Рішення № 34388426, 23.10.2013, Господарський суд Черкаської області

Дата ухвалення
23.10.2013
Номер справи
925/1344/13
Номер документу
34388426
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 45-24-38, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 жовтня 2013 року Справа № 925/1344/13

Господарський суд Черкаської області в складі

головуючого - судді Єфіменка В.В.;

з секретарем судового засідання Литвин М.О.,

за участю прокурора Чухало О.В.

та представників сторін:

від позивача - Попов В.О., за довіреністю,

від відповідача-1 - Житнікова Т.А. за довіреністю,

від відповідача-2 - не з?явився,

від ІІІ особи (Держсільгоспінспекції в Черкаській області) - не з?явився,

від ІІІ особи ( ПАТ "Черкаський приладобудівний завод") - Соломко В.А. за посадою, Німич О.В. за довіреністю,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні господарського суду Черкаської області в м. Черкаси справу

за позовом Прокурора міста Черкаси в інтересах держави в особі Черкаської обласної державної адміністрації

до відповідача-1: Черкаської міської ради, м.Черкаси

до відповідача-2: приватного підприємства "Мажар-2", м.Миколаїв,

ІІІ особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача:

- Державна інспекція сільського господарства в Черкаській області, м.Черкаси;

- Публічне акціонерне товариство "Черкаський приладобудівний завод", м.Черкаси;

про визнання незаконним рішення та повернення земельної ділянки,-

ВСТАНОВИВ:

Заявлено позов з вимогами:

- Визнати незаконним рішення Черкаської міської ради від 31.03.2011 № 2-383 "Про надання приватному підприємству "Мажар-2" земельної ділянки в оренду по вул. 30- річчя Перемоги, 5/1", нормативна грошова оцінка якої складає 353521,68 грн.;

- Зобов'язати приватне підприємство "Мажар-2" повернути земельну ділянку по вул. 30-річчя Перемоги, 5/1, площею 1517,0 м?, нормативна грошова оцінка якої складає 353521,68 грн., у власність держави в особі Черкаської обласної державної адміністрації.

Прокурор позовні вимоги мотивує так:

Публічне акціонерне товариство (далі - ПАТ) "Черкаський приладобудівний завод" засновано за рішенням Фонду державного майна України шляхом перетворення державного підприємства Черкаський приладобувний завод у відкрите акціонерне товариство (далі - ВАТ). Частка державної власності у Статутному фонді ПАТ (до 29.04.2011) «Черкаський приладобудівний завод» складає 99,46%.

Земля, на якій розташовано завод є державною власністю відповідно до положень ст.84 Земельного кодексу (далі - ЗК) України. Розпорядником державної землі є Черкаська обласна державна адміністрація.

Черкаська міська рада (відповідач-1) 31.03.2011 за № 2-383 прийняла незаконне рішення про надання приватному підприємству «Мажар-2» (відповідач-2) в оренду земельної ділянки площею 1517 кв.м. із державних земель, на яких розташовано державний завод з мотивів придбання відпвоідачем-2 10.01.2008 у власність об?єктів нерухомості (будівля котельні, теплиця та частина замощення), які розташовані на території заводу.

Прокурор посилається також на те, що завод не давав згоди на вилучення земельної ділянки площею 1517,0 кв.м. та визначення її меж, проект землевідводу у встановленому порядку не розроблявся та не погоджувався.

У ПП «Мажар-2» немає правової підстави для користування земельною ділянкою площею 1517,0 кв.м. - зареєстрованою у встановленому порядку договору оренди землі.

В судових засіданнях прокурор і представник позивача - Черкаської обласної державної адміністрації (далі - Черкаська ОДА) позовні вимоги підтримали повністю з мотивів, викладених у позовній заяві.

Відповідачі відзиву на позов не подали.

Представник Черкаської міської ради в судовому засіданні позов не визнав, заявив суду клопотання про залишення позову без розгляду за п.1 ст.81 ГПК України посилаючись на те, що прокурором не дотримані вимоги ГПК України при зверненні до суду.

ПП «Мажар-2» відзиву на позов до суду не подало, його представник в судове засідання не з?явився.

Про час і місце розгляду справи суд повідомляв відповідача-2 за місцезнаходженням його ліквідатора - Шульги Д.Л. (вул.Ракетна,35, м.Миколаїв).

Представник ІІІ особи - Державної інспекції сільського господарства в Черкаській області в судове засідання не з?явився, про час і місце розгляду справи ІІІ особа повідомлялась за місцезнаходженням, яке вказано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Представники ІІІ особи - ПАТ «Черкаський приладобудівний завод» в судовому засіданні пояснили, що спірна земельна ділянка входить до земель, які були надані заводу з часу його заснування у 1980 році. ПАТ (ВАТ) «Черкаський приладобудівний завод» згоди на вилучення земельної ділянки ПП «Мажар-2» не надавав, і не узгоджував межі.

Суд, вислухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи та подані сторонами докази, приходить до наступного.

Рішенням виконавчого комітету Черкаської обласної ради від 20.07.1981 № 440 «Про відведення земельних ділянок» вилучено земельні ділянки із землекористувань колгоспів та інших землекористувачів за їх згодою, і відведено, зокрема підприємству поштова скринька А-1015 під будівництво підприємства 28,24 га ріллі (п.6 Додатку №1) (а.с.73-74).

Факт перенесення в натуру проекту відведення земельної ділянки площею 28,24 га підприємству поштова скринька А-1015 під будівництво підприємства за рахунок земель інших користувачів підтверджується технічним звітом Черкаської філії Республіканського проектного інституту по землевпорядкуванню «Укрземпроект» (а.с.75-77).

02 лютого 1984 р. Наказом Міністра машинобудування СРСР № 61 після введення в експлуатацію виробничих потужностей та початком серійного випуску продукції заводу було присвоєні наступні найменування:

- відкрите найменування - Черкаський приладобудівний завод;

- умовне найменування - поштова скринька А-1015.

20 липня 1984 р. було затверджено Статут державного виробничого підприємства «Черкаський приладобудівний завод» з підпорядкуванням Міністерству машинобудування СРСР.

Рішенням виконавчого комітету Черкаської міської Ради народних депутатів від 26.06.1998 № 492 «Про інвентаризацію земель підприємств, організацій і установ та надання права користування земельними ділянками при переході права власності на будівлі і споруди» Державному підприємству «Черкаський приладобудівний завод», що знаходиться по вул. 30-річчя перемоги, 5/1 м. Черкаси було надано в постійне користування 26,3438 га земель, з них 1,4864 га під адміністративною будівлею (землі громадської забудови); 21,9710 га під промисловою зоною (землі забудовані промисловими об'єктами); 1,1718 га під підпорядкованою державною пожежною частиною №9 по охороні Соснівського району (землі громадської забудови); 1,714 га під гуртожитками (землі житлової забудови).

Згідно п.1.2. статуту ПАТ «Черкаський приладобудівний завод» (нова редакція), зареєстрованого 29.04.2011 - Публічне акціонерне товариство «Черкаський приладобудівний завод» є новим найменуванням відкритого акціонерного товариства «Черкаський приладобудівний завод» відповідно до Закону України «Про акціонерні товариства», заснованого за рішенням Фонду державного майна України (наказ 40-AT від 11.09.1998р.), шляхом перетворення державного підприємства Черкаський приладобудівний завод у відкрите акціонерне товариство відповідно до Закону України «Про господарські товариства» та Порядку перетворення у процесі приватизації державних, орендних підприємств і підприємств із змішаною формою власності у відкриті акціонерні товариства, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.09.96.

У відповідності до установчих документів підприємства частка державної власності у статутному фонді публічного акціонерного товариства «Черкаський приладобудівний завод» складає 99,46 відсотків, що підтверджується розпорядженням Фонду державного майна України №219-РРА від 02.02.1999 (а.с.19-20).

Згідно нотаріально засвідченого договору купівлі-продажу від 10.01.2008, укладеного між ПП «Ангарремсервіс» та ПП «Мажар-2», останній набув у власність нежитлову будівлю теплиці, частину замощення та огорожі, що знаходиться по вул. ЗО років Перемоги, 5/1 (а.с.29).

Відповідно до довідки Управління земельних ресурсів у м. Черкаси від 21.04.2008 № 2352-25-01 земельна ділянка за адресою вул. 30 років Перемоги, 5/1, на час звернення ПП «Мажар-2» до відповідача-1 за виділенням землі, належала до земель промисловості та обліковувалась за ВАТ «Черкаський приладобудівний завод» (а.с.33).

Ст. 84 Земельного кодексу України передбачено, що у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності.

Згідно пункту «ж» частини третьої ст. 84 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) до земель державної власності, які не можуть передаватись у комунальну власність, належать земельні ділянки, на яких розташовані державні, у тому числі казенні підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти; земельні ділянки, які використовуються для забезпечення діяльності Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України, інших органів державної влади, Національної академії наук України, державних галузевих академій наук.

Оскільки, частка державної власності у статутному фонді публічного акціонерного товариства «Черкаський приладобудівний завод» складає 99,46 відсотків, суд приходить до висновку, що розпорядження землею, яка перебуває в користуванні державного підприємства має відбуватись виключно з відома та за згоди держави.

Відповідно до ст. 141 Земельного кодексу України підставами припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема, добровільна відмова від права користування земельною ділянкою.

Згідно з ч. З, ч. 4 ст. 142 Земельного кодексу України припинення права постійного користування земельною ділянкою у разі добровільної відмови землекористувача здійснюється за його заявою до власника земельної ділянки. Власник земельної ділянки на підставі заяви землекористувача приймає рішення про припинення права користування земельною ділянкою, про що повідомляє органи державної реєстрації.

Згідно з п. «а» ст. 17 та ч. 6 ст. 149 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) до повноважень обласних державних адміністрацій у галузі земельних відносин належало розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом. Обласні державні адміністрації на їх території вилучають земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні, в межах міст обласного значення та за межами населених пунктів для всіх потреб, крім випадків, визначених частинами п'ятою, дев'ятою цієї статті.

Пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачалося, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

ВАТ «Черкаський приладобудівний завод» з відповідною заявою до Черкаської облдержадміністрації, як до розпорядника земель державної форми власності, не звертався.

ВАТ «Черкаський приладобудівний завод» листом від 06.02.2009 № 50-28 відмовив у наданні ПП «Мажар-2» згоди на припинення права користування земельною ділянкою (а.с.30).

Рішенням Черкаської міської ради від 31.03.2011 № 2-383 «Про надання приватному підприємству «Мажар-2» земельної ділянки в оренду по вул. 30-річчя Перемоги, 5/1» - ПП «Мажар-2» надано в користування земельну ділянку площею 1517 м2 по вул. 30 років Перемоги, 5/1 строком на 49 років під нежитлову будівлю теплиці за рахунок землекористування ДП «Черкаський приладобудівний завод».

Пунктом 8 вказаного рішення ДП «Черкаський приладобудівний завод» припинено право користування земельною ділянкою площею 1517 м2, по вул. 30 років Перемоги, 5/1.

Станом на день звернення до суду з позовною заявою, договір оренди на спірну земельну ділянку між Черкаською міською радою та ПП «Мажар-2» в ДП «Центр ДЗК» зареєстрований не був.

Враховуючи, що спірна земельна ділянка площею 1517,0 кв.м. по вул. 30 років Перемоги, 5/1 виділена ПП «Мажар-2» за рахунок земель ДП «Черкаський приладобудівний завод» перебувала у державній власності, то Черкаська міська рада, виходячи із положень ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України, не була уповноважена розпоряджатись нею та приймати відповідне рішення про передачу її в оренду.

Аналізуючи процедуру надання відповідачу-2 земельної ділянки площею 1517 кв.м. з території ПАТ «Черкаський приладобудівний завод», суд з?ясував наступне.

Виходячи з положень ст. 17, ч. 2 та ч. З ст. 84, ч. З та ч. 4 ст. 142, ч. 6 статті 149 та пункту 12 Перехідних положень Земельного кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) Черкаська міська рада станом на день прийняття спірного рішення не мала повноважень щодо розпорядження земельною ділянкою державної форми власності, а тому не могла вилучати її з користування ВАТ «Черкаський приладобудівний завод» по вул. 30 років Перемоги, 5/1 та надавати її в користування ПП «Мажар-2».

Ст. 123 Земельного кодексу України визначено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймаються на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі надання у користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості).

Проте, у порушення приписів ст. 123 ЗК України проект відведення на вказану земельну ділянку в установленому законом порядку не розроблявся та не погоджувався.

Як вбачається із матеріалів технічної документації, ПП «Мажар-2» надано в оренду земельну ділянку, межі якої не визначені в натурі і не погоджені із суміжним землекористувачем (ВАТ) «Черкаський приладобудівний завод», у зв'язку із чим є обов?язковим розроблення проекту відведення земельної ділянки, а не складання технічної документації (а.с.22-40).

Згідно ст. 185 ЗК України землеустрій здійснюється відповідно до Закону України «Про землеустрій».

Цей Закон визначає правові та організаційні основи діяльності у сфері землеустрою і спрямований на регулювання відносин, які виникають між органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами із забезпечення сталого розвитку землекористування.

Ст. 20 Закону України «Про землеустрій» визначено, що в разі надання, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок в обов'язковому порядку проводиться землеустрій (сукупність соціально-економічних та екологічних заходів, спрямованих на регулювання земельних відносин та раціональну організацію території адміністративно-територіальних утворень, суб'єктів господарювання, що здійснюються під впливом суспільно-виробничих відносин і розвитку продуктивних сил).

Відповідно до ст. 50 Закону України «Про землеустрій» проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі надання, передачі, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок.

Порядок складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок встановлюється Кабінетом Міністрів України. Зокрема, п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 року «Про затвердження Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок» передбачено, що проект відведення земельної ділянки розробляється у разі, зокрема, надання, передачі земельної ділянки, вилучення (викупу), відчуження земельної ділянки (її частини), межі якої не встановлено в натурі (на місцевості).

Посилання представника Черкаської міської ради на те, що рішенням господарського суду Черкаської області від 14.05.2009 у справі № 04/94 відмову ВАТ «Черкаський приладобудівний завод» у наданні згоди на вилучення з користування підприємства земельної ділянки площею 3520 кв.м. було визнано незаконною, суд оцінює критично.

Так, предметом спору є рішення відповідача-1 стосовно земельної ділянки площею 1517 кв.м. з кадастровим № 7110136700-05-036-0019, якою користується відповідач-2.

Розмір земельної ділянки, якою відповідач-2 користується із 2011 року - 1517 кв.м., а суд у 2009 році вирішував питання по земельній ділянці площею 3520 кв.м. за двома різними адресами - вул.30 річчя Перемоги,5/1 і вул. 30 річчя Перемоги, 5/18. Кадастрові номери земельних ділянок у рішенні суду від 14.05.2009 не вказані. Відтак, ідентифікувати спірну земельну ділянку площею 1517 кв.м. із земельною ділянкою, зазначеною в рішенні суду по справі № 04/974 від 14.05.2009 на час розгляду спору неможливо.

Розглянувши клопотання відповідача-1 про припинення провадження у справі, суд приходить до такого.

Згідно з положеннями ст. 121 Конституції України на прокуратуру покладено функції представництва інтересів держави у випадках, визначених законом.

Статтею 36-1 Закону України «Про прокуратуру» визначено підстави представництва прокурором в суді інтересів держави, а саме: наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою. Однією із форм представництва є звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави.

Згідно з рішенням Конституційного Суду України № З-рп/99 від 08.04.1999, державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону, гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо.

У відповідності до ст. 19 Закону України «Про прокуратуру» предметом нагляду прокуратури України є нагляд за додержанням і застосуванням законів, які видаються всіма органами, підприємствами, установами, організаціями та посадовими особами, вимогам Конституції України та чинним законам. Прокуратура не підміняє органи відомчого управління та контролю і не втручається у господарську діяльність, якщо така діяльність не суперечить чинному законодавству.

Із врахуванням того, що «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Оскільки держава в особі Черкаської обласної державної адміністрації втратила право володіти та користуватись спірною земельною ділянкою, внаслідок чого обласний бюджет втратив можливість наповнення його дохідної частини за рахунок надання в користування землі, що знаходилась під державним підприємством, прокуратурою м. Черкаси обгрунтовано вбачаються порушення інтересів держави, які потребують поновлення в межах діючого законодавства України.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що клопотання відповідача-1 є безпідставним і задоволенню не підлягає.

Оцінюючи встановлене в судовому засіданні, суд приходить до переконання, що рішення Черкаської міської ради від 31.03.2011 № 2-383 «Про надання приватному підприємству «Мажар-2» земельної ділянки по вул. 30-річчя Перемоги,5/1 площею 1517 кв.м. в оренду на 49 років під нежитлову будівлю за рахунок земель ДП «Черкаський приладобудівний завод» було прийнято всупереч вимогам чинного законодавства, є незаконним і підлягає скасуванню.

Як зазначалось вище, на момент виділення землі (ріллі) під забудову заводу, територія, на якій здійснювалось будівництво відносилась до Черкаського району.

Черкаська міська рада не надала суду доказів того, що територія, на якій знаходиться спірна земельна ділянка, у встановленому порядку розмежована між містом Черкаси та Черкаським районом і відноситься до юрисдикції Черкаської міської ради.

Враховуючи, що як на день звернення до суду з позовною заявою, так і на час розгляду справи, договір оренди на спірну земельну ділянку між Черкаською міською радою та ПП «Мажар-2» в ДП «Центр ДЗК» не реєструвався - земельна ділянка площею 1517,0 м по вул. 30 років Перемоги, 5/1 продовжує перебувати у фактичному користуванні ПП «Мажар-2» без відповідної правової підстави.

Відтак, спірна земельна ділянка має бути вилучена з володіння та користування ПП «Мажар-2» та повернута у власність держави в особі Черкаської обласної державної адміністрації.

Суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення повністю.

Оскільки позов заявлено прокурором, який звільнений від сплати судового збору, то судовий збір підлягає стягненню з відповідачів відповідно до задоволених вимог:

- за вимогою про визнання незаконним рішення, судовий збір підлягає стягненню з Черкаської міської ради у розмірі 1147 грн.;

- за вимогою про повернення земельної ділянки судовий збір підлягає стягненню з ПП «Мажар-2» у розмірі 7070 грн. 43 коп.

Керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати незаконним рішенням Черкаської міської ради від 31.03.2011 № 2-383 «Про надання приватному підприємству «Мажар-2» земельної ділянки в оренду по вул. 30-річчя Перемоги, 5/1», нормативна грошова оцінка якої складає 353521,68 грн.

Стягнути 1147 грн. судового збору з Черкаської міської ради (код 25212542, вул.Б.Вишневецького,36) із зарахуванням до державного бюджету України на рахунок 31213206783002, банк ГУДКСУ в Черкаській області, МФО 854018, код бюджетної класифікації - 22030001, отримувач -УДКСУ м. Черкаси, код 38031150, через ДПІ у м.Черкаси.

Зобов'язати приватне підприємство «Мажар-2», код 21354334 (вул.Радянська,13, кв.2, Центральний р-н, м.Миколаїв, 54000 (адреса ліквідатора - вул.Ракетна,35, м.Миколаїв, 54039) повернути земельну ділянку по вул. 30-річчя Перемоги, 5/1, площею 1517,0 м2, нормативна грошова оцінка якої складає 353521,68 грн., у власність держави в особі Черкаської обласної державної адміністрації.

Стягнути 7070 грн. 43 коп. судового збору з приватного підприємства «Мажар-2», код 21354334 (вул.Радянська,13, кв.2, Центральний р-н, м.Миколаїв, 54000; (адреса ліквідатора - вул.Ракетна,35, м.Миколаїв, 54039)) із зарахуванням до державного бюджету України на рахунок 31213206783002, банк ГУДКСУ в Черкаській області, МФО 854018, код бюджетної класифікації - 22030001, отримувач -УДКСУ м. Черкаси, код 38031150, через ДПІ у Центральному районі м.Миколаєва (54029, м. Миколаїв, вул. Потьомкінська, 24).

Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного господарського суду протягом 10 денного строку з дня складення повного тексту рішення.

СУДДЯ В.В.Єфіменко

Повне рішення складено

і підписано 28.10.2013 (понеділок).