Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 жовтня 2013 р. № 820/9229/13-а
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Зоркіної Ю.В.
при секретарі судового засідання Мелконян А.П,
у присутності представників позивача Савенкова В.В.,Недбаєва Д.В.
відповідача Погребняк Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ТОВ "ТРУБОСНАБ" до "Центральної міжрайонної виконавчої дирекції Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності" про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити дії,-
встановив
Позовні вимоги заявлені до Центральної міжрайонної виконавчої дирекції Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання незаконними та необґрунтованими дій по відмові у виплаті матеріального забезпечення з тимчасової втрати працездатності у зв'язку з вагітністю та пологами у сумі 20842,92 грн.; зобов'язання перерахувати кошти у сумі 20842,92 грн.
Представники позивача в судовому засіданні підтримали позовні вимоги, просили позов задовольнити, пославшись на те, що оскаржуване рішення відповідача прийняте з порушенням п.п. "а" п.3 ч.1 ст. 2, ч.1 ст.6, ст. ст. 27, 28, п. 2 ст. 34, ст. ст. 38, 39, 51 Закону Україні "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", ст. ст. 3, 24-1,96 КЗпП України, ст. ст. 5,8 Закону України "Про оплату праці" .
Відповідач проти позову заперечував, пославшись на те, що оклад ОСОБА_4 встановлений з порушенням вимог ст.96 Кодексу законів про працю України, а отже сума допомоги по вагітності та пологах в розмірі 20842,92 грн. є неправомірним, а тому позивачу не відшкодовані витрати пов'язані з вагітністю та пологами.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Судовим розглядом встановлено, що наказом по підприємству від 29.12.2012 року № 4 затверджено штатний розклад, яким встановлено посадовий оклад фінансовому директору у розмірі 1147 грн.
Наказом від 31.01.2013 року № 5 затверджено штатний розклад по підприємству, який введений в дію з 01.02.2013 року та яким встановлено посадовий оклад фінансовому директору у розмірі 4880 грн.
Розпорядження К-10 від 01.02.2013 року на посаду фінансового директора ТОВ «Трубоснаб» з посадовим окладом 44880,00 грн. прийнята ОСОБА_4
17.04.2013 р. звернувся до Центральної міжрайонної виконавчої дирекції Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності із заявою-розрахунком від 17.04.2013 р. № 3192 на фінансування для надання матеріального забезпечення застрахованій ОСОБА_4 по листку непрацездатності серія АВС № 559222 за період з 08.04.2013 р. по 11.08.2013р. на суму 20842,92 грн.
Частиною 2 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" на органи фонду як на страховика покладені обов'язки здійснювати контроль за обґрунтованістю проведених страхувальником витрат страхових коштів.
Відповідно до положень означеної вище норми та п.п «в» п. 3.6. Інструкції про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження, затвердженої постановою правління Фонду 22.12.2010 року № 29 фахівцями відповідача 23.04.2013 року розпочато перевірку підприємства-позивача по коштах Фонду.
Частиною 2 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" на органи фонду як на страховика покладені обов'язки здійснювати контроль за обґрунтованістю проведених страхувальником витрат страхових коштів. Органи Фонду мають право порушувати відповідно до законодавства питання про притягнення посадових осіб до відповідальності за порушення законодавства у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням.
Зважаючи на обмежене коло повноважень та з метою здійснення належного контролю за використанням страхувальником державних коштів - коштів Фонду страхування з тимчасової втрати працездатності, відповідачем до прокуратури Червонозаводського району м. Харкова та Територіальної державної інспекції з питань праці направлені звернення - прохання провести перевірку позивача в рамках своїх повноважень.
За результатами розгляду вказаних звернень Територіальною державною інспекцією з питань праці у Харківській області встановлено, що тарифна сітка сформована без урахування міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень розмірів тарифних ставок (посадових окладів), чим порушені вимоги ст. 96 КЗпП України та ч. З ст. 6 Закону України "Про оплату праці" (лист від 11.06.2013 року № 01-19-3573), Прокуратура Червонозаводського району м. Харкова 12.07.2013 року стосовно посадових осіб позивача внесено відомості до Єдиного Державного реєстру досудових розслідувань за ч. 2 ст. 15, ч. 2 ст. 191 КК України (лист від 12.07.2013 року № 22-30-104)
Після отримання відповідних листів фахівцями відповідача продовжено перевірку позивача, за результатами якої 19.07.2013 року складено акт № 293, яким зафіксовано, що розмір середньоденної допомоги по вагітності та пологах по листку непрацездатності серія АВС № 559222 з 08.04.2013 р. по 11.08.2013 р., виданому ОСОБА_4 (місячний посадовий оклад 4800,00 грн.), становить 165,42 грн., тоді як середньоденний показник заробітної плати по ТОВ "Трубоснаб" - 37,80 грн. за 1 календарний день, відсоток перевищення складає 437,62% та відповідно позивачеві відмовлено у фінансуванні виплат по вагітності та пологам, здійсненим на адресу ОСОБА_4
Перевіряючи оскаржуване рішення відповідача на відповідність положенням ч.3 ст.2 КАС України суд зазначає наступне.
Згідно із ст. 3 Кодексу законів про працю встановлено, що законодавство про працю регулює трудові відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від Форм власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами.
У відповідності до ч.2 ст.1 Закону України "Про оплату праці" та ч.2 ст.94 Кодексу законів про працю України, розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконаної роботи, професійно ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.
Тобто, показниками, від яких залежить розмір заробітної плати працівника є: складність виконуваної роботи; умови виконуваної роботи, професійно ділові якості працівника, результати праці працівника, результати господарської діяльності підприємства. Умови роботи для працівників однієї категорії (директор, заступник директора), якщо не є однаковими, то не можуть суттєво відрізнятись, і результати господарської діяльності підприємства мають впливати на заробітну плату працівників однієї категорії однаковою мірою.
Зважаючи на те, що заробітна плата фінансового вище заробітної плати директора в чотири, то і професійно ділові якості особи прийнятої на цю посаду, складність виконуваної нею роботи та результати її праці мають перевищувати вищезгадані показники директора цього підприємства стільки ж разів.
Згідно ст.96 КЗпП України основою організації оплати праці є тарифна система оплати праці, яка включає тарифні сітки, тарифні ставки, схеми посадових окладів і тарифно-кваліфікаційні характеристики.
Тарифна система оплати праці використовується для розподілу робіт залежно від їх складності, а працівників - залежно від їх кваліфікації та за розрядами тарифної сітки. Вона є основою формування та диференціації розмірів заробітної плати. Формування тарифної сітки (схеми посадових окладів) провадиться на основі тарифної ставки робітника першого розряду, яка встановлюється у розмірі, що перевищує законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати, та міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень розмірів тарифних ставок (посадових окладів).
Віднесення виконуваних робіт до певних тарифних розрядів і присвоєння кваліфікаційних розрядів робітникам провадиться власником або уповноваженим ним органом згідно з тарифно-кваліфікаційним довідником за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником).
Посадові оклади службовцям установлює власник або уповноважений ним орган відповідно до посади і кваліфікації працівника. За результатами атестації власник або уповноважений ним орган має право змінювати посадові оклади службовцям у межах затверджених у встановленому порядку мінімальних і максимальних розмірів окладів на відповідній посаді.
Як встановлено матеріалами справи, оклади в ТОВ "Трубоснаб" затверджені без урахування міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень. Так, згідно штатного розпису станом на 01.01.2013 року посадові оклади всіх працівників підприємства, окрім директора складали 1147 грн., посадовий оклад директора 11487 грн., станом на 01.02.2013 року посадовий оклад фінансового директора встановлено в розмірі 4880 грн.; директора 1148 грн., заступників директора, бухгалтера, начальника відділу, менеджера в оптовій торгівлі, дизайнера графічних робіт та офісного службовця у розмірі 1147 грн. Таким чином, суд приходить до висновку, що позивачем при затвердженні посадових окладів в штатному розписі застосовані тарифні сітки, тарифні ставки, схеми посадових окладів і тарифно-кваліфікаційні характеристики.
Відповідно до ст. 11, 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідачем в судовому засіданні доведено правомірність прийняття оскаржуваного рішення, оскільки суми останньої розраховані виходячи з окладу визначеному з наведеними вище порушеннями та відповідно не можуть бути підставою для визнання правомірним розрахунку на відшкодування сум за рахунок фонду, а отже, приймаючи оскаржуване рішення, відповідач діяв у межах встановлених обов'язків та наданих повноважень і тому у позивача немає підстав вважати, що з боку відповідача порушені його права.
Судові витрати підлягають розподілу в порядку, визначеному ст..94 КАС України.
Керуючись ст..ст.160-163,185-186 КАС України суд
постановив
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРУБОСНАБ" до "Центральної міжрайонної виконавчої дирекції Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності" про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити дії залишити без задоволення
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження
У повному обсязі постанова виготовлена та підписана 25.10.2013 року
Суддя Зоркіна Ю.В.