Постанова № 34550159, 28.10.2013, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.10.2013
Номер справи
817/2783/13-а
Номер документу
34550159
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 817/2783/13-а

28 жовтня 2013 року 15год. 10хв. м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Шарапи В.М. за участю секретаря судового засідання Вавелюк А.І. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: ОСОБА_1,

відповідача: представник Гіліс І.В.,

третьої особи: не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

до Прокуратури Запорізької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Заступник прокурора Запорізької області Кудрявцев Андрій Геннадійович про визнання нечинним рішення та зобов'язання вчинення певних дій , -ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Прокуратури Запорізької області про визнання нечинним рішення заступника прокурора Запорізької області Кудрявцева А.Г. від 23.07.2013 року №18-421вих-13, зобов'язання видати довідки про розмір середньомісячної заробітної плати позивача станом на 01.02.2008 року та 14.06.2012 року, з урахуванням отримуваних ним виплат і умов праці, що існували на день його звільнення з роботи, а саме, надбавка за високі досягнення у праці або виконання особливо важливого завдання у розмірі 60%, щомісячна премія у розмірі 20%.

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, на їх обґрунтування пояснив, що отримує пенсію за вислугу років у органах прокуратури. З метою перерахунку пенсії, у зв'язку зі збільшенням розміру посадового окладу, Прокуратурою Запорізької області було видано позивачеві довідки про розмір заробітної плати за посадою, яку він обіймав на день звільнення, станом на 01.02.2008 року та станом на 14.06.2012 року. Позивач вважає, що у вказаних довідках відповідачем невірно визначено розмір надбавки за високі досягнення у праці або виконання особливо важливого завдання та розмір щомісячної премії, оскільки останні розраховано не за тими ставками, які існували на день його звільнення з роботи. Тому, позивач звернувся до Прокуратури Запорізької області із заявою про видачу довідок про розмір заробітної плати станом на 01.02.2008 року та станом на 14.06.2012 року із врахуванням виплат та умов праці станом на дату його звільнення. Відповідачем у видачі таких довідок відмовлено, про що винесено оспорюване рішення. Позивач зазначає, що подальша зміна Прокуратурою Запорізької області розміру надбавок та премій своїм працівникам не повинна впливати на розмір отримуваної ним пенсії. Просить адміністративний позов задовольнити повністю.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечила. На обґрунтування своїх заперечень пояснила, що позивачеві для перерахунку пенсії видавалися довідки про розмір заробітної плати на посаді, яку він обіймав на день звільнення, станом на 01.02.2008 року та 14.06.2012 року, для надання пенсії у межах максимальної та із показниками, відкоригованими на коефіцієнт підвищення посадового окладу. У вказаних довідках враховано всі виплати та умови оплати праці, що існували на дату звільнення позивача з роботи, розмір місячного заробітку визначено станом на дату звернення за перерахунком, що відповідає положенням Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року №1789-XII. Представник відповідача вказала, що у Прокуратури Запорізької області відсутні підстави для надання позивачеві довідок із зазначенням надбавки за високі досягнення у праці або виконання особливо важливого завдання у розмірі 60%, щомісячної премії у розмірі 20%, оскільки розміри цих виплат на дату видачу довідок змінилися. Просить в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - заступник прокурора Запорізької області Кудрявцев А.Г., в судове засідання не з'явився. Про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином. Про причини своєї неявки суд не повідомляв, заперечень на адміністративний позов не подав.

Суд вважає за можливе здійснити розгляд справи за відсутності третьої особи.

Заслухавши пояснення сторін, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд приходить до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити повністю.

Судом встановлено, що наказом Прокурора Запорізької області від 29.12.2005 року №763-1 ОСОБА_1 (надалі - ОСОБА_1). призначено в органи прокуратури Запорізької області на посаду старшого помічника прокурора області з питань захисту інтересів громадян та держави при виконанні судових рішень (а.с. 48, 81-83).

Наказом Прокурора Запорізької області від 22.01.2007 року №28-1 ОСОБА_1 звільнено з посади старшого помічника прокурора області з питань захисту інтересів громадян та держави при виконанні судових рішень та з органів прокуратури Запорізької області за власним бажанням на підставі ст. 38 Кодексу законів про працю України (а.с. 49).

З 21.09.2006 року ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років (а.с. 75-94).

13.11.2008 року ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонду України Куйбишевського району із заявою про перерахунок пенсії (а.с. 95).

Для перерахунку пенсії Прокуратурою Запорізької області ОСОБА_1 було видано довідки:

- від 12.11.2008 року №18Ф/831 вих., згідно якої розмір заробітної плати на посаді старшого помічника прокурора області станом на 01.05.2007 року складає 5554,88 грн., розмір чинної заробітної плати за відповідною посадою для надання пенсії в межах максимальної складає 4640,40 грн. (а.с. 99);

- від 12.11.2008 року №18Ф/832 вих., згідно якої розмір заробітної плати на посаді старшого помічника прокурора області станом на 01.02.2008 року складає 8251,75 грн., розмір чинної заробітної плати за відповідною посадою для надання пенсії в межах максимальної складає 6203,51 грн. (а.с. 101);

- від 12.11.2008 року №18Ф/833 вих., згідно якої розмір заробітної плати на посаді старшого помічника прокурора Запорізької області з питань захисту інтересів громадян та держави з 01.05.2007 року складає 4640,40 грн. (а.с. 98);

- від 12.11.2008 року №18Ф/834 вих., згідно якої розмір заробітної плати на посаді старшого помічника прокурора Запорізької області з питань захисту інтересів громадян та держави з 01.02.2008 року складає 6203,51 грн. (а.с. 100).

25.09.2012 року ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі із заявою про перерахунок пенсії (а.с. 110).

Для перерахунку пенсії Прокуратурою Запорізької області ОСОБА_1 було видано довідку від 06.08.2012 року №18-570 вих.12, згідно якої розмір заробітної плати на посаді старшого прокурора прокуратури станом на 14.06.2012 року складає 8489,18 грн., розмір чинної заробітної плати за відповідною посадою для надання пенсії в межах максимальної складає 8252,94 грн. (а.с. 111).

04.07.2013 року ОСОБА_1 звернувся до Прокуратури Запорізької області із заявою про надання довідок про розмір середньомісячної заробітної плати на займаній ним посаді станом на 01.02.2008 року та 14.06.2012 року із врахуванням умов оплати праці, що існували на день його звільнення з органів прокуратури, а саме, надбавка за високі досягнення в праці або виконання особливо важливої роботи у розмірі 60%, премія за загальними результатами роботи працівників у розмірі 20% (а.с. 9).

Листом Прокуратури Запорізької області від 23.07.2013 року №18-421вих-13 ОСОБА_1 повідомлено про відсутність підстав для надання вказаних довідок (а.с. 10).

Відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року №1789-XII (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Згідно з ч. 18 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року №1789-XII, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Частиною 13 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року №1789-XII передбачено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року №268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" керівникам державних органів, зазначених у пункті 1 цієї постанови, зокрема керівникам органів прокуратури, надано право у межах затвердженого фонду оплати праці:

1) установлювати, зокрема, надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, зокрема, прокурорам та слідчим органів прокуратури - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг державного службовця (дипломатичний ранг, класний чин, кваліфікаційний клас, спеціальне звання) та вислугу років;

2) здійснювати преміювання працівників відповідно до їх особистого вкладу в загальні результати роботи, а також до державних і професійних свят та ювілейних дат у 2006 році в межах коштів, передбачених на преміювання у кошторисі відповідного органу, та економії коштів на оплату праці, а починаючи з 1 січня 2007 р. - у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду оплати праці.

Пунктом 2.10 Положення про порядок встановлення надбавок до посадових окладів працівникам органів прокуратури України, що затверджене Наказом Генерального прокурора України від 20.03.2006 року №622ц, визначено, що надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи встановлюється - керівникам структурних підрозділів, їх заступникам, спеціалістам у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг державного службовця та вислугу років, а керівним працівникам і спеціалістам, які безпосередньо займаються розробленням проектів нормативно-правових актів, проводять експертизу проектів таких актів, що передбачено положенням про відповідні структурні підрозділи, а також: прокурорам і слідчим органів прокуратури - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг державного службовця (класний чин) та вислугу років.

З системного аналізу наведених норм слідує, що перерахунок пенсій, призначених працівникам органів прокуратури, здійснюється з урахуванням тих видів виплат і умов оплати праці, які відповідний працівник отримував на день його звільнення з роботи, проте, виходячи з розміру місячного заробітку за посадою, аналогічною тій, з якої працівник вийшов на пенсію, розрахованому станом на час звернення за перерахунком.

Отже, під час перерахунку пенсії повинні враховуватися саме ті види виплат та умови оплати праці, які існували на час звільнення особи з роботи. В свою чергу, розмір таких виплат може змінюватись залежно від дати звернення особи за перерахунком пенсії.

Максимальний розмір надбавок та премій, які встановлюються працівникам органів прокуратури, визначено у Постанові Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року №268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" та Наказі Генерального прокурора України від 20.03.2006 року №622ц.

Однак, вказані акти не містять конкретного розміру надбавок та премій, оскільки повноваження щодо його визначення покладено на керівників органів прокуратури.

Як вбачається з довідки Прокуратури Запорізької області від 21.09.2006 року №18Ф/538, яка надавалася ОСОБА_1 для призначення пенсії, до складу заробітної плати на посаді старшого помічника прокурора Запорізької області з питань захисту інтересів громадян та держави при виконанні судових рішень станом на 21.09.2006 року включено надбавку за високі досягнення у праці або виконання особливо важливого завдання у розмірі 60%, щомісячну премію за загальними результатами роботи працівників органу прокуратури у розмірі 20% (а.с. 87).

Аналогічні розміри надбавок та премій зазначені у довідці Прокуратури Запорізької області від 12.11.2008 року №18Ф/833 вих., до складу заробітної плати на посаді старшого помічника прокурора Запорізької області з питань захисту інтересів громадян та держави станом на 01.05.2007 року.

У довідку Прокуратури Запорізької області від 12.11.2008 року №18Ф/834 вих., до складу заробітної плати на посаді старшого помічника прокурора Запорізької області з питань захисту інтересів громадян та держави станом на 01.02.2008 року включено надбавку за високі досягнення у праці або виконання особливо важливого завдання - 50%, щомісячну премію за загальними результатами роботи працівників органу прокуратури - 10%.

При цьому, усі види виплат та умови праці, які існували на дату звільнення позивача з органів прокуратури, відповідачем включено до усіх наявних у матеріалах справи довідок.

Суд приходить до висновку, що оскільки станом на дату звернення позивача за видачею довідок для перерахунку пенсії, розміри надбавок за високі досягнення у праці або виконання особливо важливого завдання було змінено, а преміювання за загальними результатами роботи працівників органу прокуратури - звужено, то відповідачем правомірно відмовлено у видачі позивачеві довідок про розмір середньомісячної заробітної плати на займаній ним посаді станом на 01.02.2008 року та 14.06.2012 року із зазначенням відповідних надбавок та премій у розмірах, що існували на дату його звільнення.

Аналогічне застосування положень статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року №1789-XII у подібних правовідносинах викладене у постанові Верховного суду України від 20.02.2012 року у справі №21-415а11, яка відповідно до частини 1 статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, враховується судом при вирішення даної адміністративної справи.

За наведених обставин, позовні вимоги є необґрунтованими, тому в задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.

В силу вимог статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати на користь сторін не присуджуються.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Прокуратури Запорізької області про визнання нечинним рішення та зобов'язання вчинення певних дій відмовити повністю.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Шарапа В.М.