Постанова № 34374986, 24.10.2013, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.10.2013
Номер справи
813/6417/13-а
Номер документу
34374986
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 жовтня 2013 року № 813/6417/13-а

Львівський окружний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого - судді Хоми О.П.,

судді Кузана Р.М.,

судді Кухар Н.А.,

з участю секретаря судового засідання Іванків З.О.,

з участю представників: позивача Камінської С.М., відповідача Барнича Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Іскра» до Львівського міського управління юстиції, Державної реєстраційної служби України, державних реєстраторів прав на нерухоме майно Гуляєва Олексія Олександровича та Клюковського Максима Володимировича про визнання протиправними дій, скасування рішень та зобов'язання вчинити дії,

в с т а н о в и в :

Публічне акціонерне товариство «Іскра» (далі - ПАТ «Іскра») звернулося до суду з позовом до Львівського міського управління юстиції, Державної реєстраційної служби України, державних реєстраторів прав на нерухоме майно Гуляєва Олексія Олександровича та Клюковського Максима Володимировича, в якому просить визнати незаконними дії відповідачів щодо відмови у державній реєстрації прав власності на нежитлові приміщення: шихтоскладовий корпус, головний корпус під літерою «Т-2», корпус гальванічних покриттів, що розташовані за адресою м. Львів, вул. Вулецька, 14 та належать на праві власності ПАТ «Іскра», визнати протиправним та скасувати рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень № 3327935 від 20.06.2013 року, № 3326715 від 20.06.2013 року та № 3381606 від 21.06.2013 року та зобов'язати Державну реєстраційну службу України провести державну реєстрацію права власності вищевказаних будівель. В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що дії відповідачів щодо відмови у державній реєстрації прав власності на належні ПАТ «Іскра» нежитлові приміщення та спірні рішення суперечать вимогам Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень». Позивач зазначив, що внаслідок зміни організаційно-правової форми ПАТ «Іскра» звернулося до відповідачів з відповідними заявами та подало всі документи, необхідні для реєстрації речових прав на нерухоме майно, тому прийняття спірних рішень з підстав не відповідності поданих документів вимогам, або неможливості встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують, є незаконним. Крім цього, вказані рішення винесені з пропуском строку, встановленого Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень. За таких обставин дії відповідачів підлягають визнанню незаконними, а спірні рішення - протиправними та скасуванню.

Представник позивача Камінська С.М. в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав, викладених в позовній заяві. Пояснила, що вважає належним відповідачем по даній справі саме Львівське міське управління юстиції, а не відділ державної реєстрації речових прав на нерухоме майно реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції, який є структурним підрозділом Львівського міського управління юстиції без права юридичної особи. Зазначила, що на підставі поданих документів відділ державної реєстрації речових прав на нерухоме майно реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції здійснив державну реєстрацію права власності 6 з 9 належних ПАТ «Іскра» будівель, всі з яких перебувають у іпотеці, на підставі аналогічного пакету документів, не вимагаючи при цьому заяви іпотекодержателя по жодній з будівель. Протиправність дій Львівського міського управління юстиції полягає у тому, відповідач при прийнятті заяв не висловив будь-яких зауважень до документів, які стосувалися реєстрації речових прав на шихтоскладовий корпус, головний корпус під літерою «Т-2» та корпус гальванічних покриттів, по яким в подальшому були прийняті спірні рішення. Просила позов задовольнити повністю.

Відповідач Львівське міське управління юстиції надіслав клопотання про розгляд справи за відсутності його представника, свого відношення до позову не висловив.

Представник відповідача Державної реєстраційної служби України Барнич Т.В. в судовому засіданні позову не визнав з підстав, викладених у письмовому запереченні, суть якого полягає в наступному. Спірні рішення відповідають вимогам Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», оскільки згідно статті 15 цього Закону та пункту 31 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011р. №703, для проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, яке перебуває в іпотеці, заявник, крім визначених у пунктах 27 - 30 цього Порядку документів, подає документ, що підтверджує факт надання згоди іпотекодержателем на відчуження або інше визначення юридичної долі нерухомого майна, яке перебуває в іпотеці. Відмова в державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав, передбачених пунктом 1 частини 4 статті 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», не позбавляє заявника повторно звернутися із заявою за умови усунення перешкод для державної реєстрації прав та їх обтяжень. Втручання будь-яких органів, посадових осіб, громадян та їх об'єднань у діяльність державного реєстратора, пов'язану з проведенням державної реєстрації прав забороняється. Позовні вимоги про зобов'язання Державної реєстраційної служби України провести державну реєстрацію права власності на нерухоме майно за ПАТ «Іскра» не ґрунтуються на законі, оскільки вирішення питань щодо реєстрації права власності на нерухоме майно не належить до компетенції суду, а відтак суд не уповноважений брати на себе функції державного реєстратора прав на нерухоме майно, який самостійно приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмову в такій реєстрації. Окрім цього, перереєстрація речових прав на об'єкти нерухомого майна площею понад 5000 кв. метрів у зв'язку із зміною організаційно-правової форми підприємства - власника, на даний момент здійснюється територіальними відділами державної реєстрації речових прав на нерухоме майно реєстраційної служби, а не Державною реєстраційною службою України. Вважає включення до числа відповідачів Львівського міського управління юстиції безпідставним, оскільки відділ державної реєстрації речових прав на нерухоме майно реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції здійснював лише прийом документів для реєстрації речових прав на нерухоме майно загальною площею понад 5000 кв. метрів та передачу таких в електронному вигляді до Державної реєстраційної служби України. Спірні рішення приймалися державними реєстраторами Державної реєстраційної служби України, а не відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції. Просив відмовити в задоволенні позову.

Залучені до участі у справі в якості відповідачів державні реєстраторі прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Гуляєв Олексій Олександрович та Клюковський Максим Володимирович, будучи належним чином повідомленими про дату, час та місце судового розгляду, в судове засідання не з'явилися, свого відношення до позову не висловили.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

30.05.2013 року ПАТ «Іскра» звернулось до Реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції у Львівській області з заявами про державну реєстрацію прав та їх обтяжень на будівлі, які знаходяться у приватній власності ПАТ «Іскра» (а.с.55, 58,61).

Як видно із вказаних заяв, підставою звернення стала зміна організаційно - правової форми ПАТ «Іскра».

Зміна організаційно - правової форми ПАТ «Іскра», яке є новою назвою ВАТ «Іскра», підтверджується Статутом (а.с. 6-28).

Згідно Карток прийому заяви № 2706879, №2714791 та №2711906 (а.с.82-84), заяви позивача разом з доданими документами були зареєстровані Реєстраційною службою Львівського міського управління юстиції у базі даних про реєстрацію заяв і запитів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 30.05.2013 р. за реєстраційними №№ 1368375, 1372694 та 1371144 відповідно.

За результатами розгляду вказаних заяв державним реєстратором прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Гуляєвим О.О. прийнято рішення № 3327935 від 20.06.2013 p. про відмову у державній реєстрації права власності на будівлю головного корпусу під літерою «Т-2», розташованого за адресою м. Львів, вул. Вулецька, 14 (а.с.30) та рішення № 3326715 від 20.06.2013 p. про відмову у державній реєстрації права власності на будівлю корпусу гальванічних покриттів, розташованого за адресою м. Львів, вул. Вулецька, 14 (а.с.31); державним реєстратором прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Клюковським М.В. прийнято рішення № 3381606 від 21.06.2013 p. про відмову у державній реєстрації права власності на будівлю шихтоскладового корпусу, розташованого за адресою м. Львів, вул. Вулецька, 14 (а.с.32).

Підставою для прийняття всіх спірних рішень став висновок державних реєстраторів про те, що подані документи не відповідають вимогам, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.

При цьому державні реєстратори послались на статтю 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» та пункти 16 та 23 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011р. №703 (а.с.30-32).

Листом № 112/403 юр від 27.06.2013 року ПАТ «Іскра» звернулося до Державної реєстраційної служби України з проханням надати обґрунтовану відповідь стосовно причин відмови у державній реєстрації прав власності на нежитлові приміщення (а.с.64).

З відповіді відповідача на вказаний лист позивача видно, що фактичною підставою прийняття спірних рішень стала відсутність такого документа як заява , що підтверджує факт надання згоди іпотекодержателем на відчуження або інше визначення юридичної долі нерухомого майна, яке перебуває в іпотеці (а.с.34).

Вирішуючи спір, суд виходив з наступного.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації, та їх обтяжень визначає Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі - Закон № 1952-IV).

Відповідно до наданих у частині першій статті 2 Закону № 1952-IV термінів, державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація) це - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Державний реєстр речових прав на нерухоме майно - єдина державна інформаційна система, що містить відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об'єкти та суб'єктів цих прав.

Відповідно до визначених статтею 8 Закону № 1952-IV повноважень, орган державної реєстрації прав проводить державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмовляє у їх реєстрації (пункт 1 частини першої).

Повноваження державного реєстратора встановлені частиною 2 статті 9 Закону № 1952-IV, до яких, зокрема, належать прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень та про відмову в державній реєстрації.

Порядок проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень встановлений частиною першою статті 15 Закону № 1952-IV та полягає в наступному:

1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви;

2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень;

3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації;

4) внесення записів до Державного реєстру прав;

5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону;

6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.

Згідно частини 2 статті 15 Закону № 1952-IV орган державної реєстрації прав, державні реєстратори зобов'язані надати до відома заявників інформацію про необхідний перелік документів для здійснення державної реєстрації прав.

Відповідно до частини 1 статті 19 Закону № 1952-IV, державна реєстрація прав проводиться на підставі: договорів, укладених у порядку, встановленому законом; свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону; свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом; рішень судів, що набрали законної сили; інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.

Процедуру проведення державної реєстрації прав, перелік документів, необхідних для її проведення визначено Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011р. №703 (далі - Порядок № 703).

Перелік документів для здійснення державної реєстрації прав визначено пунктами 27 - 30 Порядку № 703.

Як вбачається з копій карток прийому заяв від 30.05.2013 року №2706879, №2714791 та №2711906 (а.с.82-84), позивачем подано всі необхідні документи, передбачені Порядком № 703.

Серед поданих позивачем документів наявні свідоцтва про право власності на кожну з трьох будівель, розташованих за адресою м. Львів, вул. Вулецька, 14: шихтоскладовий корпус (№С-00691) (а.с.62-63), головний корпус під літерою «Т-2» (№С-02538) (а.с.56-57), корпус гальванічних покриттів (№С00701) (а.с.59-60).

Міністерством юстиції України 02.04.2013 року видано наказ №607/5 (далі - наказ№607/5), зареєстрований в Міністерстві юстиції України 02 квітня 2013 року за № 534/23066, «Про заходи щодо взаємодії органів державної реєстрації прав та їх посадових осіб», пунктом 1 якого (в редакції, що діяла на момент прийняття спірних рішень) встановлено, що у разі подання до структурних підрозділів територіальних органів Мін'юсту, що забезпечують реалізацію повноважень Укрдержреєстру, заяви про державну реєстрацію права власності та/або інших речових прав на нерухоме майно (далі - речові права) на об'єкти нерухомого майна загальною площею понад 5000 кв. метрів, реєстрація речових прав на нерухоме майно, скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та скасування записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно проводяться державними реєстраторами прав на нерухоме майно Укрдержреєстру.

Наказом №607/5 затверджено Порядок взаємодії органів державної реєстрації прав та їх посадових осіб (далі - Порядок № 607/5), яким визначено процедуру взаємодії системи органів державної реєстрації прав та державних реєстраторів прав на нерухоме майно органів державної реєстрації прав під час проведення державної реєстрації права власності та/або речових прав на нерухоме майно.

У відповідності до пункту 2 Порядку № 607/5 державна реєстрація речових прав на нерухоме майно у випадках, передбачених у пункті 1 наказу (в тому числі нерухомого майна загальною площею понад 5000 кв. метрів) проводиться державними реєстраторами прав на нерухоме майно Укрдержреєстру відповідно до Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2011 року №703.

Як встановлено судом, заяви позивача від 30.05.2013 року №2706879, №2714791 та №2711906, прийняті відділом державної реєстрації речових прав на нерухоме майно реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції, були ним передані на розгляд до Державної реєстраційної служби України, оскільки площа кожного з об'єктів нерухомості перевищувала 5000 кв. м.

Згідно пункту 16 Порядку № 703 за результатами розгляду заяви про державну реєстрацію та документів, необхідних для її проведення, державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або рішення про відмову в такій реєстрації.

Державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень виключно за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав, що визначені у Законі України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (пункт 23 Порядку № 703).

Згідно пункту 31 Порядку № 703 для проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, яке перебуває в іпотеці або податковій заставі, заявник, крім документів, що зазначені у пунктах 27 - 30 цього Порядку, подає документ, що підтверджує факт надання згоди іпотекодержателем або органом державної податкової служби на відчуження або інше визначення юридичної долі нерухомого майна, яке перебуває в іпотеці або податковій заставі.

Згідно додатку 8 до наказу Міністерства юстиції України від 26.12.2011 року №3601/5 «Про затвердження форм рішень державного реєстратора прав на нерухоме майно та вимог до їх оформлення» затверджено форму рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень, у якій передбачено зазначення підстав для відмови у державній реєстрації прав та їх обтяжень відповідно до статті 24 Закону № 1952-IV.

Як видно із спірних рішень про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень, державні реєстратори прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Гуляєв О.О. та Клюковський М.В. як на підставу їх прийняття посилаються лише на статтю 24 Закону № 1952-IV, зокрема на не відповідність поданих позивачем документів вимогам для проведення державної реєстрації прав.

Жодних документів, передбачених пунктом 31 Порядку № 703 та необхідних для реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, державними реєстраторами прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Гуляєвим О.О. та Клюковським М.В. у спірних рішеннях не вказано.

Судом було встановлено, що про необхідність подання таких документів (заяви , що підтверджує факт надання згоди іпотекодержателем на відчуження або інше визначення юридичної долі нерухомого майна, яке перебуває в іпотеці) позивач дізнався лише з листа Державної реєстраційної служби України від 01.08.2013 року № 1299/22-13-09, тобто через півтора місяці після прийняття спірних рішень.

Крім цього, відповідно до частини 5 статті 15 Закону № 1952-IV державна реєстрація прав (надання відмови в ній) проводиться в строк, що не перевищує чотирнадцяти робочих днів (крім випадків, встановлених у частині сьомій цієї статті) з моменту надходження до органу державної реєстрації прав заяви про таку реєстрацію та передбачених цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до нього, документів, необхідних для її проведення.

Ця норма Закону № 1952-IV кореспондується з пунктом 6 Порядку № 703, відповідно до якого державна реєстрація прав, надання відмови в ній проводяться у строк, що не перевищує 14 робочих днів з моменту прийняття заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (далі - заява про державну реєстрацію), крім випадків, передбачених цим Порядком.

Матеріалами справи підтверджено, що картки прийому заяв позивача № 2706879, №2714791 та № 2711906 разом з доданими документами були зареєстровані у базі даних про реєстрацію заяв і запитів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 30.05.2013 р. за реєстраційними номерами 1368375, 1372694 та 1371144 відповідно.

Спірні рішення про відмову прийняті 20.06.2013 року (№ 3327935 та № 3326715) та 21.06.2013 p. (№ 3381606), з порушенням встановленого чинним законодавством строку.

Встановлені фактичні обставини свідчать, що фактично мала місце перереєстрація речових прав у зв'язку із зміною організаційно - правової форми ПАТ «Іскра», що зумовило звернення позивача до органів державної реєстрації речових прав на нерухоме майно.

При розгляді заяв державними реєстраторами прав на нерухоме майно були прийняті спірні рішення, які не містять конкретної підстави відмови у державній реєстрації речових прав на належні ПАТ «Іскра» на праві власності нежитлові приміщення: шихтоскладовий корпус, головний корпус під літерою «Т-2», корпус гальванічних покриттів, що розташований за адресою м. Львів, вул. Вулецька 14, визначеної статтею 24 Закону № 1952-IV, та з порушенням законодавчо встановлених строків, тому позовні вимоги в частині визнання протиправними та скасування рішень про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень № 3327935 від 20.06.2013 року, № 3326715 від 20.06.2013 року та № 3381606 від 21.06.2013 року є обґрунтованим.

Спірні рішення прийняті державними реєстраторами прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Гуляєв О.О. та Клюковський М.В., дії яких у зв'язку з прийняттям таких рішень відповідно до статей 9 та 30 Закону № 1952-IV можуть бути предметом оскарження в судовому порядку.

З урахуванням вказаних норм та висновку суду про обґрунтованість позовних вимог щодо визнання протиправними рішень про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень № 3327935 від 20.06.2013 року, № 3326715 від 20.06.2013 року та № 3381606 від 21.06.2013 року, підлягають визнанню протиправними саме дії державних реєстраторів прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Гуляєва О.О. та Клюковського М.В. щодо відмови у державній реєстрації прав власності, а не Державної реєстраційної служби України в цілому.

Відповідно до вимог частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не подано належних та допустимих доказів правомірності винесення рішень про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень № 3327935 від 20.06.2013 року, № 33267715 від 20.06.2013 року та № 3381606 від 21.06.2013 року.

Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті ( вчинені ) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Перевіривши спірні рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень № 3327935 від 20.06.2013 року, № 3326715 від 20.06.2013 року та № 3381606 від 21.06.2013 року та дії державних реєстраторів, пов'язані з їх винесенням, суд дійшов висновку, що рішення прийняті, а дії вчинені без урахування вимог Закону № 1952-IV, Порядку № 703, Порядку № 607/5 і з порушенням передбачених статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України принципів, тому дії підлягають визнанню протиправними, а рішення - протиправними та скасуванню.

Щодо позовної вимоги про визнання протиправними дій Львівського міського управління юстиції щодо відмови у державній реєстрації прав власності на належні ПАТ «Іскра» на праві власності нежитлові приміщення: шихтоскладовий корпус, головний корпус під літерою «Т-2», корпус гальванічних покриттів, що розташовані за адресою м. Львів, вул. Вулецька, 14, то така не підлягає до задоволення з огляду на наступне.

Дії Львівського міського управління юстиції в особі відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції полягали у прийнятті заяв позивача, виготовленні електронних копій долучених до заяви документів та передачі їх на розгляд до Державної реєстраційної служби України.

Такі дії відповідали пунктам 1-2 Порядку № 607/5 і були вчинені на підставі, у межах повноважень, визначених Конституцією України та чинними законодавством, тому є правомірними.

Жодних дій щодо відмови у державній реєстрації прав власності на належні ПАТ «Іскра» на праві власності нежитлові приміщення, площа кожного з яких перевищувала 5000 м кв., Львівське міське управління юстиції не вчиняло, тому позовні вимоги в цій частині є безпідставними.

Стосовно позовної вимоги про зобов'язання Державної реєстраційної служби України провести державну реєстрацію права власності належних ПАТ «Іскра» на праві власності нежитлових приміщень: шихтоскладовий корпус, головний корпус під літерою «Т-2», корпус гальванічних покриттів, що розташовані за адресою м. Львів, вул. Вулецька, 14, то така не підлягає до задоволення у зв'язку з таким.

Наказом Міністерства юстиції України від 23.09.2013 р. № 1990/5 внесено зміни до свого наказу від 02.04.2013 року №607/5 та затвердженого ним Порядку, відповідно до яких дія цього наказу та Порядку не поширюється на випадки внесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомостей про речові права, реєстрація яких проведена до 1 січня 2013 року відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення.

Таким чином, перереєстрацію речових прав на об'єкти нерухомого майна загальною площею понад 5000 кв. метрів, що має місце у даному випадку, здійснюють органи державної реєстрації речових прав на нерухоме майно реєстраційної служби територіальних управлінь юстиції.

Окрім цього, повноваження суду при вирішенні справи визначенні статтею 162 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої суд не уповноважений підміняти собою будь-який орган та перебирати на себе, зокрема, функції державного реєстратора прав на нерухоме майно, який самостійно приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмову в такій реєстрації.

Відповідно до частини третьої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України підлягають відшкодуванню з Державного бюджету України понесені позивачем судові витрати пропорційно до задоволених позовних вимог у вигляді судового збору в розмірі 27 грн. 53 коп., сплаченого за платіжним дорученням № 61106 від 12.08.2013 року.

Керуючись ст. ст. 7-14, 69-71, 86, 87, 94, 159, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в :

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії державних реєстраторів прав на нерухоме майно Гуляєва Олексія Олександровича та Клюковського Максима Володимировича щодо відмови у державній реєстрації прав власності на належні Публічному акціонерному товариству «Іскра» на праві власності нежитлові приміщення: шихтоскладовий корпус, головний корпус під літерою «Т-2, корпус гальванічних покриттів, що розташовані за адресою м. Львів, вул. Вулецька,14.

Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Гуляєва Олексія Олександровича про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень №3326715 від 20 червня 2013 року.

Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Гуляєва Олексія Олександровича про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень №3327935 від 20 червня 2013 року.

Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Клюковського Максима Володимировича про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень №3381606 від 21 червня 2013 року.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України в користь Публічного акціонерного товариства «Іскра» 27 (двадцять сім) грн. 53 коп. судових витрат.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови відповідно до частини другої статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Хома О.П.

Суддя Кузан Р.І.

Суддя Кухар Н.А.

Повний текст постанови виготовлений 28 жовтня 2013 року.