Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
16 жовтня 2013 р. № 820/6184/13-а
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Зоркіної Ю.В.,
при секретарі судового засідання Мелконян А.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Західної об"єднаної державної податкової інспекції м.Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області до Виконавчої дирекції Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Комунального закладу охорони здоров'я "Харківська міська клінічна лікарня №11" про зобов'язання вчинити певні дії ,-
встановив
Позивач звернувся до суду з зазначеним адміністративним позовом, у якому з урахуванням уточнень просить суд визнати дії КЗОЗ "Харківська міська клінічна лікарня № 11" протиправними та зобов'язати внести виправлення до листків непрацездатності ОСОБА_1, щодо причини непрацездатності; визнати недійсним та скасувати рішення Західної МРВД ХОВ ФСС з ТВП № 80/01-02-05/1 від 30.05.2013 року про застосування фінансової санкції у розмірі 3509,22 грн.
У судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримав у повному обсязі просив позовні вимоги задовольнити, пославшись на те, що відповідачем невірно визначена підстава непрацездатності працівника податкового органу, в порушення п.3 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України №532/274/136-ос/1406 від 03.11.2004р., а отже як насідок рішення Фонду щодо застосування штрафних санкцій є неправомірним.
Представник відповідача, Комунального закладу охорони здоров'я «Харківська міська клінічна лікарня № 11» (Відповідач1) проти заявленого адміністративного позову заперечував, мотивуючи тим, що п. 3.3. Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України №532/274/136-ос/1406 від 03.11.2004р., згідно якого пункти 2, 4 листка непрацездатності, як-то «причина непрацездатності» виправленню не підлягають, а підстава непрацездатності визначена зі слів хворого, як то визначено положеннями наказу Міністерства охорони здоров'я від 09.04.2008, № 189 "Про затвердження Положення про експертизу тимчасової непрацездатності"
Представник відповідача, Виконавчої дирекції Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (Відповідач 2) в судовому засіданні адміністративний позов не визнала, пославшись на те, що підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, який заповнюється лікуючим лікарем або молодшим медичним працівником з медичною освітою розбірливий почерком без помарок синім або чорним чорнилом. У графі «причина непрацездатності» слід обов'язково підкреслюється відповідна причина звільнення від роботи. При цьому пункти 2, 4 виправленню не підлягають. Як наслідок, виданий листок непрацездатності № містить посилання на причину непрацездатності «нещасний випадок на виробництві», що свідчить про відсутність у позивача підстав для віднесення відповідних витрат по тимчасовій непрацездатності на рахунок Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Допитаний в якості свідка ОСОБА_1 суду пояснив, що травму він отримав о 13-40 біля офісу, про що повідомив лікаря, підпис в амбулаторній картці ставив власноруч.
Заслухавши пояснення представників сторін дослідивши долучені до матеріалів справи документи, заслухавши пояснення свідка, суд встановив наступні обставини.
Судом встановлено, що фахівцями Відповідача 2 проведено перевірку коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності у Західній МДПІ м. Харкова Харківської області ДПС, за результатами якої складено акт № 276 від 21.05.2013 року, яким встановлено порушення страхувальником, зокрема п. 1 ч. 1 статті 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» № 2240-III від 18.01.2001р. : в лікарняних листках АВМ № 079965 та АВС № 577270, виданих КЗОЗ «Харківська міська клінічна лікарня № 11», в графі причина непрацездатності вказано «нещасний випадок на виробництві та його наслідки»(4), що призвело до безпідставного віднесення відповідних витрат по тимчасовій непрацездатності на рахунок Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності
Рішенням Відповідача 2 від 30.05.2013 року № 80/01-02-05/л до позивача з урахуванням положень ч.1 ст.21, ст..22, п.6 ч.1 ст.28, ст..30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» застосовані штрафні санкції у розмірі 3509,22 грн.
Перевіряючи оскаржувані рішення та дії відповідача на відповідність положенням ч.3 ст.2 КАС України суд зазначає наступне. Відповідно до ч. 1 ст. 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» №2240-III від 18.01.2001р. (далі по тексту Закон № 2240) допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання в неї одного з таких страхових випадків, зокрема тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві. Підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я за погодженням з Фондом (п. 1 статті 51 Закону № 2240).
Пунктом 5.1.6. наказу Міністерства охорони здоров'я від 09.04.2008, № 189 "Про затвердження Положення про експертизу тимчасової непрацездатності" визначено, що у разі звернення хворого з приводу нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві без направлення підприємства в медичній карті амбулаторного (стаціонарного) хворого вказує дату та час звернення хворого; дату, час, місце та обставини травми; вид травми (виробнича чи побутова) зі слів хворого, які надалі не можуть виправлятись або змінюватись, детальний опис характеру враження та оформлює відповідну документацію (згідно з Порядком розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.2004 № 1112, та Порядком розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2001 № 270).
Із дослідженої в судовому засіданні амбулаторної картки № 619/2012 встановлено, що зі слів хворого ОСОБА_2 травма отримана ним 13.02.2012 року визначена як виробнича («травма производственная»), що підтверджується його особистим підписом (а.с.47)Пунктом 1 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України №532/274/136-ос/1406 від 03.11.2004р., листок непрацездатності це багатофункціональний документ, який є підставою для звільнення від роботи у зв'язку з непрацездатністю та з матеріальним забезпеченням застрахованої особи в разі тимчасової непрацездатності, вагітності та пологів. Лицьовий бік бланка лікарняного листка заповнюється лікуючим лікарем або молодшим медичним працівником з медичною освітою. Зворотний бік бланка лікарняного листка заповнюється за місцем роботи застрахованої особи. Записи в лікарняному листку здійснюються розбірливим почерком, без помарок, синім, фіолетовим або чорним чорнилом. Указуються: прізвище, ім'я та по батькові (повністю) непрацездатного та місце його роботи (назва підприємства, установи, організації), дата видачі лікарняного листка (цифрою вказується число, після чого літерами назва місяця, цифрою зазначається рік), прізвище лікаря, який видав лікарняний листок, номер медичної карти амбулаторного чи стаціонарного хворого, підпис одержувача у графі «Підпис одержувача». У графі «Причина непрацездатності:» слід обов'язково підкреслити відповідну причину звільнення від роботи. У разі помилок у тексті здійснюється виправлення тексту, що підтверджується записом «Виправленому вірити», підписом лікуючого лікаря та печаткою закладу охорони здоров'я «Для листків непрацездатності». На бланку лікарняного листка дозволяється не більше двох виправлень. Згідно п. 3.3. означеної Інструкції пункти 2, 4 графи «Причина непрацездатності:» виправленню не підлягають.
Відповідно до ст. 11, 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи викладеного вище, суд приходить до висновку, що при вчиненні оскаржуваних дій відповідач діяв відповідно наданої йому компетенції у спосіб, визначений діючим законодавством, а отже позовні вимоги в частині визнання дій КЗОЗ "Харківська міська клінічна лікарня № 11" протиправними та зобов'язати внести виправлення до листків непрацездатності ОСОБА_1, щодо причини непрацездатності задоволенню не підлягають.
Щодо позовної вимоги про визнання недійсним та скасувати рішення Західної МРВД ХОВ ФСС з ТВП № 80/01-02-05/1 від 30.05.2013 року про застосування фінансової санкції у розмірі 3509,22 грн., суд зауважує, що відповідно до положень п.1 ч.1 ст. 35, 51 Закону № 2240 допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві. Підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності є виданий у встановленому порядку листок тимчасової непрацездатності.
Судовим розглядом встановлено, що позивачем подано Відповідачу 2 заявку-розрахунок на фінансування допомоги по тимчасовій непрацездатності в т.ч. стосовно ОСОБА_1, у якій як підставу виплати визначено нещасний випадок не пов'язаний з виробництвом.
Відповідно до ч. 1 ст. 35, 51 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» №2240-III від 18.01.2001р. (далі по тексту Закон № 2240) допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання в неї одного з таких страхових випадків, зокрема тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві. Підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи.
Отже допомога по тимчасовій непрацездатності, як зазначалось вище, надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі тимчасової непрацездатності внаслідок травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, наявність якої підтверджується лікарняним листком.
Судовим розглядом встановлено, що в лікарняних листках АВМ № 079965 та АВС № 577270, виданих КЗОЗ «Харківська міська клінічна лікарня № 11», в графі причина непрацездатності вказано «нещасний випадок на виробництві та його наслідки» (4), а отже Відповідач 2 позбавлений обов'язку здійснювати виплати за вказаним лікарняним листком.
Суд також звертає увагу на те, що позивач був обізнаний про визначені у лікарняних листках причини непрацездатності, що підтверджується особистим підписом голови комісії у розділі "призначена допомога", проте жодних дій щодо оскарження вказаного запису на момент виникнення спірних правовідносин ним не вжито.
За таких обставин, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись ст..ст.160-163,185-186 КАС України, суд
постановив
Адміністративний позов Західної об"єднаної державної податкової інспекції м.Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області до Виконавчої дирекції Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Комунального закладу охорони здоров'я "Харківська міська клінічна лікарня №11" про зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У повному обсязі постанова виготовлена 21.10.2013 року.
Суддя Зоркіна Ю.В.