Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 жовтня 2013 р. Справа №805/14516/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 11 год. 30 хв.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді: Лазарєва В.В.,
за участю секретаря судового засідання: Кан О.А.
представника позивача Лапик О.В.,
представника відповідача Жукової С.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Донецьку адміністративну справу за позовною заявою державного підприємства «Шахтарськантрацит» до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Шахтарську Донецької області про визнання неправомірними дій, при складанні акту перевірки від 30.09.2013 року № 147, скасування акту в частині нарахування пені у сумі 2246,14 грн., -
ВСТАНОВИВ:
У жовтні 2013 року державне підприємство «Шахтарськантрацит» звернулося до суду з позовом до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Шахтарську Донецької області (далі - Фонд) про визнання неправомірними дій, при складанні акту перевірки від 30.09.2013 року № 147, скасування акту в частині нарахування пені у сумі 2246,14 грн.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що за результатами перевірки ДП «Шахтарськантрацит» з питань правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків відповідачем, на підставі п.5.1 Інструкції «Про порядок перерахування, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України», нарахована пеня за несвоєчасне перерахування страхових внесків за період з 23.11.2011 року по 27.09.2013 року на загальну суму 2246,14 грн. згідно
На думку позивача, наявність заборгованості по страховим внескам (недоїмки) не може бути підставою для стягнення пені, тому що ст. 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійних захворювань, які причинили втрату непрацездатності» № 1105 страхувальник несе відповідальність за шкоду, заподіяну застрахованому або Фонду соціального страхування від нещасних випадків, внаслідок невиконання своїх обов'язків із страхування від нещасного випадку, відповідно до законодавства.
Як зазначає позивач, нарахування пені не може бути предметом регулювання підзаконними нормативно-правовими актами, а саме Інструкцією, на яку посилається Фонд. На час перевірки жодним Законом України не передбачена відповідальність підприємства за несвоєчасну сплату страхових внесків шляхом стягнення з нього пені у сумі 2246,14 грн., яка нарахована Фондом при складені акту.
У зв'язку з чим, позивач звернувся до суду із даним позовом, в якому просить визнати неправомірними дії Фонду при складанні акту перевірки від 30.09.2013 року № 147, в частині нарахування пені у сумі 2246,14 грн. за несвоєчасну сплату Відокремленим підрозділом «Центральна збагачувальна фабрика «Шахтарська» державного підприємства «Шахтарськантрацит» страхових внесків за період з 23.11.2011 року по 27.09.2013 року та скасувати акт перевірки від 30.09.2013 року за № 147, в частині нарахування пені у розмірі 2246,14 грн.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надав заперечення на позовну заяву, в яких, посилаючись на п. 7 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464, ст. 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», положення Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду, зазначив, що дії та рішення відповідача щодо нарахування пені ДП «Шахтарськантрацит» за несвоєчасне перерахування страхових внесків, які були нараховані страхувальником до 01.01.2011 року, за період з 23.11.2011 року по 27.09.2013 року на загальну суму 2246,14 грн., повністю відповідають вимогам закону. Враховуючи вищевикладене, відповідач просить відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти нього, дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, судом встановлено наступне..
Позивач - державне підприємство «Шахтраськантрацит» - зареєстрований виконавчим комітетом Шахтарської міської ради Донецької області 30.04.2003 року, ідентифікаційний код - 32299510, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи Серії А00 № 670982 (а.с. 15).
Як встановлено у судовому засіданні, відокремлений підрозділ «Центральна збагачувальна фабрика «Шахтарська» державного підприємства «Шахтарськантрацит» зареєстровано як платника страхових внесків у Відділенні виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Шахтарську Донецької області.
Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Шахтарську Донецької області на підставі посвідчення № 147 від 27.09.2013 року була проведена перевірка правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, що нараховані до 01.01.2011 р., відносно Відокремленого підрозділу «Центральна збагачувальна фабрика «Шахтарська» державного підприємства «Шахтарськантрацит». За результатами перевірки складено акт № 147 від 30.09.2013 року (а.с.6-7).
Відповідно до вказаного акту, перевіркою встановлені факти порушення сплати страхових внесків, які нараховані страхувальником до 01.01.2011 р., за що нарахована пеня за період з 23.11.2011 року по 27.09.2013 року у розмірі 2246,14 грн.
Додаток до акту перевірки № 147 від 30.09.2013 року «Співставлення фактично сплачених страхових внесків з розрахунковими сумами» підписано головним бухгалтером Відокремленого підрозділу «Центральна збагачувальна фабрика «Шахтарська» державного підприємства «Шахтарськантрацит» без заперечень (а.с. 8).
Відповідно до ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) роботодавець як страхувальник зобов'язаний своєчасно та повністю нараховувати і сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду соціального страхування від нещасних випадків.
Відповідальність страхувальника за невиконання своїх обов'язків передбачена ст.52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», згідно з частиною 2 якої (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) за прострочення сплати страхового внеску до Фонду соціального страхування від нещасних випадків із страхувальника стягується пеня згідно із законом.
Безпосередньо самим Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" умови, розмір, порядок та строки стягнення пені не визначалися.
Постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 12 липня 2007 року №36 було затверджено Інструкцію про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.
Вказана постанова втратила чинність на підставі постанови правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 30 листопада 2010 року №31, яка набрала чинності з 01.01.2011р. (п.3 постанови).
Проте, при цьому пунктом 2 вказаної постанови правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 30 листопада 2010 року №31 передбачено, що стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, і контроль за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій на період до повного стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (далі - Фонд) та надання страхувальниками за підсумками 2010 року розрахункової відомості про нарахування і перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду і відомості розподілу чисельності працівників, річного фактичного обсягу реалізованої продукції (робіт, послуг) за видами економічної діяльності здійснюються відповідно до Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженої постановою правління Фонду від 12 липня 2007 року №36, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01 серпня 2007 року за №867/14134.
Згідно з п.п.8.1 п.8 Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 12 липня 2007 року №36 (яка діяла на час виникнення спірних правовідносин), робочі органи виконавчої дирекції Фонду здійснюють контроль за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою перерахування та надходження страхових внесків, інших платежів до Фонду, а також за цільовим і правильним витрачанням його коштів.
Порядок нарахування пені встановлений підпунктами 5.1 й 5.2 пункту 5 Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 12 липня 2007 року №36.
Відповідно до п.п.5.1 Інструкції, не внесені страхувальниками у встановлений строк страхові внески до Фонду вважаються недоїмкою і стягуються у порядку, передбаченому законодавством, з нарахуванням пені. Пеня нараховується із сум недоїмки за кожний прострочений день і обчислюється, виходячи із 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь строк.
Таким чином постанова Правління Фонду від 30.11.2010 року № 31 «Про порядок стягнення та обліку заборгованості зі сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України», яка зареєстрована в Мінюсті України, надає право відповідачу нараховувати пеню.
Також, як вже зазначалося, відповідно до п.7 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.
Аналогічна правова позиція викладена у рішеннях Вищого адміністративного суду України від 28 лютого 2013 року у справі № К/9991/87349/11 (2а/0570/5020/2011), від 14 лютого 2013 року у справі № К/9991/62636/11.
Таким чином, беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, акт перевірки правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду № 147 від 30.09.2013 року, в частині нарахування пені у сумі 2 246,14 грн., було складено з дотриманням вимог чинного законодавства України. Відтак, позовні вимоги ДП «Шахтарськантрацит» є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 17, 18, 19, 20, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 121, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову державного підприємства «Шахтарськантрацит» до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Шахтарську про визнання неправомірними дій, при складанні акту перевірки від 30.09.2013 року № 147, скасування акту в частині нарахування пені у сумі 2 246,14 грн. - відмовити повністю.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини 28 жовтня 2013 року.
Постанова виготовлена у повному обсязі 01 листопада 2013 року.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Лазарєв В.В.