Ухвала суду № 34449779, 23.10.2013, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.10.2013
Номер справи
806/4140/13-а
Номер документу
34449779
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Черноліхов С.В.

Суддя-доповідач:Одемчук Є.В.

УХВАЛА

іменем України

"23" жовтня 2013 р. Справа № 806/4140/13-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Одемчука Є.В.

суддів: Бучик А.Ю.

Майора Г.І.,

при секретарі Самченко В.М. ,

за участю представника позивача Гарбара К.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Малинської районної державної адміністрації Житомирської області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "15" липня 2013 р. у справі за позовом Управління праці та соціального захисту населення Малинської районної державної адміністрації Житомирської області до ОСОБА_4 про стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

У червні 2013 року Управління праці та соціального захисту населення Малинської районної державної адміністрації Житомирської області звернулося до адміністративного суду з позовною заявою, в якій просило стягнути з ОСОБА_4 надміру виплачену допомогу у сумі 5857,20 грн.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 15 липня 2013 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з даною постановою, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказану постанову та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, дослідивши докази та проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідач, перебуває на обліку в управління праці та соціального захисту населення Малинської районної державної адміністрації Житомирської області та отримувала щомісячну державну допомогу з 01.02.2008 року відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», як одинока мати на дитину - ОСОБА_5.

06.02.2013 року позивачем прийнято рішення про зупинення виплати вказаної допомоги та встановлено суму надміру виплачених коштів за період з 01.04.2011 року по 31.01.2013 року у розмірі 5857,20 грн.

Підставою для припинення зазначеної допомоги була перевірка правомірності отримання відповідачем такої допомоги.

За результатами такої перевірки, зокрема згідно довідки Гранітненської сільської ради від 16.01.2013 року № 25, позивачем встановлено, що ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, відвідує дошкільний навчальний заклад.

Позивачем не заперечується факт правомірності призначення вказаної допомоги на дитину, однак наполягає на тому, що ця дитина в період навчання в дошкільному навчальному закладі перебуває на повному державному утриманні, а тому не має права на отримання вищевказаної допомоги.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що вказане рішення позивача є безпідставним та необґрунтованим.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", передбачено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Пунктом 5 частини 1 статті 3 вказаного Закону визначено, що відповідно до цього Закону, крім іншого, призначаються такі види державної допомоги сім'ям з дітьми як допомога на дітей одиноким матерям.

Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" містить обмеження щодо виплати допомоги на дітей одиноким матерям, а саме ст. 18-4 цього Закону визначено, що виплата допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) призупиняється у разі тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання.

Крім того, абзац 5 пункт 33 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751 передбачає, що допомога на дітей одиноким матерям не призначається у разі перебування дитини на повному державному утриманні.

Однак, з чинним законодавством не передбачено чіткого визначення поняття - "повне державне утримання" та "повне державне забезпечення", а тому підстав вважати, що перебування ОСОБА_5 в дитячому садку "Дзвіночок" в смт. Гранітне є повним державним утриманням не має, з огляду на наступне.

Згідно ст. 1 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» від 13.01.2005 № 2342-IV визначено, що державним утриманням дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб із їх числа - є повне забезпечення відповідно до державних соціальних стандартів матеріальними та грошовими ресурсами дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб із їх числа для задоволення їх життєво необхідних потреб та створення умов для нормальної життєдіяльності.

Статтею 4 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» від 13.01.2005 № 2342-IV визначено, що заходи соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа гарантуються, забезпечуються та охороняються державою.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №226 від 05.04.1994 «Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування» передбачено, що повне державне утримання включає забезпечення дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, особи з числа дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, учнів та студентів, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків, що зараховуються на повне державне утримання та протягом усього періоду навчання, включаючи вихідні, святкові дні й дні канікул, забезпечуються безоплатним харчуванням, житлом, одягом, взуттям, м'яким інвентарем, предметами першої потреби.

З аналізу вказаних правових норм суд приходить до висновку, що на повному державному утриманні перебувають діти - сироти та діти позбавлені батьківського піклування, які навчаються в усіх типах шкіл - інтернатів. Повне державне утримання передбачає забезпечення вихованців протягом усього періоду навчання, включаючи вихідні, святкові дні, дні канікул, безоплатним харчуванням, житлом, взуттям, м'яким інвентарем, предметами першої потреби.

Доказів того, що дитина відповідача протягом навчального процесу в дошкільному навчальному закладі забезпечена одягом, взуттям, предметами першої потреби та те, що протягом цього часу ця дитина проживає у цьому навчальному закладі відповідач суду не надав.

В ході розгляду справи не було доведено, що дитина, яка перебуває в дитячому садку "Дзвіночок" в смт. Гранітне знаходяться на повному державному утриманні.

На підставі вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку, що перебування дитини та її харчування в дошкільному закладі за рахунок держави не є повним державним утримання такої дитини, а тому відповідач, як одинока матір, має право на отримання державної допомоги, яка встановлена Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Враховуючи вищенаведене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відмову у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не впливають на правильність прийнятого рішення, яке постановлено з додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Малинської районної державної адміністрації Житомирської області залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "15" липня 2013 р. - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис) Є.В.Одемчук

судді: (підпис) А.Ю.Бучик

(підпис) Г.І. Майор

З оригіналом згідно: суддя _______ Є.В.Одемчук

Повний текст cудового рішення виготовлено "23" жовтня 2013 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: Управління праці та соціального захисту населення Малинської районної державної адміністрації Житомирської області вул.Тараскіна, 5,м.Малин,Житомирська область,11601

3- відповідачу/відповідачам: ОСОБА_4 АДРЕСА_1,11634