Постанова № 34429541, 28.10.2013, Овруцький районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
28.10.2013
Номер справи
286/4269/13-а
Номер документу
34429541
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Овруцький районний суд Житомирської області

Справа № 286/4269/13-а

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2013 року

Овруцький районний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді Невмержицького С. С.

з секретарем Аврамчук Л. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Овручі справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про зобов»язання постановки на чергу для отримання компенсації , -

В С Т А Н О В И В:

Позивач просить зобов'язати відповідача поставити її на чергу для отримання грошової компенсації в сумі 49754,03 грн. за втрачений житловий будинок АДРЕСА_1 Овруцького району Житомирської області, мотивуючи тим, що їй на праві приватної власності належить житловий будинок с. Лучанки Овруцького району, який вона отримала у спадщину і який знаходиться у зоні гарантованого добровільного відселення. Оскільки вона проживає в "чистій зоні", то здала вказаний житловий будинок на баланс сільської ради і хотіла стати на чергу для отримання компенсації, але їй відмовлено.

Позивач в судове засідання не з'явилась і просить справу розглянути без її участі.

Відповідач просить справу розглянути без участі представника і вимоги не визнає , посилаючись на постанову КМ України №1243 від 18.11.2009 року.

Дослідивши в судовому засіданні докази, суд вважає, що позов слід задовольнити частково з наступних підстав.

Згідно копії рішення Овруцького районного суду від 7 вересня 2005 року за позивачем визнано право власності на спадковий житловий будинок АДРЕСА_1 Овруцького району, що належав на праві при ватної власності ОСОБА_2.

Відповідно до Переліку населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.91 та розпорядженням КМ України № 17 від 12.01.93, с. Лучанки відноситься до зони гарантованого добровільного відселення.

Відповідно до ст.35 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " (далі - Закон) компенсація громадянам за втрачене у зв'язку з евакуацією, відселенням або самостійним переселенням відповідно до ст.4 цього Закону включає грошову компенсацію у повному розмірі за цінами, встановленими на момент звернення щодо неї, громадянам, які не проживали на територіях радіоактивного забруднення, але одержали у спадщину майно, яке не може бути перевезено із зазначених територій.

Позивач не проживала на територіях радіоактивного забруднення, а у спадщину отримала майно, яке знаходиться на території радіоактивного забруднення, тому здала свій будинок 06.10.2009 року на баланс Лучанківської сільської ради Овруцького району Житомирської області для отримання компенсації.

Пунктом 28 Розділ II «ВНЕСЕННЯ ЗМІН ДО ДЕЯКИХ ЗАКОНОДАВЧИХ АКТІВ УКРАЇНИ» Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" було виключено п.6 ст.35 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Рішенням Конституційного Суду України №10-рп від 22.05.2008 року визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення статті 67 розділу І, пунктів 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34 підпунктів 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу ІІ „Внесення змін до деяких законодавчих актів України" та пункту 3 розділу ІІІ „Прикінцеві положення" Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".

Положення Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнаних неконституційними, а тому з дня рішення КСУ було відновлено редакцію п.6 ст.35 Закону, яка діяла до 1.01.2008 року.

Спадкодавець померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року і на час отримання спадщини позивач не проживала на території радіоактивного забруднення, що вбачається з копії паспорта.

На час смерті ОСОБА_2 норма ст.35 Закону також передбачала виплату компенсації спадкоємцям, які одержали майно на радіоактивно забрудненій території.

Статтею 62 даного Закону визначено, що роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.

Відповідно до п.1 Положення про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій, затвердженого постановою КМ України від 15.07.97 № 755 (далі - Положення), що діяло до 28.11.09, моментом звернення громадянина щодо отримання грошової компенсації стосовно спадкового майна є дата подання громадянином заяви про здачу на баланс місцевих органів виконавчої влади майна, що перейшло йому у спадок.

Позивач звернулася із відповідною заявою після прийняття Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території, затвердженого постановою КМ України від 18.11.2009 року № 1243 (далі - Порядок), якою встановлено новий порядок виплати компенсації.

Статтею 1 Порядку передбачено, що дія цього Порядку поширюється на громадян, які не отримали зазначену компенсацію на дату набрання чинності постановою, якою затверджено цей Порядок, в тому числі тих громадян, які перебувають на черзі на отримання компенсації.

Пунктом 5 Порядку визначено, що спадкоємці громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, мають право на грошову компенсацію за втрачене спадкодавцем нерухоме майно, якщо така компенсація була нарахована, але не отримана переселенцем, відповідно до норм Цивільного кодексу України.

Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ст.50 Конституції України кожен має право на безпечне життя і здоров'я довкілля, а тому суд вважає, що відмовляючи у постановці на чергу для отримання компенсації обтяжується становище позивача, яка вимушена використовувати своє право власності в більш небезпечних для здоров'я умовах відносно свого постійного місця проживання, чим порушується її конституційне право на безпечні умови життя.

Відповідно до ст.6 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" оцінювачами можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які склали кваліфікаційний іспит та одержали кваліфікаційне свідоцтво оцінювача відповідно до вимог цього Закону.

Оцінка компенсації за втрачене домоволодіння проведена оцінювачем ОСОБА_4, який має сертифікат № НОМЕР_1 суб'єкта оціночної діяльності, виданий 21.07.2006 року, та зареєстрований в Державному реєстрі оцінювачів згідно свідоцтва № НОМЕР_2 від 23.06.2003 року, на підставі діючого законодавства та відповідних методичних рекомендацій, про що зазначено в звіті, і вартість домоволодіння визначено в сумі 31466,00 грн.

Застосування вищевказаного Порядку суд вважає неможливим у зв'язку тим, що його норми суперечать вимогам п.6 ст.35 Закону, яка передбачає отримання компенсації за спадкове майно, а не лише нарахованої компенсації переселенцю, що помер. Питання отримання компенсації спадкоємцем майна, що передбачено Законом, Порядком не врегульовано, а тому слід застосовувати норми Закону.

Позивач просить поставити її на чергу для отримання компенсації вартості житлового будинку в сумі 49754,03 грн. з урахуванням коефіцієнтів індексації житла 1.18 та 1.34.

Відповідно до ч.1 п.8 Положення "Про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій ", затвердженого постановою КМУ № 755 від 15.07.1997 року,(далі - Положення) яке діяло на час перебування позивача у черзі, у разі, коли у період до перерахування грошової компенсації Кабінетом Міністрів України були прийняті нормативні акти, за якими вартість житлового фонду індексується, компенсація виплачується з урахуванням цієї індексації.

Позивач на час прийняття нормативних актів, за якими вартість житлового фонду індексується, не перебувала на черзі для отримання компенсації вартості житлового будинку, а тому і не можуть бути застосовані коефіцієнти індексації житлового фонду 1.18 та 1.34.

На підставі викладеного, суд вважає відмову відповідача в прийнятті документів та постановки на чергу безпідставною, а вимоги такими, що підлягають задоволенню.

Позивачем сплачено судовий збір в сумі 498 грн.

Керуючись ст.ст. 8-11, 18, 71, 112, 122, 160, 161, 162 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити частково.

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації прийняти документи та поставити ОСОБА_1 на чергу для отримання грошової компенсації за здане домоволодіння АДРЕСА_1 Овруцького району Житомирської області вартістю 31466,00 грн.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити за безпідставністю.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирській апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня її проголошення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: С. С. Невмержицький