Головуючий у 1 інстанції - Кравцова Н.В.
Суддя-доповідач - Карпушова О.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 жовтня 2013 року справа № 812/4223/13-а
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Карпушової О.В., суддів: Гаврищук Т.Г., Гімона М.М., секретар судового засідання: Романенко Т.О., за участі сторін: позивача ОСОБА_2 та представника Головного управління Міндоходів у Луганській області Мухіної О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська та ОСОБА_2 на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 23 серпня 2013 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Міндоходів у Луганській області, Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська про зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
07.05.2013р. ОСОБА_2. звернулась до суду з позовом до Головного управління Міндоходів у Луганській області про зобов'язання надати довідку про складові заробітної плати станом на 01 лютого 2008 року, а саме, включити: матеріальну допомогу на оздоровлення, допомогу для вирішення соціально-побутових проблем; індексацію заробітної плати; до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська (далі УПФУ в Жовтневому районі) про перерахунок призначеної пенсії з 01 лютого 2008 року на підставі вказаної довідки.
Позов обґрунтовано тим, що вона працювала у Державній податковій адміністрації Луганської області, і з грудня 2000 року отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». У грудні 2012 року для перерахунку пенсії вона звернулась до відповідачів із заявою про видачу довідки про складові заробітної плати станом на 01.02.2008 року, з включенням виплат: матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових проблем, індексації заробітної плати, в чому їй було відмовлено.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 23.08.2013р. позовні вимоги задоволено частково: зобов'язано УПФУ в Жовтневому районі здійснити перерахунок пенсії відповідно до довідки Державної податкової служби в Луганській області від 12.12.2012 №19475/05-061 з 01 січня 2013 року .
Суд першої інстанції виходив з того, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця. Індексація заробітної плати позивача не проводилась. Суд першої інстанції зазначив, що не підлягають задоволенню позовні вимоги до першого відповідача про зобов'язання надати довідку, оскільки відповідач, Головне управління Міндоходів у Луганській області, надав позивачу довідку про заробітну плату від 12.12.2012р. № 19475/05-061 з включенням всіх складових заробітної плати, зокрема матеріальної допомоги.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції позивачем подано апеляційну скаргу в якій просить скасувати постанову Луганського окружного адміністративного суду від 23.08.2013р., як таку, що прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити в повному обсязі.
УПФУ в Жовтневому районі також подано апеляційну скаргу в якій просить скасувати постанову Луганського окружного адміністративного суду від 23.08.2013 року в частині задоволених позовних вимог, як таку, що прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог. Апеляційну скаргу відповідачем обґрунтовано тим, що вказані позивачем виплати не є складовою заробітної плати, отже підстав для перерахунку пенсії відповідно довідки від 12.12.2012 року № 19475/05-061 не має.
В судовому засіданні позивач підтримала доводи своєї апеляційної скарги та заперечувала проти задоволення апеляційної скарги відповідача. Представник Головного управління Міндоходів у Луганській області частково підтримала доводи апеляційної скарги відповідача. Представник другого відповідача пенсійного органу в судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, що підтверджено поштовим повідомленням.
Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення позивача та представника першого відповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга позивача підлягає частковому задоволенню, а апеляційна скарга відповідача не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в УПФУ в Жовтневому районі м. Луганська та отримує пенсію по інвалідності як державний службовець, починаючи з 20.12.2000 року згідно Закону України «Про державну службу».
Останній перерахунок пенсії було проведено УПФУ в Жовтневому районі м. Луганська на підставі довідки №4328/05-0133 від 03.03.2008 року, яку надано Державною податковою адміністрацією в Луганській області (а.с. 13, 35).
З довідки, виданої ДПА в Луганській області від 03.03.2008 року вбачається, що станом на 01 лютого 2008 року заробітна плата головного державного податкового інспектора ДПА в Луганській області становить: оклад - 1228,00 грн.; надбавка за ранг радника податкової служби 1 рангу - 130,00 грн.; надбавка за вислугу років (20%) - 271,60грн.; надбавка за високі досягнення в праці 50% - 814, 80 грн.; премія (69,112% від 1228,00) - 848,69 грн. Загальна сума заробітної плати для обчислення пенсії складає - 3293, 09 грн.
30.11.2012 року позивач звернулася до 1-го відповідача із заявою про надання довідки про складові заробітної плати, зокрема матеріальної допомоги, що сплачувалась.
12.12.2012 року на звернення позивача, ДПА в Луганській області надало відповідь та довідку №19475/05-061 від 12.12.2012 року в якій зазначено, що у період з грудня 1998 р. по листопад 2000 р. позивачу виплачена допомога у сумі 918,03грн., на які нараховані пенсійні внески (а.с.10). Крім того, в даній довідці зазначені дані складової заробітної плати на день звільнення позивача, а саме на 10.12.2000р.: посадовий оклад 210 грн., надбавка за спеціальне звання 130грн., тощо.
17.12.2012р. позивач звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганську із заявою про здійснення перерахунку пенсії з 01.02.1998 р. з урахуванням матеріальної допомоги, яка їй сплачувалась на підставі довідки ДПС у Луганській області від 12.12.2012р. №19475/05-061.
29.12.2012 року за вих. № 437/Р-7 УПФУ в Жовтневому районі м. Луганська надало відповідь ОСОБА_2 (а.с. 13) на її звернення, в якій їй було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії.
Вищенаведені обставини, встановлені судом першої інстанції, перевірені і знайшли своє підтвердження при апеляційному розгляді справи, і не є спірними.
Відповідно до ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР "Про оплату праці" (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
З матеріалів справи вбачається, що ДПА в Луганській області надало позивачу на його запит довідку №19475/05-061 від 12.12.2012 року, в якій зазначено про виплату матеріальної допомоги.
З довідки Головного управління Міндоходів у Луганській області № 2065/05-000/34 від 21.06.2013р., яка була надана на запит суду першої інстанції, вбачається, що позивачу за період роботи з 01.12.1998року по 30.11.2000року була нарахована та виплачена матеріальна допомога, а саме: у серпні 2000 року - 210 грн. та у листопаді 2000 року у сумі - 708, 03 грн. Індексація заробітної плати позивачу у цей період не здійснювалась. На вказані суми були нараховані пенсійні внески (а.с.59).
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про безпідставність позовних вимог щодо зобов'язання 1-го відповідача надати довідку про складові заробітної плати, зокрема матеріальної допомоги, оскільки Головним управлінням Міндоходів у Луганській області така довідка була надана позивачу за №19475/05-061 від 12.12.2012 р.
Щодо решти позовних вимог про зобов'язання пенсійний орган здійснити перерахунок пенсії, колегія суддів зазначає, що доводи апеляційної скарги позивача заслуговують уваги, оскільки перерахунок пенсії повинен бути здійснений на підставі довідки №19475/05-061 від 12.12.2012 р., але лише з урахуванням складової заробітної плати, яка раніше у довідках для перерахунку пенсії не зазначались, а саме матеріальної допомоги у розмірі 918,03грн. Враховуючи, що останній перерахунок пенсії було проведено УПФУ в Жовтневому районі м. Луганська на підставі довідки податкового органу №4328/05-0133 від 03.03.2008 року, то інші дані довідки №19475/05-061 від 12.12.2012 р. не повинні враховуватися при перерахунку пенсії позивача.
Згідно частини 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Аналізуючи викладені обставини, судова колегія дійшла висновку про обґрунтованість застосування судом першої інстанції ст.11 КАС України, отже відповідач УПФУ в Жовтневому районі м. Луганська зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії з урахуванням довідки Державної податкової служби в Луганській області від 12.12.2012 №19475/05-061 з 01 січня 2013 року, з урахуванням даних довідки про виплачену позивачу матеріальну допомогу на оздоровлення 210грн., допомогу для вирішення соціально-побутових проблем 708,03грн.
На підставі вищезазначеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, але рішення суду першої інстанції підлягає зміні шляхом зміни другого абзацу резолютивної частини постанови.
Повний текст постанови виготовлений 23.10.2013 р..
Керуючись статтями 195, 197, 198, 201, 205, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 23 серпня 2013 року, задовольнити частково.
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганську на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 23 серпня 2013 року, залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 23 серпня 2013 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Міндоходів у Луганській області, Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганську про зобов'язання вчинити певні дії, змінити.
Абзац другий резолютивної частини постанови Луганського окружного адміністративного суду від 23 серпня 2013 року у справі № 812/4223/13-а викласти у наступній редакції: «Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з урахуванням складових заробітної плати: матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань у розмірі 918,03грн., зазначених у довідці Державної податкової служби в Луганській області від 12.12.2012 року №19475/05-061 з 01 січня 2013 року.»
У решті судове рішення залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі.
Колегія суддів: О.В. Карпушова
Т.Г. Гаврищук
М.М. Гімон