27.09.2013 Єдиний унікальний номер 205/7455/13-а
№ 6а/205/177/2013
205/7455/13-а
У Х В А Л А
27 вересня 2013 року м. Дніпропетровськ
Ленінський районний суд м. Дніпропетровська у складі:
головуючого судді Приходченко О.С.
при секретарі Король Т.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні подання Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області в особі відділу примусового виконання рішень, зацікавлені особи Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська, ОСОБА_1 про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення,
ВСТАНОВИВ:
УДВС ГУЮ у Дніпропетровській області в особі відділу примусового виконання рішення 3 вересня 2013 року звернулося до суду з поданням про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до УПФУ Ленінського району м. Дніпропетровська про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату державної основної та додаткової щомісячних пенсій з 24 серпня 2010 року і довічно.
Відповідно до контрольного журналу матеріали заяви до провадження судді були передані 17 вересня 2013 року.
Заявник у своїй заяві зазначав, що на виконанні у відділі примусового виконання рішень УДВС ГУЮ у Дніпропетровській області перебуває виконавче провадження за № 39033583 з виконання виконавчого листа за № 2а-2652/2011 від 1 серпня 2011 року, виданий Ленінським районним суд м. Дніпропетровська, про зобовязання УПФУ Ленінського району м. Дніпропетровська здійснити перерахунок та виплату державної та додаткової пенсії відповідно до ст. 50, ч. 4 ст. 54, ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 24 серпня 2010 року по 1 травня 2011 року із застосуванням положень ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням раніше виплачених сум.
Відповідно до вимог ст. 25 Закону України «Про виконавче провадження» державним виконавцем 26 липня 2013 року відкрито виконавче провадження, про що винесено відповідну постанову, копії якої направлено сторонам виконавчого провадження. Разом з цим, державним виконавцем боржнику надано строк для самостійного виконання рішенця. Однак, боржником рішення суду у встановлений державним виконавцем строк для його самостійного виконання не виконано вцілому, тобто, боржником виконано рішення лише в частині здійснення перерахунку доплати до пенсії, відповідно до чого нарахована сума недоплаченої пенсії за рішенням суду яка складає 35 698 грн. 61 коп., але зазначені грошові кошти не перераховані.
Заявник зазначає, що з 1 січня 2013 року набрав чинності Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» № 4901-VІ, який встановлює гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України «Про виконавче провадження», та особливості їх виконання. Зазначеним законом визначено порядок виконання рішень суду про стягнення коштів з державного бюджету. Так, ст. 3 цього Закону визначено, що виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. Також, 6 лютого 2013 року набрав чинності у новій редакції Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затверджений Кабінетом Міністрів України від 3 серпня 2011 року № 845, який визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також, іншими державними органами, які відповідно до закону мають право приймати такі рішення. Пунктом 3 Порядку визначено, що рішення про стягнення коштів державного або місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів. Таким чином, зазначений виконавчий документ не може бути скерований до органу Державного казначейства служби України для виконання в порядку гарантії держави щодо виконання судових рішень у звязку з тим, що рішення прийнято про зобовязання вчинити певні дії, а не про стягнення коштів. Таким чином, у разі якщо рішення суду не виконано протягом двох місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, крім випадків, коли стягувач перешкоджає провадженню виконавчих дій, державний виконавець зобовязаний звернутися до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішень.
У звязку з вищевикладеним, державний виконавець просить суд змінити спосіб і порядок виконання постанови суду, на підставі якої виконавчий лист № 2а-2652/2011 від 1 серпня 2011 року, що видав Ленінський районний суд м. Дніпропетровська, із зобовязати УПФУ Ленінського району м. Дніпропетровська здійснити перерахунок та виплату одноразової щорічної допомоги ОСОБА_1 у розмірі передбаченому ст. 50, ч. 4 ст. 54, ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист населення, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 24 серпня 2010 року по 1 травня 2011 року із застосуванням положень ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» та з урахуванням раніше виплачених сум на стягнути з УПФУ Ленінського району м. Дніпропетровська здійснити перерахунок та виплату одноразової щорічної допомоги ОСОБА_1 у розмірі передбаченому ст. 50, ч. 4 ст. 54, ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист населення, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 24 серпня 2010 року по 1 травня 2011 року із застосуванням положень ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» та з урахуванням раніше виплачених сум у розмірі 35 698 грн. 61 коп.
Особи, які беруть у справі, у судове засідання не зявилися, про день, час та місце судового засідання повідомлялися у встановленому законом порядку, про причини неявки суду не повідомили, заяв чи клопотань від них не надходило.
Перевіривши матеріали заяви та адміністративної справи № 2а-2652/2011, суд вважає, що заява про зміну способу і порядку виконання судового рішення підлягає задоволенню за наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, постановою Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 16 травня 2011 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково: визнано дії УПФУ Ленінського району м. Дніпропетровська щодо перерахунку та виплати ОСОБА_1 державної та додаткової пенсії за період з 24 серпня 2010 року по 1 травня 2011 року не у розмірах, передбачених ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист населення, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» незаконною; зобов'язано УПФУ Ленінського району м. Дніпропетровська здійснити перерахунок та виплату державної допомоги та додаткової пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 50, ч. 4 ст. 54, ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус та соціальний захист населення, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 24 серпня 2010 року по 1 травня 2011 року із застосуванням положень ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та з урахуванням раніше виплачених сум; у задоволенні інших позовних ОСОБА_1 було відмовлено.
На підставі зазначеної постанови 1 серпня 2011 року Ленінським районним судом м. Дніпропетровська видано виконавчий лист.
Постановою державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області від 26 липня 2013 року було відкрито виконавче провадження по виконавчому листу № 2-а-2652/2011, виданому 1 серпня 2011 року.
14 серпня 2013 року за № 7020/05/26 до відділу примусового виконання рішень УДВС ГУЮ в Дніпропетровській області надійшов лист боржника про здійснення перерахунку державної та додаткової щомісячних пенсій ОСОБА_1 за період з 24 серпня 2010 року по 1 травня 2011 року, розмір перерахованих коштів складає 35 698 грн. 61 коп., та про неможливість добровільного виконання рішення суду, тому що доплата буде виплачена за умови наявного фінансування з Державного бюджету України. Це мотивовано тим, що згідно з п. 3 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» в 2012-2013 роках норми та положення окремих статей базових законів застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012-2013 роки.
Відповідно до ч. 1 ст. 263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду, що видав виконавчий лист, із поданням, а сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Під зміною способу і порядку виконання рішення розуміється прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими. Тобто зі змісту вказаної норми випливає, що суд за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів, може змінити спосіб та порядок виконання рішення суду, або ж відмовити по даному питанню, не змінюючи при цьому його змісту, або відстрочити, розстрочити, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення суд може лише у виняткових випадках.
Вказана норма процесуального закону не містить виключного переліку обставин, які є підставою для вирішення питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
1 січня 2013 року набрав чинності Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 5 червня 2012 року який встановлює гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України «Про виконавче провадження» (далі - рішення суду), та особливості їх виконання.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Вищий адміністративний суд України в інформаційному листі № 846/12/13-13 від 13 червня 2013 звернув увагу судів на те, що підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення є обставини, що роблять виконання судового рішення неможливим. Зміни у правовому регулюванні порядку виконання судових рішень, боржником за якими є державний орган, яким не передбачено виконання рішень зобов'язального характеру, унеможливлюють їх виконання. Така обставина є підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Також, у вказаному листі зазначено, що зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат. Така заміна можлива лише у разі виконання боржником зобов'язальної частини рішення про нарахування соціальних виплат. При цьому суд повинен виходити з розміру заборгованості боржника перед стягувачем, що виникла під час виконання судового рішення.
Вирішуючи питання щодо зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення суд звертає увагу на те, що під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.
У вказаній категорії справ зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат. Така зміна можлива лише у разі виконання боржником зобов'язальної частини рішення про нарахування соціальних виплат. При цьому адміністративний суд повинен виходити з розміру заборгованості боржника перед стягувачем, що виникла під час виконання судового рішення.
Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» держава гарантує виконання рішення суду виключно про стягнення коштів, боржником за яким є державний орган. З огляду на те, що виконання постанови суду першої інстанції носить зобов'язальний характер, у виконавчому документі не зазначена сума коштів, яка підлягає безспірному списанню з рахунків боржника.
Виходячи з положень Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та приписів Порядку затвердженого на виконання цього Закону постановою Кабінету Міністрі України від 3 серпня 2011 року № 845, органи Казначейства на теперішній час не мають повноважень для зобов'язання іншого органу вчинити певні дії та можливості прийняти до виконання виконавчий документ без зазначення порядку його стягнення, оскільки вони не наділені повноваженнями робити їх перерахунок.
Кінцевим результатом виконання судового рішення по цій справі є виплата позивачеві коштів державним органом, що підпадає під компетенцію Державної казначейської служби України, тобто стягнення відповідних сум за рішенням суду.
Таким чином, суд вважає, що з огляду на положення Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання постанови суду є неможливим без зміни способу її виконання, а саме шляхом стягнення конкретної суми зазначеної в рішенні суду.
На підставі викладеного та керуючись ч. 1 ст. 41, ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У Х В А Л И В:
Подання Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області в особі відділу примусового виконання рішень задовольнити.
Змінити спосіб і порядок виконання постанови Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 16 травня 2011 року, а саме: стягнути з Управління Пенсійного фонду Ленінського району м. Дніпропетровська виплату державної та додаткової пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 50, ч. 4 ст. 54, ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист населення, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за період з 24 серпня 2010 року по 1 травня 2011 року із застосуванням положень ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням раніше сплачених сум у розмірі 35 698 грн. 61 коп.
Ухвалу може бути оскаржено в Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд через Ленінський районний суд м. Дніпропетровська протягом пяти днів з дня отримання її копії.
Суддя