсії визнати протиправними та зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з дати призначення з врахуванням матеріальної допомоги в суму заробітку, з якого обчислювалась пенсія.

В судове засідання позивач не з"явився, подавши суду письмову заяву про розгляд справи у її відсутності.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги позивача не визнав, подавши письмове заперечення та при цьому вказавши, що матеріальна допомога не відноситься до інших надбавок, з яких відповідно до ст. 33 Закону України "Про державну службу" складається заробітна плата державного службовця, а тому враховувати її в суму заробітної плати для обчислення пенсії у відповідності до Закону України "Про державну службу" немає підстав. Просив в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Дослідивши представлені доводи позивача, заслухавши представника відповідача, та дослідивши письмові докази у справі, судом встановлено, що публічно-правовий спір між сторонами виник з приводу того, що відповідач при розрахунку пенсії до складу заробітної плати позивачки не включив матеріальної допомоги на оздоровлення та на матеріально-побутові потреби.

Так, ОСОБА_2, являється пенсіонером. По виходу на пенсію їй була призначено пенсія як державному службовцю у відповідності до Закону України "Про державну службу" в розмірі 1884 грн. 74 коп., ця обставина сторонами не оспорюється, тому наведена обставина з урахуванням положення ч. 3 ст. 72 КАС України не потребує доказування в судовому засіданні. Крім того, даний факт підтверджується копією розпорядження про призначення пенсії.

Згідно ч. 1 ст. 37 Закону України "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії. Однак, відповідачем при розрахунку пенсії не включено до складу її заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення та на матеріально-побутові потреби, внаслідок чого пенсія виплачується в меншому розмірі, ніж повинна бути.

Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років та інших надбавок.

Згідно ч. 6 ст. 33 Закону України "Про державну службу", державним службовцям можуть встановлюватись надбавки за високі досягнення в праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога.

Частиною 1 ст. 35 Закону України "Про державну службу" передбачено виплату державним службовцям допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу при наданні щорічної відпустки.

У ч. 1 ст. 1 ЗУ "Про оплату праці", встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений орган виплачує працівникові за виконану роботу. Ст. 2 даного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить - основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

З довідки Залуквянської сільської ради від 09.09.2013 року вбачається, що позивачка отримала в листопаді 2004 року 593 грн. 02 коп. матеріальної допомоги на оздоровлення, в серпні 2005 року отримала 1280 грн. 38 коп., у квітні 2006 року 1865 грн. 70 коп., в червні 2006 року-1764 грн. На суми проведено нарахування та утримання страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових потреб входила до системи оплати праці державного службовця.

Відповідно до частини першої статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплат праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов`якове державне пенсійне страхування. Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того чи входять вони до структкри заробітної плати.

Закон України "Про оплату праці" та Закон України "Про державну службу" загальними по відношенні до даних правовідносин, в той час як перевагу мають спеціальні норми Закону України "Про пенсійне забезпечення" та Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

В своїй постанові від 20 лютого 2012 року Верховний Суд України усуваючи неоднакове застосування норм матеріального права, вважає неправильними висновки суду про те, що оскільки матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, не включається до складу заробітної плати державного службовця, то вона не враховується при обчисленні розміру його пенсії.

Частиною 1 статті 244-2 КАС України визначено, що рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних відносинах, є обов`язковими для всіх судів України.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду в Галицькому районі задовольнити.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

За вимогами ст.99 КАС України (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Як слідує зі ст.102 КАС України встановлено, що пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений за клопотанням особи, яка бере участь у справі.

На підставі викладеного, відповідно до, ст. ст. 33, 35, 37 Закону України "Про державну службу", ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ч. 1 ст. 1 ЗУ "Про оплату праці", ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. ст. 6-12, 72, 244-2 КАС України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд, -

постановив:

Поновити ОСОБА_2 строк звернення до суду.

Адміністративний позов ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі щодо не врахування сум виплаченої допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань задовольнити.

Визнати дії управління пенсійного фонду в Галицькому районі щодо невключення до заробітку для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань-неправомірними.

Зобов"язати управління пенсійного фонду України в Галицькому районі зробити перерахунок та виплатити пенсію ОСОБА_2 з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань з дня призначення пенсії.

Зобов"язати управління пенсійного фонду в Галицькому районі в подальшому виплачувати ОСОБА_2 пенсію в розмірі згідно зробленого перерахунку.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 - 34 грн. 41 коп. судового збору.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

У разі прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя:ОСОБА_3