КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 2а-643/11/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Арсірій Р.О. Суддя-доповідач: Мамчур Я.С.
У Х В А Л А
Іменем України
22 жовтня 2013 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого судді: Мамчура Я.С.
суддів: Горяйнова А.М., Желтобрюх І.Л.
при секретарі Гімарі Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Дочірньої кампанії «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 24 травня 2013 року у справі за адміністративним позовом Дочірньої кампанії «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» до Окружної державної податкової служби - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків Державної податкової служби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень, -
ВСТАНОВИЛА:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати недійсним та скасувати податкове повідомлення - рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків (Окружної державної податкової служби - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків Державної податкової служби) від 31 грудня 2010 року №0003634120/0 (справа №2а-643/11/2670).
Позивач 14 січня 2011 року звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати недійним та скасувати податкове повідомлення - рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків від 31 грудня 2010 року №0003624120/0 (Окружної державної податкової служби - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків Державної податкової служби) ( справа № 2а-642/11/2670) ( а.с.2-38 том.№2).
Від позивача 18 березня 2012 року надійшло клопотання про об'єднання даних справ в одне провадження, яке задоволено протокольною ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 10 квітня 2013 року (а.с.245 том.3).
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 24 травня 2013 року в позові відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятою постановою, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить дану постанову скасувати та прийняти нову про відмову в задоволенні адміністративного позову повністю та визнати протиправними і скасувати податкові повідомлення - рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків від 31 грудня 2010 року №0003634120/0 та №0003624120/0, посилаючись на те, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
В обґрунтування апеляційної скарги, позивач вказує на те, що відповідачем безпідставно віднесено до складу його валових витрат природний газ, балансова вартість якого складає 176 455 005 грн. Позивач вказує на те, що протягом 1998-2007 років вказані обсяги газу були спожиті невстановленими особами, а звернення до правоохоронних органів не призвело до їх встановлення.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників позивача та відповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову суду - без змін.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198 та ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З матеріалів справи вбачається, що Дочірньої кампанії «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» (далі - «ДК «Газ України»») зареєстрована як юридична особа, є платником податку на додану вартість та податку на прибуток.
Відповідно до Статуту позивача метою його діяльності є організація ефективної експлуатації, управління та розвитку енергогенеруючих потужностей різних форм власності та розподільних систем газопостачання; сприяння забезпеченню належної експлуатації розподільних систем газопостачання; реалізація природного та скрапленого газу населенню, бюджетним установам, організаціям і іншим споживачам та здійснення інших видів діяльності для отримання прибутку.
Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків (Окружної державної податкової служби - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків Державної податкової служби) проведено планову виїзну перевірку Дочірньої кампанії «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 липня 2009 року по 30 червня 2010 року, за результатами якої складено акт від 22 грудня 2010 року №668/41-20/31301827.
В ході проведеної перевірки відповідачем встановлено, порушення позивачем вимог: п.п.4.1.1 п.4.1 ст.4, абз. 4,5 п.5.9 ст.5, п.п.7.4.2 п.7.4 ст.7 п.11.1 ст.11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», п.1.5, п.2.1 Порядку складання декларації з податку на прибуток підприємства, затвердженого наказом ДПА України від 29 березня 2003 року №143, що призвело до заниження податку на прибуток в сумі 91 398 995,00 грн., у тому числі за 3 квартали 2009 року в сумі 60 747 588,00 грн., за І квартал 2010 року в сумі 30 651 407,00 грн. та завищено від'ємне значення об'єкта оподаткування податком на прибуток за І півріччя 2010 року на загальну суму 578 096 735 грн.
Також, відповідач вказав на порушення позивачем вимог п.4.1 ст.4, п.п.7.3.1 п.7.3 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», в результаті чого занижено податок на додану вартість всього на суму 27 240 725,00 грн., у тому числі у вересні 2009 року в сумі 3 087 335,00 грн., у грудні 2009 року в сумі 23 452 774,00 грн., у січні 2010 року в сумі 700 616 грн.
Не погоджуючись з такими висновками акту перевірки, позивач, у порядку п.86.7. ст.86 Податкового кодексу України, подав заперечення та зауваження до акту перевірки, за результатами розгляду яких, висновки акту перевірки були залишені без змін, a заперечення - без задоволення.
На підставі даного акту відповідачем прийнято податкові повідомлення - рішення від 31 грудня 2010 року: №0003634120/0, яким позивачу збільшено суму зобов'язання з податку на прибуток на 91 398 995,00 грн. та застосовані штрафні (фінансові) санкції на таку ж суму; №0003624120/0, яким позивачу визначено суму зобов'язання з податку на додану вартість 27 240 725,00 грн. та застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 26 890 418,00 грн.
Відмовляючи в задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції зазначив, що відповідачем у відповідності до положень ч.2 ст.71 КАС України доведено правомірність віднесення ним до складу валових витрат позивача отриманий ним обсяг природного газу, який обліковуюється на рахунку 28 «Товари». Оскаржувані податкові повідомлення - рішення є такими, що прийняті відповідно до вимог чинного законодавства.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
З матеріалів справи вбачається, що згідно даних регістрів бухгалтерського обліку у позивача на рахунку 28 (товари) рахуються наступні залишки товарів: станом на 01 липня 2009р. на загальну суму 176 492,60 тис. грн., які утворилися внаслідок відсутності первинних документів, які підтверджують споживання газу у 1998-2007 роках.
Позивачем занижено скориговані валові доходи на балансову вартість залишків, що обліковуються на рахунку 28 «Товари», у розмірі 176 455 005,00 грн. без наявності первинних документів, що засвідчують зберігання таких залишків.
З пояснення заступника директора з фінансових питань Дочірньої кампанії «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» Моїсеєнко І.Є., наданого до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків листом від 20 грудня 2010 р. №31/18-13838, вбачається наступне.
Відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», підставою для відображення у бухгалтерському обліку та фінансовій звітності господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення. Таким чином, за відсутності у позивача первинних документів, які свідчать про факти споживання природного газу у попередніх періодах (у 1999-2000, 2003, 2004, 2006 та 2007 роки), у нього відсутні підстави для списання вартості вказаних запасів з балансу Дочірньої кампанії «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України».
Відповідачем в ході перевірки встановлено, що в порушення абз.4 п.5.9 ст.5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» позивачем за 3 квартали 2009 року занижено валовий дохід на суму 1 926,00 грн., в зв'язку заниженням суми приросту балансової вартості запасів, яка відображається в рядку 01.2 Декларації з податку на прибуток підприємства.
Перевіркою повноти визначення валових витрат за період з 01 липня 2009 року по 30 червня 2010 року встановлено їх завищення за 3 квартали 2009 року у сумі 380 472 453,00 грн., за 2009 рік у сумі 411 965 731,00 грн., за I квартал 2010 року у сумі 578 058 609,00 грн., за I півріччя 2010 року у сумі 578 096 735,00 грн. та їх заниження всього у сумі 176 455 006,00 грн., у тому числі за 2009 рік у сумі 176 455 006,00 грн.
В порушення вимог п.п.7.4.2 п.7.4. ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» встановлено, що потягом періоду, що перевірявся, позивачем (Покупець) придбано природний газ для потреб населення у НАК «Нафтогаз України» (Продавець) згідно умов договору №06/09-6 поставки природного газу для населення від 23 січня 2009 р. та договору №06/09-2124 поставки природного газу для населення та релігійних організацій від 31 грудня 2009 року.
Ціни придбання на природний газ встановлюються наказами НАК «Нафтогаз України» на підставі рішення правління НАК «Нафтогаз України». Наказом НАК «Нафтогаз України» від 26 лютого 2009 року № 85 «Про рівень цін реалізації природного газу для ДК «Газ України» установлено з 01 січня 2009 року оптові ціни реалізації природного газу НАК «Нафтогаз України» для ДК «Газ України» (грн. за 1000 куб.м. без ПДВ) для подальшої реалізації населенню - 324,60 грн.; наказом НAK «Нафтогаз України» від 31 травня 2010 року № 229 «Про рівень цін реалізації природного газу для ДК «Газ України» установлено з 01 травня 2010 року оптові ціни реалізації природного газу НАК «Нафтогаз України» для ДК «Газ України» (грн. за 1000 куб.м. без ПДВ) для подальшої реалізації населенню - 291,70 грн.
Таким чином, позивач повинен здійснювати реалізацію природного газу згідно з прейскурантами цін на природний газ ресурсів НАК «Нафтогаз України», затвердженими наказами Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» відповідно до постанов Національної комісії регулювання електроенергетики України.
Позивач у періоді, що перевівся позивач отримав збитки від реалізації природного газу населенню в сумі 143 320 070,00 грн., оскільки природний газ придбавався ним за ціною, вищою ніж була ціна його реалізації.
Проведеною перевіркою за період з 01 липня 2009 року по 30 червня 2010 року встановлено заниження задекларованих позивачем показників у рядку 04.2 Декларацій «убуток балансової вартості запасів» всього у сумі 176 455 006,00 грн., у тому числі за 2009 рік у сумі 176 455 006,00 грн.
Перевіркою повноти визначення податкових зобов'язань з ПДВ за період з 01 липня 2009 року по 30 червня 2010 року встановлено їх заниження в сумі 24 153 390,00 грн., в тому числі за листопад 2009 року у сумі 61 070,00 грн., за грудень 2009 року у сумі 24 092 320,00 грн.
В ході проведення перевірки встановлено, що згідно даних регістрів бухгалтерського обліку на рахунку 28 «Товари» обліковуються залишки товарів станом на 01 липня 2009 р. на загальну суму 176 492,60 грн., період виникнення яких 1998-2000,2003,2004,2006 роки.
Враховуючи те, що на дату проведення позивачем інвентаризації основних засобів, матеріальних та нематеріальних активів, ( наказ від 30 жовтня 2009 року №191 «Пpo проведення річної інвентаризації»), закінчився граничний термін давності звернення з позовом до суду з вимогою про стягнення заборгованості за використаний природний газ, а також враховуючи те, що згідно документів наданих до перевірки нерозподілений природний газ є спожитим без належного оформлення підприємствами та організаціями, що не встановлені, позивачем занижено податкові зобов'язання з податку на додану вартість, розраховані відповідно балансової вартості залишків, що обліковуються на рахунку 28 «Товари» без наявності первинних документів, які підтверджують зберігання залишків товарів.
Оскільки позивачем не надано до перевірки первинних документів щодо зберігання ТМЦ, які обліковуються на рахунку позивача 28 «Товари», встановлено порушення пункту 4.1 статті 4 підпункту7.3.1. пункту 7.3 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість», що призвело до заниження податкових зобов'язань з податку на додану вартість всього у сумі 24 092 320,00 грн., у тому числі за грудень 2009 року у сумі 24 092 320,00 грн.
Відповідно до п.1.2. ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або Законом або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Згідно пп.4.2.2. п.4.2. ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо, зокрема, дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях.
В той же час, відповідно до пункту 23 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України норми статей 135, 159, 192 та пункту 5 підрозділу 4 розділу ХХ Податкового кодексу України не поширюються на заборгованість, до якої застосовується механізм списання на умовах, визначених Законом України «Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію».
Згідно пункту 20 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, на період дії процедури списання заборгованості згідно із Законом України «Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію» для учасників списання заборгованості, визначених цим законом, що є платниками податку на додану вартість відповідно до розділу V цього Кодексу, податок на додану вартість попередньо віднесений до складу податкового кредиту та податкових зобов'язань, не підлягає коригуванню і не змінює склад податкових зобов'язань та податкового кредиту звітного податкового періоду платників податку.
Закон України «Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію» від 08 липня 2011 року № 3682-VI поширюється на підприємства незалежно від їхніх форм власності, що виробляють, транспортують і постачають теплову та електричну енергію, надають послуги з диспетчерського управління об'єднаною енергетичною системою України, суб'єктів господарювання, що здійснюють постачання природного газу та електричної енергії за регульованим тарифом, НАК «Нафтогаз України» та її дочірні підприємства ДК «Газ України», ДК «Укртрансгаз», ДК «Укргазвидобування», ДАТ «Чорноморнафтогаз» та ДП «Енергоринок».
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо питань оподаткування природного газу та електричної енергії» підрозділ 4 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України було доповнено пунктом наступного змісту: списанню підлягають, зокрема, податковий борг станом на 01 січня 2011 року НАК «Нафтогаз України» (крім податкового боргу з податку на додану вартість при здійсненні митного оформлення природного газу, ввезеного на митну територію України у минулих періодах) та її дочірніх підприємств ДК «Газ України», ДК «Укртрансгаз», ДК «Укргазвидобування», ДАТ «Чорноморнафтогаз», суб'єктів господарювання, що здійснюють постачання природною газу за регульованим тарифом, перед бюджетом (у тому числі податковий борг, який виник у зв'язку із порушеннями податкового, валютного та митного законодавства), а також грошові зобов'язання, які виникнуть у зв'язку із застосуванням механізму списання відповідно до статті 2 Закону України «Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію»; визначені контролюючими органами станом на 01 січня 2011 року неузгоджені грошові зобов'язання та пені НАК «Нафтогаз України» (крім зобов'язань з податку на додану вартість при здійсненні митного оформлення природного газу, ввезеного на митну територію України у минулих періодах) та її дочірніх підприємств ДК «Газ України», ДК «Укртрансгаз», ДК «Укргазвидобування», ДАТ «Чорноморнафтогаз», за якими Тривають процедури адміністративного або судового оскарження; розстрочені НАК «Нафтогаз України» податкові зобов'язання (з урахуванням процентів нарахованих на такі розстрочені суми) з податку на прибуток та податку на додану вартість.
З матеріалів справи встановлено, що між позивачем та відповідачем була проведена звірка зобов'язань по податку на додану вартість та податку на прибуток, які знаходяться в стадії судового оскарження станом на 01 червня 2011 року та підпадають під дію Закону України від 12 травня 2011року №3320 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо питань оподаткування природного газу та електричної енергії», в тому числі і по оскаржуваних податкових повідомленнях-рішеннях, про що складені відповідні акти.
Враховуючи зазначене, рішеннями відповідача від 20 жовтня 2011 р. № 8 та 24 жовтня 2011 року № 10, були списані визначені контролюючим органом станом на 01 січня 2011року неузгоджені грошові зобов'язання з податку на додану вартість та податку на прибуток і пеню позивача за якими тривають процедури адміністративного та судового оскарження на загальну суму, відповідно, 365 117 107,41 грн. та 9 515 695,00 грн.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що оскаржувані податкові повідомлення - рішення прийняті відповідачем відповідно до вимог чинного законодавства, а тому позов є безпідставним та не підлягає задоволенню.
Колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу потрібно залишити без задоволення, а оскаржувану постанову суду без змін.
Керуючись статтями 196, 198, 200, 205, 206, 212 КАС України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Дочірньої кампанії «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтобаз України» - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 24 травня 2013 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий Мамчур Я.С.
Судді Горяйнов А.М.
Желтобрюх І.Л.
Повний текст складено 24.10.13 року.
.
Головуючий суддя Мамчур Я.С
Судді: Горяйнов А.М.
Желтобрюх І.Л.