ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 жовтня 2013 року № 813/7549/13-а
Львівський окружний адміністративний суд у складі судді Сидор Н.Т., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Територіального управління Держгімпромнагляду у Львівській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Барс» ЛТД про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),-
в с т а н о в и в :
Територіальне управління Держгімпромнагляду у Львівській області (далі – ТУ Держімпромнагляд у Львівській області, позивач) звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Барс» ЛТД (далі - ТзОВ ««Барс» ЛТД, відповідач) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, а саме просить зобов’язати відповідача невідкладно зупинити виконання робіт по експлуатації системи газопостачання підсобного цеху ТзОВ ««Барс» ЛТД, до усунення відповідачем порушень зафіксованих актом перевірки та отримання у встановленому порядку рішення суду на відновлення роботи.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що під час проведення планової перевірки ТзОВ ««Барс» ЛТД, а саме підсобного цеху, на предмет дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки було виявлено порушення нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров’ю працівників.
На підставі п. 5 ч. 1 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) 07.10.2013 року суд постановив ухвалу про відкриття скороченого провадження у даній адміністративній справі, копію якої разом з копіями позовної заяви та доданих до неї документів надіслано ТзОВ «Барс» ЛТД. Зазначені процесуальні документи вручено відповідачу 15.10.2013 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, яке міститься в матеріалах справи. Заперечень проти позову чи клопотань процесуального характеру від відповідача у встановлений ухвалою суду строк в канцелярію суду не надійшло. За таких обставин суд на підставі ч. 4, 5 ст. 183-2 КАС України розглянув справу одноособово без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Оцінивши повідомлені позивачем обставини та долучені до справи докази на їх підтвердження суд встановив наступне.
На підставі наказу ТУ Держгірпомнагляду у Львівській області від 18.09.2013 року №645 та направлення на перевірку від 19.09.2013 року №505/09 позивачем було проведено в період з 01.10.2013 року по 02.10.2013 року планову перевірку дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, за результатами якої ТУ Держгірпомнагляду у Львівській області складено акт від 02.10.2013 року №9-9/88, відповідно до якого встановлено наступні порушення:
- відсутній дозвіл від органів Держгірпомнагляду України на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме технологічне устаткування, лінійні частини та їх елементи систем газопостачання природним газом суб’єктів господарювання, що є порушенням ст.21 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1996 року № 2694-ХІІ;п.6-додатку 3 п.3 «Порядку видачі дозволів на виконання робіт з підвищеної небезпеки»,затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 року №1107;
- не проводиться два рази на рік комісією контрольний огляд газового господарства, чим порушено п.4.6.11. НПАОП 0.00-1.20-98. «Правил безпеки систем газопостачання України», затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці від 01.10.1998 року №254;
- відсутній паспорт на газове господарство, внаслідок чого порушено п.4.6.4. НПАОП 0.00-1.20-98;
- на підприємстві відсутній план локалізації і ліквідації можливих аварій в системі газопостачання ТзОВ «Барс» ЛТД, що є порушенням п.п.4.2.12. НПАОП 0.00-1.20-98;
- відсутня посадова інструкція відповідального за безпечну експлуатацію систем газопостачання, що потягло за собою порушення п.п.4.2.2. НПАОП 0.00-1.20-98;
- експлуатується коптильна піч без автоматики безпеки, в результаті чого порушено п.п.4.6.25;4.12.12. НПАОП 0.00-1.20-98;
Оскільки господарська діяльність підприємства пов'язана із порушенням вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки по експлуатації системи газопостачання підсобного цеху ТзОВ ««Барс» ЛТД, чим створюється загроза життю та здоров'ю працівників, Територіальне управління Держгімпромнагляду у Львівській області, звернулись до суду з даним позовом.
При вирішенні даного спору суд керувався наступними нормами законодавства.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Територіальне управління Держгірпромнагляду у Львівській області керується Положенням про територіальне управління Держгірпромнагляду у Львівській області, затвердженого наказом Держгірпромнагляду України від 02.12.2011 року № 186-к (далі – Положення).
До повноважень територіального управління, відповідно до ч. 7 п.4 Положення, віднесено здійснення державного нагляду за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю.
Закон України «Про охорону праці» від 14.10.1996 року № 2694-ХІІ (далі – Закон № 2694-ХІІ) визначає основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні.
Відповідно до ст. 4 Закону № 2694-ХІІ визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Відповідно до п. 1.4 Положення, загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників.
Відповідно до ст. 13 Закону № 2694-ХІІ, роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
Згідно з ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом. Застосовані адміністративним судом заходи реагування за позовом органу державного нагляду (контролю), а також вжиті органом державного нагляду (контролю) заходи, обґрунтованість яких підтверджена адміністративним судом, скасовуються адміністративним судом у порядку, встановленому процесуальним законом.
Відповідно до ч. 6 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
Зважаючи на те, що господарська діяльність позивача, яка пов'язана із порушенням вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки по експлуатації системи газопостачання підсобного цеху ТзОВ ««Барс» ЛТД, створює загрозу життю та здоров'ю працівників, а також те, що відповідачем на надано суду жодних доказів усунення порушень, які зазначені в акті перевірки, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Територіального управління Держгімпромнагляду у Львівській області до ТзОВ «Барс» ЛТД про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), є обґрунтованими, підтверджуються долученими до матеріалів справи доказами і підлягають до задоволення.
Згідно вимог ст. 94 КАС України, судові витрати у формі судового збору, зі сторін не належить стягувати.
Керуючись ст. ст. 4, 7-11, 14, 69-72, 86, 87, 94, 159-163, 167, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Зупинити виконання робіт товариства з обмеженою відповідальністю «Барс» ЛТД (80200, Львівська область, м. Радехів, вул. Транзитна, 9, код ЄДРПОУ 19169477) по експлуатації системи газопостачання підсобного цеху до усунення ним порушень, зазначених в акті перевірки Територіального управління Держгімпромнагляду у Львівській області №9-9/88 від 02.10.2013 року та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення робіт.
Судові витрати зі сторін не стягуються.
Постанова суду, прийнята у порядку скороченого провадження, виконується негайно.
Постанова може бути оскаржена сторонами до Львівського апеляційного адміністративного суду. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв’язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов’язки.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Суддя Сидор Н.Т.