ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 жовтня 2013 р.Справа № 1570/4825/2012
Категорія: 5.8.2 Головуючий в 1 інстанції: Цховребова М. Г
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі: судді доповідача - головуючого - Шляхтицького О.І.,
суддів: Джабурія О.В., Крусяна А.В.,
при секретарі - Загоруйко Г.О.,
розглянувши у відкритому судовому засідання в місті Одесі апеляційну скаргу Військової частини А 1620 на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 03 вересня 2012 року у справі за адміністративним позовом Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до Військової частини А 1620 про стягнення штрафу, -
ВСТАНОВИЛА:
У серпні 2012 року ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго» звернулось з адміністративним позовом про стягнення з відповідача 9350 грн. штрафу на: одержувач: Держбюджет м. Одеси, код ЄДРПОУ 37607526, банк одержувач - ГУДКСУ в Одеській області, м. Одеса, МФО 828011, р/р 31114106700005, назва рахунку м. Одеса, 21081100.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 03 вересня 2012 року адміністративний позов було задоволено.
Стягнуто з Військової частини А 1620 (ідентифікаційний код 08502712) 9350 грн. штрафу на: одержувач: Держбюджет м. Одеса, код ЄДРПОУ 37607526, банк одержувач: ГУДКСУ в Одеській області, м. Одеса, МФО 828011, р/р 31114106700005, назва рахунку м. Одеса, 21081100.
Не погоджуючись з даною постановою суду військова частини А 1620 подала апеляційну скаргу.
В апеляційній скарзі зазначено, що рішення судом першої інстанції ухвалене з порушенням норм матеріального права, у зв'язку з чим просить його скасувати та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Розглянувши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для її задоволення.
Судом першої інстанції встановлено, що військова частина А 1620 31.05.2005 року зареєстрована, як юридична особа, ідентифікаційний код: 08502712, місцезнаходження: 65120, м. Одеса, вул. Магістральна, 37, види діяльності: 52.72.2 -ремонт інших побутових електричних товарів, 75.22.0 -діяльність у сфері оборони, 70.11.0 -організація будівництва об'єктів нерухомості для продажу чи здавання в оренду, 64.20.0 -діяльність зв'язку.
13.01.2012 року службовою особою Північно-Західного відділення ІДЕН в Одеській області відповідно до статті 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», статті 9 Закону України «Про електроенергетику», статті 14 Закону України «Про теплопостачання»та Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 року № 929 (із змінами), у присутності уповноважених осіб суб'єкта господарювання: т.в.о. командира військової частини А 0173 капітана Оніхтерова Валерія Миколайовича, майстра РЕМ Котовської дільниці Квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеси Сторожука Олександра Олександровича, проведено плановий захід з державного енергетичного нагляду на енергетичних об'єктах Військової частини А 0173, Одеська область, Котовський район, с. Чапаєвка, яка є підрозділом Військової частини А 1620, 65120, м. Одеса, вул. Магістральна, 37, предмет державного нагляду: перевірка виконання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду, а саме: Припису від 21.10.2011 року № 05/13-01-0189П.
За наслідками проведення планового заходу складено акт здійснення заходу з державного енергетичного нагляду (контролю) № 05/13-01-0002 від 13.01.2012.
Відповідно до зазначеного акта встановлено, що відповідачем не виконано вимоги п.п. 1-17 Припису від 21.10.2011 року № 05/13-01-0189П.
Зазначений акт підписано уповноваженими особами суб'єкта господарювання: т.в.о. командира військової частини А 0173 капітаном Оніхтеровим В.М. та майстром РЕМ Котовської дільниці Квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеси Сторожуком О.О.
Зазначений акт надіслано на адресу відповідача 16.01.2012 року, поштове повідомлення про отримання суб'єктом господарювання акта отримане 10.02.2012 року.
Приписом Північно-Західного відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області № 05/13-01-0002П від 13.01.2012 року, на підставі статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», статті 9 Закону України «Про електроенергетику»та акта від 13.01.2012 року № 05/13-01-0002, командиру військової частини А 1620 -полковнику Горло Костянтину Михайловичу приписано усунути виявлені порушення чинного законодавства шляхом вжиття заходів, визначених у цьому приписі: п.п. 3-5 -до 13.02.2011 року, п.п. 16-17 -до 01.03.2012 року, п.п. 1-2, 6-15 -до 01.04.2012 року.
Зазначений припис отримано відповідачем 23 січня 2012 року.
З 17.05.2012 року до 18.05.2012 року службовою особою Північно-Західного відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області, відповідно до статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», статті 9 Закону України «Про електроенергетику», статті 14 Закону України «Про теплопостачання», у присутності уповноважених осіб суб'єкта господарювання: командира військової частини А 0173 капітана Перешивайло Миколи Вікторовича, заступника командира ВЧ А 0173 з технічної частини капітана Горбунова Андрія Івановича, майстра РЕМ Котовської дільниці Квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеси Сторожука Олександра Олександровича, вжито позаплановий захід державного енергетичного нагляду (контролю) на енергетичному об'єкті: ВЧ А 0173 (Одеська область, Котовський район, с. Чапаєвка), яка підпорядкована Військовій частині А 1620 (65120, м. Одеса, вул. Магістральна, 37), предмет державного енергетичного нагляду (контролю): перевірка виконання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду, а саме: Припису від 13.01.2012 року № 15/13-01-0002П.
За результатами вжиття даного позапланового заходу складено акт перевірки (протокол) № 05/13-01-0002 від 18.05.2012 року.
Відповідно до зазначеного акта перевірки (протоколу), встановлено невиконання відповідачем вимог п.п. 1, 2, 6-15 Припису від 13.01.2012 року № 15/13-01-0002П.
Зазначений акт (протокол) підписано уповноваженими особами суб'єкта господарювання: командиром військової частини А 0173 капітаном Перешивайло М.В., заступником командира ВЧ А 0173 з технічної частини капітаном Горбуновим А.І., майстром РЕМ Котовської дільниці Квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеси Сторожуком О.О. та надіслано на адресу відповідача 25.05.2012 року, поштове повідомлення про отримання суб'єктом господарювання акта перевірки отримане 05.06.2012 року.
Постановою Північно-Західного відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області від 6 червня 2012 року № 05/13-02-0001, за результатами розгляду акта перевірки Північно-Західного відділення ІДЕН в Одеській області, складеного 18 травня 2012 року службовою особою Північно-Західного відділення ІДЕН в Одеській області, про правопорушення: ухилення від виконання вимог п.п. 1, 2, 6-15 Припису від 13.01.2012 року № 05/13-01-0002П, що є правопорушенням згідно статті 27 Закону України «Про електроенергетику», статті 11, 12 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», відповідно до статті 27 Закону України «Про електроенергетику», на відповідача накладено штраф у розмірі 9350 грн.
У постанові також зазначено, що сума штрафу має бути протягом 30 днів з дня прийняття постанови сплачена до Державного бюджету України.
Зазначену постанову надіслано позивачем 07.06.2012 року та отримано відповідачем 11.06.2012 року.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що станом на момент розгляду і вирішення справи доказів щодо оскарження або сплати відповідачем повністю або частково заявленої у позові суми стягнення суду не надано.
Колегія суддів вважає ці висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам ст.ст. 2, 7, 10, 11, 70, 71 КАС України, Законам України «Про електроенергетику» від 16 жовтня 1997 року № 575/97-ВР (далі -ЗУ № 575/97-ВР), «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»від 5 квітня 2007 року № 877-V (далі -ЗУ № 877-V), «Про теплопостачання»від 2 червня 2005 року № 2633-IV (далі -ЗУ № 2633-IV), Положенню про Міністерство палива та енергетики України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 2 листопада 2006 року № 1540 (далі -Положення № 1540), Положенню про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 року № 1312 (далі - Положення № 1312), Наказу Міністерства палива та енергетики «Про державний енергетичний нагляд»від 03.11.2006 року № 422 (далі -Наказ № 422), Інструкції з організації проведення заходів державного енергетичного нагляду за суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії та оформлення їх результатів, затвердженою наказом Міністерства палива та енергетики України від 25.06.2008 року № 345.
За змістом п. 1 Положення № 1540 Міністерство палива та енергетики України (Мінпаливенерго) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Мінпаливенерго є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань забезпечення реалізації державної політики в електроенергетичному, ядерно-промисловому та нафтогазовому комплексах (далі - паливно-енергетичний комплекс).
На підставі п. 1 Наказу № 422 Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.96 № 929, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України та діє у складі державного підприємства "Національна енергетична компанія «Укренерго»(НЕК «Укренерго»).
Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго»відповідно Статуту, затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України від 27.02.2007 № 121, є державним унітарним підприємством електроенергетичної галузі та входить до сфери управління Міністерства палива та енергетики, створене відповідно до наказу Міністерства енергетики України від 16.04.1998 № 54 на базі державних підприємств «Національний диспетчерський центр електроенергетики «України»та «Державна електрична компанія «Укрелектропередача».
Згідно Статуту Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго», до напрямків його діяльності відноситься здійснення державного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України «Про електроенергетику»та Положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до ч.ч. 1, 4 ст. 9 ЗУ № 575/97-ВР, державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Нагляд за електричними та тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
Державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд). (абз. 1 п. 1 Положення № 929)
За змістом ч. 1 ст. 5 ЗУ № 877-V планові заходи здійснюються відповідно до річних або квартальних планів, які затверджуються органом державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому, або до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому.
Споживачами енергії, відповідно до абз. 17 ст. 1 ЗУ № 575/97-ВР, є суб'єкти господарської діяльності та фізичні особи, що використовують енергію для власних потреб на підставі договору про її продаж та купівлю.
Відповідно до ч. 5 ст. 9 ЗУ № 575/97-ВР, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право:
- безперешкодного доступу до електричних і тепловикористовуючих установок та теплових мереж споживачів та суб'єктів електроенергетики;
- отримувати від споживачів та суб'єктів електроенергетики інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань відповідно до нормативно-правових актів;
- давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів;
- давати споживачам та суб'єктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці;
- надсилати власникам об'єктів споживача подання про невідповідність займаній посаді працівника електротехнічного профілю, який своєчасно не пройшов перевірку знань з електробезпеки та експлуатації струмоприймачів;
- вимагати від споживачів та суб'єктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії;
- надавати приписи щодо неприпустимості продовження експлуатації електричних і тепловикористовуючих установок споживачів, якщо це створює загрозу життю обслуговуючого персоналу, здоров'ю населення;
- застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Державний нагляд у сфері теплопостачання здійснюють державні інспекції та інші органи у порядку, встановленому законом. Державні інспектори мають право:
- безперешкодно у будь-який час відвідувати об'єкти теплопостачання для перевірки додержання нормативно-правових актів у сфері теплопостачання з питань, що належать до їх компетенції, отримувати від посадових осіб інформацію щодо виконання цих актів;
- надавати в межах своїх повноважень приписи про усунення порушень нормативно-правових актів;
- отримувати інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань;
- надсилати приписи керівникам теплогенеруючих або теплопостачальних організацій про приведення засобів контролю, обліку та регулювання теплової енергії і теплоносія на об'єктах теплопостачання у відповідність із нормами та стандартами у сфері теплопостачання;
- надавати приписи щодо неприпустимості продовження експлуатації об'єктів у сфері теплопостачання, якщо це створює загрозу життю та здоров'ю обслуговуючого персоналу та здоров'ю населення;
- застосовувати в установленому законом порядку санкції до суб'єктів відносин у сфері теплопостачання за порушення нормативно-правових актів з питань, що належать до їх компетенції. (ст. 14 ЗУ № 2633-IV)
На підставі ч. 11 ст. 4 ЗУ № 877-V плановий чи позаплановий захід повинен здійснюватися у присутності керівника або його заступника, або уповноваженої особи суб'єкта господарювання.
За змістом ст. 11 ЗУ № 877-V суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний:
- допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом;
- виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства;
- надавати документи, зразки продукції, пояснення, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону;
- одержувати примірник припису або акта органу державного нагляду (контролю) за результатами проведеного планового чи позапланового заходу.
Згідно до ст. 12 ЗУ № 877-V, невиконання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю), тягне за собою застосування до суб'єкта господарювання штрафних санкцій у порядку, встановленому законом.
У разі застосування санкцій за порушення вимог законодавства, зокрема, якщо законом передбачаються мінімальні та максимальні розміри санкцій, враховується принцип пропорційності порушення і покарання.
Частиною 4 статті 26 ЗУ № 575/97-ВР передбачено, що споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.
Згідно з ч. 9 ст. 4 ЗУ № 877-V невиконання приписів, розпоряджень та інших розпорядчих документів органу державного нагляду (контролю) тягне за собою застосування штрафних санкцій до суб'єкта господарювання згідно із законом.
На підставі положень ч.ч. 3-7 ст. 27 ЗУ № 575/97-ВР, суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів, в тому числі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою. Оскарження дій щодо накладення штрафів провадиться у судовому порядку. Суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України. Санкції, передбачені частиною восьмою статті 24, частинами третьою, четвертою і п'ятою статті 26 та частиною третьою цієї статті, застосовуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний:
- допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом;
- виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства;
- надавати документи, зразки продукції, пояснення, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону;
- одержувати примірник припису або акта органу державного нагляду (контролю) за результатами проведеного планового чи позапланового заходу. (ст. 11 ЗУ № 877-V)
Невиконання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю), тягне за собою застосування до суб'єкта господарювання штрафних санкцій у порядку, встановленому законом. (ч. 1 ст. 12 ЗУ № 877-V)
Згідно із п.п. 7, 8 Положення № 1312 рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами НКРЕ, та акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду.
Пунктом 10 Положення № 1312 передбачено, що суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В ході розгляду справи позивач довів суду ті обставини, на які він посилався в обґрунтування заявлених вимог, а відповідач не надав суду належні докази на підтвердження своїх заперечень проти позову.
Надаючи оцінку правомірності дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, встановлюючи при цьому чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Доводи апеляційної скарги ґрунтуються на суб'єктивній оцінці фактичних обставин справи та доказів, а також на невірному тлумаченні норм матеріального права. Зазначені доводи не містять посилань на конкретні обставини чи факти або на нові докази, які б давали підстави для скасування рішення суду першої інстанції.
Таким чином, на підставі встановлених в ході судового розгляду обставин, суд першої інстанції правильно дійшов висновку, що позовні вимоги Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ч. 1 ст. 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. 206, ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу військової частини А 1620 залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 03 вересня 2012 року у справі № 1570/4825/2012 - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складення ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Дата складення та підписання рішення в повному обсязі - 21 жовтня 2013 року.
Головуючий: О.І. Шляхтицький
Суддя: О.В. Джабурія
Суддя: А.В. Крусян