09.10.2013 Справа № 230/7313/13-а
№ провадження: 2-а/230/154/2013
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 жовтня 2013 року Єнакіївський міський суд Донецької області у складі:
головуючого - судді Мелещенко Л.В.
при секретарі - Здебській Т.М.
за участю сторін:
позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Єнакієве адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Єнакієвської міської ради про визнання дій неправомірними та стягнення допомоги на оздоровлення за 2012 рік, -
В С Т А Н О В И В:
21 червня 2013 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Єнакієвської міської ради про визнання дій неправомірними та стягнення допомоги на оздоровлення за 2012 рік. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він має статус громадянина, постраждалого від наслідків Чорнобильської катастрофи 2І категорії та перебуває на обліку у відповідача, посилався на ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно якої він має право на щорічну компенсаційну виплату за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі пяти мінімальних заробітних плат. У зв'язку з цим ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Єнакієвської міської ради зобовязано було нарахувати та виплатити позивачу компенсацію за оздоровлення за 2012 ріку сумі 5 670,00 грн. з розрахунку: 1 134,00 грн. х 5 = 5 670,00 грн., проте відповідач сплатив лише 100,00 грн. Позивач вказує на те, що ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Єнакієвської міської ради при виплаті спірної компенсації керувалося постановою Кабінету Міністрів України № 562 від 12.07.2005 року «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали від Чорнобильської катастрофи» та розясненням Міністерства юстиції України від 21.09.2003 року, а не ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що значно звужує його право на отримання матеріальної допомоги, чим порушує Конституцію України. За таких обставин позивач просить визнати дії відповідача в частині недонарахування та недоплати щорічної разової допомоги на оздоровлення неправомірними та стягнути допомогу на оздоровлення за 2012 рік у сумі 5 570,00 грн.
У судовому засідання позивач ОСОБА_1 підтримав позовні вимоги, просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_2 із адміністративним позовом не погодилась. В обґрунтування своїх заперечень посилається на ст. 62 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка передбачає, що порядок застосування цього закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, а фінансування витрат, повязаних з реалізацією цього закону, здійснюється за рахунок державного бюджету. Також вказала, що 12 липня 2005 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова № 562 про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, в якій встановлені нові розмірі компенсаційних виплат, саме тому позивачу 28.12.2012 року була сплачена допомога на оздоровлення у сумі 100,00 грн., просила відмовити у задоволенні позовних вимог.
Суд, заслухавши пояснення осіб, що приймають участь у справі, всебічно і повно зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми матеріального та процесуального права, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС 2 категорії (а.с. 7).
Позивач як особа, яка постраждала від наслідків Чорнобильської катастрофи 2 категорії, щорічно отримує від ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Єнакієвської міської ради компенсацію на оздоровлення, право на отримання якої встановлено ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно листа від 19.06.2013 року за вих. № 02/2543 та довідки, виданих ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Єнакієвської міської ради, позивачу нарахована компенсація на оздоровлення за 2012 рік у сумі 100,00 грн., яка сплачена 28 грудня 2012 року (а.с. 8-9).
Встановлені судом фактичні обставини справи свідчать про наявність між сторонами правовідносин, які регулюються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно Закону України № 107-У1 від 28 грудня 2007 року, ч. 4 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» викладено в новій редакції, згідно якої одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами, та сімям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії та смерть яких повязана з Чорнобильською катастрофою, щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та розмірах встановлених Кабінетом Міністрів України.
ОСОБА_4 суд України своїм рішенням № 10-рп/ 2008 рік від 22 травня 2008 року визнав неконституційними зазначені зміни і, таким чином, згідно ч. 4 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачена щорічна допомога на оздоровлення учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії у розмірі пяти мінімальних заробітних плат. Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.
Встановлений законом розмір допомоги не може зменшуватися жодними іншими нормативно-правовими актами (ні законами, ні підзаконними актами Кабінету Міністрів України та інших органів влади), оскільки ч. 3 ст. 22 Конституції України передбачає, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, тобто дана правова норма прямо це забороняє.
Проте відповідач, керуючись постановою Кабінету Міністрів України, якою фактично зменшений розмір допомоги, порушив ч. 3 ст. 113 Конституції України.
Таким чином, відбулося значне звуження обсягу прав, які існували на той час щодо відповідної категорії громадян, а саме звуження обсягу права позивача на спірну допомогу.
Отже, відповідно до положень частини 4 статті 48 Закону України № 796-ХІІ від 28 лютого 1991 року щорічна допомога на оздоровлення учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії виплачується у розмірі пяти мінімальних заробітних плат. При цьому розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.
Таким чином, право ОСОБА_1 на спірну виплату прямо встановлено Конституцією України та Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Єнакієвської міської ради при нарахуванні та виплаті допомоги на оздоровлення у 2012 році повинно було керуватися ст. 48 спеціального закону, а саме: Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Виходячи з викладеного та враховуючи, що відповідач провів нарахування позивачу допомоги на оздоровлення у 2012 році 28 грудня 2012 року у сумі 100,00 грн., суд вважає необхідним для розрахунку застосувати мінімальну заробітну плату, яка встановлена з 01 грудня 2012 року у сумі 1 134,00 грн., а тому 1 134,00 грн. х 5 = 5 670,00 грн. 100,00 грн. = 5 570,00 грн. і саме така сума повинна бути стягнута з відповідача на користь позивача.
Вирішуючи питання про спосіб захисту порушеного права позивача суд вважає, що найбільш ефективним та адекватним способом захисту прав позивача буде стягнення з ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Єнакієвської міської Ради на користь позивача недоплаченої суми допомоги на оздоровлення за 2012 рік у сумі 5 570,00 грн.
В частині позовних вимог про визнання дій відповідача в якості відмови в перерахунку та виплати недоотриманої суми допомоги на оздоровлення за 2012 рік неправомірними, суд вважає необхідним відмовити, оскільки ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Єнакієвської міської Ради при нарахуванні та виплаті позивачу допомоги на оздоровлення керувалось ст. 62 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постановами Кабінету Міністрів України.
На підставі вищевикладеного, керуючись Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 3, 4, 6-12, 15, 69-71, 158-163, 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Єнакієвської міської ради про визнання дій неправомірними та стягнення допомоги на оздоровлення за 2012 рік задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Єнакієвської міської ради на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, недоплачену суму допомоги на оздоровлення за 2012 рік у сумі 5 570,00 грн. (пять тисяч пятсот сімдесят грн. 00 коп.).
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Єнакіївський міський суд Донецької області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а у випадку застосування ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Вступна та резолютивна частини постанови складені, підписані у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 09 жовтня 2013 року.
Повний текст постанови суду виготовлений 11 жовтня 2013 року.
Суддя Єнакіївського міського суду
Донецької області ОСОБА_5