ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 серпня 2013 р. Справа № 804/6352/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: судді Борисенко П.О, при секретарі судового засідання - Сергієнко В.Ю., за участю представника позивача - Холод В.М., та відповідача - ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Лівобережного районного центру зайнятості м. Дніпропетровська
до ОСОБА_2
про стягнення коштів,-
ВСТАНОВИВ:
Лівобережний районний центр зайнятості м. Дніпропетровська звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 про стягнення незаконно отриманих від Лівобережного районного центру зайнятості м. Дніпропетровська коштів у розмірі 22890 грн. 55 коп.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач перебуваючи на обліку в Лівобережному районному центрі зайнятості як безробітний з 02.04.2012 року по 06.08.2012 року не повідомила Лівобережний районний центр зайнятості м. Дніпропетровська, що з 30.03.2012 року по 05.03.2013 року працювала за цивільно - правовою угодою з ПрАТ «СК «Фідем Лайф». Таким чином, ОСОБА_2 на момент звернення в Лівобережний районний центр зайнятості м. Дніпропетровська належала до зайнятого населення і не мала права на нарахування допомоги по безробіттю на загальну суму 22890 грн. 55 коп.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечувала, зазначивши при цьому, за цивільно - правовою угодою працювала з ПрАТ «СК «Фідем Лайф», проте, заробітної плати не отримувала.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши чинне законодавство, матеріали справи, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст. 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття" - Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - Фонд) створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, провадження збору та акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду. Фонд є цільовим централізованим страховим фондом, некомерційною самоврядною організацією. Держава є гарантом забезпечення застрахованих осіб та надання їм відповідних соціальних послуг Фондом. Діяльність Фонду регулюється Основами законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, Законом України "Про зайнятість населення", цим Законом та статутом Фонду, який затверджується правлінням Фонду.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 звернулася до Лівобережного районного центру зайнятості м. Дніпропетровська з питання працевлаштування та в період з 02.04.2012 року по 06.08.2012 року перебувала на обліку в якості безробітного.
Відповідачу був наданий статус безробітного та призначена допомога по безробіттю з 02.04.2012 року по 06.08.2012 року. Фактично відповідач отримав допомогу по безробіттю з 02.04.2012 року по 06.08.2012 року в сумі 22890 грн. 55 коп.
Відповідно до п.п. а, п. 3 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, працюючі по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і за кордоном у фізичних осіб.
Згідно ч. 1 ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення" безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Відповідно до інформації отриманої внаслідок обміну даними між Державним центром зайнятості та Державною податковою адміністрацією за I квартал 2013 року проведено розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття", на підставі чого складено Акт № 40 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття" від 26 березня 2013 року та виявлено факт подання відповідачем недостовірних відомостей.
На запит Лівобережного районного центру зайнятості № 358 від 04.02.2013 року ПрАТ «СК «Фідем Лайф» надіслано лист на адресу позивача № 385/11 від 05.03.2013 року, згідно якого зазначено, що ОСОБА_2 перебувала в трудових відносинах з даним підприємством за цивільно - правовими угодами № 509/FC-17/1 від 30.03.2012 року та № 810/ FC - 36/1 від 01.09.2012 року.
Згідно до п.2 ст.36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Таким чином, відповідач, перебуваючи на обліку в центрі зайнятості порушив вимоги п.2 ст.36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" - не надав до центру зайнятості відомості про обставини, що впливають на умови виплати особам забезпечення та надання соціальних послуг. Відповідачем було приховано факт перебування у трудових відносинах з ПрАТ «СК «Фідем Лайф», що спричинило порушення умов реєстрації в центрі зайнятості, надання статусу безробітного, призначення, нарахування та виплати допомоги по безробіттю. Оскільки, згідно п. «а» ст. 1, ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення» ОСОБА_2 відноситься до зайнятого населення, а тому не могла бути визнана безробітньою та не мала права на отримання допомоги по безробіттю.
Директором Лівобережного районного центру зайнятості м. Дніпропетровська було видано наказ № 100 про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю гр. ОСОБА_2 та складено претензію, якою відповідачу було запропоновано у місячний строк здійснити повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю в добровільному порядку.
Відповідно до п. 6.14 «Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності» затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України 20.11.2000р. № 307, якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин. У разі відмови безробітного добровільно повернути зазначені кошти, питання їх повернення вирішується у судовому порядку.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язанні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.
Згідно ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Згідно ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З урахуванням викладеного та враховуючи те, що до теперішнього часу в добровільному порядку відповідачем зазначені кошти не повернуті, суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити та стягнути з відповідача незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 22890 грн.55 коп.
Відповідно до ч.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати по справі з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.69,71, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Лівобережного районного центру зайнятості м. Дніпропетровська - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Лівобережного районного центру зайнятості м. Дніпропетровська незаконно отриманні від Лівобережного районного центру зайнятості м. Дніпропетровська коштів у розмірі 22890 грн. 55 коп. ( двадцять дві тисячі вісімсот дев'яносто гривень п'ятдесят п'ять копійок).
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст. 186 КАС України.
Повний текст постанови складений 27.08.2013 р.
Суддя (підпис) З оригіналом згідно Постанова не набрала законної сили 27.08.2013р. Суддя П.О.Борисенко П.О.Борисенко