Постанова № 34425036, 01.10.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
01.10.2013
Номер справи
801/8057/13-а
Номер документу
34425036
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ПОСТАНОВА

Іменем України

01 жовтня 2013 р. (17:41) Справа №801/8057/13-а

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:

головуючого судді - Кисельової О.М.,

при секретарі - Слабун О.М.,

за участю представників: позивача - ОСОБА_1,

відповідача - Катренко І.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

ОСОБА_3

до Державного реєстратора реєстраційної служби Сімферопольського міського управління юстиції АРК Катренко Ігоря Олексійовича

про визнання протиправними дій,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду АР Крим надійшов адміністративний позов ОСОБА_3 до Державного реєстратора реєстраційної служби Сімферопольського міського управління юстиції АРК Катренко Ігоря Олексійовича про визнання протиправними дій.

Позовні вимоги мотивовані тим, що Державним реєстратором реєстраційної служби Сімферопольського міського управління юстиції АРК Катренко І.О. було надано позивачу 25.07.2013 року повідомлення про залишення документів, наданих для проведення державної реєстрації ОСОБА_3, без розгляду. Зазначене повідомлення обґрунтоване тим, що протокол не відповідає вимогам ст. 82 Господарського кодексу України.

Вважає дії державного реєстратора реєстраційної служби Сімферопольського міського управління юстиції АРК Катренка І.О. щодо залишення документів, поданих для проведення державної реєстрації, без розгляду протиправними, оскільки відповідачем не вказано у повідомленні жодної з підстав, які вказані у ч. 11 ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» .

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позов з підстав, які в ньому вказано.

Відповідач у судовому засіданні проти позову заперечував, пояснивши, що протокол, наданий для проведення державної реєстрації ОСОБА_3, не відповідає ст. 82 Господарського кодексу України.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представника відповідача , відповідача та оцінивши надані докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 24.07.2013 року до реєстраційної служби Сімферопольського міського управління юстиції АРК було подано документи для проведення реєстрації юридичної особи. Зокрема, ОСОБА_3 було надано наступні документи: реєстраційну картку на проведення державної реєстрації юридичної особи ТОВ «Український дослідницько - правовий центр»; рішення установчих зборів засновників №1 від 24.07.2013 року про створення юридичної особи; квитанцію про сплату реєстраційного збору за реєстрацію юридичної особи.

Повідомленням державного реєстратора реєстраційної служби Сімферопольського міського управління юстиції АРК Катренка І.О. позивача було сповіщено про залишення документів, поданих для проведення державної реєстрації, без розгляду, з причин невідповідності протоколу вимогам ст. 82 Господарського кодексу України (а.с.5)

Перевіряючи обґрунтованість дій відповідача щодо залишення поданих позивачем документів для реєстрації без розгляду, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців, регулюються Законом України «Про державну реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» №755-IV від 15.05.2003 року (далі - Закон).

Статтею 24 Закону визначено документи, що подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи.

Відповідно до частини1 вказаної статті для проведення державної реєстрації юридичної особи засновник (засновники) або уповноважена ними особа повинні особисто подати державному реєстратору (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення або в разі подання електронних документів подати опис, що містить відомості про надіслані електронні документи, в електронній формі) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації юридичної особи; примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення засновників або уповноваженого ними органу про створення юридичної особи у випадках, передбачених законом; два примірники установчих документів (у разі подання електронних документів - один примірник); документ, що засвідчує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації юридичної особи.

У разі подання електронних документів для проведення державної реєстрації юридичної особи підтвердженням внесення плати за проведення державної реєстрації юридичної особи є примірник електронного розрахункового документа, засвідченого електронним цифровим інформацію з документами, що підтверджують структуру власності засновників - юридичних осіб, яка дає змогу встановити фізичних осіб - власників істотної участі цих юридичних осіб.

У разі утворення юридичної особи на підставі модельного статуту в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи проставляється відповідна відмітка з посиланням на типовий установчий документ.

Згідно до ч. 11 ст. 24 наведеного Закону державний реєстратор зобов'язаний залишити без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації юридичної особи, якщо: документи подані за неналежним місцем проведення державної реєстрації; документи не відповідають вимогам, які встановлені частинами першою, другою, четвертою - сьомою статті 8 та частиною п'ятою статті 10 цього Закону; до державного реєстратора надійшло рішення суду щодо заборони у проведенні реєстраційних дій; документи подані не в повному обсязі; документи подано особою, яка не має на це повноважень.

Отже однією з підстав для залишення без розгляду документів, які подані для проведення державної реєстрації юридичної особи є їх невідповідність вимогам встановленим Закон .

Так, статтею 8 Закону визначено вимоги до оформлення документів, які подаються державному реєстратору.

Згідно до ч. 1 ст. 8 Закону документи, які відповідно до вимог цього Закону подаються (надсилаються поштовим відправленням або електронним документом) державному реєстратору, повинні бути викладені державною мовою.

Реєстраційна картка заповнюється машинодруком або від руки друкованими літерами. Якщо документи надсилаються державному реєстратору поштовим відправленням, справжність підпису заявника на реєстраційній картці (заяві, повідомленні) повинна бути нотаріально засвідчена.

Підпис особи, уповноваженої діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), на реєстраційній картці та заяві про втрату (заміну) документів повинен бути засвідчений відповідною посадовою особою в установленому порядку(ч.2 ст. 8).

Статути банків, установчі документи інших юридичних осіб, які відповідно до закону підлягають погодженню Національним банком України, іншими державними органами, подаються з відміткою про їх погодження відповідно Національним банком України, іншими державними органами. (ч. 4 ст. 8 Закону)

Установчі документи юридичної особи, а також зміни до них, викладаються письмово, прошиваються, пронумеровуються та підписуються засновниками (учасниками) або уповноваженими особами, якщо законом не встановлено інший порядок їх затвердження. У випадках, які передбачені законом, установчі документи повинні бути погоджені з відповідними державними органами.

Внесення змін до установчих документів юридичної особи оформляється окремим додатком або викладенням установчих документів у новій редакції. На титульній сторінці додатка до установчих документів юридичної особи робиться відмітка про те, що зазначені документи є невід'ємною частиною відповідних установчих документів. (ч.5 ст. 8 Закону)

Документ про підтвердження реєстрації іноземної юридичної особи в країні її місцезнаходження повинен бути легалізований у встановленому порядку. (ч. 6 ст. 8 Закону)

Вимоги щодо написання найменування юридичної особи або її відокремленого підрозділу встановлюються Міністерством юстиції України. (ч. 7 ст. 8 Закону).

Відповідно до ч. 5 ст. 10 Закону документом, що підтверджує внесення реєстраційного збору, є копія квитанції, виданої банком, або копія платіжного доручення з відміткою банку.

У разі подання електронних документів підтвердженням внесення реєстраційного збору є примірник електронного розрахункового документа, засвідченого електронним цифровим підписом.

Підставою для залишення поданих позивачем документів стала невідповідність протоколу вимогам ст. 82 ГК.

Суд зазначає, що стаття 82 Господарського кодексу України (установчі документи господарського товариства) встановлює, які повинні містити відомості установчі документи господарського товариства.

Як зазначено у частині 9 вказаної статті порушення встановлених цією статтею вимог щодо змісту установчих документів господарського товариства є підставою для відмови у його державній реєстрації.

Статтею 27 Закону визначено підстави для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи. Однією з таких підстав у частині 1 цієї статті є, зокрема, невідповідність установчих документів вимогам частини третьої статті 8 цього Закону.

Згідно до ч. 3 ст. 8 Закону установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.

Таким чином, невідповідність установчих документів, якими є установчий акт, статут або засновницький договір, положення, вимогам статті 82 Господарського кодексу України є підставою для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи.

Як вбачається з повідомлення державного реєстратора реєстраційної служби Сімферопольського міського управління юстиції АРК Катренка І.О. від 24.07.2013 року, одним з документів, які було додано до повідомлення було рішення засновників або уповноваженого ним органу про створення юридичної особи (Примірник оригіналу).

Представником позивача надано суду рішення №1 установчих зборів засновників Товариства з обмеженою відповідальністю «Український дослідницько-правовий центр» від 24.07.2013 року, в якому одним з засновників визначено ОСОБА_3, а також у цьому документі закреслено слово - рішення №1, з заміною на слово - протокол.

Аналізуючи норми Закону та враховуючи встановлені обставини суд дійшов до висновку, що відповідно до вимог ч.11 ст. 24 Закону для залишення без розгляду документів, які подані для проведення державної реєстрації юридичної особи позивачем у повідомленні державного реєстратора реєстраційної служби Сімферопольського міського управління юстиції АРК Катренка І.О. від 24.07.2013 року не визначено.

Отже, відповідач в такому випадку, визначаючи підстави для залишення без розгляду документів, які подані для проведення державної реєстрації юридичної особи позивачем, не дотримався встановленої Законом України «Про державну реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» процедури вчинення певної дії, тим самим діяв не у спосіб, передбачений цим Законом на етапі перевірки відповідності поданих документів переліку документів, визначених для реєстрації юридичної особи.

На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії державного реєстратора реєстраційної служби Сімферопольського міського управління юстиції АРК Катренко Ігоря Олексійовича щодо залишення без розгляду документів, поданих ОСОБА_3 24.07.2013 року для реєстрації юридичної особи - ТОВ «Український дослідницько - правовий центр».

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 34,41 грн.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Кисельова О.М.