ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 жовтня 2013 року № 813/6773/13-а
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Лунь З.І.,
за участю
секретаря судового засідання Леніва А.Р.,
представника позивача: Рісної Ю.Б.
представника відповідача: Гейвича М.М.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Дочірнього підприємства "Львівський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" до Городоцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,
ВСТАНОВИВ:
У провадження Львівського окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справи за позовною заявою Дочірнього підприємства "Львівський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" до Городоцької міжрайонної державної податкової інспекції Львівської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 01.07.2013 року № 0002141700.
В судовому засіданні 09.10.2013 року судом в порядку, визначеному ст.55 КАС України допущено заміну відповідача правонаступником - Городоцькою об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Львівській області.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві та додаткових поясненнях (вх.№37313 від 21.10.2013 року, а.с.173-175). Вважає застосування відповідачем штрафних санкцій на підставі ст.127 ПК України за несвоєчасне перерахування податку з доходів фізичних осіб до бюджету неправомірним, оскільки податок на доходи фізичних осіб, був утриманий із нарахованої заробітної плати у день виплати її працівникові. Відтак, вважає, що до даних правових відносин слід що застосовувати ст.126 ПК України, передбачає відповідальність за несвоєчасне перерахування податку, а не ст.127 ПК України, що передбачає відповідальність за не нарахування, неутримання та/або несплату податку. Просить позов задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечив з підстав, викладених у письмовому запереченні проти позову, долученому до матеріалів справи у судовому засіданні від 09.10.2013 року (а.с.156). Представник відповідача в чудовому засіданні зазначив, що штрафні санкції в розмірі 50% від суми податкового зобов'язання нараховані на підставі ст.127 ПК України правомірно, оскільки перевіркою встановлено несвоєчасне перерахування податку з доходів фізичних осіб. Просить у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, суд встановив наступне.
Філія "Городоцький райавтодор" є відокремленим підрозділом Дочірнього підприємства "Львівський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України". Філія діє на підставі положення та в межах повноважень, визначених ДП "Львівський облавтодор".
Філія "Городоцький райавтодор" є платником податків, зокрема платником податку з доходів фізичних осіб.
28.05.2013 р. посадовими особами Городоцької міжрайонної державної податкової інспекції Львівської області Державної податкової служби проведено планову виїзну перевірку Філії "Городоцький райавтодор" за результатами якої складено Акт про результати планової виїзної перевірки Філії "Городоцький райавтодор" з питань дотримання вимог податкового, та іншого законодавства за період з 01.01.2012 р. по 31.12.2012 р. №345/22-00/26231228 від 28.05.2013 року (далі - Акт перевірки).
На підставі Акта перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення-рішенння від 01.07.2013 року № 0002141700, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб та нараховано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 8315,31 грн.
Яу вбачається з висновків Акта перевірки, перевіркою встановлено порушення пп.168.1.2 п.168.1 ст.168 ПК України, нараховано пеню в розмірі 82,37 грн. за несвоєчасну сплату до бюджету податку на доходи фізичних осіб, визначеного податковим агентом при виплаті (нарахуванні) доходів на користь платників податків - фізичних осіб; пп.168.1.2 п.168.1 ст.168 ПК України пп.168.1.2 п.168.1 ст.168 ПК України нараховано 8232,04 штрафних санкцій за несплату податку з доходів фізичних осіб при виплаті (нарахуванні) доходів на користь платника податків - фізичних осіб.
Судом встановлено, що позивачем несвоєчасно перераховано до бюджету утриманий податок з доходів фізичних осіб в сумі 16464,07 грн., по періодах - за червень 2012 року в сумі 7786,83, за липень 2012 року в сумі 8677,24 грн.
Позивач не заперечує факту несвоєчасної сплати податку з доходів фізичних осіб у виявлені перевіркою строки, водночас зазначає, що податок перераховано в той день, коли і виплачено заробітну плату. З огляду на затримку виплати заробітної плати, несвоєчасно виплачено і податок.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п. 162.1 ст. 162 ПК України платниками податку є: фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи (підпункт 162.1.1); фізична особа - нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні (підпункт 162.1.2); податковий агент (підпункт 162.1.3).
Так, податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - це юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому ст. 18 та розділом IV цього Кодексу (п.14.1.180 ст.14).
Філія "Городоцький райавтодор" є податковим агентом щодо податку на доходи фізичних осіб і в розумінні ст.162 ПК України та водночас платником податку на доходи фізичних осіб.
Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету регламентує ст. 168 ПК України, п. 168.1, якої передбачає порядок оподаткування доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику податку податковим агентом.
Відповідно до пп. 168.1.1, 168.1.2 п. 168.1 ст. 168 ПК України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в ст. 167 цього Кодексу. Податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету.
Якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду (пп. 168.1.5 пункту 168.1 ст.168 ПК України).
Таким чином, Філія "Городоцький райавтодор" як податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб мала сплачувати (перераховувати) податок до бюджету під час виплати заробітної плати працівникам, а у випадку нарахування заробітної плати, але її невиплати, мала проводити перерахування податку до бюджету у строки встановлені ПК України для місячного податкового періоду, тобто не пізніше 30 календарних днів, наступних за місяцем нарахування доходу (строк сплати податкових зобов'язань, за якими податковий період складає один місяць обчислюється, виходячи з положень п.п. 49.18.1 п 49.18 ст. 49 та п. 57.1 ст. 57 ПК України).
Як вбачається з матеріалів справи та матеріалів перевірки, платник щомісяця у період з січня 2012 року по грудень 2012 року нараховував податок на доходи фізичних осіб. Всього нараховано 164254,54 грн. (а.с.37).
Щодо своєчасності перерахування платником до бюджету сум податку, то суд погоджується з доводами податкового органу, що такий не перераховано своєчасно. Зазначене не заперечується позивачем
Відповідно до п. 31.1 ст. 31 ПК України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.
Грошове зобов'язання щодо суми податкових зобов'язань з податку, що підлягає утриманню та сплаті (перерахуванню) до бюджету в разі нарахування/виплати доходу на користь платника податку - фізичної особи, вважається узгодженим податковим агентом або платником податку, який отримує доходи не від податкового агента, в момент виникнення податкового зобов'язання, який визначається за календарною датою, встановленою розділом IV цього Кодексу для граничного строку сплати податку до відповідного бюджету (п. 54.2 ст. 54 ПК України).
Податковий агент зобов'язаний сплатити суму податкового зобов'язання (суму нарахованого (утриманого) податку), самостійно визначеного ним з доходу, що виплачується на користь платника податку - фізичної особи та за рахунок такої виплати, у строки, передбачені цим Кодексом (п 57.1 ст. 57 ПК України), тобто у строки вказані у ст. 168 ПК України.
Таким чином, положення ПК України чітко визначають момент узгодження грошового зобов'язання по податку на доходи фізичних осіб та строки перерахування податку до бюджету. У разі несплати сум узгоджених грошових зобов'язань у строки, встановленні податковим законодавством, вони набувають статусу податкового боргу і платник податків несе відповідальність у вигляді штрафу за порушення строків перерахування податку.
Як вбачається з наданих суду документів, Філією "Городоцький райавтодор" як податковим агентом у період з січня 2012 року по грудень 2012 року своєчасно нараховано та утримано (при виплаті доходу працівникам у вигляді заробітної плати) податок на доходи фізичних осіб, проте, було допущено несвоєчасне перерахування його до бюджету в сумі 16464,07 грн.
Судом встановлено, що згідно з відомостями на виплату грошей, платіжними дорученнями підтверджується, що фактично податок з доходів фізичних осіб перераховувався в той день, коли виплачувалась заробітна плата, а така іноді виплачувалась з затримкою. Тобто, в день виплати заробітної плати із затримкою перераховувався також і податок. У зв'язку з цим має місце несвоєчасна сплата податку.
Відтак, доводи податкового органу в частині встановлення порушення про несвоєчасне перерахування податку з доходів фізичних осіб підтверджуються.
Однак, суд вважає, що податковий орган безпідставно та неправомірно застосував до платника за встановлене порушення штраф в розмірі, визначеному ст.127 ПК України, з огляду на наступне.
Відповідальність за порушення правил сплати (перерахування) податків передбачена ст.126 ПК України, а за порушення правил нарахування, утримання та сплати (перерахування) податків у джерела виплати ст. 127 ПК України).
Відповідно до ст. 126 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Вказане правопорушення полягає у виконанні платником податків обов'язку щодо сплати узгодженої суми грошового зобов'язання після закінчення встановлених ПК України строків їх сплати, тобто таке порушення може мати місце, якщо контролюючий орган встановить, що платник податків сплатив узгоджене грошове зобов'язання, але несвоєчасно.
Згідно зі ст. 127 ПК України ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Відповідальність за правопорушення, передбачене ст. 127 ПК України, може наставати у разі, коли платник податків, у тому числі податковий агент, допускає бездіяльність щодо нарахування утримання та/або сплати (перерахування) податків до або під час виплати доходу на користь іншого платника, тобто взагалі відсутній факт виконання вказаних обов'язків платником податків (податковим агентом). В такому випадку контролюючий орган за результатами перевірки визначає суму грошового зобов'язання платнику податків та застосовує штраф у розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Отже, філією "Городоцький райавтодор" допущено порушення податкового законодавства в частині несплати суми узгодженого грошового зобов'язання по податку на доходи фізичних осіб у строки, встановлені ПК України для місячного податкового періоду, що відповідає складу правопорушення, передбаченому ст. 126 ПК України.
Однак, Городоцькою ОДПІ ГУ Міндоходів у Львівській області при прийнятті оскаржуваного оскаржуваного податкового повідомлення-рішення визначено розмір штрафу на підставі ст. 127 ПК України, тобто за ненарахування, неутримання та/або несплату податку на доходи фізичних осіб взагалі.
Таким чином, суд дійшов висновку про протиправність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення у зв'язку з неправомірним застосуванням відповідачем статті 127 ПК України при притягненні платника до відповідальності.
Враховуючи зазначене вище, оскаржуване податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню, а позов - задоволенню в повному обсязі.
У відповідності до ст. 94 КАС України судові витрати позивача слід стягнути на його користь з Державного бюджету України.
Керуючись ст. ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 87, 94, 160-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Городоцької міжрайонної державної податкової інспекції Львівської області Державної податкової служби від 01.07.2013 року № 0002141700.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Дочірнього підприємства "Львівський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" судові витрати в розмірі 114 (сто чотринадцять) грн. 70 коп.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду в строк та в порядку, передбаченому ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Постанову в повному обсязі складено 28.10.2013 року
Суддя Лунь З.І.