Постанова № 34415069, 15.10.2013, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.10.2013
Номер справи
2а-0870/11948/11
Номер документу
34415069
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 жовтня 2013 року (о 12 год. 25 хв.) Справа № 2а-0870/11948/11 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Батрак І.В.

за участю секретаря Батечко М.Д.

за участю представника позивача Тараненко С.А.,

представника відповідача Шаповалова А.Ю.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області

до Гаражного кооперативу «Волгар»

про стягнення штрафу

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2011 року Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області (далі - позивач) звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду (далі - суд) із позовом до Гаражного кооперативу «Волгар» (далі - ГК «Волгар», відповідач) про стягнення з відповідача штрафу за правопорушення у сфері містобудування у розмірі 19 323,80 грн.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 19.01.2012 позовну заяву Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області повернуто на підставі п. 1 ч. 3 ст. 108 КАС України.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 20.03.2013 у справі № 2а-0870/11948/11 апеляційну скаргу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області задоволено. Ухвалу Запорізького окружного адміністративного суду від 19.01.2012 у справі № 2а-0870/11948/11 скасовано. Справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала та просила задовольнити їх у повному обсязі, надала пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що на вимогу прокуратури Орджонікідзевського району м. Запоріжжя була проведена перевірка на об'єкті з будівництва гаражів по вул. Волгоградській, 26, м. Запоріжжя. За результатами перевірки встановлено, що роботи з будівництва гаражів за вищезазначеною адресою виконані з відхиленням від робочого проекту, що є порушенням ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність», про що було зафіксовано в акті перевірки від 09.06.2011. Головним державним інспектором Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області було видано ГК «Волгар» припис № 44 від 16.06.2011. Вказує, що відповідачем було надано довідку, відповідно до якої вартість виконаних робіт з відхиленням від проекту становить 193 238,00 грн. В результаті виявленого правопорушення 16.06.2011 головним державним інспектором Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області був складений протокол про правопорушення у сфері містобудування, а 17.06.2011 першим заступником начальника винесена постанова № 54 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування, відповідно до якої на відповідача був накладений штраф у розмірі 19 323,80 грн. На час розгляду справи у суді штраф у добровільному порядку відповідачем не сплачено, а тому підлягає примусовому стягненню у судовому порядку. На підставі викладеного, просить позов задовольнити та стягнути з відповідача штраф за правопорушення у сфері містобудування у розмірі 19 323,80 грн.

У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечив. Зокрема, посилається на відсутність генерального плану розміщення гаражів. Вказує, що до робочого проекту можуть бути внесені зміни та узгоджені в установленому порядку. Крім того, вказує, що об'єкт не прийнятий в експлуатацію, будівельні роботи на момент перевірки не виконувались. На підставі викладеного, просить у задоволенні адміністративного позову відмовити.

На підставі ст. 160 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови та оголошено про час виготовлення постанови у повному обсязі.

Розглянувши та дослідивши надані документи, заслухавши пояснення представників сторін, судом встановлені наступні обставини.

07.06.2011 на адресу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області надійшла вимога прокуратури Орджонікідзевського району м. Запоріжжя від 06.06.2011 № 91-1943 вих-11 про надання на 09.06.2011 спеціаліста для проведення спільної перевірки на території Гаражного кооперативу «Волгар».

За результатами перевірки головним державним інспектором Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області складено акт перевірки дотримання вимог містобудівного законодавства при будівництві гаражів на земельній ділянці по вул. Волгоградській, 26 у м. Запоріжжя від 09.06.2011.

З Акту перевірки вбачається, що розміщення гаражів, які знаходяться на земельній ділянці по вул. Волгоградській, 26 у м. Запоріжжя, не відповідає проектній документації, а саме Гаражним кооперативом «Волгар» додатково збудовано 36 капітальних боксових гаражів та встановлено 8 металевих гаражів. Генеральний план розміщення гаражів на даній земельній ділянці узгоджено головним управлінням архітектури та містобудування (№ 65/94 від 27.04.1994). На момент перевірки будівельні роботи не виконувались.

16.06.2011 голові правління ГК «Волгар» вручено припис № 44, відповідно до якого відповідачу запропоновано: 1. Не виконувати будь-які будівельні роботи на земельній ділянці по вул. Волгоградській, 26, у м. Запоріжжя, що не відповідають узгодженій та затвердженій проектній документації. 2. В термін до 15.07.2011 усунути вказані порушення. 3. Про виконання припису письмово повідомити інспекцію в термін до 18.07.2011.

Відповідно до довідки ГК «Волгар» від 14.06.2011 № 0010 вартість виконаних будівельних робіт з відхиленням від проектної документації становить 193 238,00 грн.

16.06.2011 головним державним інспектором Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області складено протокол про правопорушення у сфері містобудування, відповідно до якого винним у вчиненні правопорушення, а саме виконання будівельних робіт з будівництва гаражів по вул. Волгоградській, 26, м. Запоріжжя з відхиленням від затвердженої проектної документації, встановлено ГК «Волгар».

Відповідно до вказаного протоколу голова правління ГК «Волгар» надав пояснення, що забудовники гаражів ряд 1 гар. А і А1 та ряд 2 гар. 41 і 42 неодноразово попереджались про необхідність узгодження проектів будівництва з інженерно-технічними мережами.

17.06.2011 першим заступником начальника Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області винесена постанова № 54 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування, відповідно до якої на відповідача був накладений штраф у розмірі 19 323,80 грн.

Ураховуючи викладене, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ст. 10 Закону України «Про архітектурну діяльність» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.

Державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд здійснює центральний орган виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури. Державний контроль та нагляд у системі центрального органу виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури здійснює Державна архітектурно-будівельна інспекція України та її територіальні органи (далі - інспекції державного архітектурно-будівельного контролю).

Згідно з ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність» будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Згідно з абз. 4 ст. 27 Закону України «Про архітектурну діяльність» замовники та підрядники під час створення об'єкта архітектури зобов'язані забезпечувати будівництво об'єктів архітектури згідно з робочою документацією.

Судом встановлено, що Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області проведена перевірка на вимогу прокуратури Орджонікідзевського району м. Запоріжжя, за результатами якої встановлено виконання будівельних робіт з будівництва гаражів по вул. Волгоградській, 26, м. Запоріжжя з відхиленням від затвердженої проектної документації, а саме додатково збудовано 36 капітальних боксових гаражів та встановлено 8 металевих гаражів. З протоколом про правопорушення у сфері містобудування особисто ознайомлений голова правління ГК «Волгар», про що свідчить відповідна відмітка на протоколі. Голова правління ГК «Волгар» визнав вчинене правопорушення, про що свідчать пояснення до протоколу та надана ним довідка від 14.06.2011 № 0010 про вартість виконаних будівельних робіт з відхиленням від проектної документації.

На момент виникнення спірних правовідносин відповідальність за правопорушення у сфері містобудування була передбачена Законом України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування» від 14.10.1994 № 208/94-ВР (далі - Закон № 208/94-ВР).

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону № 208/94-ВР справи про правопорушення, передбачені цим Законом, розглядаються Державною архітектурно-будівельною інспекцією України та її територіальними органами (далі - інспекції державного архітектурно-будівельного контролю).

Згідно з абз. 5 ч. 1 ст. 1 Закону № 208/94-ВР підприємства, їх об'єднання, установи та організації (далі - підприємства) незалежно від форм власності, які здійснюють проектування, роботи по будівництву, реконструкції, реставрації та капітальному ремонту (далі - будівельні роботи), виготовляють будівельні матеріали, вироби і конструкції, а так само які є замовниками у будівництві або поєднують функції замовника і підрядчика, несуть відповідальність у вигляді штрафу за такі правопорушення: виконання будівельних робіт, що не відповідають будівельним нормам, державним стандартам, нормам і правилам або проектним рішенням, - у розмірі десяти відсотків вартості виконаних робіт.

Відповідно до ст. 3 Закону № 208/94-ВР підставою для розгляду справи про правопорушення у сфері містобудування є протокол, складений уповноваженою на те особою інспекції державного архітектурно-будівельного контролю за результатами перевірки.

Разом з протоколом складається припис про усунення допущених порушень.

У п'ятнадцятиденний термін з дня одержання протоколу про правопорушення питання про накладення штрафу розглядається посадовою особою інспекції державного архітектурно-будівельного контролю.

Рішення посадової особи інспекції державного архітектурно-будівельного контролю про накладення штрафу оформляється постановою про накладення на підприємство штрафу за правопорушення у сфері містобудування відповідно до цього Закону.

Постанова про накладення штрафу складається у трьох примірниках. Перший примірник постанови у триденний термін після її прийняття вручається під розписку керівнику або уповноваженому представнику підприємства чи надсилається поштою, про що робиться запис у справі. Другий і третій примірники залишаються в інспекції, яка наклала штраф.

Штраф підлягає сплаті підприємством у п'ятнадцятиденний термін з дня його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується у судовому порядку.

Із матеріалів справи вбачається, що 17.06.2011 першим заступником начальника Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області винесена постанова № 54 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування, відповідно до якої на відповідача був накладений штраф за виконання будівельних робіт з будівництва гаражів по вул. Волгоградській, 26, м. Запоріжжя з відхиленням від затвердженої проектної документації у розмірі 19 323,80 грн., що становить 10% вартості виконаних будівельних робіт, що не відповідають проектним рішенням.

Постанова Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області від 17.06.2011 № 54 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування отримана головою правління ГК «Волгар» 20.06.2011, про що свідчить відповідна відмітка на постанові.

На момент розгляду справи в суді штраф у розмірі 19 323,80 грн. відповідачем не сплачено. Спірна постанова відповідачем не оскаржена.

Згідно з ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Як встановлено ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Судові витрати відповідно до ст. 94 КАС України зі сторін стягненню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з Гаражного кооперативу «Волгар» суму штрафу за правопорушення у сфері містобудування у розмірі 19 323,80 грн. (дев'ятнадцять тисяч триста двадцять три гривні вісімдесят копійок) до державного бюджету на р/р 31110106700003, ГУ ДКУ в Запорізькій області, МФО 813015, ЄДРПОУ 34677124, отримувач: Державний бюджет Жовтневого району, код платежу 21081100.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання такої постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя І.В. Батрак