ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 листопада 2013 року м. Луцьк
Справа № 803/2004/13-a
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
судді Смокович В.І..
розглянувши в порядку скороченого провадження в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Львівській області до Державного підприємства «Волиньвугілля» в особі відокремленого підрозділу шахти №1 «Нововолинська» «Шахтоуправління «Нововолинське» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,
ВСТАНОВИВ:
Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Львівській області (далі – ТУ Держгірпромнагляду у Львівській області, позивач) звернулося в суд з адміністративним позовом до Державного підприємства «Волиньвугілля» в особі відокремленого підрозділу шахти №1 «Нововолинська» «Шахтоуправління «Нововолинське» (далі – відповідач, ДП “Волиньвугілля”) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, а саме про зобов’язання відповідача невідкладно зупинити виконання робіт по спуску-підйому вантажів допоміжним стволом шахти №1 “Нововолинська” ВП “Шахтоуправління “Нововолинське” до усунення порушень в повному обсязі та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення робіт.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що актом перевірки суб’єкта господарювання (виробничого об’єкта) від 13 вересня 2013 року №6.2-04/92 виявлено порушення вимог нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю працюючих. Зазначені порушення, які зафіксовані актом перевірки, підписаним без зауважень відповідачем, відповідно до частини сьомої статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» є підставою для звернення до суду з адміністративним позовом про зупинення виконання робіт до усунення таких порушень. З наведених підстав позивач просить суд зобов’язати відповідача невідкладно зупинити виконання робіт по спуску-підйому вантажів допоміжним стволом шахти №1 “Нововолинська” ВП “Шахтоуправління “Нововолинське” до усунення порушень, викладених в акті перевірки від 13 вересня 2013 року №6.2-04/92 в повному обсязі та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення робіт.
Ухвалою судді від 16 жовтня 2013 року відкрито скорочене провадження в даній адміністративній справі відповідно до пункту 5 частини першої статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідач заперечень проти позову не подав, хоча був належним чином повідомлений про розгляд справи в порядку скороченого провадження та про наслідки неподання заперечень проти позову, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення від 18 жовтня 2013 року (а.с.39).
Дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення на підставі нижчевикладеного.
Судом встановлено, що відповідно до наказу ТУ Держгірпромнагляду у Львівській області від 16 серпня 2013 року №556 (а.с.9) та направлення на проведення перевірки від 20 серпня 2013 року №1392/6.2 (а.с.11) в присутності уповноважених осіб ВП “Шахтоуправління “Нововолинське” ДП “Волиньвугілля” 13 вересня 2013 року була проведена планова перевірка дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки. В ході перевірки було виявлено порушення статті 13 Закону України “Про охорону праці”, які створюють загрозу життю працюючих, а саме:
1) не проведено (проводиться не рідше одного разу на два роки) виміри зазорів і профільна зйомка армування допоміжного ствола шахти, що є порушенням пункту 2 глави 6 розділу V «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01.10, які затвердженні наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 22 березня 2010 року №62;
2) відсутні експертні висновки на повторне використання привідних пружин лівого парашута ПТКА 6,3 клітьової підйомної установки, що є порушенням пункту 30 глави 1 розділу VII «Правил безпеки у вугільних шахтах»;
3) не проведено заміну амортизаційних канатів лівого парашута ПТКА 6,3 клітьової підйомної установки, термін експлуатації яких закінчився в 2011 році, що є порушенням пункту 23 глави 12 розділу VII «Правил безпеки у вугільних шахтах» та може призвести до травмування та загибелі людей під час експлуатації клітьової підйомної установки;
4) не проведено ремонт шарнірів гальмівної системи, не відрегульоване положення диференційного важеля клітьової підйомної установки, зазори в шарнірах перевищують допустимі норми які наведено в протоколі №3593/Д від 24 травня 2013 року, технічного звіту «По неруйнівному контролю елементів гальмівної системи підйомної машини 2БМ-300/1520 клітьового підйому», що є порушенням пункту 3 глави 2 розділу IV, пункту 8 глави 2 розділу IV «Правил безпеки у вугільних шахтах», що може привести до травмування та загибелі людей під час експлуатації клітьової підйомної установки;
5) відсутній експертний висновок на продовження терміну експлуатації лівого каната діаметром 31мм. клітьової підйомної установки, термін експлуатації якого закінчився, що є порушенням пункту 23 глави 12 розділу VII «Правил безпеки у вугільних шахтах»;
6) на шахті відсутні випробувані засоби для спуску-підйому довгомірних та негабаритних вантажів під кліттю (підвісні та причіпні пристрої), що є порушенням пункту 8 глави 10 розділу VII, пункту 9 глави 2 розділу IV, пункту 3 глави 1 розділу V «Правил безпеки у вугільних шахтах.
Вказані порушення зафіксовані актом перевірки від 13 вересня 2013 року № 6.2-04/92 (рядки 14, 17-18, 20-21, 23 розділу V), що підписаний уповноваженими службовими особами відповідача без зауважень (а.с.13-17).
Відповідно до статті 13 Закону України «Про охорону праці» роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. З цією метою роботодавець забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом; забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків.
Згідно з пунктами 2.26 та 2.27 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України та уніфікованої форми Акта перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта), затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11 серпня 2011 року №826, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2011 року за № 1531/20269, у разі виявлення під час перевірки порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку в посадової особи Держгірпромнагляду України виникає право заборони виконання робіт, виробництва. Заборона виконання робіт або виробництва, обмеження виробництва здійснюються на підставі відповідного акта перевірки.
Згідно з пунктом 1.4 вказаного Положення загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Частиною сьомою статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п’яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб’єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
На підставі вищевикладеного, з урахуванням того, що уповноважені особи суб’єкта господарювання акт перевірки підписали без зауважень, відповідач заперечень проти адміністративного позову не подав, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі шляхом винесення постанови про зобов’язання Державного підприємства «Волиньвугілля» невідкладно зупинити виконання робіт по спуску-підйому вантажів допоміжним стволом шахти №1 «Нововолинська» відокремленого підрозділу «Шахтоуправління «Нововолинське» до усунення в повному обсязі порушень вимог нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю працюючих, зазначених в рядках 14, 17-18, 20-21, 23 розділу V акта перевірки від 13 вересня 2013 року №6.2-04/92 та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення робіт.
Одночасно суд вважає за необхідне роз'яснити відповідачу, що у відповідності до частин дванадцятої - тринадцятої статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Відповідно до частини першої статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження. Отже, дана постанова підлягає до негайного виконання.
Згідно з частиною четвертою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України та уніфікованої форми Акта перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта), затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11 серпня 2011 року №826, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Львівській області до Державного підприємства «Волиньвугілля» в особі відокремленого підрозділу шахти №1 «Нововолинська» «Шахтоуправління «Нововолинське» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду – задовольнити повністю.
Зобов’язати Державне підприємство «Волиньвугілля» (45400, Волинська область, м. Нововолинськ, вул. Шахтарська, 42, ідентифікаційний код юридичної особи 36452904) невідкладно зупинити виконання робіт по спуску-підйому вантажів допоміжним стволом шахти №1 «Нововолинська» відокремленого підрозділу «Шахтоуправління «Нововолинське» до усунення в повному обсязі порушень вимог нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю працюючих, зазначених в рядках 14, 17-18, 20-21, 23 розділу V акта перевірки від 13 вересня 2013 року №6.2-04/92 та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення робіт.
Постанова підлягає до негайного виконання.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.І. Смокович