ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 УХВАЛА
про часткову відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
25 жовтня 2013 року № 826/2436/13-а
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Огурцов О.П., ознайомившись з матеріалами справи
за позовом ОСОБА_1 до Державної виконавчої служби України провизнання протиправними та скасування постанов, зобов'язання вчинити дії ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державної виконавчої служби України про визнання протиправними дій, визнання протиправною і скасування постанови №29778819 від 01.11.2012 про стягнення виконавчого збору, визнання протиправною та скасування постанови про закінчення виконавчого провадження №29778819 від 27.11.2012 в частині виділення в окреме провадження постанови № 29778819 про стягнення виконавчого збору від 01.11.2012, зобов'язати головного державного виконавця Роєнко Р.В. ВПВР ДВС України виключити з тексту постанови про закінчення виконавчого провадження №29778819 від 27.11.2012 інформацію щодо стягнення виконавчого збору і виділення його в окреме провадження для подальшого виконання, визнання протиправною та скасувати постанову №35562002 про відкриття виконавчого провадження від 05.12.2012 згідно постанови 29778819, заборону ДВС України вчиняти будь-які дії стосовно майна ОСОБА_1 в межах виконання виконавчого листа №2-1007/11, виданого 16.06.2011, постанови про стягнення з боржника виконавчого збору від 01.11.2012 № 29778819, постанови про відкриття виконавчого провадження від 05.12.2012 №35562002.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 01.03.2013 позовну заяву було залишено без розгляду.
06.03.2013 ОСОБА_1 було подано апеляційну скаргу на ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 01.03.2013.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 25.09.2013 в адміністративній справі № 826/2436/13-а скасовано ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 01.03.2013 та направлено справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.10.2013 позовну заяву залишено без руху.
У пункті 7 прохальної частини позовної заяви позивач просить суд заборонити відповідачу вчиняти будь - які дії стосовно майна позивача в межах виконання виконавчого листа № 2-1007/11 виданого 16.06.2011 Печерським районним судом міста Києва.
Таким чином, позивач просить суд заборонити відповідачу вчиняти дії в рамках виконавчого провадження відкритого щодо виконання рішення за цивільно - правовим спором.
Частиною першою статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Таким чином, суди при визначенні юрисдикції повинні виходити з того, що до юрисдикції адміністративних судів належать спори щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби при виконанні всіх виконавчих документів, передбачених частиною другою статті 17 Закону України "Про виконавче провадження", крім тих, відносно яких законом установлено інший, виключний порядок їх оскарження.
Частиною четвертою статті 82 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами до суду, який видав виконавчий документ, а іншими учасниками виконавчого провадження та особами, які залучаються до проведення виконавчих дій, - до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.
Отже, критеріями визначення юрисдикції судів щодо вирішення справ з приводу оскарження рішень дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення є юрисдикційна належність суду, який видав виконавчий документ, та статус позивача як сторони у виконавчому провадженні.
Відповідно до статті 8 Закону України "Про виконавче провадження" сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник.
Таким чином, до юрисдикції адміністративних судів належать усі справи з приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби щодо виконання судових рішень на підставі виконавчих документів, виданих судами всіх юрисдикцій, за винятком тих, які видано загальними та господарськими судами у разі звернення до суду сторін відповідного виконавчого провадження чи їхніх представників.
Аналогічна позиція викладена в пункті 2 Пленуму Вищого адміністративного суду № 3 від 13.12.2010 "Про практику застосування адміністративними судами законодавства у справах із приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби".
Відповідно до статті 383 Цивільного процесуального кодексу України, учасники виконавчого провадження та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їх права чи свободи.
Таким чином, позовну заяву ОСОБА_1 не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства та вона підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо зазначену заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Згідно частини шостої статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відмови у відкритті провадження в адміністративній справі з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд такої справи.
На підставі вищенаведеного, керуючись пунктом 1 частини першої статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
У Х В А Л И В:
1.Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Державної виконавчої служби України про визнання протиправними та скасування постанов, зобов'язання вчинити дії в частині позовних вимог щодо заборони Державній виконавчій службі України вчиняти будь - які дії стосовно майна ОСОБА_1 в межах виконання виконавчого листа № 2-1007/11 виданого 16.06.2011.
2.Роз'яснити позивачу, що позовні вимоги в зазначеній частині підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства місцевим загальним судом.
3.Роз'яснити позивачеві, що повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
4.Копію ухвали разом з позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами невідкладно надіслати позивачу.
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом п'яти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя О.П. Огурцов