Постанова № 34415219, 17.10.2013, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.10.2013
Номер справи
821/3641/13-а
Номер документу
34415219
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" жовтня 2013 р. 11 год.15 хв.Справа № 821/3641/13-а

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Кисильової О.Й.,

при секретарі: Машталер М.Р.,

а участю: представника позивача - Григор'євої Н.Є.,

представника відповідача - Сискіна С.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Новокаховський м'ясокомбінат "Мрія" до Державної екологічної інспекції у Херсонській області про визнання протиправним та скасування припису в частині,

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Новокаховський м'ясокомбінат "Мрія" (далі - позивач, Товариство) звернулося до суду із адміністративним позовом до Державної екологічної інспекції у Херсонській області (далі - відповідач, Інспекція), в якому просить визнати протиправним та скасувати припис відповідача від 05.04.2013 р. в частині зобов'язання ТОВ "Новокаховський м'ясокомбінат "Мрія" до 10.07.2013 р. отримати спеціальний дозвіл на користування надрами.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі. Суду пояснив, що у період з 03.04.2013 р. по 04.04.2013 р. відповідачем проведено планову перевірку дотримання позивачем вимог природоохоронного законодавства, за результатами якої складено акт перевірки, що став підставою для прийняття 05.04.2013 р. оскаржуваного припису. Позивач вважає протиправним припис у частині зобов'язання ТОВ "Новокаховський м'ясокомбінат "Мрія" до 10.07.2013 р. отримати спеціальний дозвіл на користування надрами, обґрунтовуючи тим, що Товариство використовує підземні води для власних господарсько-побутових потреб в обсязі не більше 300 м3 на добу на підставі дозволу на спеціальне водокористування, а тому зобов'язання отримання спеціального дозволу на користування надрами є таким, що суперечить нормам законодавства, яке регулює дані правовідносини.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечив проти задоволення позову. Посилаючись на положення Кодексу України про надра, зокрема, ст. ст. 16, 19, 21, 23, а також вимоги діючого в Україні міждержавного стандарту "ГОСТ 17.1.1.04-80", затвердженого постановою Державного комітету СРСР по стандартам від 31.03.1980 р., представник Інспекції відмітив, що позивач є суб'єктом господарювання, діяльність якого пов'язана із виробництвом та переробкою м'ясних продуктів. Тобто, підземні води використовуються Товариством для забезпечення промислових та виробничих потреб, що за сутністю використання води не пов'язане із господарсько-побутовими потребами підприємства, а тому є підстави для отримання позивачем спеціального дозволу на користування надрами.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши надані докази, суд встановив наступні обставини.

На підставі наказу Державної екологічної інспекції у Херсонській області від 18.03.2013 р. № 226 головним спеціалістом-державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Херсонської області у період з 03.04.2013 р. по 04.04.2013 р. проведено планову перевірку дотримання ТОВ "Новокаховський м'ясокомбінат "Мрія" вимог природоохоронного законодавства, за результатами якої складено акт перевірки.

Перевіркою встановлено, що видом діяльності ТОВ "Новокаховський м'ясокомбінат "Мрія" є оптова та роздрібна торгівля м'ясом та м'ясними продуктами, виробництво та переробка м'ясних продуктів. Підприємство розташоване на земельній ділянкці площею 2,2965 га, яка на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку ЯД № 725008 від 28.04.2007 р. належить йому на праві власності.

Як слідує зі змісту акту перевірки, ТОВ "Новокаховський м'ясокомбінат "Мрія" має власну артезіанську свердловину № 19-168, що розташована на території підприємства. Об'єми піднятої із свердловини води фіксуються засобом обліку - лічильником, який повірений 14.03.2013 року. Водокористування здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування № Укр 7859-ХРС від 19.10.2012 р. терміном дії до 01.10.2015 р. для забезпечення господарсько-побутових та виробничих потреб із артсвердловини № 19-168 в об'ємі ліміту забору води не більше 25,6 тис. м. куб. на рік. Згідно звіту № 2 ТП (водгосп) за 2012 рік підприємством використано 8,6 тис. м3 води. Використання води за добу відповідно до записів журналу обліку води складає від 20 м. куб. до 40 м. куб.

За результатами перевірки відповідачем 05.04.2013 р. складено припис, яким Інспекція зобов'язала ТОВ "Новокаховський м'ясокомбінат "Мрія" виконати вимоги припису, в тому числі до 10.07.2013 р. отримати спеціальний дозвіл на користування надрами з посиланням на статті 16, 19, 21 та 23 Кодексу України про надра.

Надаючи оцінку правомірності складання відповідачем припису від 05.04.2013 р. в частині отримання позивачем спеціального дозволу на користування надрами, суд вважає за необхідне врахувати наступні обставини та положення законодавства.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Завданням Кодексу України про надра (далі - Кодекс про надра), відповідно до статті 2 цього Кодексу, є регулювання гірничих відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян.

Гірничі відносини в Україні регулюються Конституцією України, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища", цим Кодексом та іншими актами законодавства України, що видаються відповідно до них (ч. 1 ст. 3 Кодексу про надра).

Земельні, лісові та водні відносини регулюються відповідним законодавством України (ч. 3 ст. 3 Кодексу про надра).

Отже, земельні відносини в Україні регулюються Земельним кодексом України, лісові - Лісовим кодексом України, водні відносини регулюються Водним кодексом України. Тобто, водні відносини регулюються в першу чергу спеціальним законодавством - Водним кодексом України та іншими актами законодавства.

Так, статтею 1 Водного кодексу України встановлено, що використання води - процес вилучення води для використання у виробництві з метою отримання продукції та для господарсько-питних потреб населення, а також без її вилучення для потреб гідроенергетики, рибництва, водного, повітряного транспорту та інших потреб. Забір води - це вилучення води з водного об'єкта для використання за допомогою технічних пристроїв або без них. Водний об'єкт - природний або створений штучно елемент довкілля, в якому зосереджуються води (море, річка, озеро, водосховище, ставок, канал, водоносний горизонт). Водоносний горизонт - однорідна пластова товща гірських порід, де постійно знаходяться води.

Згідно зі ст. 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.

Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських (у тому числі для цілей аквакультури) та інших державних і громадських потреб.

Спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу (ч. 1 ст. 49 ВК України).

Судом встановлено, що позивач здійснює забір води з підземного джерела (артсвердловини) з продуктивністю водозабору підземних вод від 20 до 40 кубометрів на добу на підставі дозволу на спеціальне водокористування № Укр 7859-ХРС від 19.10.2012 р., який видано Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Херсонській області від 19.10.2012 р. терміном дії до 01.10.2015 р. Водозабір та використання води з артезіанської свердловини здійснюється позивачем для задоволення власних господарсько-побутових та виробничих потреб, тобто він здійснює спеціальне водокористування, відповідно до умов та в межах наданого спеціального дозволу.

Із аналізу наведених вище норм Водного кодексу України слідує, що спеціальне водокористування здійснюється юридичними особами, зокрема для господарсько-побутових та промислових потреб, тобто забір води здійснюється для використання у виробництві з метою отримання продукції за умови отримання на це дозволу на спеціальне водокористування.

Слід відмітити, що чинний Водний кодекс України не передбачає обов'язковості отримання суб'єктом господарювання спеціального дозволу на користування ділянкою надр для здійснення ним, як водокористувачем, забору води з підземних джерел для використання у виробництві з метою отримання продукції.

Суд не бере до уваги посилання відповідача на порушення позивачем статей 16, 19, 21 та 23 Кодексу України про надра, з огляду на наступне.

У статті 38 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" визначено, що використання природних ресурсів в Україні здійснюється в порядку загального і спеціального використання природних ресурсів.

Статтею 19 Кодексу України про надра (далі - Кодексу про надра) визначено, що надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.

Статтею 16 цього Кодексу врегульовано порядок та умови видачі Спеціальних дозволів на користування надрами.

Відповідно до статті 21 Кодексу про надра надра у користування для видобування прісних підземних вод і розробки родовищ торфу надаються без надання гірничого відводу на підставі спеціальних дозволів, що видаються після попереднього погодження з органами Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, Державного комітету України по нагляду за охороною праці та Міністерства охорони здоров'я України на місцях.

Статтею 23 Кодексу про надра визначено, що землевласники і землекористувачі в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати для своїх господарських і побутових потреб корисні копалини місцевого значення і торф загальною глибиною розробки до двох метрів, підземні води для власних господарсько-побутових потреб, нецентралізованого та централізованого (крім виробництва фасованої питної води) господарсько-питного водопостачання, за умови що продуктивність водозаборів підземних вод не перевищує 300 кубічних метрів на добу, та використовувати надра для господарських і побутових потреб.

Як вбачається із матеріалів справи продуктивність водозабору підземних вод позивачем із артскважини № 19-168, яка знаходиться на земельній ділянці, що належить ТОВ "Новокаховський м'ясокомбінат "Мрія" на праві власності згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку ЯД № 725008 від 28.04.2007 р., не перевищує 300 кубічних метрів на добу та використовується для забезпечення господарсько-побутових та виробничих потреб. Тобто, водокористування позивача, за умовами використання водних ресурсів, цілком узгоджується із вимогами статті 23 Кодексу України про надра, окільки земельна ділянка є його власністю, Товариство має дозвіл на спеціальне водокористування до 01.07.2014 року, водокористування його полягає у задоволенні господарсько-питних та виробничих потреб і його ліміт забору води складає від 20 до 40 кубометрів води на добу, що не перевищує 300 кубічних метрів на добу, передбачених ст. 23 Кодексу.

Беручи до уваги наведені вище обставини, суд дійшов висновку про відсутність у відповідача підстав для висновків про порушення позивачем норм Кодексу про надра, а відтак - про відсутність підстав для складання спірного припису в частині, що зобов'язує позивача до 10.07.2013 р. отримати спеціальний дозвіл на користування надрами.

Необгрунтованими суд вважає посилання відповідача на вимоги міждержавного стандарту "ГОСТ 17.1.1.04-80" діючого в Україні з 1980 р., оскільки до спірних правовідносин неохідно застосовувати положення чинних Кодексу про надра та Водного кодексу України, а також інших нормативних актів, положенння яких не суперечать цим Кодексам.

За таких обставин суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 158-163, 167 КАС УКраїни, суд, -

постановив:

Позов товариства з обмеженою відповідальністю "Новокаховський м'ясокомбінат "Мрія" до Державної екологічної інспекції у Херсонській області про визнання протиправним та скасування припису в частині задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати припис Державної екологічної інспекції у Херсонській області від 05.04.2013 р. в частині зобов'язання ТОВ "Новокаховський м'ясокомбінат "Мрія" до 10.07.2013 р. отримати спеціальний дозвіл на користування надрами.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 22 жовтня 2013 р.

Суддя Кисильова О.Й.

кат. 7.1