Справа № 2а/251/75/13
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25.10.2013 року Калінінський районний суд м. Горлівки Донецької області у складі :
головуючого судді- Жуковій О.Є.
при секретарі - Андрєєвому А.В.
за участю представників позивача-Сипало В.Ю., Яковлевої Л.Л.
представників відповідача КП «МСЕЗ» - Пунтус Є.М.,
представника відповідача Горлівської міської ради - Молодьожникової К.С.
представника третьої особи ТОВ «Енерго Алекс» - Кулемзу А.Ю.
представника третьої особи ПП «Комсомольський» - Семенової Т.В.
представника третьої особи ПП «Відродження 8» - Солнцева К.І.
розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду м. Горлівки справу за адміністративним позовом ПП «Фактор Інвест» до КП «Міська служба єдиного замовника» Горлівської міської ради , Горлівської міської ради , треті особи ПП «Тепло-Ліга», ПП «Відродження 8», ПП «Горняцькій», ПП «Комсомольський» , ТОВ «СВ Донбуд», ТОВ «УБСК 17-2», ПП «Будспецкомплект», ТОВ «Досуг» , ТОВ «Енерго Алекс» про скасування рішення конкурсної комісії,
В С Т А Н О В И В:
14.05.2013 року позивач звернувся до суду з позовом посилаючись на те, що 02.02.2013 року в газету «Вечірня Горлівка» №10 була розміщена об'ява відповідача про оголошення конкурсу на встановлення виконавця послуг по утриманню житлових будинків і прибудинкових територій з датою прийняття рішення по конкурсним пропозиціям 06.03.2013 року. Відповідно до умов конкурсу позивач прийняв в ньому участь, надавши відповідні документі. У вказану дату конкурс проведений не був, через що відповідачем КП «МСЕЗ» Горлівської міської ради було неправомірно змінено умови конкурсу в порушення вимог ст. 1152 ЦК України , і після оголошення 23.02.2013 року газетою «Вечірня Горлівка» повторної об'яви про проведення конкурсу позивач також прийняв участь у конкурсі. Відповідачем була сформована конкурсна комісія. Позивач вважає, що комісія була створена з порушенням вимог діючого законодавства України, а саме Постанови КМУ № 631 від 21.07.2015 року «Про затвердження Порядку проведення конкурсу по наданню житлово-комунальних послуг». Вважає, що сама процедура підготовки та проведення конкурсу здійснена з порушенням вимог чинного законодавства .
25.04.2013 року відбулося засідання комісії де було встановлено переможця конкурсу.
Позивач просив суд скасувати рішення конкурсної комісії від 25.04.2013 року по визначенню виконавців послуг на утримання будинків і прибудинкових територій по Калінінському районі м. Горлівки та визнати дії КП «Міська служба єдиного замовника» при підготовці та проведенню конкурсу незаконними.
До початку розгляду справи по суті позивач доповнив позовні вимоги та крім викладеного в первинному позові вказав, що відповідач перед початком конкурсу не отримав письмову згоду власників квартир щодо визначення виконавця послуг , які зверталися зі своїми заявами до постійно діючої комісії з питань ЖКГ , де виразили своє бажання , щоб виконавцем послуг в їх будинках був позивач, чим було порушено «Порядок визначення виконавця житлово-комунальних послуг в житловому фонді», затвердженого наказом Державного комітету України з питань ЖКГ № 60 від 25.04.2005 р.. Просив суд в доповненому пункті позовних вимог визнати дії відповідача щодо організації та проведення конкурсу по визначенню виконавця послуг з утримання житлових будинків та прибудинкових територій в Калінінському районі м. Горлівки загальною площею 208 579,02 м2 незаконними, як такими, що порушують права володільців цих будинків самостійно визначати виконавця житлово-комунальних послуг та розпоряджатися своєю власністю багатоквартирними будинками.
Крім того, в ході судового розгляду позивач доповнив позовні вимоги, зазначивши, що в порушення вимог п.22 Порядку проведення конкурсу з надання житлово -комунальних послуг , КП «МСЕЗ» Горлівської міської ради не відкрила конверт з конкурсними пропозиціями ТОВ «Енерго-Алекс», і пропозиції зазначеного підприємства взагалі не були розглянуті, що могло вплинути на результати конкурсу, крім того, конкурсною комісією були прийняті до розгляду конкурсні пропозиції ПП «Комсомольський» та ТОВ «Досуг» , які були подані 22.04.2013 року, тобто після закінчення строку подачі конкурсних пропозицій, що є порушенням п. 18 Порядку.
Ухвалою суду від 17 жовтня 2013 року ПП «Фактор _Інвест» було поновлено строк звернення до суду з вказаним позовом.
В судовому засіданні представники позивача підтримали уточнені позовні вимоги в повному обсязі, надали пояснення аналогічні викладеним в позовній заяві.
Представники відповідача КП «МСЕЗ» Горлівської міської ради Пунтус Є.М., Альохін В.М. позов не визнали, вказавши, що організатор конкурсу не змінював його умови, та не скасовував конкурс, а тільки у зв»язку з необхідністю переніс конкурс на більш пізнішу дату, про що всім учасникам конкурсу були направлені телефонограми. Також склад комісії був визначений у відповідності до вимог Постанови КМУ №631 від 21.07.2015 року «Про ствердження Порядку проведення конкурсу по наданню житлово-комунальних послуг», оскільки начальник адміністрації Микитівського району Копилов, начальники відділів комунального господарства Калінінського та Центрально-міського районів Нежурко та Расторгуєв є представниками органів місцевого самоврядування , в Порядку відсутні вимоги до включення в склад комісії представників підприємств ЖКГ; Булах Л.А. є головою комітету самоуправління , тобто представником споживачів житлово-комунальних послуг; Пунтус Є.М. входила до складу комісії як представник організатору конкурсу, оскільки КП «МСЕЗ» має з ТОВ ЕПП «Закон» договір на юридичне обслуговування. Крім того, посилання відповідача на те, що власники квартир в багатоквартирному будинку є власниками житлових будинків та самі повинні обирати виконавця послуг, вважають безпідставним , оскільки житлові будинки перебувають в комунальній власності територіальної громади , а тому Горлівська міська рада здійснює правомочність щодо володіння, користування та розпорядження житловим фондом м. Горлівки , і не була зобов»язана отримати від споживачів письмове погодження. Також , комісією дійсно не були розкритий конверт з конкурсною пропозицією ТОВ «Енерго -Алекс», через те , що представники зазначеного підприємства на конкурс не з»явилися, а розкриття конверта з конкурсною пропозицією за відсутності представника підприємства, це право, а не обов»язок конкурсної комісії. Також, вважають безпідставними посилання позивачів на те, що останній строк подачі конкурсних пропозицій був 19.04.2013 року, оскільки Протоколом № 1 від 17.04.2013 року конкурсною комісією було оголошено про продовження зазначеного строку до 22.04.2013 року , не заперечувала, що в частині продовження строку надання конкурсних пропозицій були змінені умови конкурсу, проте, учасники були про це повідомлені, оскільки були присутні на зборах та отримали копії протоколу. Вважають, що конкурс проведений з дотриманням вимог чинного законодавства, з огляду на що просили в задоволенні позову відмовити.
Представник відповідача Горлівської міської ради Молодьожникова К.С. позов не визнала, вказавши, що Горлівська міська рада не є належним відповідачем по справі, прав позивача не порушувала , оскільки будь-яких повноважень КП «МСЕЗ» не делегувала, а конкурс був проведений КП «МСЕЗ» в межах здійснення їх господарської діяльності.
Представник третьої особи ПП «Комсомольський» Семенова Т.В. позов не визнала, підтримала доводи викладені представниками КП «МСЕЗ» Горлівської міської ради .
Представник третьої особи ПП «Відродження 8» Солнцев К.І. позов підтримав, вказавши, що 06.03.2013 року учасники конкурсу приїхали на конкурс, однак він не відбувся з незрозумілих причин. Вважає, що вказане порушує права підприємства, а тому просив позов задовольнити. Крім того , в повному обсязі підтримав доводи відповідачів щодо уточнених позовних вимог.
Представник третьої особи ПП «Горняцький» Олейникова Л.І. позов підтримала частково. Пояснила суду, що 06.03.2013 року конкурсанти прибули на місце проведення конкурсу з представниками телеканалу «Центр». В зазначений день конкурс не відбувся з незрозумілих причин, оскільки вже у присутності учасників директором КП «МСЕЗ» Мельниковим були підписані накази про його призначення на посаду та про скасування конкурсу. В подальшому , до судового засідання не з»явився, будучи належним чином повідомлений про час та місце слухання справи , у зв»язку з чим на підставі ст. 128 КАС України справу розглянуто у його відсутність.
Представник ТОВ «Досуг» в судовому засіданні позов не визнав, в задоволенні позовних вимог просив відмовити н7а підставах, визначених відповідачем КП «МСЕЗ» Горлівської міської ради. В подальшому , до судового засідання не з»явився, будучи належним чином повідомлений про час та місце слухання справи , у зв»язку з чим на підставі ст. 128 КАС України справу розглянуто у його відсутність.
Представник ПП «Тепло-Ліга» Сторожук Ю.В. в судовому засіданні заперечував проти позовних вимог в частині визнання незаконними дій з організації та проведення конкурсу, вказавши, що конкурс проведено з дотриманням чинного законодавства. Щодо позовних вимог в частині скасування рішення конкурсної комісії з визначення виконавця послуг в Калінінському районі м. Горлівки , зазначив, що зазначене не зачіпає прав та інтересів ПП «Тепло Ліга». В судове засідання 25.10.2013 року представник ПП «Тепло-Ліга» , належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, до судового засідання не з»явився. В матеріалах справи наявна заява від представника про розгляд справи у відсутність представника підприємства (а.с.113 т.1).
Представник третьої особи ТОВ «СВ Донбуд» надав до суду заяву, в якій в повному обсязі підтримав заявлені позовні вимоги, просив справу розглянути у його відсутність.
Представник третьої особи ТОВ «Енерго-Алекс» Кулемзу А.Ю. в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі. Суду пояснив, що підприємство ТОВ «Енерго-Алекс» у встановлений строк надало конкурсну пропозицію для участі у конкурсі. Коли представник підприємства прибув на конкурс 06.03.2013 року, конкурс не відбувся. Конкурсну пропозицію, підприємство не відкликало, і забрало її після проведення конкурсу 29 квітня 2013 року. При цьому підприємство вважало, що вони конкурс програли. Однак, після отримання ухвали суду про притягнення їх у якості третьої особи, вони дізналися, що конверт ТОВ «Енерго -Алекс» з конкурсною пропозицію взагалі не відкривався на конкурсі, що є суттєвим порушенням вимог закону. Також, Кулемзу А.Ю. підтримав доводи позивача в тій частині, що склад комісії не відповідає вимогам законодавства, і власники квартир вправі самостійно вибирати організацію, що буде надавати їм послуги з утримання будинків та прибудинкових територій. Крім того, представник третьої особи пояснив, що КП «МСЕЗ» змінило умови конкурсу щодо строку подання конкурсних пропозицій, проте, повідомлення про це в тому порядку, в якому оголошується конкурс, здійснено не було. ТОВ «Енерго Алекс», як учасник конкурсу , не було повідомлено про зміну строку надання конкурсних пропозицій, протокол комісії від 17.04.2013 року їм не надсилався.
Представники третіх осіб ПП «Будспецкомплект» та ТОВ «УБСК 17-2» належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи , до судового засідання не з»явилися, в зв»язку з чим , справу на підставі ст. 128 КАС України розглянуто у їх відсутність, на підставі доказів наявних в матеріалах справи.
Суд, дослідивши матеріали справи, матеріали , надані конкурсною комісією щодо підготовки та проведення конкурсу , конкурсні пропозиції ПП «Фактор Інвест» , оглянувши відеозапис в проведення конкурсу 06.03.2013 року , вислухавши пояснення сторін, приходить до наступних висновків.
Предметом зазначеного позову є процедура проведення та організації конкурсу з надання житлово-комунальних послуг. Зазначені правовідносини врегульовані Законом України «Про житлово-комунальні послуги» , Порядком проведення конкурсу з надання житлово-комунальних послуг , затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 631 , та Порядком визначення виконавця житлово-комунальних послуг у житловому фонді , затвердженим наказом Держжитлокомунгоспу України 25.04.2005 року № 60, загальними положеннями ЦК України.
У відповідності до вимог ст. 1152 ЦК України засновник конкурсу має право змінити його умови до початку конкурсу. Зміна умов конкурсу після його початку не6 допускається. Про зміну умов конкурсу має бути оголошено в тому ж порядку, в якому було оголошено конкурс.
Статтею 27 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що укладання договорів на надання житлово-комунальних послуг
згідно з установленим переліком для об'єктів державної або
комунальної власності здійснюється за результатами конкурсу. Перелік житлово-комунальних послуг, право на здійснення яких виборюється на конкурсних засадах, визначає орган місцевого самоврядування. Організатором конкурсу є власник чи балансоутримувач або уповноважена ним особа. Організатор конкурсу зобов'язаний
оприлюднити конкурсні умови. Конкурсні умови мають містити: 1) перелік житлово-комунальних послуг, на надання яких оголошено конкурс; 2) вимоги до учасників конкурсу; 3) вимоги до обсягів надання житлово-комунальних послуг; 4) вимоги до якості виконання з урахуванням діючих стандартів, нормативів, норм і правил; 5) термін, на який укладається договір, та підстави його розірвання; 6) інформацію про об'єкт конкурсу щодо надання житлово-комунальної послуги. Умови надання житлово-комунальних послуг можуть містити додаткову інформацію про стан об'єкта надання послуги або бажані форми її надання.
Статтею 28 Закону України «Про житлово-комунальні послуги « передбачено, що конкурс проводиться не раніше ніж через 30 днів з дня
оприлюднення офіційної інформації про нього. Офіційна інформація повинна включати відомості про місце і час проведення конкурсу (тендеру), назву та адресу установи, прізвище та посаду, номер телефону особи, в якої можна ознайомитися з умовами виконання житлово-комунальних послуг. 2. У разі якщо в конкурсі на надання житлово-комунальних послуг взяла участь тільки одна особа, договір на здійснення
відповідних видів діяльності укладається на термін, що не
перевищує 12 місяців. У разі порушення законодавства при проведенні конкурсу або
підписанні договору результати конкурсу та/або договору визнаються
недійсними в суді і призначається новий конкурс не пізніше ніж
через 10 днів після набрання чинності рішенням суду. Переможець конкурсу має право, за бажанням, укладати субпідрядні договори без проведення додаткових конкурсів. У разі якщо конкурс організовано для об'єкта приватної
форми власності, організатор конкурсу має проводити його
відповідно до цього Закону. Конкурс на надання житлово-комунальних послуг може
проводитися за рішенням суду. Порядок підготовки та проведення конкурсів типові договори на надання житлово-комунальних послуг затверджує Кабінет Міністрів України.
Згідно ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно п. 7 ч.1 ст. 3 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Рішенням виконкому Горлівської міської ради №65 від 25.01.2013 року (а.с. 24 т.1) відповідачу справі КП «МСЕЗ» Горлівської міської ради , суб'єктом владних повноважень делеговані права на управління частиною житлового фонду м. Горлівки згідно наданого переліку багатоквартирних будинків. Саме відповідач здійснює та має належну компетенцію в сфері спірних правовідносин. Характер спірних правовідносин пов'язаний з виконанням таким суб'єктом владних управлінських функцій.
На виконання делегованих повноважень Горлівської міської ради наказом КП «МСЕЗ» Горлівської міської ради від 25 січня 2013 року було затверджено конкурсну документацію для проведення конкурсу з визначення виконавця послуг з утримання житлових будинків, споруд та прибудинкових територій та затверджено склад комісії з проведення конкурсу (а.с. 224 , 225-227,228 т.1). У відповідності до затвердженої директором КП «МСЕЗ» головою конкурсної комісії Будьоною О.М. 04 лютого 2013 року конкурсної документації , однією з підстав проведення конкурсу було зазначено рішення виконкому Горлівської міської ради № 65 від 25.01.2013 року, кінцевий строк надання конкурсних пропозицій був зазначений 05 березня 2013 року 16-00 годин, а також визначено , що розкриття конвертів з конкурсними пропозиціями відбудеться 06.03.2013 року в 10-00 годин за адресою : м. Горлівка, вул. Оленіна , 16. Основні умови конкурсу та підстави його проведення були опубліковані у газеті «Вечірня Горлівка» 02 лютого 2013 року № 10 (а.с.161т.1).
З журналу обліку конкурсних пропозицій , наявного в мматеріалах справи вбачається, що для участі у конкурсі свої пропозиції у період з 01.03.2013 року по 05.03.2013 року надали ПП «Відродження 8». ТОВ «Енерго Алекс» , ПП «Фактор Інвест», ТОВ «СВ Донбуд», ПП «Арктик Буд», ПП «Горняцький», ПП «Арктик Буд Плюс», ПП «Тепло Ліга». (а.с.235-239 т.1).
Розпорядженням Міського голови від 01.03.2013 року було розірвано контракт з директором КП «МСЕЗ» ГОрлівської міської ради Будьоною Л.М. з 01.03.2013 року згідно з п.1 ст. 41 КЗпП України (а.с.233 т.1).
Наказом КП «МСЕЗ» Горлівської міської ради від 04 березня 2013 року № 11-к встановлено, що згідно розпорядження міського голови Горлівської міської ради від 04.03.2013 року № -4/103 « 0» приступив до виконання обов»язків директора КП «МСЕЗ» Горлівської міської ради з 04.03.2013 року І.А. Мельников (а.с.234 т.1).
Наказом КП «МСЕЗ» Горлівської міської ради № 10 від 05 березня 2013 року було відмінено дію наказу підприємства від 25.01.2013 року № 4 «Про проведення конкурсу з визначення виконавця послуг» та додатків № 1,2 до нього (а.с.230) , та у зв»язку із втратою печатки , не переданням документації підприємства після звільнення попереднього директора , на підставі п.19 Постанови КМУ № 631 від 21.05.2005 року було продовжено термін прийняття конкурсної документації , що відображено в наказі підприємства № 10/1 від 05.03.2013 року (а.с.229 т.1).
06.03.2013 року в 10-00 годин розкриття конвертів з конкурсними пропозиціями не здійснювалося, що сторонами не оспорювалося та підтверджено відеозаписом програми телеканалу «Центр» , оглянутим у судовому засіданні .
Наказом КП «МСЕЗ» Горлівської міської ради від 21 березня 2013 року № 15 було затверджено конкурсну документацію для проведення конкурсу з визначення виконавця послуг з утримання житлових будинків, споруд та прибудинкових територій , затверджено кількісний та персональний склад комісії (а.с.176 т.1).
Протоколом засідання конкурсної комісії від 22.03.2013 року було затверджено текст оголошення в ЗМІ щодо проведення конкурсу, умови проведення конкурсу, конкурсна документація, кількісний та персональний склад комісії (а.с.171-172 т.1).
Згідно додатку № 1 до протоколу засідання конкурсної комісії від 22.03.2013 року, було визначено , що конкурс проводиться на підставі рішень виконкому Горлівської міської ради № 65 від 25.01.2013 року та № 291 від 22.03.2013 року, конкурс буде проводитися 23.04.2013 року в 10-00 годин, та було визначено кінцевий строк надання конкурсних пропозицій - 19.04.13 до 16-00 годин (а.с.173 т.1).
Додатком № 2 до наказу № 15 від 21.03.2013 року був визначений кількісний склад конкурсної комісії : КП «МСЕЗ» - 3 чол, Микитівська, Калінінська, Центрально -міська адміністрація Горлівської міської ради - по 1 чол., Департамент житлово-комунального господарства - 2 чол., Спілка роботодавців житлово-комунального господарства - 1 чол., інспекція з питань захисту прав споживачів у Донецькій області - 1 чол., юрист-консульт - 1 чол. (а.с.178 т.1). В подальшому 18.04.2013 року КП «МСЕЗ» Горлівської міської ради з 18.04.2013 року було виведено зі складу комісії ОСОБА_16 , як представника спілки роботодавців ЖКГ , та введено до складу комісії гр.. ОСОБА_17 , за її згодою (а.с.204,205,207 т.1).
23 березня 2013 року в газеті «Вечірня Горлівка» за № 27 було опубліковане оголошення з викладенням підстав та інформаційних даних конкурсу та зазначено, що з умовами конкурсу на визначення виконавця послуг з утримання будинків і прибудинкових територій конкурсанти можуть ознайомитися у КП «МСЕЗ» Горлівської міської ради (а.с.162 т.1) .
17.04.2013 року КП «МСЕЗ» Горлівської міської ради було здійснено збори учасників, що підтверджується додатком до протоколу № 1 учасників зборів з визначення виконавців послуг (а.с.198 т.1, а.с.11 т.1) ). На зазначених зборах були присутні представники ПП «Тепло-Ліга», ПП «Відродження 8» , ПП «Горняцький», ПП «Комсомольський», ПП «Фактор Інвест», ТОВ «СВ Донбуд», ТОВ «УБСК 17-2», ПП «Будспецкомплект», ТОВ «Досуг». В зазначеному додатку до протоколу встановлено, що кінцевий строк подачі документів 22.04.2013 року до 16-00 годин та підтверджено, що представники підприємству, що були присутні на зборах були ознайомлені з конкурсною документацією
Журналом обліку конкурсних пропозицій встановлено, що додатково для участі у конкурсі 17.04.2013 року конкурсні пропозиції надали ПП «Тепло-Ліга»; 19.04.2013 року - ТОВ «СВ Донбуд», ТОВ «УБСК 17-2», ПП «Відродження8», ПП «Фактор Інвест»; 22.04.2013 року-ТОВ «Досуг»., ПП «Бу4дспецкомплект»., ПП «Комсомольський» (а.с.235-239 т.1).
Реєстром підприємств, які забрали подані раніше документи на участь в конкурсі встановлено, що 21.03.2013 року пропозиції забрали ПП «Тепло-Ліга», ПП «Відродження-8», 22.03.2013 року - ТОВ «СВ Донбуд»; 25.03.2013 року - ПП «Горняцький»; 26.03.2013 року - «ПП «Арктик Буд», ПП «Арктик Буд Плюс», ПП Фактор «Інвест» . Конкурсна пропозиція ТОВ «Енерго-Алекс» була забрата 29.04.2013 року (а.с.240 т.1).
Протоколом № 3 відкритого засідання комісії з проведення конкурсу з утримання виконавця послуг з утримання будинків та прибудинкових територій підтверджено, що 23.04.2013 року в присутності представників ПП «Тепло-Ліга», ПП «Відродження8», ПП «Горняцький», ПП «Комсомольський» , ПП «Фактор Інвест», ТОВ «СВ Донбуд», ТОВ «УБСК 17-2», ПП «Будспецкомплект» , ТОВ «Досуг» були розкриті конверти з конкурсними пропозиціями , здійснено перевірку наявності та правильності оформлення документів, згідно конкурсної документації , розглянуті конкурсні пропозиції ПП «Тепло-Ліга», ПП «Відродження 8», ПП «Горняцький», ПП «Комсомольський» , ПП «Фактор Інвест», ТОВ «СВ Донбуд», ТОВ «УБСК 17-2», ПП «Будспецкомплект» , ТОВ «Досуг» . Конверт з конкурсною пропозицією ТОВ «Енерго Алекс» не розкривався і пропозиція даного підприємства не була розглянута (а.с.194-197 т.1).
З вказаного протоколу від 23 квітня 2013 року вбачається також, що в трьох пакетах документів на 135 арк, 107 арк,на 101 акр. відповідно, наданих ПП «Фактор -Інвест» були наявні наступні документи, які були предметом дослідження комісії, а саме: інвестиційні зобов»язання, технічна довідка на участь у конкурсі, опис обладнання та механізмів; копія уставу; копія свідоцтва про реєстрацію; копія довідки про взяття на облік в ДПС України; копія довідки з ЄДРПОУ; копія ліцензії на проведення будівельних робіт; копії довідок про дозвіл на початок робіт підвищеної небезпеки; копії дипломів, довідок, протоколів, що підтверджують кваліфікацію працівників; копія балансу ф-2 станом на 01.01.2013 року; розрахунок обґрунтування тарифів; грамота за хорошу роботу; довідка про відсутність заборгованості; бізнес-план.
Разом з тим, пакет документів, наданий ПП «Фактор Інвест» на конкурс по утриманню житлових будинків по Калінінському району м. Горлівки на 107 аркушах, що був оглянутий у судовому засіданні містить крім досліджених та зазначених в проколі від 23.04.2013 року документів з аркуша 74 по аркуш 107 колективне звернення мешканців будинку до конкурсної комісії з проханням , щоб зазначений житловий фонд обслуговував саме ПП «Фактор Інвест» та підписи мешканців будинку .
Тобто, в судовому засіданні було встановлено, що зазначені звернення мешканців будинків та їх колективне звернення не були розглянуті конкурсною комісією.
Також , з протоколу від 23.04.2013 року вбачається, що конкурсна документація ТОВ «СВ Донбуд» не була оформлена належним чином , оскільки підприємством не було надано копій кваліфікаційних документів працівників підприємства, та було зобов»язано ТОВ «СВ Донбуд» у строк до 24.04.2013 року до 10-00 годин надати документи, що відсутні (а.с.197 т.1).
Як вбачається з протоколу № 4 закритого засідання комісії по проведенню конкурсу з визначення виконавця послуг по утриманню будинків та прибудинкових територій від 25.04.2013 року, конкурсною комісією було визначено переможцем конкурсу по Калінінському району м. Горлівки площею 208579,02 м.2 (22 житлових будинків» ТОВ «Досуг» (а.с.16-17 т.1).
У відповідності до вимог п.13 Порядку проведення конкурсу з надання житлово-комунальних послуг , затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 631 ( далі Порядок) організатор конкурсу має право не пізніше ніж на сім календарних днів до закінчення строку подання конкурсних пропозицій внести зміни до конкурсної документації, про що повідомляє протягом трьох робочих днів усіх учасників конкурсу, яким надіслана конкурсна документація. Пунктом 14 Порядку передбачено, що у разі несвоєчасного внесення змін до конкурсної документації або надання роз»ясень щодо її змісту організатор конкурсу повинен продовжити строк подання конкурсних пропозицій не менше ніж на 7 календарних днів .
Пунктом 19 вказано Порядку передбачено, що організатор конкурсу має право прийняти до закінчення строку подання конкурсних пропозицій рішення щодо його продовження. Про своє рішення, а також про зміну місця, дня та часу розкриття конвертів організатор конкурсу повинен повідомити всіх учасників конкурсу, яким надіслана конкурсна документація.
В ході розгляду було встановлено, що дійсно, 06.03.2013 року засідання комісії , на якому повинно було відбутися розкриття конкурсних пропозицій не відбулося, оскільки 01.03.2013 року було розірвано контракт міським головою з директором КП «МСЕЗ» Горлівської міської ради, крім того, було 05.03.2013 року відповідачем КП «МСЕЗ» прийняте рішення про продовження строку надання конкурсних пропозицій .
Також було встановлено, що дійсно відповідачем були внесені зміни до конкурсної документації, проте у відповідності до п.14 Порядку КП «МСЕЗ» Горлівської міської ради було більше ніж на 7 днів продовжено строк надання конкурсних пропозицій , про зазначене було повідомлено у засобах масової інформації , про що свідчить оголошення від 23.03.2013 року .
Таким чином, суд приходить до висновку, що в зазначеному випадку КП «МСЕЗ» Горлівської міської ради були дотримані вимоги п.п. 13,14,19 Порядку проведення конкурсу з надання житлово-комунальних послуг , затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 631, та вимоги ст. 1152 ЦК України, і порушень прав позивача не відбулося, через що позовні вимоги в тій частині, що організатором конкурсу були змінені умови конкурсу після його початку , останній не був проведений 06.03.2013 року, а лише 23.04.2013 року , задоволенню не підлягають.
Вирішуючи позовні вимоги в частині нелегітимного складу конкурсної комісії, суд виходить з наступного.
Пунктом 5 Порядку проведення конкурсу з надання житлово-комунальних послуг , затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 631 передбачено, що організатор конкурсу утворює комісію, до складу якої входять представники організатора конкурсу, органів місцевого самоврядування, органів виконавчої влади, а також (за їх згодою)
представники об'єднань організацій роботодавців у сфері житлово-комунальних послуг, що приєдналися до Галузевої угоди у сфері житлово-комунального господарства, представники територіального органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та
споживачі, які не пізніше ніж за три дні до закінчення строку
подання конкурсних пропозицій дали свою згоду бути членами
конкурсної комісії. Головою конкурсної комісії призначається представник організатора конкурсу. До складу конкурсної комісії не можуть входити представники учасника конкурсу та особи, що є його близькими родичами (чоловік, дружина, діти, батьки,брати,сестри,онуки).
Додатком № 2 до наказу № 15 від 21.03.2013 року був визначений кількісний склад конкурсної комісії : КП «МСЕЗ» - 3 чол, Микитівська, Калінінська, Центрально -міська адміністрація Горлівської міської ради - по 1 чол., Департамент житлово-комунального господарства - 2 чол., Спілка роботодавців житлово-комунального господарства - 1 чол., інспекція з питань захисту прав споживачів у Донецькій області - 1 чол., юрист-консульт - 1 чол. (а.с.178 т.1). В подальшому 18.04.2013 року КП «МСЕЗ» Горлівської міської ради з 18.04.2013 року було виведено зі складу комісії ОСОБА_16 , як представника спілки роботодавців ЖКГ , та введено до складу комісії гр.. ОСОБА_17 , за її згодою (а.с.204,205,207 т.1).
Таким чином, суд вважає, що до складу комісії дійсно правомірно були включені представники організатору конкурсу у кількості 3 особи; представників Микитівської, Калінінської, Центрально -міської адміністрація Горлівської міської ради ,які є органами місцевого самоврядування в розумінні ст. 1,2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні » ; гр.. ОСОБА_17, як споживач за її згодою, крім того остання як голова комітету самоорганізації населення (а.с.187 т.1) відповідно до вимог ст.5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є представником органу місцевого самоврядування; представники Департаменту ЖКГ Горлівської міської ради у кількості 2 осіб, як представники органів виконавчої влади, яким є виконком Горлівської міської ради відповідно до ч.1 ст. 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні » ; представник інспекції з питань захисту прав споживачів у Донецькій області - 1 чол. , як представник територіального органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів. Також , як вбачається з Додатку № 2 до наказу № 15 від 21.03.2013 року до складу комісії був включений юрист-консульт ТОВ ЕПП «Закон» .В ході розгляду справи було встановлено, що між КП «МСЕЗ» Горлівської міської ради та ТОВ ЕПП «Закон» було укладено договір на надання юридичних послуг 05.03.2013 року (а.с.241 т.1). Зазначеним договором п.п.1.1-1.1.8 передбачено, що виконавець надає наступні послуги замовнику : усні консультації , що стосуються господарської діяльності; письмові консультації ; складання договорів, листів, скарг, позовів, юридичний аналіз договорів; представлення інтересів у суді оскарження рішень контролюючих органів; відповіді на запити; присутність працівників виконавця при перевірці підприємства контролюючими органами. Враховуючи, наведене, суд вважає, що юрист консулат був правомірно включений до складу комісії як представник організатора конкурсу.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що посилання позивача на те, що конкурсна комісія сформована з порушенням вимог закону, не знайшли підтвердження у судовому засіданні, а тому є необґрунтованими.
Також, суд вважає такими, що не підлягають задоволенню позовні вимоги в тій частині, що дії відповідача щодо організації та проведення конкурсу по визначенню виконавця послуг з утримання житлових будинків та прибудинкових територій в Калінінському районі м. Горлівки загальною площею 208 579,02 м2 є незаконними, як такими, що порушують права володільців цих будинків самостійно визначати виконавця житлово-комунальних послуг та розпоряджатися своєю власністю багатоквартирними будинками з тих підстав, що по-перше ПП «Фактор Інвест» не був оскаржений сам факт оголошення конкурсу, а по-друге ПП «Фактор-Інвест» не є особою, уповноваженою представляти інтереси прав володільців 22 будинків в Калінінському районі м. Горлівки.
Разом з тим, суд вважає, що в даному випадку були порушені права ПП «Фактор Інвест» при здійснені оцінки конкурсних пропозицій згідно конкурсної документації , оскільки колективне звернення мешканців будинку до конкурсної комісії з проханням , щоб зазначений житловий фонд обслуговував саме ПП «Фактор Інвест» та підписи мешканців будинку , тобто підписи 1107 мешканців будинків не були досліджені конкурсною комісією та не бралися до уваги , що підтверджено протоколом від 23.04.2013 року, і встановлено судом при огляді конкурсної пропозиції позивача , хоча зазначені відомості, які у відповідності до умов конкурсу та критеріїв оцінки конкурсних пропозицій визначених Додатком № 2 до протоколу засідання комісії від 22.03.2013 року (а.с.174-175 т.1) є доказами наявності позитивного досвіду роботи з надання житлово-комунальних послуг , а згідно п.7 Порядку передбачені конкурсною документацією умови проведення конкурси обов»язкові для конкурсної комісії та його учасників.
Також , в ході розгляду справи було встановлено, що ТОВ «Енерго-Алекс» було надано 01.03.2013 року конкурсну пропозицію . Конверт з конкурсною пропозицією ТОВ «Енерго Алекс» не розкривався і пропозиція даного підприємства не була розглянута , що встановлено протоколом засідання комісії від 23.04.2013 року (а.с.194-197 т.1). В зазначеному протоколі відсутні також відомості про те, з яких причин зазначена конкурсна пропозиція не розглядалася.
Пунктом 22 Порядку проведення конкурсу з надання житлово-комунальних послуг , затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 631 встановлено, що розкриття конвертів з конкурсними пропозиціями проводиться в день закінчення строку їх подання у місці та час , передбачених конкурсною документацією, в присутності всіх учасників конкурсу або уповноважених ними осіб. Розкриття конверта з конкурсною пропозицією може проводитися за відсутності учасника конкурсу або уповноваженої ними особи.
Таким чином, суд вважає, що конкурсною комісією при проведенні конкурсу було грубо порушено п. 22 Порядку, і взагалі не розглянута наявна та подана у визначений конкурсною документацією строк конкурсна пропозиція ТОВ «Енерго Алекс». Причини не розкриття конверта в протоколі від 23.04.2013 року не зазначені. З огляду на викладене, суд приходить до висновку що такі дії КП «МСЕЗ» Горлівської міської ради при проведенні конкурсу є неправомірними , та такими що здійснені з порушенням законодавства . При цьому доводи представника КП «МСЕЗ» про те, що це право, а не обов»язок конкурсної комісії розкривати конверт у відсутність учасника конкурсу, суд вважає безпідставними , оскільки за змістом п.22 Порядку , відсутність учасника конкурсу або уповноваженої ним особи не є перешкодою для розкриття конверта з конкурсною пропозицією.
Щодо доводів позивача про те, що конкурсною комісією були прийняті до розгляду конкурсні пропозиції ПП «Комсомольський» та ТОВ «Досуг» , які були подані 22.04.2013 року, тобто після закінчення строку подачі конкурсних пропозицій, що є порушенням п. 18 Порядку, суд вважає, що зазначені доводи заслуговують на часткове задоволення, виходячи з наступного.
Так в судовому засіданні встановлено, що протоколом від 17.04.2013 року дійсно було продовжено строк надання конкурсних пропозицій до 22.04.2013 року.
П.19 Порядку надано право організатору конкурсу до закінчення строку подання конкурсних пропозицій прийняти рішення щодо його продовження. Про своє рішення організатор конкурсу повинен повідомити всіх учасників конкурсу, яким надіслана конкурсна документація.
Таким чином , конкурсна комісія правомірно прийняла до розгляду конкурсні пропозиції ТОВ «Досуг» та ПП «Комсомолький2», надані 22.04.2013 року .
Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що вимоги пункту 19 Порядку КП «МСЕЗ» Горлівської міської ради дотримані в повному обсязі не були. ТОВ «Енерго Алекс» про зазначене рішення щодо продовження строку подання конкурсних пропозицій не повідомлялось. Зазначена обставина з боку представника відповідача КП «МСЕЗ» не оспорювалася.
Пунктом 1 частини 2 статті 162 КАС України встановлено, що у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.
Частиною 2 статті 11 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Таким чином , суд вважає, що при проведенні на організації оскаржуваного конкурсу відповідачем КП «МСЕЗ» були порушені п.п. 7,19,22 Порядку , а тому з врахуванням вимог ст. 28 Закону України «Про житлово -комунальні послуги» суд вважає за можливе частково задовольнити позовні вимоги та визнати дії КП «Міська служба єдиного замовника» Горлівської міської ради щодо підготовки та проведення конкурсу з визначення виконавця послуг з утримання житлових будинків , споруд та прибудинкових територій неправомірними , та такими що здійснені з порушенням законодавства , а також визнати недійсними результати конкурсу від 25 квітня 2013 року щодо визначення виконавця послуг з утримання житлових будинків , споруд та прибудинкових територій в Калінінському районі м. Горлівки по житловому фонду загальною площею 208579,02 м2 ( 22 житлових будинки). Крім того , суд вважає за необхідне у відповідності до вимог ст. 162, ст.11 КАС України зобов'язати КП «Міська служба єдиного замовника» Горлівської міської ради призначити новий конкурс визначення виконавця послуг з утримання житлових будинків , споруд та прибудинкових територій в Калінінському районі м. Горлівки по житловому фонду загальною площею 208579,02 м2 ( 22 житлових будинки) не пізніше ніж через 10 днів після набрання чинності рішенням суду , що відповідатиме положенням ст. 28 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» .
Питання про судові витрати підлягають вирішенню на підставі ст. 94 КАС України.
Керуючись ст.ст. 71, 86, 94, 105, 158-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ПП «Фактор Інвест» до КП «Міська служба єдиного замовника» Горлівської міської ради , Горлівської міської ради , треті особи ПП «Тепло-Ліга», ПП «Відродження 8», ПП «Горняцькій», ПП «Комсомольський» , ТОВ «СВ Донбуд», ТОВ «УБСК 17-2», ПП «Будспецкомплект», ТОВ «Досуг» , ТОВ «Енерго Алекс» про скасування рішення конкурсної комісії - задовольнити частково.
Визнати дії КП «Міська служба єдиного замовника» Горлівської міської ради щодо підготовки та проведення конкурсу з визначення виконавця послуг з утримання житлових будинків , споруд та прибудинкових територій неправомірними , та такими що здійснені з порушенням законодавства .
Визнати недійсними результати конкурсу від 25 квітня 2013 року щодо визначення виконавця послуг з утримання житлових будинків , споруд та прибудинкових територій в Калінінському районі м. Горлівки по житловому фонду загальною площею 208579,02 м2 ( 22 житлових будинки).
Зобов'язати КП «Міська служба єдиного замовника» Горлівської міської ради призначити новий конкурс визначення виконавця послуг з утримання житлових будинків , споруд та прибудинкових територій в Калінінському районі м. Горлівки по житловому фонду загальною площею 208579,02 м2 ( 22 житлових будинки) не пізніше ніж через 10 днів після набрання чинності рішенням суду .
Стягнути з КП «Міська служба єдиного замовника» Горлівської міської ради на користь ПП «Фактор Інвест» судовий збір в сумі 34 гривні 41 копійка.
Постанова суду може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Постанова суду вступає в законну силу після закінчення терміну подачі апеляційної скарги, яка подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Калінінський районний суд м. Горлівки Донецької області протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя : О.Є. Жукова