ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
Головуючий у 1-й інстанції: Ткачук Н.С.
Суддя-доповідач:Майор Г.І.
ПОСТАНОВА
іменем України
"15" жовтня 2013 р. Справа № 817/2027/13-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Майора Г.І.
суддів: Бучик А.Ю.
Шевчук С.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги Управління Пенсійного фонду України в Дубровицькому районі Рівненської області, ОСОБА_4 на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "26" червня 2013 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Дубровицькому районі Рівненської області про визнання дій протиправними та скасування вимоги,
ВСТАНОВИВ:
У травні 2013 року ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Дубровицькому районі Рівненської області про визнання протиправною та скасування вимоги №Ф 82/01 від 13.05.2013 року про сплату 708,34 грн. недоїмки зі сплати єдиного внеску.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 26 червня 2013 року позов задоволено.
Визнано дії Управління Пенсійного фонду України у Дубровицькому районі Рівненської області щодо нарахування Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_4 єдиного внеску після 5 березня 2013 року в сумі 346,65 грн. - протиправними.
Визнано протиправною та скасовано вимогу Управління Пенсійного фонду України у Дубровицькому районі про сплату недоїмки №Ф 82/01 від 13.05.2013 року в сумі 346,65 грн.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
Присуджено на користь позивача із Державного бюджету судовий збір у розмірі 72,96 грн.
Не погоджуючись з цією постановою, Управління Пенсійного Фонду України в Дубровицькому районі Рівненської області звернулось з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою у позові відмовити.
Також з апеляційною скаргою звернувся ОСОБА_4, в якій просить скасувати вищевказану постанову та задовольнити позов повністю.
11 жовтня 2013 року від ОСОБА_4 надійшла заява про розгляд справи за його відсутності.
Відповідач не скористався своїм правом на участь в судовому засіданні: повноважного представника в засідання суду не направив, про причини неявки суд не повідомив, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
За таких підстав, з врахуванням приписів ч.4 ст.196 КАС України, п.2 ч.1 ст.197 КАС України розгляд апеляційної скарги здійснюється судової колегією за відсутності позивача та представника відповідача, в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши справу в межах, визначених ст.195 КАС України, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів уважає, що апеляційна скарга Управління Пенсійного фонду України у Дубровицькому районі Рівненської області не підлягає задоволенню, а апеляційна скарга ОСОБА_4 підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.
Судом встановлено, що 16.10.1996 року державним реєстратором Дубровицької районної державної адміністрації Рівненської області ОСОБА_4 зареєстровано фізичною особою-підприємцем, що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця (а.с.9). З 2012 року і по даний час позивач є платником єдиного податку, що підтверджується копією свідоцтва про сплату єдиного податку НОМЕР_1 від 30.05.2012 року (а.с.10) та перебуває на обліку в УПФ України у Дубровицькому районі.
Відповідно до пенсійного посвідчення НОМЕР_2, виданого 05.03.2013 року Пенсійним фондом України, ОСОБА_4 призначено пенсію, з 23 січня 2013 року, що підтверджується довідкою Управління пенсійного фонду України в Дубровицькому районі №211/05 від 19.02.2013 року. Вид пенсії: за віком, довічно.
13 травня 2013 року управлінням Пенсійного фонду України в Дубровицькому районі Рівненської області винесено вимогу про сплату боргу № Ф 82/01, заборгованість ОСОБА_4 зі сплати єдиного внеску за лютий-березень 2013 року становить 708,34 грн., та зазначено про необхідність сплати такої суми недоїмки в десятиденний термін (а.с.11).
Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції виходив з того, що призначення позивачу пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням умов надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, визначених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", не змінює соціального змісту таких виплат - пенсія за віком, а тому позивач звільнений від сплати єдиного внеску за 2013 рік на підставі частини 4 статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", з моменту видачі пенсійного посвідчення, а саме з 05.03.2013 року.
Колегія суддів частково не погоджується з позицією суду першої інстанції, виходячи з такого.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.
Згідно зі ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
При цьому умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, встановлені статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII від 28.02.1991р., за змістом якої особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено, що призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.
З огляду на викладене, призначення позивачу пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням умов надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, визначених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", не змінює соціального змісту таких виплат - пенсія за віком.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" № 2464-VI від 08.07.2010р., платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
Частиною 4 цієї статті передбачено, що особи, зазначені у пункті 4 частини першої цієї статті, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. Вказана норма набрала законної сили 06.08.2011р.
Крім того, слід зазначити, що відповідно до статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Отже, апеляційна скарга Управління Пенсійного фонду України в Дубровицькому районі Рівненської області задоволенню не підлягає.
Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_4 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Берестя Дубровицького району Рівненської області, що підтверджується паспортом НОМЕР_3 виданим 14.10.1996 року Дубровицьким РВ УМВС України в Рівненській області.
Згідно довідки Управління Пенсійного фонду України в Дубровицькому районі Рівненської області №211/05 від 19.02.2013 року ОСОБА_4 знаходиться на обліку в управлінні та отримує пенсію за віком з 23.01.2013 року.
Колегія суддів уважає, що апеляційна скарга ОСОБА_4 підлягає частковому задоволенню ( з урахуванням п.1 прохальної частини його апеляційної скарги), а позовні вимоги ОСОБА_4 підлягають задоволенню повністю, оскільки позивач набув статусу пенсіонера за віком 23 січня 2013 року.
Таким чином, суд першої інстанції неправильно встановив обставини справи та прийняв постанову з порушенням норм матеріального права.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню в частині відмови в задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Дубровицькому районі Рівненської області залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу ОСОБА_4 задовольнити частково.
Постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "26" червня 2013 р. скасувати в частині відмови в задоволенні позову та прийняти нову.
Позов ОСОБА_4 задовольнити повністю.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України у Дубровицькому районі Рівненської області щодо нарахування Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_4 боргу зі сплати єдиного внеску в розмірі 708,34 грн. по вимозі №Ф 82/01 від 13.05.2013 року - протиправними.
Визнати протиправною та скасувати вимогу Управління Пенсійного фонду України у Дубровицькому районі про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску №Ф 82/01 від 13.05.2013 року.
Присудити на користь ОСОБА_4 із Державного бюджету судовий збір за подання позову у розмірі 114,70 грн.
Присудити на користь ОСОБА_4 із Державного бюджету судовий збір за подання апеляційної скарги у розмірі 74,55 грн.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис) Г.І. Майор
судді: (підпис) (підпис) А.Ю.Бучик С.М. Шевчук
З оригіналом згідно: суддя _______ Г.І. Майор
Роздруковано та надіслано:
1- в справу
2 - позивачу ОСОБА_4 АДРЕСА_1,34100
3- відповідачу Управління Пенсійного фонду України в Дубровицькому районі Рівненської області вул.Миру,8,м.Дубровиця,Дубровицький район, Рівненська область,34100