Постанова № 34375261, 30.09.2013, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.09.2013
Номер справи
823/2839/13-а
Номер документу
34375261
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2013 року справа № 823/2839/13-а

м. Черкаси

10 год. 55 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Мишенка В.В.,

при секретарі - Гордієнку Ю. П.,

за участю представника позивача Яцуна В.В. - за посадою, представника відповідача Швидкої В.П. - за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом дитячо-юнацької спортивної школи «Зеніт» Черкаського обласного фізкультурно-спортивного товариства «Україна» до виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

20.08.2013 року дитячо-юнацька спортивна школа «Зеніт» Черкаського обласного фізкультурно-спортивного товариства «Україна» звернулася до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення № 10 від 19.06.2013р. щодо повернення страхових коштів в сумі 6650, 00 грн. та нарахованої штрафної санкції в розмірі 3325, 00 грн.

В суді представник позивача позов підтримав та просив його задовольнити з мотивів викладених у позовній заяві.

Представник відповідача заперечив щодо повернення страхових коштів в сумі 6650 грн. 00 коп. та нарахованої штрафної санкції в розмірі 3325, 00 грн. з мотивів, викладених у наданих суду письмових запереченнях.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Виконавчою дирекцією Черкаського обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності з 28.05.2013 року по 31.05.2013 року проведено планову перевірку дитячо-юнацької спортивної школи «Зеніт» Черкаського обласного фізкультурно-спортивного товариства «Україна» з питань цільового використання коштів Фонду за I квартал 2013 року.

В результаті перевірки складено Акт від 31 травня 2013 року яким, встановлено, що в лютому-березні 2013 року 3-м працівникам ДЮШС (ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4) у зв'язку з відсутністю коштів на оплату праці в повному обсязі було скорочено робочий тиждень та тижневу норму робочого часу - 32 години згідно наказу від 28.01.2013 року № 4к. Також, актом перевірки виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності виявлено:

- порушення п.2.4. Порядку часткового фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду від 31.07.2012 року № 44 - поворотна фінансова допомога від ОСОБА_3 в сумі 6650 грн. 00 коп. віднесена 19.02.2013 року Канівською ДЮСШ «ЗЕНІТ» ЧО ФСТ «Україна» на поточний рахунок № 26006650265074, який було відкрито в установі банку для обліку коштів ФСС з ТВП.

- порушення п.2.5.1. Порядку часткового фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду від 31.07.2012 року № 44 - після отримання 20.03.2013 року часткового фінансування коштів фонду в сумі 44900 грн., Канівською ДЮСШ «Зеніт» ЧО ФСТ «Україна» з розрахункового рахунку № 26006650265074, який було відкрито в установі банку для обліку коштів ФСС з ТВП, по В.К.О. від 20.03.2013 року № 2 кошти поворотної фінансової допомоги в сумі 6650 грн. 00 коп. було повернуто ОСОБА_3 Таким чином кошти ФСС з ТВП в сумі 6650 грн. 00 коп. використані не за цільовим призначенням. А тому на підставі ст.22, п.6.ч.1 ст. 28, ч.1 ст.30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» виконавча дирекція Черкаського обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності застосовує до ДЮСШ «Зеніт» фінансові санкції за порушення порядку використання страхових коштів в розмірі 3325 грн. 00 коп.

Виконавчою дирекцією Черкаського обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності при направлені на перевірку ДЮСШ «Зеніт» було порушено п.3.7, 3.8 Постанови №30 від 22.12.2010 р.

Як вбачається з матеріалів адміністративної справи направлення № 117 від 27.05.2013 року, в якому головний спеціаліст контрольно-ревізійного відділу виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності направляється для проведення позачергової перевірки правомірного (цільового) використання коштів Фонду за перший квартал 2013 року, однак ні в одному із підпунктів 3.7 від «а-і, постанови № 30 від 22.12.2010 року такого виду позачергової перевірки немає.

Відповідно до Постанови № 30 від 22.12.2010 року «Про затвердження Порядку проведення перевірок отримувачів коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності цільового призначення, оформлення, реалізації та оскарження їх результатів», позапланові перевірки проводяться без попереднього повідомлення отримувача страхових коштів та за наявності хоча б однієї з таких підстав:

а) подання отримувачем страхових коштів письмової заяви до відповідного органу Фонду про здійснення перевірки за його бажанням;

б) виявлення недостовірності даних, заявлених у документах обов'язкової звітності, кошторисах та інших документах, що підтверджують надходження та витрачання коштів, поданих отримувачем страхових коштів до органу Фонду;

в) звернення фізичних та юридичних осіб про порушення отримувачем страхових коштів законодавства з питань, що належать до компетенції органів Фонду;

г) неподання отримувачем страхових коштів звітності до органу Фонду у встановлений термін без поважних причин, а також письмових пояснень про причини, які перешкоджали поданню такої звітності;

ґ) несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі залишку невикористаних коштів Фонду;

д) розпочато процедуру реорганізації чи ліквідації юридичної особи, закриття відокремленого підрозділу юридичної особи, припинення діяльності, пов'язаної із наданням соціальних послуг, які фінансуються за кошти Фонду;

е) виявлення під час перевірки у страхувальника, отримувача коштів Фонду фактів, що свідчать про порушення вимог законодавства щодо правомірного (цільового) використання коштів Фонду у іншого отримувача коштів Фонду;

є) подання отримувачем страхових коштів скарги про порушення законодавства посадовими особами органу Фонду під час проведення планової чи позапланової перевірки або скарги на рішення органу Фонду за необхідності документального підтвердження викладених у скарзі відомостей у разі, коли скаржник посилається на обставини, що не були досліджені під час перевірки, та об'єктивний їх розгляд неможливий без проведення перевірки;

ж) необхідності підтвердження в період фінансування отримувача страхових коштів надання відповідних соціальних послуг, а також наявності та кількості осіб, яким надаються ці послуги, у випадках, передбачених умовами фінансування та договорів про надання таких послуг;

и) невиконання отримувачами страхових коштів умов договорів про надання соціальних послуг;

і) у разі якщо орган Фонду вищого рівня виявляє порушення, які були допущені при проведенні попередньої перевірки органом Фонду нижчого рівня, у зв'язку з чим не підтверджено правомірність та цільове використання страхових коштів їх отримувачами та проводиться перевірка щодо правомірності дій посадових осіб органу Фонду.

Під час проведення позапланових перевірок з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цієї перевірки, із зазначенням підстави у направленні на проведення такої перевірки.

Крім того, фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності невиконанні зобов'язання з фінансування ДЮСШ «Зеніт» в 2013 році згідно затвердженого кошторису.

З матеріалів справи, вбачається, що фінансування згідно Постанови № 44 від 31 липня 2012 року не проводилося своєчасно, що підтверджується спільним листом Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Виконавчої дирекції та територіальним об'єднанням організації професійних спілок № 01-16-708 від 15.03.2013 року, в якому підтверджується заборгованість Фондом перед ДЮСШ «Зеніт» по заробітній платі за січень, лютий 2013 року.

Згідно п.2.4 порядку часткового фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою Правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 31 липня 2012 року № 44 «кошти Фонду згідно з кошторисом та укладеними договорами на часткове фінансування ДЮСШ щомісяця перераховуються виконавчою дирекцією Фонду на відкритті в установах банки поточні рахунки для ДЮСШ, які підпорядковані Центральним радам ФСТ».

21 червня 2013 року на адресу ДЮСШ «Зеніт» ЧО ФСТ «Україна», м. Канів Черкаської області заступником директора виконавчої дирекції Черкаського обласного фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за № 1350/06-24 від 19.06.2013 було прийняте рішення № 10 від 19.06.2013 про повернення коштів Фонду використаних неправомірно (не за цільовим призначенням) та застосовано фінансові санкції. У даному рішенні зазначено, що на підставі висновку Акта № 117 від 31.05.2013 року посадовими особами ДЮСШ «Зеніт» ЧО ФСТ «Україна» були вчинені порушення ст.48 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» та п.2.4, 2.5.1 «Порядку часткового фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності» та школі необхідно повернути страхові кошти фонду, які використані з порушенням в сумі 6650 грн. 00 коп. та сплатити нараховану штрафну санкцію - штраф за порушення порядку використання страхових коштів у розмірі 3325 грн. 00 коп. ДЮСШ «Зеніт» не погоджуючись з рішенням № 10 від 19.06.2013 року, вважаючи його незаконним, таким що не відповідає дійсним обставинам справи і встановленим фактам, ґрунтується на хибних висновках акта перевірки та суперечить вимогам ст.ст. 19, 68 Конституції України та Законам України звернулося до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності з клопотанням, однак дане клопотання було залишено без задоволення.

Статтею 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно п.2,3 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Єдиний внесок, відповідно до ст.7 цього Закону нараховується на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Відповідно до п.12 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Отже, перераховані грошові кошти до Пенсійного фонду в сумі 6632 грн. 00 коп. повністю відповідали нарахованому єдиному внеску на заробітну плату працівникам ДЮСШ «Зеніт» ЧО ФСТ «Україна», яка була погоджена з Фондом в рамках кошторису та входила до суми перерахованих фондом грошових коштів в рамках часткового фінансування. Крім того, використання коштів, які перебували на рахунку ДЮСШ «Зеніт» ЧО ФСТ «Україна» до надходження фінансування Фондом не суперечили вимогам п.п.5,7 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» були обумовлені станом крайньої необхідності, так як за даних обставин, а саме відсутності фінансування ДЮСШ «Зеніт» ЧО ФСТ «Україна» Фондом у продовж січня-березня 2013 року, не дозволяло виконати вимоги Законів України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» іншими засобами і могла заподіяти шкоду, яка була б більш суттєвою ніж ті заходи, які вжило керівництво ДЮСШ «Зеніт» ЧО ФСТ «Україна» для їх відвернення.

Таким чином, фактично отримавши від ДЮСШ «Зеніт» ЧО ФСТ «Україна» єдиний внесок, сплачений відповідно до платіжного доручення №6 від 19.02.2013 року в сумі 6632 грн. 70 коп., Фонд, приймаючи рішення № 10, намагався неправомірно та безпідставно повернути перераховані кошти ДЮСШ «Зеніт» ЧО ФСТ «Україна», в рамках часткового фінансування як єдиний внесок на заробітну плату та ще додатково отримати додаткову вигоду у вигляді штрафних фінансових санкцій.

За таких обставин, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 89, 94, 159 - 163 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення № 10 Черкаського обласного відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 19 червня 2013 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь дитячо-юнацької спортивної школи «Зеніт» Черкаського обласного фізкультурно-спортивного товариства «Україна» 149 (сто сорок дев'ять) грн. 11 коп. судового збору.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд відповідно до статті 186 КАС України.

Суддя В.В. Мишенко

повний текст постанови виготовлено 04 жовтня 2013 року