ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Київської області
01032, м. Київ - 32, вул. С.Петлюри, 16тел. 239-72-81
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"24" жовтня 2013 р. Справа № 911/3478/13
Господарський суд Київської області у складі судді Рябцевої О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
За позовом комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) «Київреклама», м. Київ
до товариства з обмеженою відповідальністю «Пані Аптека», Київська обл., Києво-Святошинський р-н, с. Мила
про стягнення 52399,31 грн.
за участю представників:
від позивача: Нестеренко Г.А. (дов. № 196-13749/КР/1 від 01.11.2012 р.);
від відповідача: не з'явився.
Обставини справи:
комунальне підприємство виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) «Київреклама» (далі - позивач) звернулося до господарського суду Київської області з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Пані Аптека» (далі - відповідач) про стягнення 52399,31 грн., з яких 45040,03 грн. заборгованості за договором № 188/12 від 11.05.2012 р., 1473,90 грн. пені, 5532,27 грн. штрафу (в позовній заяві помилково зазначено 55532,27 грн. штрафу) та 353,11 грн. 3% річних.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на порушення відповідачем умов договору № 188/12 від 11.05.2012 р. в частині зобов'язання щодо здійснення оплати за право тимчасового користування місцями для розміщення об'єктів зовнішньої реклами, в зв'язку з чим за ним утворилась заборгованість у сумі 45040,03 грн. У зв'язку з наявністю зазначеної заборгованості позивачем на підставі п.п. 7.2. - 7.3. договору нараховано відповідачу 1473,90 грн. пені та 5532,27 грн. штрафу та на підставі ст. 625 ЦК України - 353,11 грн. 3% річних.
16.10.2013 р. до господарського суду Київської області від позивача надійшла заява про виправлення описки, в якій він зазначив, що в мотивувальній та прохальній частині позовної заяви допущено арифметичну описку, в зв'язку з чим позивач просить суд вважати суму штрафу 5532,27 грн.
Представники позивача в судових засіданнях 20.09.2013 р., 08.10.2013 р. та 24.10.2013 р. позовні вимоги підтримали з підстав, викладених в позовній заяві.
Представник відповідача в судові засідання 20.09.2013 р., 08.10.2013 р. та 24.10.2013 р. не з'явився, хоча про час та місце судових засідань відповідач був повідомлений належним чином, оскільки кореспонденція направлялася на адресу відповідача, за якою він зареєстрований в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (Витяг № 439107 від 19.09.2013 р. з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України). Відповідач відзив на позов до суду не надіслав, вимоги ухвал суду не виконав, про причини неявки суд не повідомив.
Згідно з абзацом 3 пункту 3.9.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» від 26 грудня 2011 року №18 за змістом зазначеної статті 64 ГПК, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Відповідно до ст. 75 ГПК України в разі якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, заслухавши пояснення представників позивача, суд
ВСТАНОВИВ:
11.05.2012 р. між комунальним підприємством виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) «Київреклама» (Підприємство) та товариством з обмеженою відповідальністю «Пані Аптека» (Розповсюджувач) було укладено договір № 188/12 на право тимчасового користування місцем(-ями) для розміщення рекламного(-их) засобу(-ів), що перебуває(-ють) у комунальній власності територіальної громади м. Києва (далі - договір).
Відповідно до п. 1.1. договору за цим договором на підставі відповідного наказу дозвільного органу про встановлення пріоритету на місце(-я) для розміщення рекламного(-их) засобу(-ів), дозволу(-ів) на розміщення зовнішньої реклами на певний строк та у певному місці, наданого(-их) на підставі розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), розповсюджувачеві надається право тимчасового користування місцем(-ями) для розміщення рекламного(-их) засобу(-ів) (далі - РЗ), що перебуває(-ють) у комунальній власності територіальної громади м. Києва, його районів або повноваження щодо розпорядження яким(-и) здійснюють органи місцевого самоврядування м. Києва, за умов повного дотримання розповсюджувачем цього договору та порядку розміщення реклами в місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 22.09.2011 р. № 37/6253, з наступними змінами та доповненнями, а розповсюджувач зобов'язується користуватися наданим йому правом тимчасового користування, своєчасно та згідно з умовами цього договору перераховувати плату за право тимчасового користування виключно на поточний рахунок підприємства, належним чином, своєчасно та у повному обсязі виконувати свої обов'язки за цим договором та не зловживати наданими розповсюджувачу правами.
Згідно п. 3.1. договору адресні програми на пріоритет - це перелік місць для розміщення РЗ, на які за розповсюджувачем встановлено пріоритет. Адресна програма на пріоритет має відображати перелік місць для розміщення РЗ, на які встановлено пріоритет, дату та строк дії пріоритету, відомості про плату за право тимчасового користування місцями для розміщення рекламних засобів за місяць.
Відповідно до п. 3.2. договору адресні програми на право тимчасового користування - це перелік місць для розміщення РЗ, на які розповсюджувачу надано дозволи на розміщення РЗ. Адресна програма на право тимчасового користування має відображати перелік місць для розміщення РЗ, на які розповсюджувачу надано дозволи на розміщення РЗ, вид РЗ, дату початку та закінчення строку дії дозволу на розміщення зовнішньої реклами, а також відомості про плату за право тимчасового користування місцями для розміщення рекламних засобів за місяць, що відповідає виду РЗ та визначається згідно відповідного розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
В силу п. 3.3. договору дія та умови цього договору розповсюджується на усі встановлені за розповсюджувачем пріоритети та надані дозволи на розміщення зовнішньої реклами. Факт встановлення будь-якого пріоритету та надання будь-якого дозволу на розміщення зовнішньої реклами, внесення змін до встановленого пріоритету та його скасування (припинення) підтверджується (встановлюється) відповідним наказом дозвільного органу та/або розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
Відповідно до п. 3.5. договору підставою для формування та внесення змін до адресних програм та договору є відповідні рішення дозвільного органу, виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), прийняті у випадках та в порядку, встановлених чинним законодавством.
Адресні програми є невід'ємною частиною цього договору (п. 3.6. договору).
Підпунктами 5.2.3., 5.2.4. договору встановлено, що розповсюджувач зобов'язаний не пізніше 25 числа поточного місяця, отримувати та сплачувати рахунки за право тимчасового користування, у тому числі у разі встановлення пріоритету; у повному обсязі сплачувати штрафи, пеню, у разі прострочення розповсюджувачем строків (термінів) сплати та порушення розповсюджувачем інших умов цього договору.
Відповідно до п.п. 6.1.-6.3. договору сторони домовились, що ціною цього договору є плата за право тимчасового користування, розрахована згідно вимог порядку, цього договору, згідно встановлених за розповсюджувачем пріоритетів та наданих дозволів, вказаних у відповідних адресних програмах.
Розмір плати за право тимчасового користування встановлюється виконавчим органом Київської міської ради (Київською міською державною адміністрацією) та нараховується підприємством відповідно до вимог порядку та умов договору. Підставою для нарахування плати за право тимчасового користування місцями та внесення розповсюджувачем відповідної плати є рішення дозвільного органу та/або виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та укладений договір на право тимчасового користування місцями.
Плата за право тимчасового користування нараховується підприємством щомісячно та перераховується розповсюджувачем зовнішньої реклами не пізніше двадцять п'ятого числа поточного місяця, виключно на поточний рахунок підприємства, в розмірах, зазначених підприємством в рахунках. Факт неотримання рахунку не звільняє розповсюджувача зовнішньої реклами від здійснення плати за право тимчасового користування (п. 6.8. договору).
Акт приймання-передачі до договору, із наведеним в ньому розрахунком плати за право тимчасового користування, підтверджує факт надання права тимчасового користування у відповідному розрахунковому періоді (п. 6.9. договору).
На підставі наказів Дозвільного органу № 79/21 від 11.05.2012 р., № 128/70 від 18.07.2012 р. та № 129/71 від 20.07.2012 р. між позивачем та відповідачем було укладено адресні програми на право тимчасового користування № 1 від 11.05.2012 р., № 2 від 06.08.2012 р. та № 3 від 06.08.2012 р.
31.08.2012 р. сторонами було підписано додаткову угоду № 188/12-1 до договору № 188/12 від 11.05.2012 р., відповідно до якої сторони, керуючись Порядком визначення розміру плати за тимчасове користування місцями для розташування рекламних засобів зовнішньої реклами, які перебувають у комунальній власності територіальної громади міста Києва, зокрема, повноваження з управління якими здійснюють районні в місті Києві державні адміністрації, за розміщення реклами на транспорті комунальної власності міста Києва, а також за розміщення реклами в ліфтах жилих будинків комунальної власності міста Києва, затвердженим розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 21.05.2012 р. № 838, засвідчують, що сума за договором встановлюється підприємством відповідно до Порядку та адресної програми, викладеної у новій редакції, що додається та є невід'ємною частиною договору, а розповсюджувач зовнішньої реклами сплачує виставлені підприємством рахунки згідно з новими тарифами, встановленими Порядком (п. 1 додаткової угоди).
Пунктом 2 додаткової угоди встановлено, що у зв'язку з підписанням додаткової угоди, дія всіх додаткових угод та адресних програм до договору, в яких був вказаний розмір базової плати, припиняються, а всі правовідносини, що були врегульовані ними, продовжуються згідно нових додаткових угод та адресних програм з урахуванням зміненої базової плати.
Враховуючи зазначене, на підставі наказів Дозвільного органу № 39 від 10.10.2012 р., № 157/100 від 22.08.2012 р., № 50 від 17.01.2013 р., № 28 від 07.02.2013 р. та № 536 від 12.04.2013 р., між позивачем та відповідачем було укладено адресні програми на право тимчасового користування № 4 від 20.12.2012 р., № 5 від 06.03.2013 р., № 5/1 від 06.03.2013 р., № 6 від 06.03.2013 р., № 7 від 06.03.2013 р. та № 8 від 11.07.2013 р., в яких, зокрема, зазначено розмір плати за місяць, дати прийняття рішення про надання пріоритету та кінця строку дії пріоритету.
Відповідно до наявних в матеріалах справи рахунків плата за тимчасове використання місць для розміщення ОЗР за період з 18.10.2012 р. по 31.08.2013 р. становить 45040,03 грн. (15384,55 грн. згідно рахунку № 65981 від 27.12.2012 р.; 71,76 грн. згідно рахунку № 72256 від 08.05.2013 р.; 3120,00 грн. згідно рахунку № 74309 від 12.06.2013 р.; 18305,51 грн. згідно рахунку № 76055 від 17.07.2013 р. та 8158,21 грн. згідно рахунку № 77110 від 12.08.2013 р.).
Проте, в порушення умов договору відповідач свої зобов'язання щодо здійснення оплати за право тимчасового користування місцями для розміщення об'єктів зовнішньої реклами не виконав, в зв'язку з чим за ним утворилась заборгованість у сумі 45040,03 грн.
Відповідно до ст. 16 Закону України «Про рекламу» розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Зовнішня реклама на територіях, будинках та спорудах розміщується за згодою їх власників або уповноважених ними органів (осіб).
Згідно п. 3 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 2067 від 29.12.2003 р. (далі - Правила), зовнішня реклама розміщується на підставі дозволів та у порядку, встановленому виконавчими органами сільських, селищних, міських рад відповідно до цих Правил.
Пунктом 4 Правил встановлено, що на територіях, будинках і спорудах зовнішня реклама розміщується за згодою їх власників або уповноважених ними органів (осіб) з урахуванням архітектурних, функціонально-планувальних, історико-культурних чинників, типології елементів місцевого середовища та з додержанням правил благоустрою територій населених пунктів.
В силу п.16 Правил дозвіл погоджується з власником місця або уповноваженим ним органом (особою) і спеціально уповноваженим органом з питань містобудування та архітектури.
Відповідно до п. 3.1. Порядку розміщення реклами в м. Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради № 37/6253 від 22.09.2011 р. (далі - Порядок), КП «Київреклама» укладає з розповсюджувачем реклами договір на право тимчасового користування місцем(-ями) для розміщення рекламного(-их) засобу(-ів), що перебуває(-ють) у комунальній власності територіальної громади міста Києва (далі - договір на право тимчасового користування місцем).
Згідно п. 4.3. Порядку дозвільний орган протягом п'яти робочих днів з дати реєстрації заяви перевіряє місце розташування РЗ, зазначене у заяві, на предмет наявності на це місце пріоритету іншого заявника або надання на заявлене місце зареєстрованого в установленому порядку дозволу, а також дотримання вимог пунктів 13.2, 13.4 та 13.7 цього Порядку.
Після перевірки місця керівник дозвільного органу приймає рішення про встановлення за заявником пріоритету на заявлене місце або про відмову у встановленні пріоритету.
Рішення дозвільного органу про встановлення пріоритету на заявлене місце або про відмову у встановленні пріоритету оформлюється у вигляді наказу керівника дозвільного органу (п. 4.4. Порядку).
Протягом трьох робочих днів з дати прийняття керівником дозвільного органу рішення про встановлення пріоритету заявника на місце розміщення РЗ, яке перебуває у комунальній власності територіальної громади міста Києва, розповсюджувач реклами укладає з КП «Київреклама» договір на право тимчасового користування місцем (пп. 4.11. Порядку).
Згідно абз. 2 п. 4.12. Порядку плата за тимчасове користування місцем для розміщення РЗ на об'єкті, що належить до державної чи приватної (колективної) власності, здійснюється на договірних засадах між власником або уповноваженим ним органом (особою) та розповсюджувачем реклами.
В силу п. 15.1. Порядку підставою для нарахування плати за право тимчасового користування місцями, що перебувають у комунальній власності територіальної громади міста Києва (далі - плата), та внесення розповсюджувачем реклами відповідної плати є рішення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про надання дозволу та укладений договір на право тимчасового користування місцем.
Згідно п. 32 Правил плата за тимчасове користування місцем розташування рекламних засобів, що перебуває у комунальній власності, встановлюється у порядку, визначеному органами місцевого самоврядування, а місцем, що перебуває у державній або приватній власності, - на договірних засадах з його власником або уповноваженим ним органом (особою).
Відповідно до п. 15.16. Порядку плата розраховується згідно з відповідним розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та не включає в себе податок на додану вартість, який обчислюється додатково відповідно до вимог законодавства.
Частиною 1 ст. 530 ЦК України встановлено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
В силу ст. ст. 525, 526 ЦК України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
В силу ч. 1 ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Оскільки заборгованість відповідача перед позивачем у сумі 45040,03 грн. на час прийняття рішення не погашена, розмір вказаної заборгованості відповідає фактичним обставинам справи, то вимога позивача про стягнення з відповідача заборгованості у сумі 45040,03 грн. підлягає задоволенню.
Позивачем також заявлено позовну вимогу про стягнення з відповідача 1473,90 грн. пені за прострочення внесення платежів за право тимчасового користування.
Відповідно до п. 7.2. договору позивач має право застосувати до відповідача такі штрафні санкції: за несвоєчасне або неповне внесення платежів - пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, яка діяла у термін, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення, а також три відсотки річних від простроченої суми.
З наданого позивачем розрахунку вбачається, що пеня нарахована ним за загальний період з 26.01.2013 р. по 31.08.2013 р. на заборгованість відповідача за договором по кожному рахунку окремо.
Як вже зазначалось, пунктом 6.8. договору встановлено, що плата за право тимчасового користування нараховується підприємством щомісячно та перераховується розповсюджувачем зовнішньої реклами не пізніше 25 числа поточного місяця.
Зі змісту наданого позивачем рахунку № 65981 від 27.12.2012 р. вбачається, що він містить розрахунок плати за тимчасове користування місцями для розміщення ОРЗ за декілька місяців, проте позивачем при визначенні періоду нарахування пені не враховано дати початку прострочення виконання відповідачем своїх зобов'язань за кожним окремим платежем, в зв'язку з чим розрахунок пені здійснений позивачем з порушенням встановленого ч. 6 ст. 232 ГК України шестимісячного строку нарахування штрафних санкцій.
Відповідно до вірного розрахунку, здійсненого з дотриманням вимог ч. 6 ст. 232 ГК України за загальний період з 26.01.2013 р. по 31.08.2013 р., сума пені становить 1022,55 грн., які підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
Позивачем також заявлено позовну вимогу про стягнення з відповідача 5532,27 грн. штрафу за прострочення внесення платежів за право тимчасового користування.
В силу п. 7.3. договору позивач має право додатково нарахувати боржнику за прострочення внесення платежів за право тимчасового користування, що складає більше 1 місяця - штраф у розмірі 15 відсотків простроченої суми.
Враховуючи те, що наданий позивачем розрахунок штрафу є арифметично вірним, вказана позовна вимога підлягає задоволенню.
Крім того, позивач просить суд стягнути з відповідача 353,11 грн. 3% річних.
Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Позивач просить суд стягнути з відповідача 353,11 грн. 3% річних, що нараховані за загальний період з 26.01.2013 р. по 31.08.2013 р. на заборгованість відповідача за кожним рахунком окремо.
Враховуючи те, що розрахунок 3% є арифметично вірним, вказана позовна вимога підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись статтею 124 Конституції України, статтями 33, 34, 44, 49, статтями 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Пані Аптека» (08128, Київська область, Києво-Святошинський район, с. Мила, вул. Комарова, 23Л, код 32920616) на користь комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) «Київреклама» (04070, м. Київ, Подільський район, Боричів Узвіз, 8, код 26199714) 45040,03 грн. (сорок п'ять тисяч сорок грн. 03 коп.) заборгованості, 1022,55 грн. (одну тисячу двадцять дві грн. 55 коп.) пені, 5532,27 грн. (п'ять тисяч п'ятсот тридцять дві грн. 27 коп.) штрафу, 353,11 грн. (триста п'ятдесят три грн. 11 коп.) 3% річних та 1705,68 грн. (одну тисячу сімсот п'ять грн. 68 коп.) судового збору.
2. В іншій частині позовних вимог відмовити.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Суддя Рябцева О.О.
Рішення підписано 30.10.2013 р.