Рішення № 3441041, 13.04.2009, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
13.04.2009
Номер справи
17/38
Номер документу
3441041
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

13.04.09 р. Справа № 17/38

Господарський суд Донецької області у складі судді Татенко В.М. розглянув у відкритому судовому засіданні справу, порушену:

за позовом: Державної екологічної інспекції Азовського моря, м. Маріуполь

до відповідача: Відкритого акціонерного товариства „Металургійний комбінат „Азовсталь”, м. Маріуполь

третя особа: Маріупольська міська рада, м. Маріуполь,

про стягнення 84’835,85 грн. шкоди

за участю представників сторін:

від позивача: Бровко О.Є., Сердюк С.В., Галушко Л.М. – довіреності

від відповідача: Фурсова О.О., Бугай В.М. – довіреності

та третьої особи: Філіпченко Є.С. – довіреність

СУТЬ СПОРУ:

Державна екологічна інспекція Азовського моря звернулася до господарського суду з позовом до Відкритого акціонерного товариства „Металургійний комбінат „Азовсталь” про стягнення 84’835,85 грн. шкоди, заподіяної державі внаслідок перевищення нормативів допустимих скидів забруднюючих речовин в акваторію Азовського моря по промисловому випуску № 9

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що перевіркою виявлено, що в 2008 році в період з 00 годин 01.07.2008 року по 24 годину 30.09.2008 року в порушення вимог ст.51 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та ст.ст. 44, 70 Водного кодексу України відповідач здійснював наднормативні скиди в акваторію Азовського моря промислових стоків з концентрацією забруднюючих речовин, що перевищує встановлені норми, що призвело до забруднення Азовського моря.

У якості доказів позивач посилається на Протокол № 35 від 30.09.2008р., розрахунок, виконаний згідно «Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 18 травня 1995 р. N 37, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 1 червня 1995 р. за N 162/698 (далі – «Методика»), акти відбору проб за період 02.07. – 30.09.2008р. та інші документи, додані до позову та додатково долучені до матеріалів справи.

Ухвалою від 25.02.09р. господарський суд за власної ініціативи залучив до участі у розгляді справи у якості третьої особи без самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача Маріупольську міську раду, яка також позов підтримала та надала суду інформацію про банківські рахунки, куди має бути зарахована спірна сума.

Відповідач проти позовних вимог заперечив, посилаючись на те, що нарахування суми шкоди здійснено з порушенням норм Методики, а саме: відповідач вважає, що нарахування суми шкоди має здійснюватись лише за період з 12 годин 10 хвилин 02.07.2008р. до 16ї години 30.09.2008р., а ні з 00 годин 01.07.2008р. до 24ї години 30.09.3008р., як це пропонує. Позивач. Таким чином, за альтернативним остаточним розрахунком відповідача (а.с. 67 - 68) сума, яка має бути відшкодована, складає 83’137,59 грн. На підтвердження власного розрахунку відповідач посилається на дані актів відбору проб (а.с. 26 - 43)

Під час судового засідання 07.04.2009р. позивач надав суду письмову заяву з додатками (а.с. 69-71), згідно якої ним здійснений новий розрахунок суми шкоди за період з 00 годин 02.07.2008р. по 24у годину 30.09.2008р., яка складає за цей період 83’914,04 грн. У зв’язку з чим позивач зменшив розмір позовних вимог до суми 83’914,04 грн., яку і просить стягнути з відповідача (а.с. 69 на звороті).

Розгляд справи був закінчений 07.04.2009р. У судовому засіданні оголошувалась перерва до 13.04.2009р. для підготовки повного тексту рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора представників сторін та третьої особи, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Протоколом № 35 від 30.09.2008р., складеним повноважними працівниками позивача, а саме: головним спеціалістом відділу Державного контролю атмосферного повітря, земельних, водних ресурсів та поводження з відходами ДЕІАМ, Терещенко В.В. та начальником відділу аналітичного контролю джерел забруднення і моніторингу ДЕІАМ, Галушко Л.М., встановлено, що в 2008 році в період з 00 годин 01.07.2008 року по 24 годину 30.09.2008 року в порушення вимог ст.51 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та ст.ст. 44, 70 Водного кодексу України відповідачем здійснювались наднормативні скиди в акваторію Азовського моря промислових стоків з концентрацією забруднюючих речовин, що перевищує встановлені норми, що призвело до забруднення Азовського моря.

За усередненими даними відділу екологічного, аналітичного контролю джерел забруднення і моніторингу Державної екологічної інспекції Азовського моря та лабораторії ВАТ «МК «Азовсталь» максимальне перевищення норм забруднюючих речовин у скиді стічних вод склало по промислового випуску № 9. Середнє значення вмісту міді у відібраних пробах становить 0,0173 мг/л при ГДК 0,007 мг/л, що перевищує ГДК в 2,48 рази; середнє значення вмісту завислих речовин у відібраних пробах становить 32,02 мг/л при ГДК 20 мг/л, що перевищує ГДК в 1,60 рази; середнє значення вмісту азоту амонію у відібраних пробах становить 2,55 мг/л при ГДК 0,93 мг/л, що перевищу ГДК в 2,74 разщсереднє значення вмісту нітритів у відібраних пробах становить 0,3686 мг/л при ГДК 0,12 мг/л, що перевищу ГДК в 3,07 рази; середнє значення вмісту БПК5 у відібраних пробах становить 3,22 мг/л при ГДК 2,25 мг/л, що перевищує ГДК в 1,43 рази; середнє значення вмісту нафтопродуктів у відібраних пробах становить 0,2034 мг/л при ГДК 0,1 мг/л, що перевищує ГДК в 2,03 рази; середнє значення вмісту хлоридів у відібраних пробах становить 3287,8 мг/л при ГДК 2600,0 мг/л, що перевищує ГДК в 1,26 рази; середнє значення вмісту залізу у відібраних пробах становить 0,845 мг/л при ГДК 0,21 мг/л, що перевищує ГДК в 4,02 рази.

Дані аналізів відділу екологічного, аналітичного контролю джерел забруднення і моніторингу Державної екологічної інспекції Азовського моря і лабораторії ЗВПБ ВАТ «МК «Азовсталь» отримані шляхом відбору разових проб на водовипусках за III квартал 2008 року.

У зв’язку з цією обставиною, керуючись вимогами Методики, Державною екологічною інспекцією Азовського моря здійснений розрахунок розміру відшкодування збитків, заподіяних Державі в результаті скиду стічних вод з промислового випуску № 9 ВАТ «МК «Азовсталь», відповідно до якої розмір шкоди, заподіяної Державі в результаті наднормативного скиду стічних вод склав 84’835,85 грн.

Згідно ст. 35 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» державний контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища здійснюється Радами та їх виконавчими і розпорядчими органами, спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його органами на місцях та іншими спеціально уповноваженими державними органами.

Пунктом 6 Положення про Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2005 року № 1524, встановлено, що Мінприроди України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в його складі урядові органи державного управління, уповноважений орган виконавчої влади у сфері охорони навколишнього природного середовища в Автономній Республіці Крим, територіальні органи, інспекції, установи та організації, що перебувають в його управлінні.

Відповідно до п.1 Положення про Державну екологічну інспекцію Азовського моря, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 06 грудня 2006 року № 527, зареєстрованого в Мін'юсті України 18.01.2007 року за № 39/13306, Державна екологічна інспекція Азовського моря (далі -Інспекція) є спеціальним підрозділом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України (далі - Мінприроди) та входить до сфері його управління.

Інспекція в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики в галузі охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами) та небезпечними хімічними речовинами, пестицидами й агрохімікатами, екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки.

Згідно підпункту 1 п.5 вищенаведеного Положення Інспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних і районних у містах ( у разі їх створення) рад з питань здійснення делегованих їм повноважень органами виконавчої влади щодо контролю за додержанням вимог природоохоронного законодавства, використанням, відтворенням і охороною природних ресурсів підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності та господарювання, громадянами України та особами без громадянства, а також іноземними юридичними і фізичними особами, у тому числі, у процесі функціонування діючих підприємств, експлуатації споруд та інших об'єктів, водо-, пило- газоочисного обладнання, апаратури та інших природоохоронних споруд, уключаючи контроль за наявністю та станом обладнання й апаратури для обліку використання природних ресурсів, систем контролю за викидами (скидами) забруднювальних речовин у навколишнє природне середовище і додержанням установлених термінів їх атестації; за використанням морських, поверхневих і підземних вод та охороною їх від виснаження, засмічення і забруднення промисловими, побутовими, баластними та іншими стічними і дренажними водами та скидами, проведенням різних видів робіт на водних і водогосподарських об'єктах і в прибережних водоохоронних зонах (смугах); за виконанням заходів щодо скорочення і регулювання викидів (скидів) забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, запобіганням аварійним (залповим) викидам (скидам) забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище і ліквідацію їх наслідків.

Інспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює інструментально-лабораторний контроль у межах галузі атестації за дотриманням нормативів викидів (скидів) забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище; за показниками стану забруднення морських, поверхневих і підземних вод та вод відкритих лиманів; за ефективністю роботи природоохоронних споруд та обладнання, у тому числі суден, кораблів та інших плавучих засобів (підпункт 10 пункту 5 Положення).

Згідно підпункту 2 п.8 Положення про Державну екологічну інспекцію Азовського моря об'єктами контролю Інспекції є об'єкти (у тому числі Міністерства оборони України, органів внутрішніх справ, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України), підприємства, установи та організації (незалежно від форм власності та підпорядкування), їх господарська діяльність, яка може чинити негативний вплив на морське середовище, зокрема скидання стічних вод у морські води, затоки або лимани, що мають зв'язок з морем у зоні діяльності Інспекції.

Відповідно до ст. 40 Закону України «Про охорону навколишнього середовища» використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.

Статтею 51 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено, що підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана зі шкідливим впливом на навколишнє природне середовища, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуваннями і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.

Згідно до ст.ст. 44, 70 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території. Скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин. Водокористувачі зобов'язані здійснювати заходи щодо запобігання скидання стічних вод чи його припинення, якщо вони, зокрема за обсягом скидання забруднюючих речовин перевищують гранично допустимі нормативи.

Виходячи з вимог ст. 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодовувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища і в тому числі зобов'язання підприємства відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень , передбачена ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища».

У відповідності до вимог ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та підпункту 4.1. пункту 4 Методики шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Згідно вимог ст.47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» для фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища утворюються фонди охорони навколишнього природного середовища. Ці фонди утворюються у складі відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок, у тому числі, грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Пунктом з) ст.20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та п.п. 12 п.6 «Положення про Державну екологічну інспекцію Азовського моря» Державній екологічній інспекції Азовського моря надано право подавати позови про відшкодування шкоди, збитків і втрат, завданих унаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

З посиланням на дані згаданих актів відбору проб №№ 61, 64, 73, 77, 82, 84, 85, 88, 92 від, відповідно, 02.07.08р., 09.07.08р., 30.07.08р.07.08.08р., 20.08.08р., 29.08.08р., 03.09.08р., 10.09.08р., 30.09.08р.(а.с. 26 – 43) відповідач стверджує, що викиди відбувалися у період період з 12 годин 10 хвилин 02.07.2008р. до 16ї години 30.09.2008р., а ні з 00 годин 01.07.2008р. до 24ї години 30.09.3008р. відтак, саме за цей період має бути розрахована та сплачена сума шкоди.

Проте, з цим погодитись не можна, з огляду на наступне

Статтями 33, 34 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Згідно приписів п. 4.8. Методики періодом порушення водоохоронного законодавства, за який стягуються збитки вважається період з моменту підтвердженого протоколом, актом або поясненнями свідків початку скиду до його припинення.

Таким, чином допустимим доказом, на підтвердження періоду порушення водоохоронного законодавства є відповідний:

ь протокол,

ь акт,

ь пояснення свідків

У даному випадку, період скидання відповідачем промислових стоків встановлений Протоколом № 35 від 30.09.2008р. (а.с. 7), у п. 3 якого прямо зазначено, що скид відбувся у період з 00 годин 01.07.2008 року по 24 годину 30.09.2008 року

Доказів оскарження протоколу та/або дій працівників позивача при складанні цього протоколу, відтак – наявності підстав вважати цей протокол таким, що не має застосовуватись судом як належний та допустимий доказ сторони не довели.

Підстави вважати цей протокол, таким, що не відповідає законодавству України, та – для застосування до цього акту приписів ч. 2 ст. 4 ГПК України сторонами суду не доведено. Наявність таких підстав власне судом – не вбачається.

Акти відбору проб для з’ясування саме періоду скиду шкідливих речовин відповідачем не мають значення. Адже у них зафіксований лише дата та час здійснення відбору проб і – доставляння цих проб для проведення вимірювань.

За ч. 6 ст. 22 ГПК України господарський суд не приймає відмови від позову, зменшення розміру позовних вимог, визнання позову відповідачем, якщо ці дії суперечать законодавству або порушують чиї–небудь права і охоронювані законом інтереси.

З огляду на це господарський суд не приймає зменшення позивачем розміру позовних вимог і вважає, що з відповідача на відшкодування шкоди, заподіяної державі внаслідок перевищення нормативів допустимих скидів забруднюючих речовин в акваторію Азовського моря по промисловому випуску № 9 має бути стягнута первісно заявлена сума – 84’835,85 грн.

Судові витрати віднести на відповідача.

На підставі викладеного та керуючись 43, 32, 33, 43, 82-85 ГПК України господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства „Металургійний комбінат „Азовсталь” (87505, м. Маріуполь, вул. Лепорського, 1, ЄДРПОУ 00191158, р/рахунок 26003501676000 у Маріупольській філії Першого українського міжнародного банку, МФО 335742) на користь місцевого бюджету міста Маріуполя (р/рахунок 33118331700051, одержувач – Місцевий бюджет м. Маріуполя, код ЄДРПОУ 34686694, банк ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016) суму 84’835,85 грн. на відшкодування шкоди, заподіяної державі внаслідок перевищення нормативів допустимих скидів забруднюючих речовин в акваторію Азовського моря по промисловому випуску № 9

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства „Металургійний комбінат „Азовсталь” (87505, м. Маріуполь, вул. Лепорського, 1, ЄДРПОУ 00191158, р/рахунок 26003501676000 у Маріупольській філії Першого українського міжнародного банку, МФО 335742) на користь Державного бюджету України (рахунок: 31111095700006, отримувач: УДК в Київському районі, банк отримувача: Головне управління державного казначейства України в Донецькій області, МФО: 834016, ЗКПО: 34687001) державне мито у сумі 848,35 грн.

Суддя