Постанова № 34549818, 17.09.2013, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.09.2013
Номер справи
2а-1416/09/1370
Номер документу
34549818
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 вересня 2013 року № 2а-1416/09/1370

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої cудді - Потабенко В.А.

за участю секретаря судових засідань - Чернявської О.Д.,

за участі представників сторін:

позивача - Посікіри Р.Р., згідно довіреності,

відповідача - Пеля О.М., згідно довіреності,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом відкритого акціонерного товариства "Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат" до Миколаївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

встановив:

в провадженні Львівського окружного адміністративного суду знаходиться справа за позовом ВАТ "Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат" до Миколаївської об'єднаної держаної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень № 0002801501/0/10159 від 05.08.2008 року та № 0004661501/2/15864 від 01.12.2008 року, що винесені на підставі акту перевірки ДПІ в Жидачівському районі Львівської області від 29.07.2008 року за № 767/15-0/00278801.

В обґрунтування своїх вимог, з урахуванням їх уточнень від 17.09.2013 року, позивач покликається на те, що з винесеними ДПІ в Жидачівському районі Львівської області податковими повідомленнями-рішеннями № 0002801501/0/10159 від 05.08.2008 року та № 0004661501/2/15864 від 01.12.2008 року не згідний, оскільки ним не було допущено порушень п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". Податкове зобов'язання, за несвоєчасну сплату якого податковий орган нарахував штрафні (фінансові) санкції, узгодженим не було. Відтак, спірні податкові повідомлення-рішення прийняті безпідставно та підлягають скасуванню.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав, викладених в запереченні від 22.04.2009 року, суть яких зводиться до наступного. За наслідками проведеної перевірки позивача з питань дотримання вимог п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" складено акт від 29.07.2008 рок № 767/15-0/00278801, яким встановлено несвоєчасну сплату позивачем узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на прибуток та винесено податкове повідомлення-рішення 0002801501/0/10159 від 05.08.2008 року. На підставі повторної скарги позивача на згадане повідомлення-рішення, за результатами її розгляду ДПА у Львівській області, рішенням останньої від 24.11.2008 року № 25805/10/25-005/1077, податкове повідомлення-рішення № 0002801501/0/10159 від 05.08.2008 року залишено без змін та донараховано суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 120314,05 грн., що становить 20 % від суми несвоєчасно сплаченого узгодженого податкового зобов'язання з податку на прибуток, про що винесено податкове повідомлення-рішення № 0004661501/2/15864 від 01.12.2008 року. Таким чином, оскільки позивачем несвоєчасно сплачено податкове зобов'язання з податку на прибуток, спірні рішення прийнято правомірно. Тому у задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши дійсні обставини справи, дослідивши надані докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

ВАТ "Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат", код ЄДРПОУ 00278801, зареєстроване 26.12.1995 року Жидачівською районною державною адміністрацією Львівської області за адресою 81700, Львівська обл., Жидачівський район, м. Жидачів, вул. Фабрична, 4.

Актом перевірки від 29.07.2008 року № 767/15-0/00278801 про результати перевірки дотримання ВАТ "Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат" вимог п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" за період з 01.03.2008 року по 15.07.2008 року встановлено порушення позивачем граничних строків сплати узгоджених сум податкового зобов'язання з податку на прибуток в сумі 237250,00 грн. (згідно рішення суду № 5/3298-13 від 19.03.2008 року щодо податкового повідомлення-рішення № 0000192320/0/89 від 13.04.2006 року на суму 1625074,00 грн.).

На підставі даного акту перевірки 05.08.2008 року ДПІ в Жидачівському районі Львівської області, у відповідності до п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" винесено податкове повідомлення-рішення № 0002801501/0/10159 на 47450,00 грн., що становить 20 % узгодженої суми податкового зобов'язання за платежем податок на прибуток приватних підприємств, сплаченого із затримкою на 48 календарних днів.

За наслідками оскарження ВАТ "Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат" даного податкового повідомлення-рішення до ДПІ в Жидачівському районі Львівської області, таке залишене без змін.

ДПА у Львівській області рішенням від 24.11.2008 року № 25805/10/25-005/1077 залишило повторну скаргу ВАТ "Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат" на податкове повідомлення-рішення № 0002801501/0/10159 від 05.08.2008 року без задоволення, однак вказало, що штрафна (фінансова) санкція має становити 167764,05 грн., що становить 20 % узгодженої суми податкового зобов'язання за платежем податок на прибуток приватних підприємств, сплаченого із затримкою від 31 до 90 календарних днів. І на різницю суми ДПІ в Жидачівському районі Львівської області прийняло податкове повідомлення-рішення від 01.12.2008 року за № 0004661501/2/15864 на суму 120314,05 грн.

Державною податковою адміністрацією України 02.02.2009 року рішенням № 837/6/25-0215 про результати розгляду повторних скарг податкові повідомлення-рішення № 0002801501/0/10159 від 05.08.2008 року та № 0004661501/2/15864 від 01.12.2008 року залишено без змін.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано положення ст. 72 КАС України, відповідно до якої обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Так, в матеріалах справи наявна копія постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 02.08.2011 року у справі № 13161/10 за апеляційною скаргою ВАТ "Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат" на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 28.12.2009 року у справі за позовом ВАТ "Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат" до ДПІ у Жидачівському районі Львівської області про визнання частково нечинним податкового повідомлення - рішення № 0000192320/0/89 від 13 квітня 2006 року. Даною постановою визнано нечинним податкове повідомлення-рішення ДПІ у Жидачівському районі № 0000192320/0/89 від 13.04.2006 року в частині донарахованого податкового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 1616849,55 грн., з яких 837867,25 грн. - основний платіж та 778982,30 грн. - штрафні (фінансові) санкції.

До набрання чинності Податковим кодексом України, в період до 01.01.2011 року правовідносини з питань обчислення, нарахування та сплати податків регулювались Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ.

Так, відповідно до п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

У разі коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за їх відсутності - протягом тридцяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування.

У разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

Згідно п.п. 5.2.5 п. 5.2 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", з урахуванням строків давності платник податків має право оскаржити до суду рішення контролюючого органу про нарахування податкового зобов'язання у будь-який момент після отримання відповідного податкового повідомлення. У цьому випадку зазначене рішення контролюючого органу не підлягає адміністративному оскарженню.

Також, згідно п.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

З вищевикладеного вбачається, що лише узгоджена сума податкового зобов'язання є податковим боргом. Тобто, якщо рішенням суду, що набрало законної сили, скасовано податкове повідомлення-рішення ДПІ в Жидачівському районі Львівської області № 0000192320/0/89 від 13.04.2006 року, то вказану в ньому суму податкового зобов'язання позивача з податку на прибуток в розмірі 1616849,55 грн. слід вважати неузгодженою.

Звідси, у відповідача були відсутні підстави для нарахування ВАТ "Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат" штрафних (фінансових) санкцій податковим повідомленням-рішенням № 0002801501/0/10159 від 05.08.2008 року за несвоєчасну сплату суми узгодженого податкового зобов'язання за податковим повідомленням-рішенням № 0000192320/0/89 від 13.04.2006 року. Також, неправомірним слід вважати і винесене позивачу на підставі рішення ДПА у Львівській області від 24.11.2008 року № 25805/10/25-005/1077 податкове повідомлення-рішення № 0004661501/2/15864 від 01.12.2008 року.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Матеріали справи свідчать, що відповідні положення відповідачем дотримані не були, що, в свою чергу, зумовило необхідність звернення позивача за захистом свого порушеного права до суду.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач належними та допустимими доказами не довів правомірності прийнятих ним рішень, а, тому, такі є протиправними і підлягають скасуванню, а позов - задоволенню.

Відповідно до ст. 94 КАС України, на користь позивача слід стягнути з Державного бюджету України 3 грн. 40 коп. судового збору, сплаченого при зверненні до суду.

Керуючись ст. ст. 2, 7-14, 18, 19, 69-71, 86, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення прийняті Державною податковою інспекцією в Жидачівському районі Львівської області 05.08.2008 року № 0002801501/0/10159 та 01.12.2008 року № 0004661501/2/15864.

Стягнути з Державного бюджету України на користь відкритого акціонерного товариства "Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат" (ЄДРПОУ 00278801, 81700, Львівська обл., Жидачівський район, м. Жидачів, вул. Фабрична, 4) 3,40 грн. сплаченого при подачі позову до суду судового збору.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлений 23.09.2013 року.

Суддя Потабенко В.А.