Справа № 168/1117/13-а
Пр.№ 2-а/168/40/13
15.10.2013 р.
ПОСТАНОВАІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30.10.2013 року Старовижівський районний суд Волинської області
В складі: головуючого судді Кошелюк Л.О.,
при секретарі Сулеві Н.С.,
за участю: позивача - ст.прокурора прокуратури - ОСОБА_1
пр-ка відповідача ОСОБА_2 сільської ради - ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.Стара Вижівка справу за позовом прокурора Старовижівського району в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції України у Волинській області до ОСОБА_2 сільської ради Старовижівського району Волинської області про зобов"язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в :
Прокурор Старовижівського району в порядку ст.36-1 Закону України "Про прокуратуру" і ст.121 Конституції України звернувся з позовом в інтересах держави в особі
Державної екологічної інспекції України у Волинській області до ОСОБА_2 сільської ради про зобов"язання вчинити певні дії. Покликається на те, що 23.09.2013 року у процесі перевірки дотримання природоохоронного законодавства, яка проводилась виявлено, що самоврядним органом не виконані заходи "Програми благоустрою та схеми санітарної очистки на 2013 рік", затвердженої рішенням сесії №22/2 від 29.12.2012 року. А саме : відсутні правовстановлюючі документи на існуюче сміттєзвалище , площею 1 га , в урочищі "Кар"єр"; непогоджені паспорти місць видалення відходів і дозвіл на їх розміщення та ліміти утворення.
Чим порушено ст.ст.125,126 ЗК України, 17,21,33 Закону України "Про відходи".
Просить зобов"язати відповідача виготовити вищезгадані документи на земельну ділянку для розміщення полігону твердих побутових відходів; спеціальний паспорт на їх видалення та отримати дозвіл на їх розміщення і ліміти на 2014 - й рік;а також запровадити ведення первиного обліку за формою 1-ВТ.
У судовому засіданні прокурор позов підтримав з наведених підстав. Пояснив, що 26.02. і 19.08 2013 року держекологічним інспектором проводилась перевірка по вищезгаданому питанню ОСОБА_2 сільської ради і на виявлені недоліки вносились приписи сільському голові та двічі накладались адміністративні стягнення. А 23.09.2013 р. черговий раз прокурором за участю держекоінспекції проведена аналогічна перевірка. Недоліки приписів не усунуто.
Представник держекоінспекції України у Волинській області у судове засідання не з"явився.Є письмова заява про розгляд справи у його відсутності. Позов підтримує.
Відповідач ОСОБА_3 з позовом погодився. Пояснив, що на виконання власної програми двічі звертався з клопотанням до місцевих органів влади про дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у постійне користування для складування твердих побутових відходів.
Невиконання приписів пов"язане з недостатністю фінансування на виготовлення документів. Крім цього , проблема місця розташування сміттєзвалища у тому,що знаходиться між кількома населеними пунктами, а це приводить до вивезення відходів навіть підприємцями міста Ковеля, які повертаються після торгівлі з смт.Стара Вижівка додому. Що було виявлено за участю представників санстанції по вилучених квитанціях.
Заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Відповідно до ст. 72 ч.3 КАС України, обставини, які визнаються сторонами, не можуть доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
Відповідно до ст. 26 ч1 ,33 ч.1 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції сільських , селищних та міських рад відноситься надання відповідно до законодавства згоди на розміщення на території села, селища, міста нових об"єктів, в т.ч., для розміщення відходів. А також підготовка проектів місцевих програм охорони довкілля... , визначення територій для розміщення відходів.
Крім цього, ст.ст.21, 33 ЗУ "Про відходи" передбачено,що органи місцевого самоврядування у сфері погодження з відходами забезпечують організацію, збирання і видалення побутових відходів, створення полігонів для їх захоронення, роздільне збирання корисних компонентів, затвердження місцевих і регіональних програм з питань їх розміщення на своїй території та поводження з відходами.
На кожне місце чи об"єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт.
Зберігання та видалення відходів здійснюється у місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки..., ліміти і умови їх зберігання.
Визначені для зберігання та видалення відходів місця повинні використовуватися лище для заявлених на них дозволів.
Судом з"ясовано з пояснень сторін і письмових доказів ( актів перевірки від 26.02.2013 р. і 23.09.2013 року;дотримання природоохоронного законодавства ОСОБА_2 сільською радою ; приписів № 000799;№ 000412 ; постанов від 26.02.2013 р. і 21.08.2013 р держекоінспекції про накладення адмінстягнення за невиконання припису; повідомлення ОСОБА_2 сільської ради прокурору про неможливість виконання даного припису через відсутність коштів; програми утилізації відходів самоврядного органу та схеми санітарної очистки даної території на 2013 рік; розпорядження РДА від 07.06.2012 р. № 192 про надання дозволу сільським радам на розробку проектів землеустрою щодо відведення у постійне користування земельних ділянок для складування твердих побутових відходів згідно додатку:Буцинська сільска рада- урочище "Кар"єр") таке.
У ході перевірок дотримання природоохоронного законодавства сільську раду зобов"язано оформити правовстановлюючі документи про право на користування земельними ділянками під адмінспорудами і під сміттєзвалищем; розробити і погодити паспорти місця видалення відходів; отримати дозвіл на їх розміщення та вести облік утворення цих відходів. Строк виконання був до 26.07.2013 року. Повторними перевірками 19.08. і 23.09. 2013 р. виявлено факт їх неусунення. За що відповідач двічі притягався до адмінвідповідальності.
Наведене свідчить ,що позивач вичерпав законні заходи впливу на суб"єкта владних повноважень у позасудовому порядку і змушений використати право на захист інтересів держави в судовому порядку.
Як встановлено судом, урочище "Кар"єр" знаходиться за межами ОСОБА_2 сільської ради. А право на користування цим сміттєзвалищем надається лише за наявності правовстановлюючих документів на земельну ділянку під ним і з моменту державної реєстрації такого права, яке посвідчується державним актом. Що передбачено ст.ст.125,126 ЗК України.
Ст. 19 Конституції передбачено, що органи державної влади..., їх посадові особи зобов"язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У даному випадку, суб"єкт владних повноважень хоч і діяв у межах повноважень і добросовісно, але без урахування всіх обставин, що мають значення для вчинення певних дій.
Отже, позов підставний.
З відповідача підлягає стягненню судовий збір до бюджету - 68.82 грв.
Керуючись ст.11,71, 161-162 КАС України, ст. 19 Конституції, ст.ст. 26, 33 Закону України " Про місцеве самоврядування" від 21 травня 1997 року ( з посл.змін.) N 280/97-ВР , ст.ст.17,21,33 ЗУ "Про відходи"від 5 березня 1998 року ( з посл.змін.) N 187/98-ВР
п о с т а н о в и в :
Позов задовольнити.
Зобов"язати ОСОБА_2 сільську раду Старовижівського району Волинської області
виготовити:
1)правовстановлюючі документи під земельною ділянкою полігону твердих відходів урочища "Кар"єр";
2)отримати спеціальний паспорт на видалення твердих побутових відходів;
3)отримати дозвіл на розміщення та ліміти відходів на 2014-й рік;
4)запровадити ведення первинного облікувідхордів за формою 1-ВТ.
Стягнути з ОСОБА_2 сільської ради Старовижівського району Волинської області ( р/р 35410001001751, КВК 010116 ГУ ДКСУ у Волинській області) судовий збір у сумі 68.82 грв. до бюджету (р/р 31218206700376, Ід. код 37626821 Держбюджет Старовижівський район ГУ ДКСУ у Волинській області).
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня проголошення, якщо протягом цього часу не поступить апеляційна скарга до Львівського апеляційного адміністративного суду через Старовижівський райсуд.
Суддя:ОСОБА_4