8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
28 жовтня 2013 року Справа № 812/8275/13-а
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Шембелян В.С.
при секретарі судового засідання: Козловській А.О.
за участю:
прокурора: Петрової Г.В.
представника позивача: Зелюкіної Є.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Прокурора міста Краснодона Луганської області в інтересах держави в особі Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області до Відкритого акціонерного товариства "Юність" про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
30 вересня 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Прокурора міста Краснодона Луганської області в інтересах держави в особі Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області до Відкритого акціонерного товариства "Юність" про стягнення заборгованості.
В обґрунтування позовних вимог зазначено наступне.
Прокуратурою м. Краснодона під час перевірки в Краснодонській об'єднаній державній податковій інспекції головного управління міністерства доходів у Луганської області встановлено, що за період з жовтня 2011 по грудень 2011 року, з січня 2012 по грудень 2012 року та з січня 2013 по квітень 2013 за Відкритим акціонерним товариством «Юність» (далі - ВАТ «Юність», Відповідач) рахується несплачена заборгованість з земельного податку в розмірі 247 205 гри. 89 коп.
ВАТ «Юність» зареєстроване виконавчим комітетом Краснодонської міської ради Луганської області 18.07.1996 року і внесено в Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України під номером 1 387 105 0001 000476.
Відповідно до Статуту ВАТ «Юність» має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в банках, штамп, печатку із своїм найменуванням.
Відповідач є платником податків та зборів та перебуває на податковому обліку в Краснодонській об'єднаній державній податковій інспекції головного управління міністерства доходів у Луганської області.
Податковий борг з земельного податку у розмірі 247 205,89 грн. виник за період з жовтня 2011 по грудень 2011 року, з січня 2012 по грудень 2012 року та з січня 2013 по квітень 2013, на підставі наступних податкових декларацій:
- Розрахунок № 2679 від 31.01.2011 року терм. спл. 30.11.2011 року в сумі 9376,91 грн.,
- Розрахунок № 2679 від 31.01.2011 року терм. спл. 30.12.2011 року в сумі 9376,91 грн.,
- Розрахунок № 2679 від 31.01.2011 року терм. СПЛ. 30.01.2012 року в сумі 9376,85 грн.,
- Декларація № 9005358416 від 15.02.2012 року терм. спл. 01.03.2012 року в сумі 9376,91 грн.,
- Декларація № 9005358416 від 15.02.2012 року терм. спл. 30.03.2012 року в сумі 9376,91 грн.,
- Декларація № 9005358416 від 15.02.2012 року терм. спл. 30.04.2012 року в сумі 9376,91 грн.,
- Декларація № 9005358416 від 15.02.2012 року терм. спл. 30.05.2012 року в сумі 9376,91 грн.,
- Декларація № 9005358416 від 15.02.2012 року терм. спл. 30.06.2012 року в сумі 9376,91 грн.,
- Декларація № 9005358416 від 15.02.2012 року терм. спл. 30.07.2012 року в сумі 9376,91 грн.,
- Декларація № 9005358416 від 15.02.2012 року терм. спл. 30.08.2012 року в сумі 9376 грн. 91 коп.,
- Уточнюючий документ № 9055033424 від 12.09.2012 терм. сил. 30.09.2012 року в сумі 13808,94 грн.
- Декларація № 9005358416 від 15.02.2012 року терм. спл. 30.09.2012 року в сумі 9376,91 грн.,
- Уточнюючий документ № 9055033424 від 12.09.2012 року терм. спл. 30.10.2012 року в сумі 6904,46 грн.,
- Декларація № 9005358416 від 15.02.2012 року терм. спл. 30.10.2012 року в сумі 9376,91 грн.,
- Уточнюючий документ № 9055033424 від 12.09.2012 року терм. спл. 30.11.2012 року в сумі 6904,46 грн.,
- Декларація № 9005358416 від 15.02.2012 року терм. спл. 30.11.2012 року в сумі 9376,91 грн.,
- Уточнюючий документ № 9055033424 від 12.09.2012 року терм. спл.
року в сумі 6904,46 грн.,
- Декларація № 9005358416 від 15.02.2012 року терм. спл. 30.12.2012 року в сумі 9376,91 грн.,
- Уточнюючий документ № 9055033424 від 12.09.2012 року терм. спл. 30.01.2013 року в сумі 6904,52 грн.,
- Декларація № 9005358416 від 15.02.2012 року терм. спл. 30.01.2013 року в сумі 9376,85 грн.,
- Податковий розрахунок земельного податку №9002843952 від 29.01.2013 року терм. спл. 02.03.2013 року в сумі 16281,38 грн.,
- Податковий розрахунок земельного податку №9002843952 від 29.01.2013 року терм. спл. 30.03.2013 року в сумі 16281,38 грн.,
- Податковий розрахунок земельного податку №9002843952 від 29.01.2013 року терм. спл. 30.04.2013 року в сумі 16281,38 грн.,
- Податковий розрахунок земельного податку №9002843952 від 29.01.2013 року терм. спл. 30.05.2013 року в сумі 16281,38 грн.
Податковим органом, у зв'язку з несплатою Відповідачем узгодженої суми податкового зобов'язання, відповідно до п.п.6.2.1, 6.2.3 п.6.2. ст.6 Закону України №2181 " Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" направлено дві податкові вимоги:
перша податкова вимога від 07.03.2003 року №1/28 ;
друга податкова вимога від 19.06.2003 року №2/109.
За таких обставин позивач просить стягнути з відповідача в судовому порядку суму податкового боргу з земельного податку в розмірі 247205,89 грн.
У судовому засіданні прокурор підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник позивача у судовому засіданні підтримала позовні вимоги в повному обсязі, надала пояснення аналогічні викладеним в позовній заяві та просила їх задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив, правом надати заперечення не скористався.
Заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ч. 2 ст. 60 КАС України з метою представництва інтересів держави в адміністративному суді прокурор в межах повноважень, визначених законом, звертається до суду з адміністративним позовом, бере участь у розгляді справ за його позовами.
Відповідно до ч. 2 ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру", підставою для представництва прокуратурою інтересів держави -наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Судом встановлено, що відкрите акціонерне товариство «Юність» зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Краснодонської міської ради Луганської області 18.07.1996 року за номером 13871050001000476 (а.с.15) та внесене до єдиного державного реєстру підприємств України, що підтверджено довідкою з Управління статистики у м. Свердловську від 13.04.2011 року АБ №319831. (а.с.17).
Відповідач перебуває на обліку в якості платника податків в Державній податковій інспекції в Краснодонській об'єднаній державній податковій інспекції Луганської області від 14.10.1996 року за №1048.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Пунктом 20.1.28 ст. 20 Податкового кодексу України, визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Таким чином, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.
01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства..
Статтею 14 Податкового кодексу України наведено перелік основних понять, які використовуються у Податковому кодексі України, зокрема:
- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).
Згідно із статтею 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).
Згідно із пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Платник податків відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Статтею 36 Податкового кодексу України передбачено, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором.
Розділом ХІІІ Податкового кодексу України врегульовані питання, пов'язані з обчисленням та сплатою плати за землю.
Відповідно до ст. 269 Податкового кодексу України платниками податку (плата за землю) є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв), землекористувачі.
Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу (ст. 288 ПК України).
Згідно п.285.1 ст.285 ПК України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.
Пунктом 286.1. статті 286 Податкового кодексу України передбачено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі. (п. 286.2 ст.286 Податкового кодексу України)
Відповідно до п.п. 287.1, 287.3, 287.4 ст.287 ПК України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою, податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця. Податкове зобов'язання з плати за землю, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Відкритим акціонерним товариством «Юність» подано до Краснолонської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області:
- Розрахунок № 2679 від 31.01.2011 року терм. спл. 30.11.2011 року в сумі 9376,91 грн. (а.с.23),
- Розрахунок № 2679 від 31.01.2011 року терм. спл. 30.12.2011 року в сумі 9376,91 грн.,
- Розрахунок № 2679 від 31.01.2011 року терм. СПЛ. 30.01.2012 року в сумі 9376,85 грн.,
- Декларація № 9005358416 від 15.02.2012 року терм. спл. 01.03.2012 року в сумі 9376,91 грн. (а.с.24-25),
- Декларація № 9005358416 від 15.02.2012 року терм. спл. 30.03.2012 року в сумі 9376,91 грн.,
- Декларація № 9005358416 від 15.02.2012 року терм. спл. 30.04.2012 року в сумі 9376,91 грн.,
- Декларація № 9005358416 від 15.02.2012 року терм. спл. 30.05.2012 року в сумі 9376,91 грн.,
- Декларація № 9005358416 від 15.02.2012 року терм. спл. 30.06.2012 року в сумі 9376,91 грн.,
- Декларація № 9005358416 від 15.02.2012 року терм. спл. 30.07.2012 року в сумі 9376,91 грн.,
- Декларація № 9005358416 від 15.02.2012 року терм. спл. 30.08.2012 року в сумі 9376 грн. 91 коп.,
- Уточнюючий документ № 9055033424 від 12.09.2012 терм. сил. 30.09.2012 року в сумі 13808,94 грн. (а.с.26-27).
- Декларація № 9005358416 від 15.02.2012 року терм. спл. 30.09.2012 року в сумі 9376,91 грн.,
- Уточнюючий документ № 9055033424 від 12.09.2012 року терм. спл. 30.10.2012 року в сумі 6904,46 грн.,
- Декларація № 9005358416 від 15.02.2012 року терм. спл. 30.10.2012 року в сумі 9376,91 грн.,
- Уточнюючий документ № 9055033424 від 12.09.2012 року терм. спл. 30.11.2012 року в сумі 6904,46 грн.,
- Декларація № 9005358416 від 15.02.2012 року терм. спл. 30.11.2012 року в сумі 9376,91 грн.,
- Уточнюючий документ № 9055033424 від 12.09.2012 року терм. спл.
року в сумі 6904,46 грн.,
- Декларація № 9005358416 від 15.02.2012 року терм. спл. 30.12.2012 року в сумі 9376,91 грн.,
- Уточнюючий документ № 9055033424 від 12.09.2012 року терм. спл. 30.01.2013 року в сумі 6904,52 грн.,
- Декларація № 9005358416 від 15.02.2012 року терм. спл. 30.01.2013 року в сумі 9376,85 грн.,
- Податковий розрахунок земельного податку №9002843952 від 29.01.2013 року терм. спл. 02.03.2013 року в сумі 16281,38 грн. (а.с.28-29),
- Податковий розрахунок земельного податку №9002843952 від 29.01.2013 року терм. спл. 30.03.2013 року в сумі 16281,38 грн.,
- Податковий розрахунок земельного податку №9002843952 від 29.01.2013 року терм. спл. 30.04.2013 року в сумі 16281,38 грн.,
- Податковий розрахунок земельного податку №9002843952 від 29.01.2013 року терм. спл. 30.05.2013 року в сумі 16281,38 грн.
Таким чином, відповідач узгодив податкове зобов'язання з земельного податку, подавши органу державної податкової служби податкові декларації, уточнюючих розрахунків та податкових розрахунків.
Судом встановлено, що внаслідок несплати відповідачем з жовтень 2011 року по квітень 2013 року включно узгодженого податкового зобов'язання з земельного податку, за останнім виник податковий борг у розмірі 247205,89 грн., що підтверджується витягом з картки особового рахунку (а.с.31, 32) та зворотнім боком облікової картки відповідача як платника податків (а.с.32-36).
Відповідно до п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
На виконання зазначеної норми Краснодонською об'єднаною державною податковою інспекцією Луганської області відповідачу надіслано першу податкову вимогу від 07.03.2003 року №1/28, яку було отримано представником відповідача, про що свідчить особистий підпис на корінці податкової вимоги (а.с.21) та другу податкову вимогу від 19.06.2003 року №2/109, яку було отримано представником відповідача, про що свідчить особистий підпис на корінці податкової вимоги (а.с.22).
Факту оскарження відповідачем вищезазначеної вимоги судом на час розгляду справи не встановлено, а тому вона вважається узгодженою.
Даних про добровільну сплату відповідачем наявного податкового боргу або про відкликання податкових вимог суд на час розгляду справи не має.
Підпунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Пунктом 95.1.статті 95 Податкового кодексу України передбачено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини. (пункт 95.3 статті 95 Податкового кодексу України)
Відповідно до статті 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Прокурора міста Краснодона Луганської області в інтересах держави в особі Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області до Відкритого акціонерного товариства "Юність" про стягнення заборгованості задовольнити повністю.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Юність" (код ЄДРПОУ 14312766, 93400, Луганська область, м. Краснодон, вул. 60-річчя СРСР, 1) заборгованість з земельного податку за період з 01.10.2011 року по 30.04.2013 року у сумі 247205,89 грн. (двісті сорок сім тисяч двісті п'ять гривень 89 коп.) на користь Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області (93404, Луганська область, м. Краснодон, вул. Первоконна, 1а) на р/р 33215811700028, код одержувача 37907322, банк ГУ ІКСУ в Луганській області, МФО 804013.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Постанову в повному обсязі складено та підписано 01 листопада 2013 року.
Суддя В.С. Шембелян