Ухвала суду № 34531511, 29.10.2013, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.10.2013
Номер справи
274/681/13-а
Номер документу
34531511
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Замега О.В.

Суддя-доповідач:Малахова Н.М.

УХВАЛА

іменем України

"29" жовтня 2013 р. Справа № 274/681/13-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Малахової Н.М.

суддів: Жизневської А.В.

Котік Т.С.,

при секретарі Хаюк Т.В. ,

за участю сторін та третіх осіб

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Бердичівської міської ради Житомирської області на постанову Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від "05" липня 2013 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Бердичівської міської ради Житомирської області, Управління держземагенства у Бердичівському районі Житомирської області, за участю третіх осіб - ОСОБА_4 , ОСОБА_5 про визнання рішення неправомірним ,

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2013 року ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Бердичівської міської ради Житомирської області, Управління держземагенства у Бердичівському районі Житомирської області, в якому просив визнати неправомірним та скасувати рішення п'ятої сесії шостого скликання Бердичівської міської ради від 18.03.2011 року № 85 "Про внесення змін до рішення міської ради від 10.12.2009 року№ 765 "Про уточнення площ земельних ділянок, які були передані у власність (користування) громадян та посвідчення права власності на них державними актами (договорами оренди землі)" в частині відміни п. 145 Додатку щодо надання позивачу у власність земельної ділянки площею 0,0738 га по АДРЕСА_2.

Постановою Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від 05 липня 2013 року позовні вимоги ОСОБА_3 задоволено.

Рішення п'ятої сесії шостого скликання Бердичівської міської ради від 18.03.2011 року №85 " Про внесення змін до рішення міської ради від 10.12.2009 року №765 "Про уточнення площ земельних ділянок, які були передані у власність (користування) громадян та посвідчення права власності на них державними актами (договорами оренди землі)" в частині відміни п.145 Додатку щодо надання ОСОБА_3 у власність земельної ділянки площею 0,0738 га по АДРЕСА_2 визнано незаконним та скасовано.

В апеляційній скарзі Бердичівська міська рада Житомирської області, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати це судове рішення. Зазначає, що як орган місцевого самоврядування має право скасовувати або змінювати власні рішення. Крім того вказує, що судом першої інстанції не було враховано, що земельна ділянка, яка була передана позивачу, належала до земель загального користування

Розглянувши справу відповідно до вимог ст.195 КАС України, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, враховуючи наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_3на підставі рішення 37 сесії 5 скликання за Бердичівської міської ради Житомирської області від 10 грудня 2009 року №765 є власником земельної ділянки площею 0,0738 га за адресою по АДРЕСА_2, про що свідчить Державний акт серії ЯК № 773967 на право власності на земельну ділянку.

Рішенням п'ятої сесії шостого скликання Бердичівської міської ради від від 18.03.2011 року № 85 "Про внесення змін до рішення міської ради 10.12.2009 року №765 " відмінено п. 145 Додатку до цього рішення щодо надання ОСОБА_3 у власність земельної ділянки площею 0.0738 га по АДРЕСА_2.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції прийшов до висновків, що рішення п'ятої сесії шостого скликання Бердичівської міської ради №85 від 18.03.2011 року суперечить Конституції України, вимогам ст.ст.25,46,59,74 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Згідно приписів ч.2 ст. 14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Стаття 144 Конституції України, передбачає, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Приписами п. 34 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що до виключної компетенції міських рад відноситься вирішення питань регулювання земельних відносин.

Відповідно до приписів ч.1 ст.74 вищевказаного Закону органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами.

Статтями 140-149 ЗК України визначено умови та підстави для припинення права власності на земельну ділянку або права користування земельною ділянкою як повністю, так і частково, перелік яких є вичерпним.

Тобто, чинним законодавством відповідачу надані повноваження по припиненню права власності на земельну ділянку, однак лише в порядку, з підстав і за умов, передбачених статтями 140-149 ЗК України. У випадках, визначених цими нормами, припинення права власності на землю чи права землекористування провадиться за позовом відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування в судовому порядку, недодержання якого є підставою для визнання рішення цього органу та виданих державних актів недійсними.

При цьому, при вирішені спірного питання, суд першої інстанції вірно послався Рішення Конституційного Суду України від 16 квітня 2009 р. № 7-рп/2009 (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування), відповідно до пункту 5 мотивувальної частини якого органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення.

Згідно вимог статті 150 Конституції України рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України.

Матеріали справи свідчать про те, що позивач на підставі спірного рішення отримав державний акт на право власності на земельну ділянку у розмірі 0,0738 га та заперечує проти припинення відносин, які виникли на підставі цього рішення.

Відтак, Бердичівська міська рада прийняла оспорюване рішення в порушення статті 19 Конституції України, якою визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Отже, суд першої інстанції дійшов правильних висновків, що прийняте відповідачем рішення є незаконним та таким, що підлягає скасуванню.

З огляду на вищенаведене, доводи апеляційної скарги, що Бердичівська міська рада могла за власною ініціативою або ініціативою інших заінтересованих осіб змінити чи скасувати спірне рішення є помилковими.

Не є підставами для скасування судового рішення також доводи апеляційної скарги, що спірна земельна ділянка позивача належить до земель загального користування населених пунктів, що не можуть передаватись у приватну власність, оскільки рішення, яке приймається суб'єктом владних повноважень, повинно бути прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а спірне рішення вказаним критеріям не відповідає.

Таким чином, постанова Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від 05 липня 2013 року винесена з дотриманням норм матеріального та процесуального права, тому підстав для її зміни чи скасування не вбачається.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Бердичівської міської ради Житомирської області залишити без задоволення, а постанову Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від "05" липня 2013 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис) Н.М. Малахова

судді: (підпис) А.В. Жизневська

(підпис) Т.С. Котік

З оригіналом згідно: суддя _______ Н.М. Малахова

Повний текст cудового рішення виготовлено "30" жовтня 2013 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу ОСОБА_3 АДРЕСА_2

3- відповідачам: Бердичівська міська рада Житомирської області вул. Центральна площа, 1,м.Бердичів,Житомирська область,13300

4 - Управління держземагенства у Бердичівському районі Житомирської області вул. К.Лібкнехта,54,м.Бердичів,Житомирська область,13300

5,6 - третім особам ОСОБА_4 , ОСОБА_5 АДРЕСА_1,13300