Рішення № 3439633, 24.02.2009, Господарський суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
24.02.2009
Номер справи
226-2009
Номер документу
3439633
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к.

РІШЕННЯ

Іменем України

24.02.2009

Справа №2-7/226-2009

За позовом Сімферопольської міжрайонної природоохоронної прокуратури (95022, м. Сімферополь, вул. Дзержинського, 6) в інтересах держави в особі Республіканського комітету АР Крим з охорони навколишнього природного середовища (95022, м. Сімферополь, вул. Кечкеметська, 198)

До відповідача Державного підприємства «Агрофірма «Магарач» Національного інституту винограду і вина «Магарач» (98654, м. Ялта, смт. Відрадне, вул. Янтарна, 7; 98433, Бахчисарайський район, с. Віліне, вул. Чапаєва, 9, ідентифікаційний код 31332064)

Про стягнення 984, 53 грн.

Суддя ГС АР Крим І. І. Дворний

представники:

Від позивача – Сокол Ю.А. – представ., дов. № 03 від 31.12.2008р.

Від відповідача - Лагуніна О.В. – представ., дов. № 122 від 09.04.2008р.

Прокурор – Куртбедінова М.Х.- посв. № 08101

Суть справи: Сімферопольський міжрайонний природоохоронний прокуратур звернувся до Господарського суду АР Крим в інтересах держави в особі Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища з позовом до Державного підприємства «Агрофірма «Магарач» Національного інституту винограду і вина «Магарач», в якому просить стягнути з відповідача збитки у розмірі 984, 53 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що Державним підприємством «Агрофірма «Магарач» Національного інституту винограду і вина «Магарач» в порушення статті 10, 33 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» здійснювався самовільний викид в атмосферу забруднюючих речовин з котельної без отримання спеціального дозволу, у зв’язку з чим державі заподіяні збитки у розмірі 984,53 грн., які Прокурор в особі Рескому просить стягнути з відповідача в примусовому порядку.

Відповідач проти позову заперечував з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву при цьому посилаючись на те, що ДП АФ «Магарач» був укладений з ПП «Ноосфера» договір №03/07 від 03.07.2008 р. на розроблення документів, що обґрунтовують обсяги викидів, однак на момент проведення перевірки дозвіл отриманий не був.

Розгляд справи відкладався в порядку ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.

Оскільки матеріали справи в достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, підстав для відкладення розгляду справи судом не вбачається.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, заслухавши пояснення представників сторін та прокуратури, суд

ВСТАНОВИВ :

Державне підприємство «Агрофірма «Магарач» Національного інституту винограду і вина «Магарач» зареєстровано рішенням Бахчисарайської районної державної адміністрації від 16.03.2001 р. як юридична особа за, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи № 570920.

31 липня – 01 серпня 2008 р. Республіканським комітетом АР Крим з охорони навколишнього середовища була проведена перевірка дотримання відповідачем вимог природоохоронного законодавства, за результатом якої був складений акт від 31.07-01.08.2008 р. Перевіркою був встановлений факт самовільного, без наявності відповідного дозволу, викиду забруднюючих речовин (побутові відходи, макулатура, будівельні відходи, ПММ, стеклобій, акумулятори) за період з 01.01.2008 р. по 11.06.2008 р.

На підставі акта перевірки, у відношенні директора Державного підприємства «Агрофірма «Магарач» Національного інституту винограду і вина «Магарач» Дорошевич Володимира Олександровича, складений протокол про адміністративне порушення № 000425-70/78 від 31.07.2008 р. та винесена постанова про накладення адміністративного стягнення від 31.07.2008 р. (а.с.11-12).

Відповідно до ст. 38 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, в порядку спеціального використовування природних ресурсів підприємствам надаються в користування природні ресурси на підставі спеціальних дозволів.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про атмосферне повітря», атмосферне повітря є життєво важливим компонентом навколишнього природного середовища, який являє собою природну суміш газів, що знаходиться за межами жилих, виробничих та інших приміщень.

Обов’язки водокористувачів встановлені ст. 10 Закону України «Про атмосферне повітря», зокрема до них відноситься здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо;

Для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання викидів найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України..

Стаття 11 Закону України «Про атмосферне повітря» встановлює, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.

Дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря видаються за умови: неперевищення протягом терміну їх дії встановлених нормативів екологічної безпеки;

неперевищення нормативів допустимих викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел;

дотримання вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин.

З матеріалів справи вбачається, що в період з 01.01.2008 р. по 11.06.2008 р. дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря у Державного підприємства «Агрофірма «Магарач» Національного інституту винограду і вина «Магарач» був відсутній.

Іншого суду відповідачем доведено не було, у той час як відповідно до приписів статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести суду ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень, способом, передбаченим чинним законодавством для доведення фактів такого роду.

Наданий відповідачем у судовому засідання дозвіл №111900000/119 від 19.11.2008 р. не може бути прийнятий судом до уваги, оскільки термін його дії становить з 19.11.2008 р. до 31.12.2013 р., тобто в охоплений перевіркою період (з 01.01.2008 р. по 11.06.2008 р.) дозвіл був відсутній.

Відповідно до статті 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Причому відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, зокрема, винні у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.

Статтею 33 Закону України «Про атмосферне повітря» встановлена відповідальність за порушення законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, у тому числі, особи, які винні, зокрема, у:

- викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади відповідно до закону;

- недотриманні вимог, передбачених дозволом на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря;

Відповідно до ст. 34 Закону України шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом України.

Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 18 травня 1995 року38 була затверджена Методика розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Вказана Методика була зареєстрована в Міністерстві юстиції України 29 травня 1995 р. за N 157/693.

Відповідно до пункту 1 Методики, вона встановлює основні вимоги щодо порядку визначення і розрахунку розмірів компенсації збитків за наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря і є обов'язкова для спеціалістів Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, що здійснюють державний контроль за дотриманням підприємствами, установами, організаціями, іноземними юридичними та фізичними особами незалежно від форм власності вимог законодавства про охорону атмосферного повітря.

Відповідно до пункту 1 Положення про Республіканський комітет Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища, затвердженого Постановою Ради Міністрів АР Крим №359 від 09.08.2005 р., комітет є республіканським органом виконавчої влади у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання і відтворення природних ресурсів, заповідної справи, екологічною і, в межах своєї компетенції, радіаційної безпеки на території Автономної Республіки Крим. Реском функціонально підпорядковується Міністерству з охорони навколишнього природного середовища України і входить в систему республіканських органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим.

Отже, можливість застосування позивачем Методики безпосередньо вбачається з вищенаведених норм.

Згідно з п.4.1. Методика встановлює єдині на території України правила визначення розмірів відшкодування і стягнення збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Згідно з пунктом 7.1. Методики розрахунок розмірів відшкодування збитків за наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, ведеться на основі розміру мінімальної заробітної плати з урахуванням обсягів наднормативних викидів і регулюючих коефіцієнтів. Розмір компенсації збитків в одиницях національної валюти визначається за формулою:

З = Мі * 1,1П * Аі * Кт * Кзі,

де З - розмір компенсації збитків, одиниць національної валюти;

Мі - маса і-ї забруднюючої речовини, що викинута в атмосферне повітря понаднормативно, тонн;

1,1П - базова ставка компенсації збитків в частках мінімальної заробітної плати (П) за одну тонну умовної забруднюючої речовини на момент перевірки, одиниць національної валюти/тонну;

Аі - безрозмірний показник відносної небезпечності і-ї забруднюючої речовини;

Кт - коефіцієнт, що враховує територіальні соціально-екологічні особливості;

Кзі - коефіцієнт, що залежить від рівня забруднення атмосферного повітря населеного пункту і-ю забруднюючою речовиною.

Безрозмірний показник відносної небезпечності і-тої забруднюючої речовини (Аі) визначається із співвідношення за формулою

1

Аі = -------, ГДКі

де ГДКі - середньодобова гранично допустима концентрація або орієнтовно безпечний рівень впливу (ОБРВ) і-ї заб руднюючої речовини, мг/куб.м.

Для речовин з ГДК більше одиниці в чисельнику вводиться поправочний коефіцієнт 10.

Коефіцієнт, що враховує територіальні соціально-екологічні особливості (Кт), залежить від чисельності жителів населеного пункту, його народногосподарського значення і розраховується за формулою:

Кт = Кнас * Кф,

де Кнас - коефіцієнт, що залежить від чисельності жителів населеного пункту і визначається за таблицею;

Кф - коефіцієнт, що враховує народногосподарське значення населеного пункту і визначається за таблицею.

При перевірці котельної ДП «Агрофірма «Магарач» Національного інституту винограду і вина «Магарач» було виявлено відсутність дозволу на викид окису вуглецю.

Однак, інструментальними вимірами, проведеними 11 липня 2008 року, зафіксовано середню концентрацію викиду окису вуглецю 571 мг/куб. м. Таким чином, потужність викиду є наднормативним викидом.

По факту виявленого порушення підприємству було видано припис на отримання дозволу до 31.12.2007р.

У вказаний термін дозвіл на викид отриманий не був отриманий.

Режим роботи підприємства однозмінний відповідно до довідки від 31.07.2008р. № 277/1 становить 480 годин.

Потужність наднормативного викиду окису вуглецю розраховується за формулою і становить:

Мі.= 0,0036 (018 * 480) = 0,31 т

Розмір компенсації збитків розраховується за формулою і становить:

З = 0, 31х 1,1 х 525 х 333,3 х 1, 0x1,65 = 984, 53 грн

За таких обставин, враховуючи, що відповідачем за період з 01.01.2008 р. по 11.06.2008 р. самовільно викинуто забруднюючих речовин маса яких дорівнює 0,31 Державне підприємство «Агрофірма «Магарач» Національного інституту винограду і вина «Магарач» повинно відшкодувати заподіяні державі збитки у загальному розмірі 984, 53 грн., що підтверджується розрахунком збитків, доданим до позовної заяви.

Відповідач, всупереч вимогам статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України, не надав суду доказів відшкодування шкоди в добровільному порядку.

За таких обставин, вимоги Сімферопольської міжрайонної природоохоронної прокуратури в особі Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища щодо стягнення з Державного підприємства «Агрофірма «Магарач» Національного інституту винограду і вина «Магарач» збитків у розмірі 984,53 грн., засновані на нормах чинного законодавства України, а тому підлягають задоволенню.

Державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу підлягають стягненню з відповідача н користь державного бюджету України відповідно до вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.

З урахуванням викладеного, керуючись ст.ст. 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Державного підприємства «Агрофірма «Магарач» Національного інституту винограду і вина «Магарач» (98654, м. Ялта, смт. Відрадне, вул. Янтарна, 7; 98433, Бахчисарайський район, с. Віліне, вул. Чапаєва, 9, ідентифікаційний код 31332064) в доход бюджету (отримувач – місцевий бюджет м. Ялта, р/р 33118331700039 УДК в АРК м. Сімферополь, МФО 824026, код код бюджетної класифікації 2462100, ЗКПО 34740850) 984,53 грн. збитків, заподіяних внаслідок порушення природоохоронного законодавства.

3. Стягнути з Державного підприємства «Агрофірма «Магарач» Національного інституту винограду і вина «Магарач» (98654, м. Ялта, смт. Відрадне, вул. Янтарна, 7; 98433, Бахчисарайський район, с. Віліне, вул. Чапаєва, 9, ідентифікаційний код 31332064) в доход державного бюджету України (код платежу 22090206, одержувач – держбюджет м. Сімферополя, р/р 31115095700002 у банку одержувача Управління Держказначейства в АР Крим м. Сімферополь, МФО 824026, одержувач: Держбюджет м. Сімферополя, ЗКПО 34740405) держмито в сумі 102, 00 грн.

4. Стягнути з Державного підприємства «Агрофірма «Магарач» Національного інституту винограду і вина «Магарач» (98654, м. Ялта, смт. Відрадне, вул. Янтарна, 7; 98433, Бахчисарайський район, с. Віліне, вул. Чапаєва, 9, ідентифікаційний код 31332064) в доход Державного бюджету України (р/р 31218259700002, код платежу 22050000, в банку одержувача: Управління держказначейства в м. Сімферополі ГУ ДКУ в АРК, МФО 824026, одержувач: Держбюджет м. Сімферополя, ОКПО 34740405) 118,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

5. Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим Дворний І.І.