Постанова № 34446764, 28.10.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.10.2013
Номер справи
805/14983/13-а
Номер документу
34446764
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 жовтня 2013 р. Справа № 805/14983/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Кравченко Т.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової бзпеки України у Донецькій області в особі Донецько-Макіївської державної регіональної технічної інспекції у вугільній промисловості до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Жовтневий рудник» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -

встановив:

18 жовтня 2013 року Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки у Донецькій області в особі Донецько-Макіївської державної регіональної технічної інспекції у вугільній промисловості (далі – Позивач або Територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області) звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Жовтневий рудник» (далі – Відповідач або ДП «ДВЕК»), в якому просило застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом зупинення робіт з проведення конвеєрного похилу пласта k8.

Фактичну підставу для звернення до суду із вказаним позовом позивач вбачав в тому, що під час проведення планової перевірки відповідача 10 жовтня 2013 року на предмет дотримання вимог законодавчих та підзаконних нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки при проведенні гірничих робіт на ділянці ГКР у конвеєрному похилі пласта k8 виявлено 14 порушень, які створюють загрозу життю та здоров’ю людей.

Правову – в положеннях ч.2 ст.19 Конституції України, ст.ст.4, 38 Закону України «Про охорону праці», ст.1, п.5 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», а також Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України.

Ухвалою від 18 жовтня 2013 року відкрито провадження по справі № 805/14983/13-а, справа призначена до судового розгляду.

Належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду (а.с.30-37) сторони явку своїх представників в судове засідання не забезпечили.

29 жовтня 2013 року через відділ діловодства та документообігу Донецького окружного адміністративного суду представник позивача надала заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження, одночасно вказавши, що наполягає на задоволенні позовних вимог. Пердставник відповідача проти розгляду справи в порядку письвід представника позивача надійшла заява про розгляд справи без її участі в порядку письмового провадження, також зазначила, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі. Представник відповідача проти цього не заперечувала (а.с.38).

З огляду на викладене та на підставі ч.4 ст.122, ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження.

З’ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.

Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія» (ідентифікаційний код 33161769) зареєстроване у якості юридичної особи Виконавчим комітетом Донецької міської ради 02 вересня 2004 року, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України серії АА № 700241 (а.с.39).

В структуру ДП «ДВЕК» входить відокремлений підрозділ «Шахта «Жовтневий рудник», який не має статусу юридичної особи.

З метою забезпечення державного нагляду за дотриманням вимог нормативно-правових актів з охорони праці, а також забезпечення безпечних умов праці 23 січня 2013 року відокремлений підрозділ «Шахта «Жовтневий рудник» ДП «ДВЕК» звернувся до Донецько-Макіївської державної регіональної гірничотехнічної інспекції у вугільній промисловості з проханням організувати контроль між плановими перевірками за станом охорони праці у формі позапланових перевірок безпечного ведення гірничих робіт на шахті, у зв’язку із специфікою підприємства на шахті, що підтверджено листом за № 34/ТБ (а.с.22)

На підставі наказу Донецько-Макіївської державної регіональної гірничотехнічної інспекції у вугільній промисловості Донецького гірничого округу від 20 вересня 2013 року № 20 «Про проведення позапланової перевірки» (а.с.21), направлення на проведення перевірки від 20 вересня 2013 року № 025-3/162 (а.с.23) 10 жовтня 2013 року головним державним гірничотехнічним інспектором проведена позапланова перевірка дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки при веденні гірничих робіт відокремленим підрозділом «Шахта «Жовтневий рудник» ДП «ДВЕК» на дільниці ГКР у конвеєрному похилі пласта k8.

Під час перевірки виявлені 14 порушень вимог законодавства з питань охорони праці, зокрема ст.13 Закону України «Про охорону праці», а саме:

- шахта не укомплектована розрахунковою кількістю інертного пилу для виконання заходів вибухозахисту гірничих виробок. Необхідно з початку року 65 т., отримано – 59 т., що є порушенням п.17 гл.7 р.VI НПАОП 10.0-1.01-10 Правил безпеки у вугільних шахтах;

- не виконується графік повторних практичних тренувань у саморятівниках у «димних» камерах. Необхідно з початку року проведення навчання 300 осіб, фактично пройшли тренування 60 осіб, що є порушенням п.12 гл.3 р.IV НПАОП 10.0-1.01-10 Правил безпеки у вугільних шахтах;

- підземні робітники шахти не забезпечені необхідною кількістю саморятівників. Необхідно 1044 шт., наявні 964 шт., що є порушенням п.10 гл.3 р.IV НПАОП 10.0-1.01-10 Правил безпеки у вугільних шахтах;

- шахта не укомплектована розрахунковою кількістю вогнегасників. Не вистачає 96 шт. вогнегасників, що є порушенням п.3 гл.1 р.ІХ НПАОП 10.0-1.01-10 Правил безпеки у вугільних шахтах;

- не виконане корегування паспорта проведення конвеєрного похилу пласта k8 в частині зміни способу проведення виробки з комбайнового на проведення за допомогою БПР, що є порушенням п.19 гл.1 р.IV НПАОП 10.0-1.01-10 Правил безпеки у вугільних шахтах;

- не наданий паспорт БПР з проведення конвеєрного похилу пласта k8, що є порушенням п.19 гл.1 р.IV НПАОП 10.0-1.01-10 Правил безпеки у вугільних шахтах;

- на час перевірки комбайн КСП-32 у вибої конвеєрного похилу пласта k8 непридатний для експлуатації через несправність редуктора виконавчого органу, несправну передпускову звукову сигналізацію, несправність фари освітлення, відсутність засобів знесилення, що є порушенням п.2 гл.2 р.IV НПАОП 10.0-1.01-10 Правила безпеки у вугільних шахтах;

- у вибої конвеєрного похилу пласту k8 з пікету (ПК-23) по пікет (ПК-26) не виконане затягування боків виробки, що є порушенням п.5 гл.3 р.V НПАОП 10.0-1.01-10 Правил безпеки у вугільних шахтах;

- у вибої конвеєрного похилу пласту k8 з пікету (ПК-23) по пікет (ПК-26) у замкових з’єднаннях металоарочного кріплення встановлено по одній скобі, що є порушенням п.1 гл.3 р.V НПАОП 10.0-1.01-10 Правил безпеки у вугільних шахтах;

- у вибої конвеєрного похилу пласту k8 наприкінці гнучкого повітропроводу відсутній жорсткий каркас, що є порушенням п.4 гл.4 р.VІ НПАОП 10.0-1.01-10 Правил безпеки у вугільних шахтах;

- у вибої конвеєрного похилу пласту k8 лебідка ЛМ-25 закріплена з відступленням від паспорту кріплення, не встановлено дві стійки посиленого кріплення, що є порушенням п.3 гл.1 р.V НПАОП 10.0-1.01-10 Правил безпеки у вугільних шахтах;

- у вибої конвеєрного похилу пласту k8 конвеєр 1Л-80 не обладнаний пристроєм для відключення приводу конвеєра з будь-якої точки його довжини, що є порушенням п.1 гл.6 р.VІІ НПАОП 10.0-1.01-10 Правил безпеки у вугільних шахтах;

- у вибої конвеєрного похилу пласту k8 на РП-0.6 кВ пускач ПВР-125 експлуатується з несправним МТЗ захистом, що є порушенням п.3 гл.7 р.VІІІ НПАОП 10.0-1.01-10 Правил безпеки у вугільних шахтах;

- сланцевий загін № 13 у конвеєрному похилі пласта k8 не укомплектований розрахунковою кількістю інертного пилу. Не замінено 5 пошкоджених та не встановлено 7 недостаючих сосудів ПБС, що є порушенням п.17 гл.7 р.VІ НПАОП 10.0-1.01-10 Правил безпеки у вугільних шахтах;

- у вибої конвеєрного похилу пласту k8 не укомплектовані засоби протипожежного рукава, чотири вогнегасника з простроченим строком експлуатації, протипожежна ємність заповнена на 40%, що є порушенням п.3 гл.1 р.ІХ НПАОП 10.0-1.01-10 Правил безпеки у вугільних шахтах.

Вказані порушення відображені в акті перевірки суб’єкта господарювання (виробничого обьєкта) від 10 жовтня 2013 року № 025Р-22/279 (а.с.24-26). Акт перевірки підписаний посадовими особами Відокремленого підрозділу «Шахта «Жовтневий рудник» ДП «ДВЕК» без зауважень 10 жовтня 2013 року, того ж дня примірник акта отриманий відповідачем (а.с.26).

За висновком Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області, вказані порушення створюють загрозу для життя та здоров’я людей і є підставою для вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зупинення робіт з проведення конвеєрного похилу пласта k8.

Вирішуючи справу по суті, до спірних правовідносин суд застосовує нижченаведені правові норми.

Відповідно до ч.4 ст.43 Конституції України кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці.

Основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці визначає Закон України “Про охорону праці” від 14 жовтня 1992 року № 2694-XII (далі – Закону № 2694), дія якого поширюється на всіх юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та на всіх працюючих.

Державна політика в галузі охорони праці спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням.

Пріоритет життя і здоров'я працівників, повна відповідальність роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці належить до основних принципів, на яких базується державна політика в галузі охорони праці, що передбачено ч.1, абз.2 ч.2 ст.4 Закону № 2694.

Згідно з ч.1 ст.6 Закону № 2694 умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам законодавства.

При цьому, відповідно до ст.13 Закону № 2694 роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

З цією метою роботодавець забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом.

Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.

Наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 22 березня 2010 року № 62, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 07 червня 2010 року за № 398/17693, затвердженні Правила безпеки у вугільних шахтах (далі - Правила).

Ці Правила встановлюють порядок безпечного ведення гірничих робіт і використання гірничошахтного, транспортного та електротехнічного обладнання, провітрювання та протиаварійного захисту гірничих виробок, забезпечення пилогазового режиму, виробничої санітарії та охорони праці.

Відповідно до п.10 гл.3 розділу IV Правил усім, хто опускається в шахту, мають бути видані справні ізолювальні саморятівники. За кожним працівником шахти під особистий підпис у журналі закріплюється саморятівник, кількість яких має відповідати обліковій чисельності працівників, зайнятих на підземних роботах (порушення № 3 в акті перевірки № 025Р-22/279).

П.10 гл.3 розділу ІV Правил визначено, що зовнішній вигляд і герметичність саморятівників, що знаходяться в ламповій, перевіряються посадовими особами дільниці ВТБ за участю командного складу ДАРС (ДВГРС) щомісяця, а саморятівників, що знаходяться в пунктах переключення в шахті, - не рідше одного разу на 3 місяці.

Усі працівники і посадові особи, які тільки влаштувалися на шахту або переведені на підземні роботи, повинні пройти практичне тренування в саморятівниках у спеціальних "димових камерах" тривалістю, що дорівнює терміну дії саморятівника, згідно з вимогами чинного законодавства. Повторні тренування проводяться не рідше одного разу на 2 роки. Дозволяється проведення повторного тренування в навчальних ізолювальних саморятівниках скороченого терміну дії (порушення № 2 в акті перевірки № 025Р-22/279).

Згідно з вимогами п.17 гл.7 розділу VІ Правил конструкція й параметри заслонів для різних типів кріплення, а також способи їх встановлення у виробках повинні відповідати вимогам чинного законодавства. Порядок розміщення заслонів по мережі гірничих виробок повинен відповідати вимогам п.п.16 і 17 глави 7 цього розділу цих Правил. Кількість інертного пилу або води в заслоні повинна визначатися з розрахунку 400 кг на 1 м2 поперечного перерізу виробки у світлі в місці встановлення заслону. Загальна довжина кожного окремого заслону повинна бути не менше 20 м сланцевого й не менше 30 м водяного (порушення № 1 в акті перевірки № 025Р-22/279).

Відповідно до п.3 гл.1 розділу ІХ Правил кількість і вид технічних засобів ППЗ, вогнегасні засоби, що вживаються, джерела і засоби подавання води для пожежогасіння, запас спеціальних вогнегасних речовин визначаються НАПБ Б.01.009-2004 та відповідними вимогами чинного законодавства (порушення №№ 4, 14 в акті перевірки № 025Р-22/279).

Згідно з п.19 гл.1 розділу ІV Правил на усі види робіт та операцій повинна бути ТПД (технологічна проектна документація), яка затверджується директором або головним інженером шахти. У ТПД повинен передбачатися комплекс технічних і санітарно-гігієнічних заходів, що забезпечує нормальні умови праці та збереження здоров'я працівників шляхом запобігання або обмеження несприятливої дії НШВЧ (небезпечні та шкідливі виробничі чинники), зниження ризику розвитку професійної і виробничо обумовленої захворюваності (порушення №№ 5, 6 в акті перевірки № 025Р-22/279).

П.2 гл.2 розділу ІV Правил передбачено, що гірничошахтне обладнання допускається до експлуатації за умови відповідності його вимогам цих Правил, технічним, гігієнічним та екологічним вимогам, викладеним у нормативних документах (порушення № 7 в акті перевірки № 025Р-22/279).

Відповідно до п.5 гл.3 розділу V Правил не дозволяються експлуатація рамного металевого податливого кріплення, у тому числі аркового, без міжрамних стяжок, скоб у замкових з'єднаннях і затягування покрівлі та боків виробки (порушення № 8 в акті перевірки № 025Р-22/279).

Згідно з п.1 гл.3 розділу V Правил проведені гірничі виробки повинні бути закріплені та утримуватися весь термін експлуатації відповідно до вимог ТПД. У разі змін гірничо-геологічних і виробничих умов ТПД виїмкової дільниці, проведення та кріплення підземних виробок повинна бути переглянута протягом доби. Не дозволяється ведення гірничих робіт без затвердженого проекту, а також з відступами від нього. У міцних монолітних породах (f > 10 за шкалою проф. Протод'яконова) виробки, що знаходяться поза зоною впливу очисних робіт, за винятком їх сполучень, за рекомендаціями спеціалізованого галузевого інституту на підставі проведених НДР можуть проводитися та експлуатуватися без кріплення. Дозволяється експлуатація без кріплення вуглеспускних і вентиляційних свердловин, пробурених у міцному стійкому вугіллі (f > 1,5 за шкалою проф. Протод'яконова). Під час кріплення виробки анкерами не дозволяється підвішування до анкерів кріплення кабелів, трубопроводів та іншого оснащення. Обов'язковим є застосування датчиків контролю стану масиву (порушення № 9 в акті перевірки № 025Р-22/279).

П.4 гл.4 розділу VІ Правил встановлено, що відстань від кінця вентиляційних труб до вибою в газових шахтах не повинна перевищувати 8 м, а в негазових - 12 м. Наприкінці гнучких повітропроводів повинні навішуватися труби із жорсткого матеріалу довжиною не менше 2 м або акумулятори вентиляційних труб або повинні вставлятися жорсткі розпірні кільця (не менше двох), що забезпечують нормальний переріз вихідного отвору труби. Гнучкий повітропровід повинен приєднуватися до ВМП за допомогою металевого перехідного патрубка довжиною не менше 1 м. (порушення № 10 в акті перевірки № 025Р-22/279).

Відповідно до п.3 гл.1 розділу V Правил усі гірничі машини, механізми, електрообладнання, прилади, апаратура, споруди і пристрої на шахтах повинні встановлюватися, споруджуватися та експлуатуватися відповідно до вимог цих Правил та інших нормативних документів, що вказуються в керівництвах з експлуатації і технічних умовах на вироби (порушення № 11 в акті перевірки № 025Р-22/279).

Згідно з вимогами п.1 гл.6 розділу VІІ Правил стрічкові конвеєри мають обладнуватися: а) датчиками бокового сходження стрічки, що вимикають привод конвеєра у разі сходження стрічки вбік більше ніж на 10 % її ширини; б) засобами знепилювання в місцях перевантаження; в) пристроями для очищення стрічок і барабанів; г) у виробках з кутом нахилу більше ніж 10° - пристроями, що вловлюють вантажну вітку стрічки при її розриві, або пристроями, які контролюють цілісність тросів і стикових з'єднань гумотросових стрічок. Нові вантажно-людські стрічкові конвеєри, встановлені у виробках з кутами нахилу понад 10°, повинні обладнуватися пристроями, що вловлюють обидві вітки стрічки при її розриві незалежно від типу застосованої стрічки; ґ) засобами захисту, що забезпечують відключення приводу конвеєра при перевищенні допустимого рівня матеріалу, який транспортується, в місцях перевантаження, зниженні швидкості стрічки до 75 % номінальної (пробуксовування), перевищенні номінальної швидкості стрічки бремсбергових конвеєрів на 8 %; д) пристроєм для відключення приводу конвеєра з будь-якої точки його довжини; е) гальмівними пристроями; є) засобами автоматичного і ручного пожежогасіння (порушення № 12 в акті перевірки № 025Р-22/279).

Відповідно до п.3 гл.7 розділу VIIІ Правил величина уставки струму спрацьовування реле максимального струму автоматичних вимикачів, магнітних пускачів і станцій управління, а також номінальний струм плавкої уставки запобіжників повинні обиратися за відповідними розрахунками. Застосовувані запобіжники мають комплектуватися патронами і каліброваними плавкими уставками (порушення № 13 в акті перевірки № 025Р-22/279).

П.17 гл.7 розділу VІ Правил встановлено, що конструкція й параметри заслонів для різних типів кріплення, а також способи їх встановлення у виробках повинні відповідати вимогам чинного законодавства. Порядок розміщення заслонів по мережі гірничих виробок повинен відповідати вимогам пунктів 16 і 17 глави 7 цього розділу цих Правил. Кількість інертного пилу або води в заслоні повинна визначатися з розрахунку 400 кг на 1 м2 поперечного перерізу виробки у світлі в місці встановлення заслону. Загальна довжина кожного окремого заслону повинна бути не менше 20 м сланцевого й не менше 30 м водяного (порушення № 14 в акті перевірки № 025Р-22/279).

За висновком суду, акт перевірки є належним та допустимим доказом на підтвердження факту порушення відокремленим підрозділом «Шахта «Жовтневий рудник» ДП «ДВЕК» вимог Правил безпеки у вугільних шахтах, які створюють загрозу для життя і здоров’я людей, зокрема працівників відповідача.

Докази, які б спростовували наведені вище обставини, рівно як і докази на підтвердження факту усунення виявлених порушень, на час судового розгляду не надані.

Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, що передбачено п.1 Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 408/2011 (далі - Положення № 408/2011).

Відповідно до пп.3 п.3 Положення № 408/2011 до основних завдань Держгірпромнагляду України належить організація та здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням законів та інших нормативно-правових актів з питань промислової безпеки, охорони праці, безпечного ведення робіт юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю.

Держгірпромнагляд України відповідно до покладених на неї завдань здійснює у визначеному порядку державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, у тому числі з питань: виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження, випробування і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва, що передбачено пп.6 п.4 Положення № 408/2011.

Пп.11 п.5 Положення № 408/2011 передбачено право Держгірпромнагляду України для виконання покладених на неї завдань зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень та інших виробничих об'єктів, виготовлення та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва, виконання певних робіт, у тому числі пов'язаних з користуванням надрами, застосуванням нових небезпечних речовин, реалізацію продукції шляхом видачі розпорядчого документа про заборону зазначеного у випадках, передбачених законодавством, а також анулювати видані дозволи і ліцензії до усунення порушень, які створюють загрозу життю працівників.

Згідно з п.6 Положення № 408/2011 Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.

Відповідно до п.1 Положення про Територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області, затвердженого наказом Держгірпромнагляду України від 02 грудня 2011 року № 186-к, Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області є територіальним органом, який діє у складі Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у та їй підпорядковується.

Пп.7 п.4 вказаного Положення встановлено, що Територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області відповідно до покладених на нього завдань здійснює у визначеному порядку державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, у тому числі з питань: будівництва, реконструкції та експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, потенційно небезпечних об'єктів і виробництв; видобування вуглеводнів, їх транспортування, переробки та використання на підприємствах, в установах та організаціях; застосування технологій, технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” від 05 квітня 2007 року № 877-V (далі – Закон № 877).

Відповідно до ст.1 Закону № 877 державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Державний нагляд (контроль) серед іншого здійснюється за принципами пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров'я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності, що передбачено ч.1 ст.3 Закону № 877.

Процедуру проведення перевірок під час здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням законів та інших нормативно-правових актів з питань промислової безпеки, охорони праці, безпечного ведення робіт юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, встановлює Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затверджене наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11 серпня 2011 року № 826, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2011 року за № 1531/20269 (далі – Положення № 826).

Відповідно до п.1.4 Положення № 826 заборона виробництва - зупинення виробництва суб'єкта господарювання (у тому числі експлуатації підприємства, виробничого об'єкта, окремого виробництва, робочого місця, будівлі, споруди, приміщення, машин і механізмів) шляхом видачі розпорядчого документа Держгірпромнагляду України (розпорядження); загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Водночас відповідно до ч.5 ст.4 Закону № 877 повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.

Згідно з ч.7 ст.7 Закону № 877 на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

Отже, за встановлених судом обставин зупинення робіт з проведення конвеєрного похилу пласта k8 має здійснюватися згідно з вимогами ч.5 ст.4 Закону № 877 за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області щодо застосування заходів реагування, поданого відповідно до ч.7 ст.7 Закону № 877.

Оскільки виявлені позивачем порушення створюють загрозу життю та здоров'ю людей, вимоги Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області про застосування до ДП «ДВЕК» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Жовтневий рудник» заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зупинення робіт з проведення конвеєрного похилу пласта k8 підлягають задоволенню у повному обсязі.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.

Згідно з ч.2 ст.88 КАС України, п.3 ст.4 Закону України “Про судовий збір” якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо оплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.

Ухвалою від 18 жовтня 2013 року задоволено клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору до ухвалення рішення по справі.

Водночас, відповідно до ч.4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Отже, наявні підстави для стягнення з позивача на користь Державного бюджету України судових витрат по сплаті судового збору в сумі 34,41 грн.

Згідно з п.10 ч.6 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.

Разом із цим, суд вважає за потрібне роз'яснити відповідачу положення ч.ч.12-13 ст.183-2 КАС України, відповідно до яких особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Керуючись Конституцією України, Законами України “Про охорону праці”, “Про засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 158, 162-163, 183-2, 185-186, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, -

постановив:

1. Адміністративний позов Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової бзпеки України у Донецькій області в особі Донецько-Макіївської державної регіональної технічної інспекції у вугільній промисловості до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Жовтневий рудник» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду – задовольнити повністю.

2. Застосувати до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Жовтневий рудник» заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом зупинення робіт з проведення конвеєрного похилу пласта k8 у зв’язку із загрозою життю та здоров’ю людей.

3. Стягнути з Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової бзпеки України у Донецькій області в особі Донецько-Макіївської державної регіональної технічної інспекції у вугільній промисловості (ідентифікаційний код 37968280) на користь Державного бюджету України судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 34 (тридцять чотири) гривні 41 копійка.

4. Постанова в частині застосування заходів реагування у сфері державного нагляду підлягає негайному виконанню.

5. Постанова прийнята, складена і підписана в нарадчій кімнаті 28 жовтня 2013 року.

6. Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

7. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Кравченко Т.О.