Рішення № 34400005, 23.10.2013, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
23.10.2013
Номер справи
908/2789/13
Номер документу
34400005
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

номер провадження справи 32/68/13

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.10.2013 Справа № 908/2789/13

За позовом: Прокурора Шевченківського району м. Запоріжжя (69068, м. Запоріжжя, вул. Кругова, буд. 152) в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах - Запорізька міська рада (69005, м. Запоріжжя, пр. Леніна, 206)

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова фірма Запоріжнафтопродукт" (69000, м. Запоріжжя, бул. Центральний, 9-А)

про внесення змін до договору оренди земельної ділянки

Суддя Колодій Н.А.

Представники:

Від прокуратури: Демиденко Д.А., посвідчення № 001780 від 29.08.2012 р.

Від позивача: Шеремет З.В., довіреність № 01/02-17/02188 від 15.07.2013 р. .

Від відповідача: не з'явився

16.08.2013 р. до господарського суду Запорізької області звернувся Прокурор Шевченківського району м. Запоріжжя в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах - Запорізька міська рада з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова фірма Запоріжнафтопродукт" про внесення змін до п. 9 договору оренди земельної ділянки від 10.10.2011 р., укладеного між Запорізькою міською радою то ТОВ "Торгова фірма Запоріжнафтопродукт", площею 1,0621 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Куйбишева, 315 для розташування автозаправної станції, виклавши його в такій редакції: "Пункт 9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та у розмірі 238787,69 грн., що складає шестикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року".

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 19.08.2013 р. порушено провадження у справі № 908/2789/13, справі присвоєно номер провадження 32/68/13, судове засідання призначено на 11.09.2013 р., у сторін витребувані документи і матеріали, необхідні для вирішення спору.

Поштові повідомлення свідчать, що сторони належним чином сповіщенні про дату, час і місце проведення судового засідання.

В судовому засіданні 11.09.2013 р. судом оголошено перерву в розгляді справи до 25.09.2013 р.

Ухвалою голови господарського суду Запорізької області від 24.09.2013 р. розгляд справи відкладено на 16.10.2013 р.

Ухвалою суду від 16.10.2013 р., за клопотанням позивача строк розгляду спору було продовжено відповідно до ст. 69 ГПК України, розгляд справи відкладено на 23.10.2013 р.

Прокурор та представник позивача в судовому засіданні 23.10.2013 р. підтримали позовні вимоги та обґрунтовує їх ст. ст. ст. 121, 142 Конституції України, ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру", ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. 21 Закону України "Про оренду землі", ст.ст. 188 ГК України, ст. 288 Податкового кодексу України.

В судовому засіданні 23.10.2013 р. прокурор надав заяву, яким просить суд виправити описку яка була допущена в позовній заяві в зазначені дати договору.

В судовому засіданні 23.10.2013 р., розглянувши заяву прокурора про виправлення описки судом встановлено, що дійсно в резолютивній частині позовної заяви, а саме в зазначенні дати договору була допущена описка.

Заяву прокурора про виправлення описки, суд вважає за доцільним задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання 23.10.2013 р. не з'явився. Про причини неявки представника в судове засідання відповідач не повідомив.

Відповідач з підстав викладених в відзиві на позовну заяву вважає вимоги прокурора та позивача необґрунтованими і безпідставними (відзив долучений до матеріалів справи).

За письмовим клопотанням представників сторін розгляд справи здійснювався без застосування технічних засобів фіксації судового процесу.

У засіданні суду 23.10.2013 р., на підставі ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи та вислухавши пояснення прокурора та представника позивача, суд

ВСТАНОВИВ:

23.03.2011 р. між Запорізькою міською радою (орендодавець, позивач у справі) та Товариством з обмеженою відповідністю "Торгова фірма Запоріжнафтопродукт" (орендар, відповідач у справі) був укладений договір оренди землі, за умовами якого, орендодавець, відповідно до рішення сорок четвертої сесії п'ятого скликання Запорізької міської ради № 104/191 від 06.10.2010 р., надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування автозаправної станції, яка знаходиться: м. Запоріжжя, вул. Куйбишева, 315. Кадастровий номер 2310100000:07:044:0095 (п. 1, п. 7.1. договору).

Відповідно до п 2, п. 3 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 1,0621га. На земельній ділянці знаходиться об'єкти нерухомого майна: будівлі і споруди орендаря, інші об'єкти інфраструктури відсутні.

Згідно з п. 5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 3979794 грн. 91 коп., в цінах 2010 р.

Договір укладено на строк дев'ятнадцять років (п. 8 договору).

Договір зареєстровано у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 10.11.2011 р. за № 231010004000135.

Пунктом 9 договору встановлено, що орендна плата орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 159191 грн. 80 коп., що складає чотирьохкратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2011 року.

Пунктом 10 договору встановлено, що обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору чи продовження його дії.

У пункті 11 договору сторонами визначено, що орендна плата вноситься щомісячно, рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Шевченківського району 33213812700009 в управлінні Держказначейства у Шевченківському районі міста Запоріжжя Головного управління Держказначейства України в Запорізькій області, МФО 813015, ЄДРПОУ 34676911, код 13050200.

Відповідно до п. 12 договору розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором оренди землі; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати; в інших випадках, передбачених законом.

У пункті 19 договору сторонами погоджено, що передача земельної ділянки орендарю здійснюється орендодавцем на умовах, що визначені у договорі, за актом прийому-передачі земельної ділянки, який підписується сторонами і є невід'ємним додатком до договору.

Відповідно до акту прийому-передачі земельної ділянки за договором оренди землі вказана земельна ділянка (кадастровий № 2310100000:07:044:0095) була передана орендодавцем орендарю.

Рішенням позачергової сесії шостого скликання Запорізької міської ради від 27.07.2011р. № 16 "Про затвердження розмірів орендної плати земельної ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя" було затверджено коефіцієнт, згідно якого розраховується розмір орендної плати за земельні ділянки.

26.06.2012р. Рішенням двадцять третьої сесії шостого скликання Запорізької місткої ради № 37 "Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.2011р. № 16 "Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя" було затверджено розміри орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя, зокрема, затверджено коефіцієнт "6", згідно з яким визначається розмір орендної плати на земельні ділянки, надані для розташування автозаправних станцій, газових автозаправних станцій.

Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції рад відноситься вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Статтею 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до ст. 59 вказаного Закону, рада в межах повноважень, приймає нормативні та інші акти у формі рішень, які згідно до ст. 144 Конституції України є обов'язковими до виконання на відповідній території та оприлюднюються у встановленому законом порядку.

Прийняття Запорізькою міською радою рішення № 37 від 26.06.2012 р. потребує, в свою чергу, внесення змін в договору оренди землі.

08.02.2013 р. Запорізька міська рада звернулась до відповідача з пропозицією (вих. № 01/02-21/00325) внести зміни до договору оренди землі від 23.03.2011р., шляхом викладення п. 9 договору наступним чином: "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі: 238787,69 грн., що складає шестикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року". До пропозиції було додано розрахунок орендної плати на земельну ділянку на 2 аркушах та додатковий договір до договору оренди за № 231010004000135 в 2-х примірниках.

Відповідач листом (вих. № 01-135 від 22.07.2013 р.) надав відповідь позивачу, що підстав для укладення додаткового договору не вбачає, тому підписаний примірник додаткового договору до договору оренди від 23.03.2011 р. на адресу позивача не повернув.

Оцінивши доводи сторін та фактичні обставини справи, суд виходить з наступного.

Статтею 1 Закону України "Про оренду землі" визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Статтею ж 21 Закону України "Про оренду землі" визначено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Згідно зі ст. 288 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюється у договорі оренди (ч. 288.4), але річна сума платежу: не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом (ч. 288.5).

Відповідно до ст. 274.1 Податкового кодексу України, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється в розмірі 1% від їх нормативної грошової оцінки.

Згідно зі ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.

Частиною 2 ст. 20 Закону України "Про оцінку земель" визначено, що дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Згідно витягу від 15.07.2013 р. з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки за кадастровим № 2310100000:07:044:0095 нормативно грошова оцінка кв.м. земельної ділянки під забудовою становить 1067,29 грн., нормативно грошова оцінка земельної ділянки під забудовою площею 10621 кв.м. становить 3979794,91 грн.

Законом визначено, що зміна розміру грошової оцінки землі має наслідком зміну земельного податку щодо відповідних земельних ділянок, а тому наявні передбачені договором умови, при яких його зміна є обов'язковою для сторін.

Зміна розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки автоматично змінює розмір орендної плати.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Пунктом 32 договору оренди сторони передбачили, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку.

Пунктом 12 договору сторони узгодили, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік, зокрема, у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати; в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст.ст. 651, 652 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору.

Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення такої згоди спір вирішується в судовому порядку.

Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

За таких обставин суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Доводи відповідача про те, що в силу п. 4.1.9 ст. 4 та п. 271.2 ст. 271 Податкового кодексу України рішення Запорізької міської ради № 37 від 26.06.2012р., яке офіційно оприлюднене 24.07.2012р., повинно застосовуватися не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом, тобто з 2014р., спростовується наступним. Пунктом 14.1.147 статті 14 Податкового кодексу України передбачено, що плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Пунктом 271.2 ст. 271 Податкового кодексу України встановлено, що рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом. Рішенням № 37 визначено коефіцієнт, згідно з яким визначається розмір орендної плати, як загальнодержавного податку. Таким чином, строки, передбачені Податковим кодексом України для оприлюднення рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок не застосовуються до рішення № 37.

Відповідно до ст. ст. 44, 49 ГПК України судові витрати присуджуються до стягнення з відповідача, оскільки спір доведено до суду з його вини.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 44, 49, 82-84 ГПК України, суд -

В И Р І Ш И В:

1. Позов Прокурора Шевченківського району м. Запоріжжя в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах - Запорізька міська рада до Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова фірма Запоріжнафтопродукт" про внесення змін до пункту 9 договору оренди земельної ділянки від 23.03.2011 р. задовольнити.

2. Змінити п. 9 договору оренди землі від 23.03.2011 р., укладеного між Запорізькою міською радою та Товариством з обережною відповідальністю "Торгова фірма Запоріжнафтопродукт", щодо земельної ділянки площею 1,0621 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Куйбишева, 315 , для розташування автозаправної станції (кадастровий номер 2310100000:07:044:0095), який 10.11.2011 р. зареєстровано в Запорізькій регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис за № 231010004000135, виклавши його у наступній редакції: "п. 9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та у розмірі: 238787,69 грн., що складає шестикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року".

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідністю "Торгова фірма Запоріжнафтопродукт" (69005, м. Запоріжжя, бул. Центральний, буд. 9-А; код ЄДРПОУ 36163895) в доход Державного бюджету України одержувач: УДКСУ у м. Запоріжжі (Орджонікідзевський район) 22030001; банк одержувача: ГУДКСУ у Запорізькій області; р/р 31215206783007; МФО: 813015; код ЄДРПОУ: 38025409) суму 1147 (одна тисяча сто сорок сім) грн. 00 коп. судового збору. Видати наказ.

Повне рішення оформлено і підписано у відповідності до вимог ст., ст. 84, 85 ГПК України "28" жовтня 2013 р.

Суддя Н.А. Колодій

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.