Постанова № 34553481, 21.10.2013, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
21.10.2013
Номер справи
к-26250/10-с
Номер документу
34553481
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"21" жовтня 2013 р. м. Київ К-26250/10

Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:

головуючого Ланченко Л.В.

суддів Пилипчук Н.Г.

Цвіркуна Ю.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу

Державної податкової інспекції у м.Житомирі

на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 05.08.2009 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 24.06.2010

у справі №2-а-3195/09/0270

за позовом Кредитної спілки «Альянс Україна»

до Державної податкової інспекції у м.Житомирі

про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 05.08.2009, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 24.06.2009, позов задоволено повністю. Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення ДПІ у м.Житомирі від 30.04.2009 №0000182201/0, від 03.07.2009 №0000182201/1.

У справі відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою відповідача, у якій ставиться питання про скасування рішення суду першої та апеляційної інстанції та прийняття нового рішення про відмову в позові повністю, з підстав порушення норм матеріального та процесуального права.

Сторони представників у судове засідання касаційної інстанції не направили, про час та місце розгляду справи повідомлені. Відповідно до ст.41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Перевіривши повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в судових рішеннях, в межах доводів касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з такого.

ДПА у Житомирській області проведено планову перевірку Житомирського відділення КС «Альянс Україна», за результатами якої складено акт від 23.04.2009 № 2643/22/34542330.

За висновками акта перевірки відділенням допущено порушення п.4.1 ст.4, п.п.51, 5.2, пп.5.3.9 п.5.3 ст.54, пп.7.11.4 п.7.11 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», що призвело до заниження валового доходу в розмірі 133275 грн. та заниження валових витрат у розмірі 18472 грн.

На підставі акта перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення №0000182201/0 від 30.04.2009, яким визначено податкове зобов?язання з податку на прибуток в розмірі 43052 грн., у т.ч. основний платіж 28701 грн. та штрафна (фінансова) санкція 14351 грн.

За наслідками адміністративного оскарження скарги платника залишені без задоволення, прийнято податкове повідомлення-рішення з відповідним індексом, яким доведено нові граничні строки сплати податкових зобов?язань.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи КС «Альянс Україна» видано Виконавчим комітетом Вінницької міської ради 11.11.2002.

Згідно зі статутом, затвердженим рішенням загальних зборів кредитної спілки 28.02.2006 та перереєстрованим Виконавчим комітетом Вінницької міської ради 06.03.2006, спілка діє на підставі Закону України «Про кредитні спілки» та Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» і є неприбутковою організацією, заснованою фізичними особами на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об?єднаних грошових внесків членів кредитної спілки.

Рішенням ДПІ у м.Вінниці від 07.07.2006 №625 КС «Альянс Україна» внесено до Реєстру неприбуткових організацій (установ).

Згідно Положення Житомирського відділення КС «Альянс Україна», затвердженого рішенням спостережної ради (протокол №8 від 27.07.2006 та №43 від 20.12.2007), воно є підрозділом кредитної спілки.

Згідно з довідкою ДПІ у м.Житомирі Житомирське відділення КС «Альянс Україна» взято на податковий облік 16.11.2008 за №988, рішенням ДПІ у м.Житомирі №295/15-1 від 08.05.2007 внесено до Реєстру неприбуткових організацій (установ).

Суд першої інстанції, з доводами якого погодився суд апеляційної інстанції, задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що оскільки кредитна спілка має неприбутковий статус і не є платником податку на прибуток, її філії, відділення та інші відокремлені підрозділи також не є платниками податку на прибуток.

Житомирське відділення КС «Альянс Україна» звітувало за 1 квартал 2007 року до ДПІ у м.Житомирі з нульовими показниками щодо податку на прибуток підприємств, тобто упродовж періоду, що перевірявся, здійснювало діяльність, передбачену положенням, і доходів з інших джерел, ніж передбачені пп.7.11.4 п.7.11 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», не отримувало, у зв?язку з чим у податкового органу відсутні підстави для нарахування відділенню податку з доходів підприємств.

Однак, з такими висновками судів попередніх інстанцій погодитись не можна з огляду на таке.

Відповідно до пп. 7.11.1 п. 7.11 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» неприбутковими установами та організаціями є, зокрема, кредитні спілки, створені у порядку, визначеному законом. Від оподаткування звільняються доходи неприбуткових організацій, отримані у вигляді коштів, які надходять до кредитних спілок та пенсійних фондів у вигляді внесків на податкове пенсійне забезпечення або внесків на інші потреби, передбачені законодавством.

Згідно з пп. 7.11.12 п. 7.11 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» набуття статусу неприбуткової організації здійснюється при її первісній реєстрації.

З метою оподаткування центральний податковий орган веде реєстр всіх неприбуткових організацій, які звільняються від оподаткування згідно з положеннями цієї статті. Державна реєстрація неприбуткових організацій здійснюється у порядку, передбаченому відповідним законодавством (пп.7.11.10 п.7.11 ст.7 цього Закону).

Пунктом 1.1 Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 11.07.1997 № 232 (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин), передбачено, що реєстр неприбуткових організацій та установ - це автоматизована система збору, накопичення та обробки даних про неприбуткові організації та установи, які згідно із пунктом 7.11 статті 7 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» звільняються від сплати податку на прибуток.

До Реєстру заносяться неприбуткові організації та установи, які згідно із пунктом 7.11 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» звільняються від сплати податку на прибуток (п. 2.1 вищезазначеного Положення).

Відповідно до положень п. 2.2 та п. 2.3 цього ж Положення для внесення до Реєстру організація або установа повинні подати (надіслати) до податкового органу за її місцезнаходженням реєстраційну заяву за формою 1-РН згідно з додатком 1 до цього Положення, а також копію статутних і установчих документів.

Аналіз вищенаведених норм дає підстави для висновку, що суб'єкт підприємницької діяльності не набуває статусу неприбуткової організації автоматично.

З огляду на те, що Житомирське відділення кредитної спілки «Альянс Україна» у 1 кварталі 2007 року не було включено до Реєстру неприбуткових установ і організацій, та в силу вимог пп. 2.1.3 п. 2.1 ст. 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» було платником податку на прибуток, висновки податкового органу, що така філія має оподатковувати доход та звітувати на загальних підставах, є правильними.

На користь таких висновків свідчать і дії позивача, які полягали у поданні відділенням кредитної спілки до податкового органу за 1 квартал 2007 року Декларації з податку на прибуток підприємств, у той час як згідно Порядку складання звіту про використання коштів неприбутковими установами і організаціями, затвердженого наказом ДПА України від 29.04.2002 №203, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.05.2002 за № 443/6731, неприбуткові установи і організації подають до податкових органів звіт про використання коштів неприбутковими установами та організаціями.

Відповідно до статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

Керуючись ст. ст. 220, 221, 223, 229, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Житомирі задовольнити.

Постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 05.08.2009 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 24.06.2010 скасувати.

Ухвалити нове рішення. В задоволенні позовних вимог відмовити.

Постанова вступає в законну силу з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст.236-238 КАС України.

Головуючий Л.В.Ланченко

Судді Н.Г.Пилипчук

Ю.І.Цвіркун