Ухвала суду № 34483606, 04.11.2013, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.11.2013
Номер справи
820/9621/13-а
Номер документу
34483606
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без розгляду

04 листопада 2013 р. Справа № 820/9621/13-а

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Полях Н.А.,

при секретарі - Чевичалова О.І.,

за участю позивача - ОСОБА_3,

представника відповідача - Дзисюка О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Командування військової частини А0785 про визнання дій та бездіяльності протиправними ,-

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_3, з адміністративним позовом до Командування військової частини А0785, в якому просить суд визнати дії та бездіяльність відповідача такими, що систематично (три рази протягом останнього року) порушували його права на охорону здоров'я та на отримання медичної допомоги у закладах охорони здоров'я Міністерства оборони України; визнати протиправною бездіяльність суб'єкта владних повноважень (командира військової частини А0785 Дзисюка О.В.), яка призвела до систематичного (три рази протягом останнього року) невиконання відповідачем умов абзацу 4 п.2 Контракту про проходження громадянами України військової служби у Збройних силах України від 03.02.2011 року.

Під час розгляду справи судом поставлено на обговорення питання щодо залишення позовної заяви без розгляду у зв'язку з пропущенням строку звернення до суду.

Позивач у судовому засіданні заперечував проти залишення позовної заяви без розгляду.

Представник відповідача проти залишення позовної заяви без розгляду не заперечував.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.

Згідно ч.1 ст.99 КАС України встановлено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Відповідно до ч. 3 ст. 99 КАС України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.

Судом встановлено, що позивач просить суд визнати неправомірними дії відповідача щодо направлення його у відрядження 10.09.2012 року, коли він потребував медичного лікування згідно рапорту від 06.09.2012 року та бездіяльність щодо не направлення його на стаціонарне лікування відповідно до рапортів від 29.03.2013 року, 16.04.2013 року, такі дії та бездіяльність систематично порушують його права на охорону здоров'я та на отримання медичної допомоги у закладах охорони здоров'я, що в свою чергу є порушенням умов п. 2 контракту про проходження громадянами України військової служби у Збройних силах України від 03.02.2011 року.

Згідно з ч. 3 ст. 99 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

З матеріалів справи вбачається, що позивач 06.09.2012 року, 29.03.2013 року, 16.04.2013 року звертався до командування з рапортами про необхідність отримання медичної допомоги у стаціонарному лікуванні, однак для проходження стаціонарного лікування позивач направлений не був, замість цього направлявся в службові відрядження.

Судом встановлено, що 26.04.2013 року позивачу стало відомо, що рапорти від 06.09.2012 року, 29.03.2013 року, 16.04.2013 року зареєстровано не було та у діловодстві військової частини відсутні.

Отже, про порушення свого права на охорону здоров'я та на отримання медичної допомоги за рапортом від 06.09.2012 року позивач дізнався у вересні 2012 року, за рапортами від 29.03.2013 року, 16.04.2013 року - у квітні 2013 року, між тим з позовом до суду звернувся 10.10.2013 року.

Позивач у позовній заяві зазначив, що 18.07.2013 року ним засобами поштового зв'язку була направлена скарга штатному командиру військової частини А0785 Дзисюку О.В. Скаргу командиром було отримано 30.07.2013 року.

Згідно зі статтею 119 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України підставою для оскарження в судовому порядку протиправної бездіяльності суб'єкта владних повноважень виникає по закінченню загального строку розгляду скарги, тобто через 45 днів. Таким чином, позивач вважає, що дізнався про протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень лише 16.09.2013 року, а тим самим вважає, що місячний строк звернення з позовом до суду ним не порушений.

Однак суд не погоджується із такою позицією позивача, оскільки вперше він дізнався про порушення своїх прав ще у вересні 2012 року, а 26.04.2013 року позивачу стало відомо, що рапорти від 06.09.2012 року, 29.03.2013 року, 16.04.2013 року зареєстровано не було та у діловодстві військової частини відсутні. Крім того, позивачем у даній справі не оскаржується ненадання відповіді на скаргу у встановлені законом строки, а оскаржуються дії та бездіяльність відповідача щодо систематично (три рази протягом останнього року) порушення ним права позивача на охорону здоров'я та на отримання медичної допомоги у закладах охорони здоров'я Міністерства оборони України, а також визнання протиправною бездіяльності суб'єкта владних повноважень (командира військової частини А0785 Дзисюка О.В.), яка призвела до систематичного (три рази протягом останнього року) невиконання відповідачем умов абзацу 4 п.2 Контракту про проходження громадянами України військової служби у Збройних силах України від 03.02.2011 року.

Згідно до положення ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Приписами ч. 2 ст. 100 КАС України зазначено, що позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.

Відповідно до статті 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

З урахуванням викладеного, оскільки позивачем не зазначено поважних причин пропущення строку на звернення до адміністративного суду, не подано заяви в якій наведено поважність таких причин, суд не вбачає підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними та приходить до висновку про залишення позовної заяви без розгляду.

Керуючись положеннями ст. 99, 100, 160, 165, 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_3 до Командування військової частини А0785 про визнання дій та бездіяльності протиправними - залишити без розгляду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Полях Н.А.