Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Ухвала
Іменем України
Справа № 801/5956/13-а
14.10.13 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Кучерука О.В.,
суддів Кукти М.В. ,
Єланської О.Е.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Реєстраційної служби Сакського міськрайонного управління юстиції АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Латинін Ю.А. ) від 08.07.13 по справі №801/5956/13-а
за позовом ОСОБА_2 (АДРЕСА_1)
до Реєстраційної служби Сакського міськрайонного управління юстиції АР Крим (вул. Курортна, 25,Саки,Сакський район, Автономна Республіка Крим,96500)
Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Сакського міськрайонного управління юстиції в АР Крим Кучерявих Марини Олександрівни (вул. Курортна, 25,Саки,Сакський район, Автономна Республіка Крим,96500)
про визнання протиправним та скасування рішення № 1479200 від 08.04.2013 року, спонукання до виконання певних дій, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 08.07.2013 року позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Сакського міськрайонного управління юстиції АР Крим Кучерявих Марини Олександрівни про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень № 1479200 від 08.04.2013р.
Зобов'язано Реєстраційну службу Сакського міськрайонного управління юстиції АР Крим повторно розглянути заяву ОСОБА_2 про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку, розташовану за адресою: АДРЕСА_1, кадастровий номер 0111400000:01:017:0268.
Стягнуто з Державного бюджету України 34,41 грн. судового збору шляхом їх безспірного списання з рахунків суб'єкта владних повноважень - Реєстраційної служби Сакського міськрайонного управління юстиції АР Крим на користь ОСОБА_2.
Не погодившись із зазначеною постановою суду, відповідач - Реєстраційна служба Сакського міськрайонного управління юстиції АР Крим звернувся з апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 08.07.2013 року та прийняти нове рішення по справі, яким у задоволені позову відмовити.
Доводи апеляції мотивовані тим, що судом неповно з'ясовані всі обставини, що мають значення для справи, що призвело до неправильного вирішення спору.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
У судове засідання 14.10.2013 сторони, їх представники не з'явились, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені в встановленому законом порядку.
Суд, керуючись положеннями пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, визнав за можливе перейти до письмового провадження по справі.
Розглянувши справу в порядку статей 195, 197 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів встановила наступне.
Як вбачається з матеріалів справи позивач є власником будинку АДРЕСА_1, на підставі рішення про реєстрація права власності з Реєстру прав власності на нерухоме майно БРТІ м. Євпаторії від 04.09.09.
На підставі договору купівлі-продажу від 27.04.2002р. ОСОБА_2 придбав у власність житловий будинок літ. «А-А1» №56 по АДРЕСА_1, кадастровий номер 0111400000:01:017:0268, у зв'язку з чим 02.07.2002р. видано державний акт на право сумісної масності на землю, який зареєстровано в книзі записів державних актів на право приватної власності за №440.
17.10.2008р. рішенням Сакського міськрайонного суду АРК по справі №2-3341/2008 за ОСОБА_2 припинено право власності на житловий будинок «А-А1» та визнано право власності на житловий будинок літ. «В-Г-Ж» №56 по АДРЕСА_1 в цілому. Суперечки про порядок користування земельною ділянкою відсутні.
Рішеннями виконкому Сакського міської ради №305 від 28.04.2002р. «Про виділення в натурі часток житлового будинку з привласненням нових адрес і оформленні права власності» та від 22.04.2010р. ОСОБА_2 виділений в натурі житловий будинок літ. «В-Г-Ж» і господарські споруди на земельній ділянці загальною площею 335,10м.кв, привласнена адреса - АДРЕСА_1.
Позивач надіслав на адресу Реєстраційної служби 08.04.2013 р. заяву про проведення державної реєстрації права власності на земельну ділянку, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1, кадастровий номер 0111400000:01:017:0268.
За наслідками вивчення вказаної заяви реєстратором 08.04.13 прийнято рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень №1479200, відповідно до якого позивачу відмовлено в проведенні державної реєстрації права власності на земельну ділянку, так як у разі поділу ділянки відсутні рішення суду або договір про поділ нерухомого майна, який укладено у письмовій форми та нотаріально посвідчений.
Обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правову оцінку обставин у справі та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін, з наступних підстав.
Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", врегульовано правовідносини, пов'язані з державною реєстрацією прав на нерухоме майно та їх обтяжень, в редакції, яка діє з 01.01.2013 року, а також встановлені підстави та орган, що вчиняє дії з реєстрації речових прав.
У ст.2 цього Закону визначено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (далі Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, що містить відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об'єкти та суб'єктів цих прав; нерухоме майно - земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення.
Згідно зі ст.4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, а саме, право власності на нерухоме майно; право володіння; право користування (сервітут); право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); право забудови земельної ділянки (суперфіцій); право господарського відання; право оперативного управління; право постійного користування та право оренди земельної ділянки; право користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; іпотека; довірче управління майном; інші речові права відповідно до закону; податкова застава, предметом якої є нерухоме майно, та інші обтяження.
Відповідно до ст. 16 цього Закону державна реєстрація прав проводиться на підставі заяви власника, іншого правонабувача, сторони правочину, за якими виникло право, уповноваженої особою або державного кадастрового реєстратора у випадках, передбачених цим Законом.
У ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" вказано, що державна реєстрація прав проводиться на підставі договорів, укладених у порядку, встановленому законом; свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону; свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом; рішень судів, що набрали законної сили; інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.
Відповідно до ст. 6, п. 5 ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" органами державної реєстрації прав, який проводить державну реєстрацію прав та їх обтяжень є органи державної реєстрації прав, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку.
Вичерпний перелік підстав для відмови у державній реєстрації прав та їх обтяжень передбачений ст.24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень"
Згідно зі ст.26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" записи до Державного реєстру прав вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.
Колегія суддів зазначає, що відмова у державній реєстрації прав та їх обтяжень мотивована тим, що у разі поділу майна, що є у спільной сумісной власності реєстрація здійснюється за рішення суду або договору про поділ нерухомого майна, який укладено у письмовій форми та нотаріально посвідчений, проте в даному випадку така підстава не передбачена вимогами діючого законодавства .
Постановою Кабінету Міністрів України № 703 від 22.06.2011р. затверджений Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі Порядок №703), який визначає процедуру проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав), перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, а також процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна.
В п. 2 Порядку №703 зазначено, що державну реєстрацію прав шляхом внесення записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) проводять орган державної реєстрації прав та нотаріус як спеціальний суб'єкт, на якого покладаються функції державного реєстратора прав на нерухоме майно (далі - нотаріус).
У Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, які розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: на підприємство як єдиний майновий комплекс, житловий будинок, будівлю, споруду або їх окремі частини, квартиру, житлове та нежитлове приміщення. Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки проводиться після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі (п.4 Порядку № 703).
Відповідно до п.7 Порядку № 703 для проведення державної реєстрації прав заявник подає органові державної реєстрації прав, нотаріусові заяву про державну реєстрацію, форму та вимоги до заповнення якої встановлює Мін'юст.
Заявник разом із заявою про державну реєстрацію подає органові державної реєстрації прав, нотаріусові необхідні для такої реєстрації документи, визначені цим Порядком, їх копії, документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, та документ про сплату державного мита (п.10 Порядку № 703).
П.17 Порядку № 703 передбачає, що за результатами розгляду заяви про державну реєстрацію та документів, необхідних для її проведення, державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або рішення про відмову в такій реєстрації.
Відповідно до п.23 Порядку № 703 державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень виключно за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав, що визначені у Законі України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" .
Відповідно до ст.120 ЗК України до особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, у розмірах, встановлених договором, якщо договором про відчуження житлового будинку, будівлі або споруди розмір земельної ділянки не визначено, до набувача переходить право власності на ту частину земельної ділянки, яка зайнята житловим будинком, будівлею або спорудою, та на частину земельної ділянки, яка необхідна для їх обслуговування.
Згідно зі ст.56 Закону України «Про землеустрій» технічна документація із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок включає: а) пояснювальну записку; б) технічне завдання на складання документації, затверджене замовником документації; в) кадастрові плани земельних ділянок, які об'єднуються в одну земельну ділянку, або - частини земельної ділянки, яка виділяється в окрему земельну ділянку; г) матеріали польових геодезичних робіт; пакт приймання-передачі межових знаків на зберігання при поділі земельної ділянки по межі поділу; л) перелік обтяжень прав на земельну ділянку, обмежень на її використання та наявні земельні сервітути; е) нотаріально посвідчена згода на поділ чи об'єднання земельної ділянки - заставодержателів, користувачів земельної ділянки (у разі перебування земельної ділянки в заставі, користуванні); є) згоду власника земельної ділянки, для земель державної власності - органу, уповноваженого здійснювати розпорядження земельною ділянкою, на поділ чи об'єднання земельних ділянок користувачем (крім випадків поділу земельної ділянки у зв'язку з набуттям права власності на житловий будинок, розташований на ній).
Інші документи діюче законодавство для поділу існуючій земельної ділянки не визначає.
Згідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 04.03.12 технічна документація із землеустрою відносно вказаної земельної ділянки пройшла державну реєстрацію, у зв'язку з чим присвоєно кадастровий номер 0111400000:01:017:0268.
Колегія суддів погоджується з висновком суду, що позивач, звертаючись до Реєстраційної служби з заявою для проведення державної реєстрації права власності на земельну ділянку, надав усі необхідні документи визначені у Законі України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", Порядком № 703, в тому числі: рішення про присвоєння адреси, технічну документацію на земельну ділянку, державний акт, витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, квитанція про сплату держмита.
Правова оцінка, яку суд першої інстанції дав обставинам справи, не суперечить вимогам процесуального і матеріального права, а доводи апеляційної скарги щодо їх неправильного застосування є необґрунтованими.
Судове рішення є законним і обґрунтованим й не може бути скасовано з підстав, що наведені в апеляційній скарзі.
Все вищеперелічене дає судовій колегії право для висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційних скарг та скасування чи зміни рішення суду першої інстанції.
Керуючись частиною третьою статті 24, статтями 160, 167, частиною першою статті 195, статтею 197, пунктом 1 частини першої статті 198, статтею 200, статтями 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Реєстраційної служби Сакського міськрайонного управління юстиції АР Крим залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 08.07.2013 року по справі №801/5956/13-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
Ухвалу може бути оскаржено до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя підпис О.В.Кучерук
Судді підпис М.В. Кукта
підпис О.Е.Єланська
З оригіналом згідно
Головуючий суддя О.В.Кучерук