Овруцький районний суд Житомирської області
Справа № 286/3538/13-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 жовтня 2013 року
Суддя Овруцького районного суду Кулініч Я. В. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області про зобов'язання провести донарахування та виплату коштів, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " , -
В С Т А Н О В И В:
Позивач просить зобов'язати відповідача провести донарахування та виплату доплати до пенсії у відповідності до ст. 51 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " ( Далі - Закон) у розмірі 25% мінімальної пенсії за віком, за період з 1 січня 2013 року по 30 червня 2013 року , зобов'язати УПФ в Овруцькому районі виконати постанову негайно, прийняту в скороченому провадженні та подати звіт про виконання судового рішення протягом 1 місяця з дня набрання вказаною постановою законної сили, стягнути з Державного бюджету України на її користь 34,41 грн. сплаченого нею судового збору, мотивуючи тим, що вона є непрацюючим пенсіонером. Їй виплачувалась додаткова пенсія, що встановлена в Законі, не в кратному відношенні до мінімальної пенсії за віком, а згідно постанови КМ України , що призвело до порушення її прав.
Відповідач не надав заперечення на позов у встановлений законом строк.
У відповідності до ст.183-2 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу у порядку скороченого провадження.
Дослідивши докази, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно довідки позивач є непрацюючим пенсіонером і потерпілою від Чорнобильської катастрофи 3 категорії .
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачені слідуючи виплати:
- ст.51 Закону - особам, віднесеним до категорії 3, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 25 процентів мінімальної пенсії за віком.
Постановами КМУ № 836 від 26.07.96 та № 530 від 28.05.08 усупереч Закону № 796-ХІІ, який визначив кратність одноразової компенсації в залежності від розміру мінімальної заробітної плати, яка визначається Законом, встановлено конкретні розміри таких компенсацій і, зокрема :
- для додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії ІII - 10% від прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Розмір мінімальної пенсії за віком в Україні становив : з 1 січня 2013 року - 894 грн.
Законом визначено вказані виплати в кратному розмірі від мінімальної заробітної плати в Україні. Даним Законом (статті 62 та 67) Кабінету Міністрів надано право проводити лише роз'яснення порядку застосування цього Закону , якими є постанови КМ № 987 від 20.06.2000 року, №936 від 20.09.2005 року, та підвищувати розміри доплат, пенсій і компенсацій, передбачених цим Законом, відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати, але не зменшення їх та встановлення їх у твердій сумі, яка не відповідає Закону.
Частиною 4 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України , закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Рішенням Конституційного Суду України від 25.01.2012 року № 3-рп/2012 визначено, що в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 96, пунктів 2, 3, 6 статті 116 Конституції України треба розуміти так, що повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
В аспекті конституційного подання положення частини другої статті 95, частини другої статті 124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України та пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв'язку з положеннями статті 6, частини другої статті 19, частини першої статті 117 Конституції України треба розуміти так, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції‚ на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Із змісту п.3 та п.4 мотивувальної частини рішення вбачається, що право Кабінету Міністрів України встановлювати у випадках, передбачених законом, порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України може бути надано Верховною Радою України. Отже, Кабінет Міністрів України видає нормативно правові акти у сфері соціального захисту, керуючись, зокрема, Законами України, якими він на це уповноважується.
Згідно п.4 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» від 06.12.2012 встановлено, що зокрема у 2013 році норми і положення статтей 20 , 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», статей 5 та 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік.
Так, Постановою Кабінету міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який набирав чинності з 01.01.2012 року та яким визначено розміри пенсій за ст.ст. 39 , 50, 51, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Дія зазначеної постанови не обмежена у часі, а тому вона є чинною та підлягає застосуванню при встановлені розміру виплат пенсії відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Як вбачається з довідки, наданої відповідачем, позивачу пенсія виплачувалася згідно з Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та відповідно до Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» , а тому позовні вимоги є безпідставними.
Керуючись ст.ст. 8-11, 18, 71, 122, 160, 161, 162,183-2 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
В задоволенні позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про зобов»язання провести донарахування та виплату коштів відповідно до Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ", відмовити.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: Я. В. Кулініч